Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: Masakra z paletami  (Przeczytany 10088 razy)

FryzjeR

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 109
Masakra z paletami
« dnia: Wrzesień 09, 2009, 21:56:38 21:56 »

Szkoda słów. Nie wiem co sie dzieje. Dałem antybiotyk i sól, trochę się ożywiły i zaczęły pływać ale i tak dramat. Dzięki za poradę z solą Sławek dało radę trochę Thx. Zamieszczam foty. Woda jest ok ph ok wszystkie testy jak trzeba. Co2 i tlen mało ale jest. Ryby maja biały nalot płetwy strawione, oczy mętne. Po podaniu soli i Tetracyclinum pływają razem- wcześniej zdychały leżąc na dnie. Czy to oodinoza? Dodam jeszcze, że Cobalt zrobił sie czarny w żółto brązowe plamy.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2009, 09:24:19 09:24 wysłana przez FryzjeR »
Zapisane
Najwieksza złota rybka świata - Guiness R
http://www.youtube.com/watch?v=3ed7B6ug ... re=channel

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2009, 22:20:33 22:20 »

Mi to wyglada na najzwyklejsza choroba wywołana przez pierwotniaki pewnie przywlokłes to z jakas roslina lub nowa ryba a czasami to po prostu ze wzgledu na złe warunki w akwarium
Podnies temperature do ok 32oC i tylko sol niejodowana oraz stabilne warunki wody nie karm tez za czesto podaj jakies witaminy do wody zakrec CO2 i duzo napowietrzaj
Odinoza objawia sie troche inaczej
A moze przyczyna jest za niski poziom PH mierzyłes testami stosunek PH do KH
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 10, 2009, 06:42:04 06:42 »

No i palety przydałoby się odizolować od innych ryb na okres kuracji, najlepiej do innego akwarium. Tak jak pisał adriaco - dużo napowietrzania, podniesienie temp wody powyżej 30' i spokój dla ryb... Ja w skrajnych wypadkach podnosiłem temp wody do 35-36'
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

waskier

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 487
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2009, 07:25:12 07:25 »

witam
mi to wygląda na martwicę płetw. być może ryby podłapały jeszcze jakąś chorobę równolegle.
najczęściej występuje ona przy złych warunkach w akwarium.
jak już pisał kolega, natleniaj wodę, podnieś temperaturę o 2-4 stopnie od optymalnej dla palet (pamiętaj o innych gatunkach ryb - o ile są).
dobrze też zrobić kilka podmian wody i przy okazji dobrze odmulić podłoże, jak zastosujesz chemię to po kuracji koniecznie wyczyść filtry no i wskazane jest filtrowanie przez węgiel aktywny.

(Alai nie obraź się ;) )
Swojego czasu korzystałem z powodzeniem z tego kompedium:
http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=2407

tylko pamiętaj, po chemii można zdestabilizować równowagę biologiczną w akwarium.

pozdrawiam i życzę rybciom powrotu do zdrowia
Zapisane

hyksos

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 32
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 10, 2009, 08:08:31 08:08 »

Gdzie kupiłeś te paletki?
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 10, 2009, 08:21:31 08:21 »

Ja tam się nie obrażam:P ale to co ja pisałem pokrywa się z poradnikiem:)
Chyba najbardziej zorientowanym w tym wypadku będzie kolega Sławek.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

FryzjeR

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 109
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 10, 2009, 09:20:13 09:20 »

Jest już o wiele lepiej, ale jedna jeszcze padnie( za duże zniszczenia ). Pozostałe trzy trzymaja sie razem i nawet przepędzają o terytorium, tylko słabo jedzą.
Zapisane
Najwieksza złota rybka świata - Guiness R
http://www.youtube.com/watch?v=3ed7B6ug ... re=channel

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 10, 2009, 09:48:38 09:48 »

Podstawa to pomiary testowe wody,musisz mieć testy by w takich przypadkach badać wodę codziennie!to dla dobra ryb,jak dla mnie to nie martwica,nie oodinozum tylko gwałtowna zmiana parametrów wody ,które przyczyniły się do zachwiania układu immunologicznego ryb,tak jak już zostało napisane,podnieś tem.wody do 33-35st(tylko żeby była stabilna,bez wachnięć),napowietrzaj obficie,odmulanie z częściową podmianą(wskazane Ro) wody,nawet codziennie po 10-15l,nie karm na siłę.Pamiętajmy że chemia to ostateczność,możesz wlać do akwa.roztwór ryvanolu w ilości 1tab/100l.Odnośnie soli,sól co prawda nie ma właściwości odkażających ale działa antystresowo (osmoregulacja).Nic nie napisałeś jak wygląda kał ryb?i czym je karmisz,jeśli kał odbiega od normy i jest biały galaretowaty to mogą być pasożyty(nicienie,wiciowce,tasiemce).Zbiornik jak najbardziej kwarantannowy,dobrze napowietrzany ustawiony tak by można było czyścić go praktycznie po każdym karmieniu.pamiętajmy że praktycznie każdego dnia z kranu leci co innego,my tego nie wyczujemy ale ryby napewno i zaraz to po nich widać.
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

FryzjeR

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 109
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 10, 2009, 10:09:44 10:09 »

OK dzieki za ten kawal fachowej wiedzy, dobrze że mozna na was liczyć.

Karmię płatkami vital & color i granulatem tetra discus oraz czerwonymi płatkami na wybarwienie. Także bezmięsnie. Chociaz owszem miałem na początku małą paletkę która miała drgawiki i odchody przezroczyste. Coraz bardziej nabieram podejrzeń że to stary aqua medic wyłączyłem go na amen. Czasem z 7 wskakiwał na jeden, wcześniej tego nie zauważyłem.

Jeszcze raz dzięki
Zapisane
Najwieksza złota rybka świata - Guiness R
http://www.youtube.com/watch?v=3ed7B6ug ... re=channel

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 10, 2009, 12:11:36 12:11 »

Cytat: "FryzjeR"
OK dzieki za ten kawal fachowej wiedzy, dobrze że mozna na was liczyć.

Karmię płatkami vital & color i granulatem tetra discus oraz czerwonymi płatkami na wybarwienie. Także bezmięsnie. Chociaz owszem miałem na początku małą paletkę która miała drgawiki i odchody przezroczyste. Coraz bardziej nabieram podejrzeń że to stary aqua medic wyłączyłem go na amen. Czasem z 7 wskakiwał na jeden, wcześniej tego nie zauważyłem.

Jeszcze raz dzięki


Jak miała takie objawy to musiała miec wiciowce a jezeli jedna miała to reszta tez je ma
Porzycz od kogos mikroskop wystarczy pow ok 100x złap kupke i na szkiełko jak znajdziesz drobne przecineczki w grupach ruszajace sie dosc intensywnie lub długie niteczki to masz problem z pasorzytami ale i na to jest lekarstwo lecz najpierw trzeba zdjagnozowac a dopiero leczyc
Co do Ph metru to moze byc sonda zabrudzona albo zle skalibrowałes
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

FryzjeR

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 109
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 10, 2009, 16:46:01 16:46 »

Kalibracja okej, nawet zgadza się z ph robionego z chemii, czasem tylko fiksuje i pokazuje jakieś bzdury. Stram sie utrzymać stała wysoką temperaturę jak pisał Sławek. Podmieniam wodę i dużo napowietrzam przez 2 kostki lipowe, odłączyłem co2 i powoli dochodzą do siebie.
Zapisane
Najwieksza złota rybka świata - Guiness R
http://www.youtube.com/watch?v=3ed7B6ug ... re=channel

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2009, 20:35:00 20:35 »

Adam czy myślałeś nad jedzeniem,które zrobił byś sam?potocznie zwany mix-em.Suchy pokarm jest jak ja to nazywam mało treściwy,granulat nadaje się do podawania leków(moczysz granulat w płynnym leku i zapodajesz) a mix daje Ci pewność co podajesz paletkom.W prostym mix-e serce wołowe możesz zastąpić sercem indyczym przemielonym w maszynce do mięsa,z dodatków roślinnych proponuję:czosnek(antybiotyk),pokrzywę,mniszek lekarski,siemie lniane,szpinak;dodatki mięsne:podstawa krewetki,owoce morza,małże oceaniczne,mięso rybie(my dodajemy halibuta surowego),wątróbka drobiowa(parzona);do wybarwiania się ryb na czerwono dodać można:paprykę słodką mieloną,marchew,astaksantynę.Wszystkie składniki można mieszać zachowując odpowiednie proporcje,inaczej papu będzie zbyt twarde lub pyliste albo znów zbyt suche(dając zbyt wiele wątróbki).Przydatne też jest dodanie paru kropli tranu z rekina(płynny ,bazzapachowy).Pewnie że nie wszystkie te składniki miesza się razem,lepiej jest zrobić kilka "smaków"i w każdym dniu podawać inny,ryby nie mają monotoni w karmieniu, lepiej rosną i są napewno zdrowsze,bo co by z nas bylo jak byśmy jedli non stop ziemniaki? :shock:
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 10, 2009, 21:01:05 21:01 »

Cytat: "Sławek"
Adam czy myślałeś nad jedzeniem,które zrobił byś sam?potocznie zwany mix-em.Suchy pokarm jest jak ja to nazywam mało treściwy,granulat nadaje się do podawania leków(moczysz granulat w płynnym leku i zapodajesz) a mix daje Ci pewność co podajesz paletkom.W prostym mix-e serce wołowe możesz zastąpić sercem indyczym przemielonym w maszynce do mięsa,z dodatków roślinnych proponuję:czosnek(antybiotyk),pokrzywę,mniszek lekarski,siemie lniane,szpinak;dodatki mięsne:podstawa krewetki,owoce morza,małże oceaniczne,mięso rybie(my dodajemy halibuta surowego),wątróbka drobiowa(parzona);do wybarwiania się ryb na czerwono dodać można:paprykę słodką mieloną,marchew,astaksantynę.Wszystkie składniki można mieszać zachowując odpowiednie proporcje,inaczej papu będzie zbyt twarde lub pyliste albo znów zbyt suche(dając zbyt wiele wątróbki).Przydatne też jest dodanie paru kropli tranu z rekina(płynny ,bazzapachowy).Pewnie że nie wszystkie te składniki miesza się razem,lepiej jest zrobić kilka "smaków"i w każdym dniu podawać inny,ryby nie mają monotoni w karmieniu, lepiej rosną i są napewno zdrowsze,bo co by z nas bylo jak byśmy jedli non stop ziemniaki? :shock:


<przepraszam lecz nie zgodze sie z tym ze mozna wyeliminowac z djety dyskowcow suche pokarmy(specjalistyczne a nie ovo vit) ryby generalnie nie powinny sporzywac mies zwierzat ciepłokrwistych ale mieszajac na zmiane mixy oraz granulaty lub płatki zawierajace odpowiednie składniki dla danych ryb mozemy uniknac niepotrzebnych sytuacji takich jak przetłuszczenia watroby ,niestrawnosc,WICIOWCE
Sam karmie własnym mixem lecz robie to raz dziennie a pozostałe dwa karmienia to pokarm suchy
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

FryzjeR

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 109
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 11, 2009, 09:21:06 09:21 »

Mam 2 palety od cobry, te karmiłem sercami na początku, jeden cobalt robił się bardzo agresywny, więc odpuściłem(wiem że to normalne, ale nie chciały pływać w stadzie, tak  rozstawiał inne palety). Zrezygnowałem z mięsa. Przy granulacie i płatkach ryby nie toczą walk o jedzenie, chwile po żerowaniu pływają w grupie.
Zapisane
Najwieksza złota rybka świata - Guiness R
http://www.youtube.com/watch?v=3ed7B6ug ... re=channel

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Masakra z paletami
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2009, 09:33:06 09:33 »

Co prawda nie ten wątek ale jak zaczeliśmy pisać o żywieniu tu,to odpiszę.Nasze ryby karmimy od 3 lat tylko i wyłącznie mix-ami na bazie mięsa 3-4 razy dziennie i jakoś nie widzimy zatłuszczenia i ospałości ryb.Cały pic polega na tym że dodajemy właśnie wiele składników roślinnych i ziołowych co pozwala na dobre trawienie i metabolizm.Z pokarmów suchych zrezygnowaliśmy właśnie dla tego że są robione na bazie chemi(barwniki,uplastyczniacze)i tak do końca nie są czyste biologicznie,wystarczy że w składzie suchego są suszony oczlik czy ochotka,co one noszą w sobie to chyba większość z nas wie,tyczy się to również mrożonek gotowych.Każdy z nas ma własne doświadczenie i uważa że jego sposób jest naj,nikogo nie mam zamiaru przekonywać do karmienia palet samym mięsem i dlatego nie napisałem aby Adam tylko i wyłącznie  karmił ryby mix-em mięsnym.Przy karmieniu mięskiem mamy troszkę więcej roboty,bo wiadomo jak szybko się rozkłada w tem.powyżej 30 st i jaki syf został by w wodzie,ale to inna para kaloszy :D.Mogę tylko was przeprosić za jakość zdjęć,niestety robione tel.i w pólmroku.
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.
Strony: 1 2 »   Do góry