Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 4 »   Do dołu

Autor Wątek: Glonożercy  (Przeczytany 14951 razy)

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 29, 2009, 19:31:34 19:31 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2012, 14:27:06 14:27 wysłana przez rafał.gorzów »
Zapisane
-ocenzurowano-

sanders

  • Gość
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 29, 2009, 19:42:25 19:42 »

Wczoraj szukalem byla tylko jedna aukcja, ale faktycznie czasmi od wyboru do koloru. Tylko czy one dadza rade temu...? Dobra jazda co?  :shock:
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2009, 19:45:08 19:45 wysłana przez sanders »
Zapisane

gaspare

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 148
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 29, 2009, 19:44:37 19:44 »

W sumie też to miałem, nie nadążałem z mechanicznym ściąganiem, zostały podmiany, ale też to szybko wracało, m.in dlatego moja 10L została zrestartowana.
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 29, 2009, 19:49:23 19:49 »

A może po prostu za mało roślin szybko rosnących w stosunku do nawożenia?
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

sanders

  • Gość
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 29, 2009, 20:00:58 20:00 »

Nawozenie jest pod kontrola, stosuje EI.
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 29, 2009, 20:10:49 20:10 »

EI ma ta wadę, że zbyt male podmiany moga sie konczyc tak jak u Ciebie...
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

sanders

  • Gość
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 29, 2009, 20:27:53 20:27 »

To nie wina podmian, poziom skladnikow pod kontrola... Jak jest CO2 ok to male gorki moga byc.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 29, 2009, 20:41:30 20:41 »

A jakie sole stosujesz w EL u mnie zero zielonych szyb a tez jade na EL
W 112 troszeczke zielenic na szybach a w 300 co jakis czas robi sie białawy nalot
Jakie stezenia utrzymujesz
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

marti

  • Gość
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 29, 2009, 21:10:30 21:10 »

też miałem zielenice ale nie tylko na szybach  :(  przy stosowaniu EI. Zamieniłem sole na nawozy PA i troszke się uspokoiło.
Wcześniej czyściłem szyby co tydzień a na firmowych nawozach co 4 tygodnie więc juz duuuuużo lepiej.

Nie wiem co u mnie było powodem tak dużego wysypu zielenic, może źle zbilansowane nawozy  :?:

Sanders te zielenice zaczęły się tworzyć po zmianie micro na PMDD :?:

MOże zjedź trochę z macro i podciągnij żelazo, w moim przypadku jednorazowa dawka macro ( dawka tygodniowa po podmianie wody ) i 4-ro krotna dawka dziennego micro + codziennie dawka zalecana micro zwolniło wysyp zielenic.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 29, 2009, 21:51:40 21:51 »

Ja mam zielenice punktowe i to bardzo mało a szyb w 112 nie czysciłem juz piec tygodni
ja znowu odwrotnie jak jechałem na gotowych nawozach to miałem szyby co trzeci dzien zielone
Moze sanders za długo swiecisz
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

sanders

  • Gość
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 30, 2009, 07:36:23 07:36 »

Swiece maks 8 godzin. 2 x 39W T5, wys. zbiornika 34cm, szer. 27cm i moim zdaniem tu jest główny powód. Przy takich wymiarach zbiornika nie ma opcji, zeby swiatlo nie padalo na przednia i tylna szybe. Od paru dni mam obnizona belke w celu zmniejszenia promienia padania swiatla na szyby. Zielenice pojawiaja sie w 95% w miejscach poddawanych bezposrednio padajacemu swiatlu. Jezeli chodzi o nawozenie to stosuje sole KNO3, KH2PO4, oraz micro TMG, od wczoraj PMDD + EasyCarbo, CO2 z butli wysokocisnieniowej rozpuszczane w reaktorze zewnetrznym, stezenie CO2 posilkujac sie tabelka zaleznosci pH/kH jest celowo ponad stan, z tego wzgledu, ze zbiornik jest otwarty, wiec straty sa wieksze (?) (tu juz tez zaczynam doszukiwac sie przyczyny nalotu, czy glony nie wykorzystuja nadmiaru CO2 (?)). Dodatkowym problemem jest to, ze ja nie mam praktycznie zadnych czyscicieli w akwarium. W tygodniu kupie glonojady, obnize PO4 do 1ppm, NO3 na 6ppm, Fe na jaki poziom byscie dali, obecnie mam stezenie 0,2ppm mierzone przed podaniem mikro. Moze jeszcze jak nawoze, otoz codziennie daje mikro i macro. Poziomy do tej pory byly mniej wiecej takie -> PO4=2ppm, NO3=20-25ppm, Fe = 0,2-0,4ppm, kH = 6-7, pH = 6,5-6,8, (gH=14-15, NO2 = 0).
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 30, 2009, 22:32:48 22:32 »

Nie jestem pewien co do straty CO2 przy otwartym akwarium Poziom powinien wynosic 30ppm przy twoich parametrach poziom masz czasami mocno podniesiony
Sens w nawozeniu CO2 jest taki aby starac sie utrzymac minimalny poziom co do madmiaru nie powinien zywic glonow jest jedynie niebezpieczny dla ryb i najwazniejsza jest cyrkulacja wody.
NO3 nie jest przyczyna glonow jedynie mozesz obnizyc PO4 do 1 ppm zelazo powinienes miec na poziomie 0,1 ppm do 0,2. :D  0,02 do 0,05 to dawka dzienna Fe najlepiej zawartego w nawozie Microelementowym
A co z Potasem czy wystarcza to co dajesz w KNO3 i KHPO4 i Magnezem napisz jakie dawki tygodniowe w ppm-ach podajesz makro
Ja dawke tygodniowa podzieliłem na trzy tak jak zalecaja ,podaje na przemian Makro i micro wraz z Fe
Z drugiej strony w twoim przypadku mawozenie powinno byc bardzo wysokie dla tego ze masz bardzo duzo swiatła w baniaku i niektore zostaja szybciej pobrane przez rosliny a reszta zostaje przyczyniajac sie do rozwoju glonow
W EI z załozenia nie mozna dopuscic do niedoborow zadnego ze składnikow

Zadna ilosc glonozercow nie zlikwiduje przyczyny powstawania glonow  :mrgreen:
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

sanders

  • Gość
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 01, 2009, 06:46:18 06:46 »

Skad wziales poziom Fe na 1ppm? Powiem szczerze pierwsze slysze, ale moze czegos nie wiem. do tej pory myslalem, ze poziom 0,5ppm jest wlasciwy i to przy dobrze rozkreconym zbiorniku roslinnym... Potas dostarczany jest z KH2PO4, KNO3 i micro PMDD, czy to nie wystarczy? Nie zauwazylem niedoborow. Do tej pory dawkowalem 2-3ppm dziennie KNO3, przy poziomie po podmianie ok. 5ppm / KH2PO4 - 0,5ppm dziennie, przy podmianie 0ppm / Fe utrzymywalem na poziomie 0,2 - 0,4ppm przed podaniem mikro, po podaniu pewnie bylo z 1ppm. CO2 oczywiscie, ze są wieksze straty przy otwartym zbiorniku. Przy tych poziomach nigdy moje ryby nie mialy przyduchy. CO2 rozprowadzam za pomoca deszczowni umieszczonej pod woda po calej dlugosci akwarium, skierowanej pod katem w dol, dodatkowo chodzi maly filtr wewnetrzny.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 01, 2009, 09:01:23 09:01 »

Przepraszam zera i przecinki mi sie pozjadały  :mrgreen:

Z tego co napisałes to podajesz za duzo PO4(0,5 ppm x 7 =3,5 ppm) i za duzo Micro(jezeli przeliczasz dawki mikro na zadana wartosc Fe w akwarium) jedno i drugie moze powodowac wysyp glonow

Sprobuj podawac makro na przemian z micro co drugi dzien dzielac dawke tygodniowa na trzy
Ja to robie tak :
Niedziela podmianka i makro PO4 0,3-0,5 ppm / KNO3 3-5 ppm / dodatkowo K2SO4 ok 6-8 ppm i MgSo4 ok 3 ppm(w moim przypadku konieczne ze wzgledu na wode)
Poniedziałek Mikro + Fe
Wtorek Makro
Sroda Mikro + Fe
Czwartek Makro
Piatek Micro
Sobota leze i patrze na akwarium  :D  
Niedziela Podmianka przynajmniej 50 % wody i wszystko od nowa :D

Nie jest to moj pomysł ale wydaje sie byc wygodniejszy i zdrowszy dla roslin poniewaz gdy przyzwyczaimy je do dziennej porcji papu i cos nam wypadnie ze nie mozemy nawozic dwa trzy dni to moze zaczac sie problem



Powtarzam jak nawoziłem nawozami gotowymi miałem nalot na szybach co trzy dni teraz co dwa trzy tygodnie przecieram
Uzywam mikro Intermagu oraz sole rozcienczone w demineralce (nie wierze w dawkowanie łyzeczka) do odpowiednich sterzen oraz Fe fote 8% rozcienczone rownierz w demineralce do poziomu 1ml-0,03 ppm na 100 l

Jeszcze co do strat CO2 przy otwartym akwarium to powiem tak ze dwa razy podtrułem rybki dozujac ok 1,5 b/s w otwartym baniaku  :shock:
jezeli nie powodujesz mocnego falowania wody to straty sa niewielkie w porownaniu z akwarium zakrytym
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

sanders

  • Gość
Re: Glonożercy
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 01, 2009, 10:10:47 10:10 »

To jaki utrzymujesz w koncu poziom Fe? :) Sebastian ja tez wszystko mieszam z demineralka. TwO mam 14ppm wiec Mg nie trzeba. U mnie zielony nalot bedzie zawsze, taki urok niskiego i waskiego akwarium z mocnym swiatlem, kwestia tylko w tym, zeby nie bylo az tak intensywne. Stad ograniczenie nawozenia i glonożercy. Ja odkrecam butle 3 godziny przed zapaleniem swiatla i mam z 3-4b/s :) po wlaczeniu swiatla pierwsze babelki mam po 10 minutach :D

A i licze dawki na 6 dni, czyli podaje PO4 maks 3ppm z czego ile jest pobrane (?) stawiam, że około połowy...
Zapisane
Strony: « 1 2 3 4 »   Do góry