Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 4 »   Do dołu

Autor Wątek: Pierwsze kroki w 112  (Przeczytany 13010 razy)

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 29, 2016, 14:18:03 14:18 »

Krzysztof ta lampa jest na przyszłość, jak robiłem koronę to tam gdzie zamawiałem spienione PCV znalazłem fajny profili do tego 50% taniej niż na allegro. Więc dla testu zakupiłem i przerobiłem na te 14W . Kolejne dwie ,które będę robił, też na przyszłość to :
jedna będzie czerwone do niebieskiego w stosunku 4/1 też 14W
druga będzie z diod 7020 i 8520 w sumie 24W
oczywiście wszystkie trzy będą sterowane przez sterownik na bazie ardurino.

Tak więc plany są na zimowe długie wieczory. A na obecną chwilkę świeci tylko 2x18W , będę kupował nowe rurki na zapas - obecnie s a 2x6500K  Krzysztof jak sadzisz może by pomieszać i kupić teraz jakieś inne?
pozdrawiam
Zapisane

krist-off

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 115
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 29, 2016, 15:07:16 15:07 »

Widzę Piotrze, że nie możesz wytrzymać bez robienia czego przy zbiorniku i nawet jak już zmniejszyłeś oświetlenie to już kombinujesz. "Co by tu jeszcze...?" :) Ale jeśli pytasz to odpowiem, bo rozumiem poniekąd. Też na początku dużo mieszałem.  :) Zostawiłbym to jak jest teraz. Poczekasz na stabilizację parę tygodni/miesięcy i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby włożyć jedną wybarwiającą. Ja mam obie marketowo budowlane 6500K i sobie chwalę. Nie chcę wydawać 100 pln na żarówkę, która niekoniecznie jest tego warta. Raz kupiłem i się spaliła po kilku miesiącach. Po tym stwierdziłem, że stosunek ceny do efektu jest kiepski i kupuję świetlówki z marketu budowlanego. Ale oczywiście wybór należy do Ciebie.
Pozdrawiam.
Zapisane

mario_k3

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 29, 2016, 16:46:55 16:46 »

Niestety by się powidło trzeba trochę cierpliwości, obserwacja potem wyciąganie wniosków. Z tym ostatnim najczęściej są problemy. Trzeba też kilku dni lub nawet tygodnia by nasze działanie pokazało konkretny efekt.
Jak zbiornik całkiem surowy to musi dojrzeć i to troche potrwa. Na początek potrzeba trochę zielska i to tego szybkorosnącego by nie nabawić się jakiegoś glona. Dobra filtracja to też podstawa.
Oczywiście trzymam kciuki. Zawsze mogę coś podpowiedzieć w razie problemów. Coć ostatnimi czasy nie przywiązuje dużej wagi do stanu moich zbiorników, tak to sobie wszystko samo rośnie, niewiwle nawożę i praktycznie nie robię pomiarów wody, przestalo mnie to już bawić. Wszystko na oko.


Pozdrawiam
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 29, 2016, 19:53:28 19:53 »

Widzę Piotrze, że nie możesz wytrzymać bez robienia czego przy zbiorniku i nawet jak już zmniejszyłeś oświetlenie to już kombinujesz. "Co by tu jeszcze...?" :) Ale jeśli pytasz to odpowiem, bo rozumiem poniekąd. Też na początku dużo mieszałem.  :) Zostawiłbym to jak jest teraz. Poczekasz na stabilizację parę tygodni/miesięcy i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby włożyć jedną wybarwiającą. Ja mam obie marketowo budowlane 6500K i sobie chwalę. Nie chcę wydawać 100 pln na żarówkę, która niekoniecznie jest tego warta. Raz kupiłem i się spaliła po kilku miesiącach. Po tym stwierdziłem, że stosunek ceny do efektu jest kiepski i kupuję świetlówki z marketu budowlanego. Ale oczywiście wybór należy do Ciebie.
Pozdrawiam.
Krzysztofie to nie tak. Ja też jestem zwolennikiem rozsądku, pisząc, że chciałbym kupić myślę cały czas o drugim komplecie (zapas) takich jak nabyłem czyli : HERA T8, G13 1250 lm ACTIS za całe 6,99 za sztukę. A że mają temp. 6500K to jestem podwójnie szczęśliwy. Myślałem by dokupić na zamianę jeszcze raz te HERA t8 i do tego np  PHILIPS Aquarelle TL-D 10000K. Bo taki zestaw własnie polecają do tegoż litrażu przy takich roślinach co mam. Nie mam zamiaru kupować świetlówek za 100pln. Jednak po stabilizacji zbiornika, bo liczę, że kiedyś to wreszcie nastąpi chciałbym troszkę dosadzić roślin - które komfortowo będą doświetlane a przy okazji będą cieszyć oko nie tylko na zielono. Dlatego docelowo mam zamiar spełnić swoje pierwotne założenia i po woli zlikwidować tę niezbyt ekonomiczna lampę na T8 a w to miejsce wstawić oświetlenie led. Krzysztofie uwierz mi - wyciągam wnioski i cenie sobie cenne rady - :) za które jeszcze raz dziękuję.
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 29, 2016, 19:59:57 19:59 »

Niestety by się powidło trzeba trochę cierpliwości, obserwacja potem wyciąganie wniosków. Z tym ostatnim najczęściej są problemy. Trzeba też kilku dni lub nawet tygodnia by nasze działanie pokazało konkretny efekt.
Jak zbiornik całkiem surowy to musi dojrzeć i to troche potrwa. Na początek potrzeba trochę zielska i to tego szybkorosnącego by nie nabawić się jakiegoś glona. Dobra filtracja to też podstawa.
Oczywiście trzymam kciuki. Zawsze mogę coś podpowiedzieć w razie problemów. Coć ostatnimi czasy nie przywiązuje dużej wagi do stanu moich zbiorników, tak to sobie wszystko samo rośnie, niewiwle nawożę i praktycznie nie robię pomiarów wody, przestalo mnie to już bawić. Wszystko na oko.
Pozdrawiam
Cierpliwości się uczę, zielska już tyle nasadziłem ale niestety jak pisałem trzy komplety poszły już się rypać. Na razie na więcej mnie nie stać, więc czym chata bogata tak na dzień dzisiejszy się ratuje. Niestety zmiany musiały nastąpić bo szyba nakrywkowa okazała się złym pomysłem, tym bardziej że była zielona. Naświetlacze halogenowe w połączeniu z tą szyba też zrobiły więcej szkody niż dobrego - dlatego wyciągając wnioski z doświadczeń osobistych oraz opierając się na cennych radach oraz czytając literaturę z ubiegłego wieku, ruszam powoli by nadrobić stracony na dzisiaj czas. Ale będę pamiętał o Twojej deklaracji i jeśli numer telefonu nie zmieniony chętnie czasami się podpytam.
pozdrawiam piotr
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 30, 2016, 21:56:24 21:56 »

a mi się nudziło od rana i tak jakoś wyszło,że zamoczyłem łapska i nie tylko.
Znalazła się moja zguba helmet -zaginoł tydzień temu i pojawił się z bagażem

znowu się nasadziłem oraz zrobiłem małą kosmetykę - nie wiem tylko co żona powie jak wróci

a teraz idę spać
Zapisane

mario_k3

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 30, 2016, 22:24:21 22:24 »

O widać, że trochę się zazielenia. Oby praca dała owoce choć po ślimaku widać, że dała  :)
Dobrej nocy.
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 08, 2016, 14:57:24 14:57 »

mała aktualizacja chyba wreszcie rośliny zaczynają rosnąć, jedyny problem to krasnorosty
tak to mnij więcej wygląda:












przepraszam za jakość ale robione telefonem, aparat pożyczył syn a i też nie byłby dużo lepsze - bo fotograf jeszcze gorszy ze mnie niż akwarysta
pozdrawiam
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 24, 2016, 20:32:45 20:32 »

Zastanawiam się co z tym zrobić bo już mi rece opadają

ale z bliska już zdecydowanie mniej atrakcyjnie :(






podaje od trzech dni 6ml carbo + strzykawka pryskam bezpośrednio.

Czy uruchomić ewentualnie dozowanie gazowego CO2?
wszelkie rady cenne - pozdrawiam
Zapisane

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 24, 2016, 21:21:21 21:21 »

Przy takiej obsadzie mało wymagających roślin zaniechał bym jakiekolwiek nawożenie. Rób podmiany wody 2x w tygodniu oraz usuń "zarażone" przez krasnorosty liście. Korzenie do porządnego szorowania.
Możesz tymczasowo zmniejszyć ruch wody w zbiorniku jak jest duży. Również zmniejsz czas świecenia do 4-6 godzin.
Jak zaobserwujesz że krasnorosty słabną możesz zwiększać stopniowo ilość światła.
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 25, 2016, 18:30:56 18:30 »

Dzięki za rady. Glon został rozszyfrowany : compsopogon.
tak wiec przystępuje do zbierania informacji czym go zwalczyć - dziękuje za wsparcie i pozdrawiam
piotr
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 26, 2016, 15:15:06 15:15 »

No to witam ponownie - dzisiaj wpuściłem ekipę w sile trzech "kosiarek" mają apetyt te rybki i fajnie popatrzeć jak są w akcji :).
Potrzebuje jeszcze zapodać podobną ekipę na dno - co poradzicie ? bo glonojady to tylko z nazwy ale potrzebuje grupę która zajmie się resztkami które zostały po ferajnie.
dzięki i oczekuje z niecierpliwością na sprawdzone w tym zadaniu propozycje.
piotr
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 26, 2016, 16:44:17 16:44 »

Dodatkowo bo dawno nie robiłem wyjąłem walizeczkę i zrobiłem parę testów o to wyniki:
  Fe   - 0
 NH3 - 0
 NO3 -  pomiędzy 0 a 5
 PO4 - 0,25
oprócz CARBO nie podaje żadnych nawozów, może należy coś zacząć podawać ale nie mam pojęcia ewentualnie co?
pozdrawiam i udanego weekendu
piotr
Zapisane

krist-off

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 115
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 26, 2016, 16:57:06 16:57 »

Nic nie podawaj. A do sprzątania dna polecam ślimaki świderki i krewetki. Np red cherry. 
Zapisane

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 26, 2016, 17:37:49 17:37 »


Potrzebuje jeszcze zapodać podobną ekipę na dno - co poradzicie ?
Polecam lepszą filtracje.
Zapisane
Strony: « 1 2 3 4 »   Do góry