Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Małże akwariowe  (Przeczytany 7701 razy)

siwy

  • Gość
Małże akwariowe
« dnia: Październik 24, 2010, 18:38:28 18:38 »

Wszedłem w posiadanie małż akwariowych, których zdjęcia przedstawiam po niżej  :)

Są to dwa gatunki : Małża Tenczowa Clam  i  Małża Yellow Clam.

Chciałem uzyskać trochę informacji na temat małż i naprawdę  nie mogę nic znależć :-[ i w związku z tym proszę wszystkich o pomoc .
Mile widziane wszelkie informacje .
Zapisane

Adek

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 577
    • http://www.akwa.szczecin.pl/
Odp: Małże akwariowe
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2010, 18:44:11 18:44 »

Daje cytat jednej ze stron :

Wymiary: zazwyczaj poniżej 4 cm (zazwyczaj najwyżej 3 cm)

Długość życia: ok. 10 lat (od 4 do 8 lat)

Zalecana wielkość akwarium: 10 do 20 l wody na małża

Parametry wody: temperatura pomiędzy 8 a 26 st. C (15 a 26 st. C), pH 6,4-8, twardość poniżej 20 st. dGH.

Pożywienie: małże te żywią się drobnymi cząsteczkami pokarmu, które odfiltrowują z wody. Zjadają więc niewielkie organizmy, pływające glony i inne substancje organiczne. W oczkach wodnych małże zawsze mają wystarczająco dużo pokarmu. W akwariach nie zawsze tak jest i często należy je dokarmiać samodzielnie. Zaleca się podawanie im pożywienia w formie rozpuszczalnych tabletek, granulatu protogenowego lub też niewielkich dawek zawiesiny drożdżowej czy mlecznej.

Urządzenie akwarium: gatunek ten nie jest zbyt wymagający, jeśli chodzi o parametry wody, czego dowodzi jego zapotrzebowanie na tlen. W akwarium konieczne jest dobre napowietrzanie, a odpowiednią ilość tlenu uzyskuje się przy pomocy filtra mechanicznego, bądź powietrznego [nie wiem, co to takiego filtr powietrzny]. Zaleca się przeprowadzanie regularnych podmian wody.
W oczku wodnym niezbędną ilość tlenu otrzymuje zazwyczaj się dzięki dużej powierzchni lub ruchowi wody. W akwarium zaleca się stosowanie podłoża na bazie piasku lub grubego żwiru, pod którym małże się zakopują. Mogą również przemieszczać się po całym podłożu poszukując odpowiedniego stanowiska. Roślinom nic nie grozi ze strony małży.

Rozmnażanie: małże te są obojnakami i mogą same się zapładniać. W ciągu roku występują dwa okresy reprodukcji: jeden w maju i czerwcu, drugi we wrześniu. Drobniutkie larwy wykluwają się we wnętrzu dorosłego małża i rozwijają się pomiędzy jego blaszkami skrzelowymi do momentu, kiedy uzyskują formę małża. Małże dzieci, rozwinięte, ale jeszcze bardzo małe, opuszczają w następstwie dorosłego małża.

Zbiornik towarzyski: małże te doskonale znoszą obecność krewetek, ślimaków i małych łagodnych ryb. Często też właśnie dzięki nim i ich metabolizmowi małże mają pod dostatkiem składników odżywczych.

Obserwacje: małże mają pozytywny wpływ na jakość wody i mogą zapobiegać jej zmętnieniu [no tak napisali...]. Mogą okazać się wrażliwe na podawane leki. Umieszczając je w oczku wodnym, bądź w akwarium należy pamiętać, że nie powinny się przedostać do wód naturalnych.

Tekst pochodzi ze strony http://www.zooplus.fr: C. fluminea i C. javanicus


Mam nadzieję, że się przyda ;D

Ps. Dotyczy on małży, Yellow Clam :D
Zapisane
!!! DO ODWAŻNYCH ŚWIAT NALEŻY !!!

siwy

  • Gość
Odp: Małże akwariowe
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2010, 18:53:05 18:53 »

Wielkie dzięki - jesteś wielki ;D. Dostałeś plusika za pomoc  ;)

Bo na razie prowadzę obserwację i i zbieram info. 8)
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Małże akwariowe
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2010, 19:23:06 19:23 »

A mozna wiedziec gdzie je nabyles ???
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

siwy

  • Gość
Odp: Małże akwariowe
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 24, 2010, 19:44:35 19:44 »

Od kolesia z BREMEN ,też akwarysty.Po 0,25 centów ( euro ) za sztukę.
Oczywiście trochę wiadomości mi przekazał ale niestety mój niemiecki ...  :-[

Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Małże akwariowe
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 24, 2010, 19:51:02 19:51 »

O proszę, a będziesz jeszcze coś brał z tego źródła?
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

siwy

  • Gość
Odp: Małże akwariowe
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 24, 2010, 20:04:49 20:04 »

Na pewno jeszcze pojadę do nie go   :), przywiozłem 30 sztuk neonek inessa 20 centów/sztuka.Dlatego pozbywałem się danio i gupików żeby akwa zrobić pod krewecie WP i neonki .
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Małże akwariowe
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 24, 2010, 20:16:40 20:16 »

To coś czuję, że będziesz miał ode mnie zamówienie na małże i może nie tylko na nie:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Adek

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 577
    • http://www.akwa.szczecin.pl/
Odp: Małże akwariowe
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 24, 2010, 20:49:55 20:49 »

Wielkie dzięki - jesteś wielki ;D. Dostałeś plusika za pomoc  ;)

Bo na razie prowadzę obserwację i i zbieram info. 8)

Nie ma za co ;D Jak już będziesz coś z własnych obserwacji wiedział to mów :D
Ciekaw jestem jak z tym rozmnażaniem. Jeśli ono jest w marcu i we wrzeniu czyli wtedy kiedy jest równonoc (tak se skojarzyłem :D ) to czy obniżenie czasu oświetlenia do określonego czasu i potem jego zwiększanie do 11-12h spowoduje rozmnażanie ? Albo coś próbowanie z temperaturą ? Oczywiście to moje przypuszczenia :D A na ile one są prawdziwe .. ;)

To coś czuję, że będziesz miał ode mnie zamówienie na małże i może nie tylko na nie:)

Może i ja bym się załapał...  ::)
Zapisane
!!! DO ODWAŻNYCH ŚWIAT NALEŻY !!!

siwy

  • Gość
Odp: Małże akwariowe
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 24, 2010, 21:13:49 21:13 »

Na razie niech się klimatyzują , widzę aktywność u nich 3 -4 razy na dzień, wysuwają biały "języczek" i muszelka otwiera się  3-4 milimetry w tedy odbywa się filtracja i tak około godziny. Helenki siedziały na jednej z nich i co ciekawe dały sobie spokój  :P ,tylko RC strasznie czyszczą wszystko co się wysunie z małży ;D


Jak bym planował wyjazd to na pewno napisze na forum ;)
Zapisane

BRAT_MIH

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2
Odp: Małże akwariowe
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 05, 2010, 12:22:17 12:22 »

  Witam, dzisiaj kupiłem małża Yewel Clam w sklepie przy Witkiewicza, siedzi w akwarium i nic nie robi, będę go obserwował. Jest na allegro dostępny gdyby kogoś interesowało. Pzdr.
Zapisane
Strony: 1   Do góry