Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja  (Przeczytany 7664 razy)

Levis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 215
hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« dnia: Grudzień 15, 2015, 05:21:39 05:21 »

Chce w piwnicy postawic kilka regałów na hodowle, moze ktoś gdzieś widział jakieś stronki lub ma w tym doświadczenie jak najlepiej rozprowadzić napowietrzanie,jaką pompę zastosować do ok 30 zbiorników i jakia by była najlepsza filtracja?
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 15, 2015, 12:53:29 12:53 »

Pogadaj z Arturem (Arsik), Piotrem Apisto i Kobrą - Oni już to przerabiali:) Tak samo Sławek z Polic też pamiętam, że miał fajny regalik.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 15, 2015, 18:36:19 18:36 »

Paweł oczywiście ,że mam regalik  ;D nawet dwa ,ale teraz są tam tylko krewetki ;D
Napowietrzanie u nas jest ze zwykłych pomp napowietrzających SERA AIR PUMP 550r mają one po 4 wyjścia , 2 takie pompy zasilają u nas 24 zbiorniki
3 pompa będzie zasilała 4 zbiorniki ale będzie w nich po dwie kostki napowietrzające , zbiorniczki będą miały 100 X 40 X 25 h więc pasuje by dać po dwie kostki,tym bardziej ,że napowietrzanie zasila od razu filtrację ,Ci co byli u nas wiedzą jak to działa  ;)
Przy większej ilości zbiorników można się pokusić o pompy większej wydajności ale warto popatrzeć na zużycie energii bo niektóre z nich potrafią pobierać sporo w/w i przeliczając bardziej opłaca się zastosować więcej mniejszych jak jedną wielką .Dodatkowo co moim zdaniem przemawia również za kilkoma mniejszymi? a no jeśli padnie to tylko jedna i tylko kilka zbiorników nie będzie napowietrzanych, następne co nasuwa się to dostępność części zamiennych ,wiem ,że bardzo łatwo dostępne są tak zwane zestawy naprawcze do między innymi SERY, koszt takiego zestawu był coś około 37 zł ale są w nim dwie gotowe do zamontowania "głowice" z membranami ,jedynie wyjąć stare i zamontować nowe.

Pozdrawiam Sławek
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 15, 2015, 19:51:40 19:51 »

Sławku a przy takim rozwiązaniu nie byłoby lepiej zrobić jedną, centralną magistralę i w nią wpiąć kika pomp Sery? Wtedy pad jednej zmniejsza po prostu ciśnienie ale w każdym akwarium dalej jest jakieś bąbelkowanie? Widziałem podobne rozwiązania bodajże u Arsika
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 15, 2015, 21:31:34 21:31 »

Można by ale wtedy pasuje dać zaworki przeciw zwrotne na każdym wyjściu z pompy,uniknie się wtedy strat powietrza gdy by membrana ,w którejś pompie strzeliła, z tym ,że przy pojedynczym podłączeniu w razie w wiemy która nie działa a przy podłączeniu wszystkich do jednego zbiornika ciśnieniowego nie wiadomo czy wszystkie pracują .
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Levis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 215
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2015, 06:36:55 06:36 »

a jakkie wyjscia zastosować do centralnej magistrali? chodzi mi o przejścia z tej szerokiej rury 1/2 cala juz na węzyki 4 mm.?
Zapisane

Levis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 215
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2015, 06:40:41 06:40 »

Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 16, 2015, 07:33:08 07:33 »

Sławek - na to nie wpadłem że nie będzie widać:) wtedy by się przydały.... liczniki bąbelków jak do CO2 :D chociaż to już jest przerost formy nad treścią :)


Levis - co do pompy to nawet ta najmniejsza bierze 70W co IMHO jest jednak dość dużą wartością no i brak Ci redundancji. Samo przejście z 1/4" (lub jakiejkolwiek innej średnicy) możesz wykonać za pomocą króćców do pneumatyki ( np http://www.certools.pl/kr-0003-krociec-na-klucz-imbus.html ). Ja osobiście wybrałbym wtedy nie rury z PCV tylko zwykłą stalową, w którą po nawierceniu otworów pod takie króćce bym je nagwintował i ładnie wkręcił dla zapewnienia lepszej szczelności i mocniejszego połączenia. W rury PCV pewnie też da się to zrobić, ale trzeba byłoby to po prostu wkleić.




Ps. jeżeli już tak wchodzimy w tematy redundancji i zapewnienia pracy ciągłej takich brzęczyków to czy ktoś z Was testował może użycie UPS'a komputerowego / serwerowego do podtrzymania zasilania? Musi to być pełna sinusoida czy na "wyprostowanym" źródle też zadziała?
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 16, 2015, 07:37:28 07:37 »

PS1. W sumie temat mnie zainteresował i na szybko znalazłem naprawdę ciekawy sklep z różnymi złączkami do pneumatyki (najczęściej używamy takich w akwarystyce przy CO2) - ceny mają wg mnie mocno znośne :) a dałoby się na tej podstawie bez większych kombinacji zrobić fajną pneumatykę: http://www.martech-hs.pl/sklep/index.php/kategoria/pneumatyka/elementy-zlaczne
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Levis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 215
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2015, 19:21:28 19:21 »

70 Wat to chyba nie jest duzo ,jezeli bym nie chciał stosować głowic i docelowo postawił ok 50 zbiornikóe,a pompa by słuzyła i do napowietrzania jak i do filtracji.Jedna głowica ma. ok 6-10 w.U Arsika jest chyba magistrala plastikowa,
Zapisane

Levis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 215
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 16, 2015, 19:47:31 19:47 »

a takie krucce chyba na węzyk 4 mm?
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 16, 2015, 21:00:17 21:00 »

70 W na godzinę więc przelicz sobie ile samo napowietrzanie pobierało by na dobę ,na miesiąc ,na dwa miesiące czyli na fakturę .
Ktoś powie a co to za zużycie ale nie zapominajmy to tylko napowietrzanie a gdzie oświetlenie?
Warto od początku przeliczyć koszta utrzymania.
Ja teraz wiem jak bym robił zbiorniki u siebie ale sporo tłumaczenia no i podstawa ,w zbiornikach trzeba nawiercać otwory pod spływ wody,podmiana stała z możliwością podłączenia do większego kubła lub filtracji kolumnowej.
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Levis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 215
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 17, 2015, 03:41:43 03:41 »

70 w po przeliczeniu to tylko 52 Kwh miesięcznie.
Chcąc uzyskać tyle powietrza z Pompek sera  550 bym musiał mieć ich 27 sztuk gdzie pobor mocy by był 3 razy większy,i awaryjnośc wirnikowych jest chyba mniejsza oraz cena zakupu tez.
Zapisane

Levis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 215
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 17, 2015, 03:43:57 03:43 »

A masz moze gdzieś na necie stronkę o takiej podmianie stałej bo ja tylko miałem hodowle na starych popularnych zasadach.
Zapisane

Levis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 215
Odp: hodowla ryb akwariowych - napowietrzanie,filtracja
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 17, 2015, 04:13:11 04:13 »

ja w tej chwili stosuje pompe ATMAN HP 4000 pracuje bez awarii 9 miesięcy.Membrama kosztuje 15 zł.Moze takie 2 szt zastosować-pobór jednej 20w?
Zapisane
Strony: 1 2 »   Do góry