Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: WICIOWCE I NICIENIE  (Przeczytany 8565 razy)

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
WICIOWCE I NICIENIE
« dnia: Marzec 18, 2009, 16:50:00 16:50 »

No i jestem pierwszy w tym dziale lecz nie bardzo jestem z tego dumny.
Moje palety pare dni po transporcie dwie z nich zaczeły szybko oddychac i nie pobierac pokarmu po namowie jednego pana i bez wczesniejszej kontroli na obecnosc przywr skrzelowych zaaplikowałem TREMAZOL firmy sera. Po dwoch dniach zaczałem znajdowac galaretowato zielonkawe odchody ,po wylowieniu takiej zapodałem pod mikroskop i okazało sie ze to raczej nie przywry tylko nicienie a dokładnie ich martwe okazy jakby tego było mało to znalazłem kilka wicieni. Po przeszukaniu kilku foruw skorzystałem z przepisu ADAMN-a na Forum Dyskusyjnym Miłosnikow Dyskowcow tzn METRONIDAZOL w tabletkach ktore profilaktycznie kupiłem w Polsce.
jedna zecz mnie nurtuje czy po podaniu TREMAZOLU ktory jest na przywry i tasiemce zawierajacy prazikwantel mogło tez zadziałac na Nicienie Philometra bo prazikwantel jest rowniez uzywany do produkcji srodkow do walki z nicieniami.
Moja rada KWARANTANNA nowo zakupionych ryb uchroni war od dezynfekcji i utraty badz zarazenia reszty obsady ja na całe szczescie to uczyniłem a teraz czekam na rozwoj sytuacji
Link na forum dotyczace dyskow i ich leczenia http://www.discus.org.pl/smf/index.php?topic=10630.15
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

tombo77

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 346
Re: WICIOWCE I NICIENIE
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2009, 18:54:39 18:54 »

Ja do zwalczania wiciowców  u moich skalarów stosujemy metronidazol, w dawce  1000 mg/100 litrów podawanej codziennie przez trzy dni. Po tym czasie podmieniam  około 50 % wody. Po tygodniu powtarzam kurację. Na cały cykl leczenia potrzeba 24 tabletki na każde 100 litrów pojemności akwarium. Jeśli w akwarium jest sporo roślin zwiększa się dawkę do 1250 mg/ 100 litrów. W okresie kuracji nie zapala się światła, filtry biologiczne odłącza się, płucze i uruchamia w jakimś innym pojemniku zapewniając cyrkulację wody. Podnosi się temperaturę o trzy, cztery stopnie w stosunku do tej w jakiej przebywały ryby i porządnie natlenia wodę.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: WICIOWCE I NICIENIE
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2009, 19:39:39 19:39 »

Tak tez robie tylko ze wiecej metro 1500mg/100l przez trzy dni codziennie po 1500mg/l na czwarty podmianka tylko ze biologiczny ja potraktowałem chlorem zeby ten syf tak szybko nie wrocił (szkoda bakteri) no i ciemnosc widze
Po tygodniu jeszcze raz to samo metro *3 dni i podmiana a w miedzyczasie pomiedzy kuracjami wegiel do filtra
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

tombo77

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 346
Re: WICIOWCE I NICIENIE
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 19, 2009, 07:31:55 07:31 »

Nie ma potrzeby stosować węgla by wchłoną chemię bo gdy tylko zapalisz światło to metronidazol zostanie zneutralizowany.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: WICIOWCE I NICIENIE
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 19, 2009, 09:00:47 09:00 »

A co stosujesz na nicienie głownie  Philometra-skrzelowe jelitowe
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi
Strony: 1   Do góry