Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Proszę o pomoc w identyfikacji.  (Przeczytany 3948 razy)

justa19910

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 17
Proszę o pomoc w identyfikacji.
« dnia: Maj 15, 2012, 07:41:08 07:41 »

Dziś na szybie zauważyłam małe mleczne coś z czarną kropką na środku :D wygląda na ślimaka zatoczka lub przytulnika (a może to jedno i to samo?) z innego wątku http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=1568.0. Podobno większe nie urośnie? Skąd się wzięło? Jak zwalczyć?
Niestety na moich zdjęciach nie widać, zła jakość.
Zapisane

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: Proszę o pomoc w identyfikacji.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 15, 2012, 17:41:40 17:41 »

Bez fotek bedzie ciężko-- powpisuj sobie w wyszukiwarce możliwe zapytania (np. zatoczek, przytulik, jaja helenki itp) przejrzyj wyniki wyszukiwania w grafikach i w ten sposób wyeliminujesz lub potwierdzisz swoje przypuszczenia. Jak to nic Ci nie da to daj fotę -- jaka by ona nie była coś tam wypatrzymy ;) pzdr
Zapisane

justa19910

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 17
Odp: Proszę o pomoc w identyfikacji.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 16, 2012, 07:23:19 07:23 »

Według zdjęć jest to przytulik. Wyczytałam, że żywi się glonami i nie zjada roślin. Czy to prawda? Pewnie szybko się rozmnaża, jak się go pozbyć? a może nie trzeba go wytępiać? Obawiam się "inwazji":/
Zapisane

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: Proszę o pomoc w identyfikacji.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 16, 2012, 15:31:39 15:31 »

U mnie przytuliki pzrez pewien czas były w  dość sporej ilości. Raczej nie zauważyłem aby jakoś niekorzystnie wpłyneły na akwa. Zniknęły same tak jak same się pojawiły. Nic przeciw nim nie robiłem. Możliwe że jeszcze są -- ale ich nie widać. W akwa mam helenki ale nie wiem czy je wcinają. Obserwuj i ewentualnie przy podmianach zozgniataj te co chodzą po szybach. Pzdr
Zapisane

sadza

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 335
Odp: Proszę o pomoc w identyfikacji.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 16, 2012, 15:47:15 15:47 »

Rozgniatanie odradzam - przy rozgnieceniu jajeczka pozostają w wodzie ;) lepiej wsadzić jakiegoś ogórka , marchew , brokułę i poczekać 2/3h wyciagnąć i do kosza ślimaczki ... czynność powtórzyć kilka razy ;) gdy już nie będzie tak mocno widać ślimaków dokupić kilka helenk Koszt jednej u kobry to 2zł , u nas na forum ludzie tez oddają / sprzedają wiec może być okazja ;)
Zapisane
GG : 10107569

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: Proszę o pomoc w identyfikacji.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 16, 2012, 17:03:40 17:03 »

No ja tam rozgniatałem :P - ale tylko przy okazji i te co były na szybie podczas sprzątania. Po jakimś czasie - tak jak pisałem - znikły tak samo tajemniczo jak się pojawiły. Nie zauważyłem także aby obsiadały warzywa, co oczywiście nie znaczy, że masz tego nie próbować. pzdr
Zapisane

justa19910

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 17
Odp: Proszę o pomoc w identyfikacji.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 16, 2012, 17:40:59 17:40 »

Spróbuję z warzywami:) póki co nie widać ich dużo, ale lepiej dmuchać na zimne :))
Zapisane
Strony: 1   Do góry