Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2   Do dołu

Autor Wątek: Mini ślimaki  (Przeczytany 8724 razy)

radek

  • Gość
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 22, 2010, 10:48:34 10:48 »

Zadne marchewki ani pietruszki nie dadza rady

... pokaże Ci zdjęcia z mojej "pietruszkowej" walki z PLAGĄ (W ILOŚCI TYSIĘCY ZATOCZKÓW) ślimaków bo mam dokumentacje tygodniową  :P ;D

to ja proponuję i proszę ją umieścić tutaj:) bardzo ciekaw jestem:)

A co do helenek to nie słyszałem, żeby zjadały liście, to drapieżniki:)
Zapisane

mikro01

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 31
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 22, 2010, 10:55:11 10:55 »

osobiście zalatwiam sprawe helenkami i w jedny z akwarji zaczelem dokarmiać Helenki świderkami ponieważ wytepily wszystko co bylo
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 22, 2010, 11:04:36 11:04 »

Cytuj
A czy te ślimaki mogą wcinać mi rośliny bo każdą roślinkę mam z dziurawymi liśćmi...
Mało który gatunek ślimaka jest w stanie zjeść żywy fragment zieleniny (np. błotniarki stawowe). Większość wyjada tylko obumarłe szczątki roślin, nie zawsze widziane gołym okiem podobnie jak w przypadku dentysty: wywierca dziurę nie w zdrowym zębie tylko w uszkodzonym fragmencie.

Dziury prawdopodobnie pojawiłyby ci się i tak bez ślimaków tylko może później byś je zauważył. Klasycznymi powodami dziur w roślinach są braki potasu i/lub magnezu.

Ja miałem tysiące ślimaków w akwarium roślinnym i nie narzekałem na stan roślin. Niestety wyglądało to nieestetycznie więc wpuściłem Helenki. Bardzo powoli, bo zeszło z pół roku i ślimaka nie uświadczy.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

ciociababcia

  • Gość
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 22, 2010, 11:05:56 11:05 »

to ja proponuję i proszę ją umieścić tutaj:) bardzo ciekaw jestem:)

Przykro mi ale to w tym momencie niewykonalne  :( "dali" mi nowy telefon na którym są owe zdjęcia a oprogramowanie od niego na komp. nie wgrane,ja nie potrafię  :'( :'( :'( i nawet nie próbuj mnie nauczyć  ;D ale jak znajdzie się w biurze jakiś inteligentny forumowicz i mi to zrobi to wrzucę i pokaże na ten czas zdjęcia tylko dla "wybranych"(czytać odwiedzających)  ;D
Zapisane

diabeelek

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 126
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 22, 2010, 11:25:18 11:25 »

Cytuj
A czy te ślimaki mogą wcinać mi rośliny bo każdą roślinkę mam z dziurawymi liśćmi...
Mało który gatunek ślimaka jest w stanie zjeść żywy fragment zieleniny (np. błotniarki stawowe). Większość wyjada tylko obumarłe szczątki roślin, nie zawsze widziane gołym okiem podobnie jak w przypadku dentysty: wywierca dziurę nie w zdrowym zębie tylko w uszkodzonym fragmencie.

Dziury prawdopodobnie pojawiłyby ci się i tak bez ślimaków tylko może później byś je zauważył. Klasycznymi powodami dziur w roślinach są braki potasu i/lub magnezu.

Ja miałem tysiące ślimaków w akwarium roślinnym i nie narzekałem na stan roślin. Niestety wyglądało to nieestetycznie więc wpuściłem Helenki. Bardzo powoli, bo zeszło z pół roku i ślimaka nie uświadczy.

A jak uzupełnić potas i magnez?
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 22, 2010, 11:29:13 11:29 »

Ja też potwierdzę skuteczność warzyw w usuwaniu większości ślimaków. Dopóki nie było Helenek czasem stosowałem tę metodę używając gotowanej marchewki itp. ale niestety długo to schodzi.
Warunek podstawowy - brak innego dokarmiania ślimorów bo inaczej efekt jest mizerny. W początkowym stadium akwarium jest to wykonalne, przy długo działającym nieco trudniejsze.

Gdy akwarium jest stabilne i nie ma przekarmiania ryb to i nie ma zwykle plagi ślimaków. Są one pożyteczne więc np. u mnie nie widzę powodów aby z nimi walczyć, jeżeli są w umiarkowanych ilościach.
Czasem można wykończyć ślimaki stosując czystą wodę RO, tj. o bliskiej zeru twardości, szczególnie gdy podawany jest CO2. Skorupki się po prostu rozpuszczają.
Przyducha też pomaga wykończyć ślimaki więc mając CO2 można ślimaki zagazować (inne zwierzęta również) za pomocą obfitego strumienia CO2. Ślimaki uciekają ku powierzchni i tam można je zebrać ręcznie. Te które nie dojdą do powierzchni się zatrują. Oczywiście gdy są jaja to trzeba powtarzać. Możliwe do zastosowania, gdy mamy baniak bez innych zwierząt. Roślinom to bardzo nie przeszkadza, chyba, że robimy to w nocy to też mogą cierpieć na braki tlenu.

Preparaty miedziowe i kwasy w nadmiarze całkowicie destabilizują baniaczek więc raczej nie polecam chociaż ich skuteczność jest potwierdzona (niestety wraz ze ślimakami do krainy łowów mogą odejść nawet i rośliny o zwierzętach nie wspominając).

Potas i magnezu uzupełnia się zwykle odpowiednimi solami lub kupnymi preparatami z zoologa. Temat wykracza poza ten wątek więc może stworzyłbyś nowy, opisał co masz w baniaku, jakie światło, jaki sprzęt, jaka obsada, jaka woda, czy nawozisz (dużo pomoże zdjęcie akwarium) itp. i wtedy zdiagnozujemy to dokładniej.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

radek

  • Gość
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 22, 2010, 18:16:03 18:16 »

to ja proponuję i proszę ją umieścić tutaj:) bardzo ciekaw jestem:)

... i nawet nie próbuj mnie nauczyć  ;D ...

spoko, poczekam cierpliwie:)
Zapisane

melkora

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 680
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 22, 2010, 20:25:34 20:25 »

Co do ślimaków polecam helenki, jak coś mam kilka na zbyciu.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 22, 2010, 23:25:14 23:25 »

Tu nie chodzi o niedowierzanie choc u mnie z tym roznie  ::), lecz metoda "włoszczyznowa" na nic sie zdała bynyjmniej w moich baniakach po kilku podejsciach i probach z roznymi rodzajami przygotowanych marchewek i pietruszek znajdowałem po pare zatoczkow i to nie za dnia tylko jeszcze w nocy gdyz ta metoda na tym polega.
Po wielu probach i podejsciach "ekologicznych" tj.Helenki , marchewki itd. dałem za wygrana i wiecie co ilosc slimakow zmalała do takiej ilosci ze nie sa one juz utrapieniem w akwarium (a uwierzcie mi wystarczyło w nocy siatka pojezdzic po Blyxy i miałem około 200 szt slimoli do eksmisji gotowych)
Kolejna sprawa slimaki nie cierpia miekkiej i kwasnej wody co za tym idzie jezeli pompujemy CO2 do wody miekkiej to populacja slimakow bedzie minimalna a Helenki maja gdzies zatoczki i wola swiderki czyli polowanie raz pozadnie i nie na widoku.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2010, 10:30:14 10:30 wysłana przez adriaco »
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 23, 2010, 10:20:39 10:20 »

Cytuj
....Helenki maja gdzies zatoczki i wola swiderki czyli polowanie raz pozadnie i nie na widoku.
U mnie jest odwrotnie. Miałem setki zatoczków i świderki i pierwsze zniknęły zatoczki. Świderki do tej pory chodzą a minął minimum kwartał od momentu, gdy zniknęły zatoczki. Pewnie różne Helenki mają różny gust :D
Co ciekawe to gdy wpuściłem 2 brotię to zostały zaatakowane w ciągu 1 dnia. Ludzie też piszą, że czepiają się ampularii. Chyba leży to w kwestii wielkości ślimaków. Na małe nie opłaca im się polować.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 23, 2010, 10:32:52 10:32 »

U mnie bocje miały gdzies zatoczki a nagminnie wyzerały swiderki i helenki , co do ampulari do mometu gdy bocje maja inny pokarm nie czepiaja sie zbytnio duzych slimakow a gdy zabraknie tresciwego pokarmu to wtedy biada ampulariom.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 23, 2010, 12:56:31 12:56 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

melkora

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 680
Odp: Mini ślimaki
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 23, 2010, 13:23:55 13:23 »

Moje helenki najpierw wybiły zatoczki a miałam ich istną plagę, potem wciągnęły 3 :( dorosłe ampularie i kilka setek małych ( miałam nadzieje że jakaś przetrwa ), a teraz przyszedł czas na świderki :( .
Zapisane
Strony: « 1 2   Do góry