Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne > Krewetki i raki

Krewetki w akwarium-jak zacząć

(1/18) > >>

Sławek:
Mały poradnik jak zacząć "zabawę"z krewetkami ;) :D opisując ,kieruję się jedynie swoimi doświadczeniami.
Jedynie pytając i odpowiadając możemy pogłębiać swą wiedzę ,więc śmiało zapraszam do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń.

Wybierając zbiornik dla krewetek powinniśmy się kierować kilkoma zasadami.

Zadajmy sobie pytanie, ile krewetek chcemy trzymać w akwarium? Pytanie to niby banalne ale warte przemyślenia.
Musimy zdać sobie sprawę że krewetki z czasem ( przy stworzeniu odpowiednich warunków) zaczną nam się rozmnażać i dość szybko zwiększy nam się ich ilość.
Większa ilość krewetek to jak wiadomo podawanie również większej ilości pokarmu,którego resztki mogą zanieczyszczać wodę i w ten sposób zmieniać jej parametry w już zbyt małym zbiorniku.
Czy chcemy trzymać w zbiorniku jedną odmianę barwną krewetek.
To chyba podstawowe pytania.

Zbiorniki dla krewetek nie muszą być wysokie,wystarczy 20-25 cm ale czym większa ilość krewetek tym większa powinna być powierzchnia dna,swojego czasu w zbiorniczku o wymiarach dna 20X40 "łaziło"u mnie 200 Rc ( w jaki sposób to możliwe? o tym później)
Praktycznie zbiornik dla krewetek można postawić w każdym miejscu i wykorzystać każdą półkę ,blat czy kąt pod zabudowę,najnowszym zbiornikiem jaki będę stawiał pod krewetki jest zbiornik 110X40X22,już sklejony  ;D (osobiście,jak każdy zbiornik zresztą u nas)zbiornik przeznaczony na Taiwan sakury w ilości? wstępnie planuję wpuścić tak około 500-600 szt.

Tyle może o zbiornikach, tym bardziej że dłuuuugie elaboraty nie są chętnie czytane  ;D :P
CDN ;)
Pozdrawiam Sławek


Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Sławek:
Nie ma pytań i wszystko jasne więc jedziemy dalej ;)

Jak już mamy wybrane miejsce pod zbiornik i sam zbiornik gotów do zalewania,znów przemyślenia  ;D
Zbiornik ma być dekoracyjny czy hodowlany?
Przy zbiornikach hodowlanych część ludzi stosuje podłoża aktywne,osobiście nie jestem ich zwolennikiem,czemu akurat ja tak mam?już opisuję.
Jak wcześniej ,w którymś wątku opisałem podłoże aktywne jest jednym wielkim "smokiem" do  ściągania różnych zanieczyszczeń z wody,pamiętajmy że nie trwa to w nieskończoność i kiedyś wreszcie to super podłoże zacznie oddawać nam do wody to co wcześniej pobierało,tyle tylko że w wiele większych ilościach na raz i nie kontrolowane zrobi więcej krzywdy jak pożytku ( chodzi mi o testy wody)
Następna sprawa to koszt takiego podłoża,wiemy że nie są to skromne pieniądze i wymiana takiego podłoża jest wydatkiem bijącym nas po kieszeni.
Podłoże aktywne w zależności co lejemy do zbiornika ma też swą "żywotność "czyli aktywność.Lejąc czysty kran,podłoże może wytrzymać około 3-4 miesięcy,też jest to zależne od parametrów wody w kranie.
Część ludzi (zwłaszcza hodowcy z za miedzy ;D) zbiorniki hodowlane ma prawie puste od podłoży,w zbiornikach tych jest jedynie garstka piasku kwarcowego do tak zwanego "wycierania nóżek",jak wiemy kwarc jest podłożem neutralnym,nie zmieniającym parametrów wody.
W naszych zbiornikach mamy bardzo drobny,czarny żwirek kwarcowy,warstwa tak aby pokryło szybę denną.
W zbiornikach hodowlanych praktycznie rzadko spotyka się roślinność,jeśli już to są to mchy luzem lub zaszczepione na korzeniach, dzięki czemu łatwiej jest obserwować,segregować czy odławiać krewetki, trzymana w niech jest przeważnie jedna odmiana krewetek co pozwala skupić się na konkretnych krewetkach.
Tyle na dziś  ;)
Pozdrawiam Sławek

domowe.zoo:
No... To ja czekam na więcej... Bardzo prawdopodobnie następne akwa => krewetkarium! :)

krzysiutoja:
Witam Dawaj Sławek dawaj pozdrawiam

Sławek:
No to dalej  ;D
Stawiając zbiornik dekoracyjny z krewetkami następne zastanowienie :P
Coś dużo tego zastanawiania się ;D ;D ;D

Czy w naszym zbiorniku mają być same krewetki czy również i ryby? o ślimaczkach i innych mięczakach nie wspominam.
Jeśli zbiornik me być przeznaczony tylko dla krewetek,warto pamiętać o wspominanym już podłożu,powinno być drobne a zarazem przewiewne,tak aby rośliny miały się jak zakorzenić ,kolorystyka niby mniej ważna ale na jasnym podłoży słabo widoczne będą np. White Pearl czy Snow White zaś na ciemnych podłożach problem może być ze znalezieniem Babaulti czy Black Tigerów  ;)
Mamy cieszyć się widząc krewetki a nie ich szukać.
Napisałem o krewetkach karłowatych ale z powodzeniem przecież można mieć Amano czy krewetki z rodziny Atya czy Atyopsis, wszystko zależy od nas samych co będziemy mieć w zbiorniku.
Moim zdaniem roślinność w zbiorniku z krewetkami powinna być drobnolistna tak aby krewetki były widoczne z każdej strony,mam na myśli to aby np. na ,którejś z echinodorus o szerokich liściach  krewetka nie chowała się za liściem a wystarczy że tam tylko przycupnie i już jej nie widać  :)
Z roślin śmiało można posadzić moczarkę,wywłucznik,rogatka,najasa i wiele innych drobnolistnych, echinodorus tenelus,sagitarię subulate, a z "drobnych" roślin glossostigma elatinoides,Hemianthus callitrichoides czy utricularia graminifolia i oczywiście wszystkie mchy, czy to luzem czy szczepione na korzeniu,kokosie czy lignicie.
Część z tych roślin jest roślinami światłolubnymi ale możemy to pogodzić dając światło nad częścią zbiornika gdzie właśnie posadzimy te rośliny,bo przecież ze światłem można zrobić cuda.
Dobrze jest aby w takim zbiorniku była część wola od roślin ,w części tej podajemy krewetkom pokarm a nie zjedzone resztki usuwamy.
Wspomniałem o świetle.
Generalnie krewetki wolą przebywać w miejscach zacienionych i dlatego w naszych zbiornikach przechodzimy na oświetlenie led w ilości 1(słownie jedna) żarówka 4.8W (odpowiednik podawany przez producenta 40W) kąt rozproszenia 120* nad zbiornikiem o wymiarach 50X30X25h źródło światła zamontowane jest 25 cm nad zbiornikiem co pozwala oświetlić całe dno.
Światło to wystarczające jest dla mchów i roślin pływających,które są w naszych zbiornikach. 

Ryby należy dobierać do krewetek pod względem temperamentu( żarłoczności  ;D) i tu z własnego doświadczenia mogę polecić ryby takie jak Kardynał Chiński, Amandae , Neon Innesa nie czerwony i zielony te mimo mniejszych rozmiarów potrafią być wredne,przynajmniej tak było u nas.
Oczywiście każdy z nas może mieć inne doświadczenie z rybami trzymanymi z krewetkami i każdy z nas robi jak sam uważa, takie jest nasze prawo  ;)
Mając z krewetkami w zbiorniku ryby ,musimy się liczyć z mniejszym przyrostem młodzieży krewetkowej,praktycznie każda ryba traktuje krewetkę jako atrakcyjny żywy pokarm a już młodą krewetkę w szczególności.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej