Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: Ryby lubiące wysoką temp.  (Przeczytany 10624 razy)

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Ryby lubiące wysoką temp.
« dnia: Luty 17, 2009, 07:48:18 07:48 »

Witam,
Mam problem z obniżeniem temperatury w akwarium. Aktualnie jest ona na poziomie 30-35'C i niestety nie zapowiada się by spadła - duże oświetlenie, brak grzałki... No i teraz pytanie, czy znacie jakieś małe, stadne rybki które lubią wysokie temperatury? Niestety wcześniejsze fuructusy nie przeżyły tego a ja nie zdawałem sobie sprawy z temp. - termometr włożyłem dopiero wczoraj :(. Co oprócz paletek i skalarów lubi takie temperatury?
Pozdrawiam
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Petersky

  • Gość
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 17, 2009, 08:12:31 08:12 »

Bojowniki tolerują wysokie (ponad 30 stopni) temperatury, no ale nie są one zbyt stadne, a samiczek chyba hodować nie chcesz ;)

Ja bym się pobawił z delikatnym obniżeniem temperatury jednak. Masz szczelnie zakrytą pokrywę akwarium? Jeśli tak to najlepiej pootwierać wszystkie możliwe otwory (np. te, którymi karmisz ryby) - wtedy powietrze nad tafla wody nie grzeje się tak od świetlówek i temperatura powinna się nieco obniżyć.

Ja tak funkcjonuję w cieplejszych miesiącach, wtedy strasznie mi się wszystko grzeje - i to działa. W sytuacjach ekstremalnych wkładam do zbiornika wkłady z lodówki turystycznej ;) ale to nie jest rozwiązanie na dłuższą metę
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 17, 2009, 08:36:29 08:36 »

Akwarium jest odkryte, oświetlenie leży nad akwarium, dołożone są wentylatory...niemniej jednak daje to mało.
Co do bojownika - to jeden już jest:) no i akwarium dla jednej rybki jest nieco za duże - 360l
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Petersky

  • Gość
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 17, 2009, 09:07:36 09:07 »

Być może nada się lotniczek cejloński - wg mojego atlasu powinien być ok ;)
Ramirezki także powinny dać radę.

Generalnie skoro bojownik działa to inne labiryntowate typu gurami, także powinny przetrwać ;)

Jesli chodzi o temperature to może po prostu w pokoju masz za ciepło? ;)
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 17, 2009, 09:12:36 09:12 »

To akwarium w biurze, nie mam nawet grzejnika tu bo nawet go nie potrzebuje...za sciana mam klimatyzacje ktora dodatkowo chlodzi...po prostu 8x59W daje troche za duzo ciepla:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 17, 2009, 11:07:40 11:07 »

Cytat: "Alai"
To akwarium w biurze, nie mam nawet grzejnika tu bo nawet go nie potrzebuje...za sciana mam klimatyzacje ktora dodatkowo chlodzi...po prostu 8x59W daje troche za duzo ciepla:)

A moze zredukuj ilosc swietlowek nie sadzisz ze 6 to wystarczy fakt ze akwarium ma 60 cm wysokosci ale 0,97W/l to chyba wystarczy a ty masz 1.3W/l .
Wiele pielegnic toleruje temp. ok 30*C ,gurami,razbory,itp
Pozdro 8-)
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

JarekD

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 55
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2009, 17:33:04 17:33 »

najlepiej znoszą ryby dawane do towarzystwa paletkom np. neon czerwony, ramirezy, bocje...
wybór w sumie niewielki :|

kup u kobriego jakieś paletki, tak z 6-8 sztuk i będzie oki :)
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 18, 2009, 08:24:20 08:24 »

Cytat: "adriaco"
Cytat: "Alai"
To akwarium w biurze, nie mam nawet grzejnika tu bo nawet go nie potrzebuje...za sciana mam klimatyzacje ktora dodatkowo chlodzi...po prostu 8x59W daje troche za duzo ciepla:)

A moze zredukuj ilosc swietlowek nie sadzisz ze 6 to wystarczy fakt ze akwarium ma 60 cm wysokosci ale 0,97W/l to chyba wystarczy a ty masz 1.3W/l .
Wiele pielegnic toleruje temp. ok 30*C ,gurami,razbory,itp
Pozdro 8-)

W sumie tam wychodzi mniej tego światła, bo część wystaje poza obrys akwarium. Świetlówki mają dł. 150cm, a akwarium 120cm. Czyli z 59W robi się 47W. Czyli 8x 47W = 376W czyli tylko 1,04 W/L :) Docelowo i tak i tak chce tam dać 2x250W HQI powieszone ok 30 cm nad akwarium i wtedy problem przegrzewania powinien się zakończyć.

Cytat: "JarekD"
najlepiej znoszą ryby dawane do towarzystwa paletkom np. neon czerwony, ramirezy, bocje...
wybór w sumie niewielki :|

kup u kobriego jakieś paletki, tak z 6-8 sztuk i będzie oki :)

Miałem te paletki, więcej ich nie chce. Wolałbym już zapłacić 3x więcej na Więckowskiego ale tam płaci się jednak za "jakość" a nie za "szczurki". Niestety kobri ma kiepskie te paletki.
Jak niczego nie znajdę to wrzucę standard czyli neona czerwonego + bocje do odślimaczenia.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 18, 2009, 10:46:07 10:46 »

:!:  HQI oddaja jeszcze wiecej ciepla ,miałem przypadek na budowie ze jeden z pracownikow postawił lampe 150W ok 0,5m od sciany i mało pozaru nie miałem(płyta mdf) :o
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 18, 2009, 10:51:00 10:51 »

Mam 5 lamp HQI 150W w domu nad akwariami i utrzymuje się w nich niższa temperatura niż gdy była na nich obudowa i świetlówki.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 18, 2009, 17:47:01 17:47 »

E-E jest całkiem spoko:)
po co pcham się w duże oświetlenie? to proste :) to nie ja płacę :) a przy okazji chce zobaczyć co z tego wyjdzie. Tego zbiornika nie traktuje ani trochę "poważnie" :) W sumie pracuje już nad obniżeniem temperatury, ale poniżej 27 stopni raczej nie uda mi się zejść.
Co do oświetlenia i marnowania się światła - prawda, marnuje się ale po prostu nie mam na chwilę obecną innego źródła światła dlatego używam to a nie inne:)

Dlaczego akurat 2x 250W HQI? To proste - bo akurat do czegoś takiego najprawdopodobniej będę miał gratisowy dostęp, więc żal nie skorzystać :)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 19, 2009, 06:29:09 06:29 »

No właśnie niestety mam albo 250W albo 400W i dlatego jednak wolę dać 2x 250 W niż 1x400W właśnie przez zbyt punktową wiązkę światła.

Tak naprawdę w tym akwarium mam jeden, prosty plan - rozmnożyć ponikło na tyle, by wystarczyło na 500l w domu :)

Jeszcze wracając do 150W - to jak widziałeś u mnie to właśnie takie wiszą :) chociaż teraz już wiem, że lepiej byłoby dać 6x70W niż 3x150W - akwarium byłoby równiej doświetlone,a tak to są strefy jasne i ciemne.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

arturix

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2009, 19:49:20 19:49 »

sorki że wtrące sie - ale czy ktoś z was myślał o połączeniu różnych źródeł światła?? ja 20 lat temu miałem jażeniówke + 2 żarówki . a może tak jażeniówka + diody led??
Zapisane
:Dakwarystycznym faszystom mówię  - nie

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 27, 2009, 19:59:38 19:59 »

Diody sa za slabe i za duzo bys musial ich miec by to cokolwiek dalo a te co juz takie slabe nie sa to kosztuja i tak majatek
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Re: Ryby lubiące wysoką temp.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2009, 20:06:40 20:06 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2012, 23:43:43 23:43 wysłana przez rafał.gorzów »
Zapisane
-ocenzurowano-
Strony: 1 2 »   Do góry