Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Jaki liltr do 240l  (Przeczytany 4645 razy)

mrtito

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 50
Jaki liltr do 240l
« dnia: Listopad 26, 2015, 19:17:20 19:17 »

Witam. Mam pytanko. Jestem w trakcie kompletowania sprzętu i całej reszty do akwa roślinnego  i chciałbym się Was poradzić jaki by był optumalny filtr do takiego zbiorniczka. Co mogę powiedzieć o nim? Podłoże - na pewno Kreisel 099 i byćmoże pod nim ziemia ogrodowa. Na tym kilka (kilkanaście) brył (bryłek) piaskowca. Całkiem możliwe że jeszcze tam wcisne jakiś korzeń. Roślin - hmm, prawdopodobnie trawnik z Eleocharis Parvula lub glossostigma elatinoides. Do tego drugi plan staurogyne sp. porto velho i naprzeciw duży Heniek . Trzeci plan rotala rotundifolia indica i pewnie coś jeszcze. Oświetlenie prawdopodobnie 2 naświetlacze led po 20W. CO2 raczej nie będzie choć może za jakiś czas założę. Dziś znalazłem w bricomarche Aquael  Turbo filter 1500. Czy by się nadawał czy lepiej już inwestować w kubełek? Pozddrawiam i z góry dzięki za pomoc.

Kolek81

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 75
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2015, 20:59:55 20:59 »

Zdecydowanie kubełek, a najlepiej dwa lub kubełek i wewnętrzny.
Zapisane

mrtito

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 50
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2015, 18:12:16 18:12 »

Czyli taki oto filtr może być tak?
http://allegro.pl/filtr-kubelkowy-aqua-nova-ncf-1200-ak-400l-gratisy-i5057769526.html
Czy ktoś coś może powiedzieć na jego temat? Czy są dobre itp
Do tego jaki "mocny" wewnętrzny?

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2015, 18:32:15 18:32 »

Witam
Krzysiek czytam ,że chcesz wstawić piaskowca w zbiornik,jeśli mogę doradzić  to przed włożeniem sprawdź go czy czasem nie będzie Ci znacznie zmieniał parametrów wody,w głównej mierze chodzi tu o twardości. Nie wszystkie rośliny toleruję wysokie tak kh jak i gh. 
Czy te naświetlacze led są punktowe? Przy standardowej 240  i punktowym oświetleniu możesz mieć problem z roślinami ,które chcesz posadzić w zbiorniku , przeważnie "trawnikowe"
Co do filtracji,jak zapewne większość z nas wie nie ma czegoś takiego jak nad filtracja i jeśli masz możliwość to zainwestuj w filtr (oczywiście kubełek ) którego wydajność podana przez producenta będzie przynajmniej 3 razy większa od pojemności zbiornika  , nie zapominajmy ,że producenci podają wydajność bez wkładów filtracyjnych a przecież z czasem nasze filtry też ulegają zabrudzeniu.
Wybór filtr to raczej nazwijmy to osobista sprawa bo przecież na temat różnych marek są różne opinie,jeden będzie chwalił np. Fluvala inny będzie go negował , co człowiek to doświadczenie i opinie,ja uważam ,że jak kto dba tak ten ma,mamy Fluvale ,które chodzą 10 lat i mamy również długowieczne Eheimy  ;D wybór należy do ciebie ale  ;) jak zawsze proponuję coś ze znanych firm.

Pozdrawiam Sławek
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

krzysiutoja

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 30, 2015, 19:37:45 19:37 »

Witam posiadam 2 takie filtry 1500 l i 2000 l  h  jestem zadowolony moje są starego typu bez zaworów które zresztą są zbędne .w filtrach nowego typu te zawory potrafią przeciekać Sławku mam malawi i piaskowiec podnosi ph co jest wskazane a rośliny w malawi i tak mają kiepskie życie Pozdrawiam 
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2015, 19:46:03 19:46 »

Oczywiście ,że podnosi ale malawi to nie Eleoharis czy glosia a o takich roślinach na trawnik było pisane w pierwszym poście  ;)
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

krzysiutoja

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 30, 2015, 20:02:16 20:02 »

TAK TAK  rzeczywiście przepraszam czym innym się sugerowałem  a filtr 1500 l h mam piąty rok i naprawdę jestem zadowolony 
Zapisane

mrtito

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 50
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 06, 2015, 09:39:39 09:39 »

Ok dzięki za podpowedzi. Nie chce zakładać nowego wątku więc prosze jeszcze tu o pomoc. Biorąc pod uwagę Sławku to co pisałeś o naświetlaczach szukam dalej oświetlenia. Znalazłem takie coś http://allegro.pl/oprawa-rastrowa-led-2x20w-swietlowki-led-zestaw-i5758126655.html czy to by się nadawało? Pozdrawiam

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 07, 2015, 18:31:47 18:31 »

Nie miałem styczności z taką obudową ale może być ciekawie ;)
Nie jest opisane jakie diody zostały użyte w świetlówkach więc ciężko coś powiedzieć ,podane jest jedynie ,że są dwie świetlówki i mają po 20 W ,o biała zimna czy kelwinach i lumenach nie będę pisał bo są wystarczające  ;)
Szkoda ,że obudowy mają 30 cm szerokości bo może sam bym się pokusił na dwie takie w swojej 240  ;D ale ja jestem zwolennikiem mocnego światła w zbiorniku z roślinami a dwie szt, to już 60 cm a standard 240-ki  ma niestety 40 cm szerokości.
Pozdrawiam Sławek
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

robert_szczecin

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 44
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 08, 2015, 17:26:42 17:26 »

Hej,

Filtr zewnętrzny 1500l/h + filtr wewnętrzny jako cyrkulator

Oświetlenie z linku to nie to. Do roślinnego moc minimum 120W - zalecam 160-170W

Pozdrawiam
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 08, 2015, 21:50:54 21:50 »

No cóż na stronie nie podano jaki jest przelicznik tych led-ów na W świetlówkowe lub nawet na oświetlenie żarowe ,ale ja myślę ,że jeśli 5W ledów przeliczają na 40-50W żarowego to te 2X 20 w ledach może dać radę ,oczywiście mogę się mylić i niech może osoby mające w temacie wiedzę doradzą
Pozdrawiam Sławek
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

robert_szczecin

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 44
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 09, 2015, 07:47:41 07:47 »

Moje doświadczenia z ledami są takie że w szybkim tempie przesiadałem się na jarzeniówki. Ledy są bardzo energooszczędne ale dla roślin są już mniej odpowiednie. Wyjątek to roślinki które nie mają wysokich wymagań i rosną prawie wszędzie- decyzja należy do autora :)
Zapisane

Kolek81

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 75
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 09, 2015, 08:39:01 08:39 »

Jeżeli ledy to tylko powerledy. Polecam na Youtube filmy użytkownika emi18wawam który takie lampy wykonuje.
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: Jaki liltr do 240l
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 09, 2015, 22:01:02 22:01 »

Robert wszystko zależy od tego co użyjesz ,większość zbiorników teraz jest na ledach, morszczaki też są na ledach i korale dają radę.
 ;) ;D Al masz rację ,co autor wybierze to będzie miał
Pozdrawiam Was Sławek
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.
Strony: 1   Do góry