Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne > Krewetki i raki

Krewetki w akwarium-jak zacząć

<< < (18/18)

Sławek:
Miałem Wam opisać co ciekawego a raczej jakie nowinki były w Dortmundzie  ;D
Zapewne większa część z osób ,które są zainteresowane krewetkami ,poczytała sobie już to i owo o targach w Dortmundzie  ;) 
Opiszę Wam (tak w wielkim skrócie) o czym rozmawialiśmy z kolegami ze świata  ;D a raczej o tym co się zmieniło w hodowli krewetek w ostatnim czasie , sami zauważycie ,że jest spora różnica między tym co było jeszcze kilka lat temu a tym co jest obecnie.
Na początek ,grill i rozmowy z ludźmi z Azji ,Austrii i Niemiec,później ze względu na padający deszcz przeniesienie się do hotelu i integracji ciąg dalszy  ;D tu już grono hodowców powiększyło się o USA, Portugalię ,Brazylię ,Belgię , Rosję ( z tymi ludźmi rozmawialiśmy o krewetkach a raczej o ich hodowaniu w zbiornikach) tych pamiętam  ;D ;D
Wielkość zbiorników jakie używane są do trzymania krewetek są różne i ogólnie przyjęte jest ,że czym większa powierzchnia dna tym lepszy zbiornik dla "robaków" co do wysokości to mieści się ona w przedziale od 20 do 40 cm,wyższych nie ma potrzeby stosowania. Uwarunkowane jest to oczywiście miejscem jakie zajmują wyższe zbiorniki (piszę o hodowlach ,nie kilku zbiorniczkach rozstawionych po kontach) mając kilkadziesiąt lub nawet kilkaset zbiorników każdy centymetr ma znaczenie  ;)
Filtracja stosowana w krewetkariach jest naprawdę różna ,jedni preferują filtry grawitacyjne inni "hamburgi" a jeszcze inni filtrację podżwirową(ale o tym troszkę później),generalnie filtry służą do osiedlania się bakterii (również podżwirowy).
Podłoże jakie jest używane w zbiornikach z krewetkami nie ma większego znaczenia ,warunek jest taki by nie zmieniało parametrów (da się tak przygotować większość podłoży ) a kolorystykę podłoża dobieramy do krewetek tak by zmniejszyć im jak najbardziej stres.Podłoża stosowane przez kolegów ,z którymi rozmawialiśmy to począwszy od zwykłego pisaku kwarcowego ,poprzez lawę wulkaniczną(tu potrzebna jest odpowiednia obróbka) do tak zwanych podłoży aktywnych (te stosuje mała część hodowców) Praktycznie wszyscy koledzy mają znikomą ilość w/w podłoży i wsypują go dosłownie tyle by przykryć szybę denną.Widywane w sieci zdjęcia z wielką ilością podłoży to nic innego jak zdjęcia z  show rum-ów ,zdjęcia pod klienta .
Samo przygotowanie podłoża z lawy polega no wypalaniu go w autoklawie ,temp. około 400 st C, wygotowaniu,znów wypalanie tym razem w niższej temp., może być nawet w kuchence i znów wygotowanie,ostudzenie i można wsypać dp zbiornika.
Najważniejsze z tego co rozmawialiśmy są podmiany , a raczej ich systematyczność. Pozwala to na utrzymanie parametrów wody a za razem przy każdej podmianie dodajemy i dostarczamy bakterii ,którymi obecnie "podpierają się" praktycznie wszyscy hodowcy,jakie to bakterie ? nie pytajcie bo i nazw nawet bym nie powtórzył  :-[ nie mniej są one w sprzedaży (niestety nie u nas  :-\ a obecnie tylko za granicą)Ilość podmienianej wody każdy z hodowców dopracował sobie sam i są to podmiany od 10 nawet do 50 % pojemności zbiornika a zależne jest to właśnie od podłoża ilości krewetek w zbiorniku i filtracji, po prostu ich lata obserwacji i doświadczeń .
Co do pokarmów jakie są stosowane to jest to również różnie ,jedni preferują stały pokarm inni w postaci pyłu ale ja nie słyszałem by ktoś używał pokarmów o niewiadomym składzie,tym bardziej ,że większość robi go samemu.
To chyba tyle tak na szybko,jeśli chcieli byście coś więcej i bardziej szczegółowo to proszę piszcie ,będę miał czas to odpiszę ,ostatnio częściej zaglądam na forum więc i jest możliwość ,że szybciej odpiszę  ;D ;D ;D
Pozdrawiam Sławek

Sławek:
Na początek opiszę Wam jak prowadzi zbiorniki z deep blue tiger nasz kolega Mura Kilic , który sędziował między innymi MP.krewetek w Szczecinie.
Wielkość zbiorników jest różna ,ale przeważnie mieści się w pojemności 50l ,wysokość takich zbiorników to max 30 cm.
Filtracja jaką stosuje Mura to przeważnie filtry wewnętrzne tzw. grawitacyjne ,zasilane są one napowietrzaczami.
Podłoże w większości zbiorników z tymi krewetkami to lawa przygotowana tak jak opisałem w poście powyżej,ilość podłoża w zbiorniku jest znikoma,tak by przykryć szybę denną.
Podmiany robione są systematycznie co tydzień ,ilość podmienianej wody to nawet 50 % ,nie mniej jak 30%,oczywiście tak jak napisałem to wcześniej po podmianie dodawane są bakterie , przy każdej podmianie mimo tak znikomej ilości podłoża ,podłoże jest odmulane !!Jest to sposób jaki opracował i w jaki prowadzi zbiorniki Mura.
Co za tym idzie? Taka systematyczność i ilość podmienianej wody daje całkowitą kontrolę nad parametrami wody ,dodam ,że Mura praktycznie nie płukał gąbek przez 2 lata,ale w tych gąbkach chyba nie ma nic innego jak bakterie  ;)
Co podkreślali hodowcy ,z którymi rozmawialiśmy na temat opisywanej odmiany krewetek ( tyczy się to również innych tigerów) Nie dajmy się puszczać w maliny i nie powtarzajmy wypisywanych w sieci  bzdetów co do parametrów dla tech kreweci.
Parametry dla tigerów jakie stosują hodowcy ,z którymi rozmawialiśmy to parametry jakie stosujemy dla większości caridiny cantonensis , czyli PH w granicach 6-6,5 , KH około 3-4 , GH w przedziale 6-7 a mikrosimensy na poziomie 300.Wypisywanie o wyższych parametrach i to ,że w/w krewetki z powodzeniem dają sobie radę jest wprowadzaniem w błąd . Krewetki te trzymane na wysokich parametrach po pierwsze nie będą żyły tyle co na niższych wartościach a po drugie nigdy nie będą tak wybarwione jak powinny.
Kolor właściwy dla tej odmiany barwnej w dobrych warunkach powinien się już pokazać po drugiej wylince ,jest to około 2 tygodnia po wykluciu,no chyba ,że ktoś nam sprzedał krewetki z kiepskim genem  to i żeby skały sra..... to i tak nie wyciągniemy właściwej barwy.
Opinia o parametrach dla tigerów ,którą opisałem ,nie jest opinią jedynie Mury ,zgadzają się z nią hodowcy jakich spotkaliśmy nie tylko w Dortmundzie  ;)
Później może sposób prowadzenia zbiorników, z tymi krewetkami, przez Matthiasa Jesenko z Austrii .
Pozdrawiam Was Sławek

Sławek:
Troszkę czasu jednak minęło ,ale obiecane i do dzieła .
Sposób w jaki prowadzi zbiorniki Matthias różni się od wcześniejszego praktycznie ilością podmienianej w zbiorniku wody.
Matthias w swoich zbiornikach podmienia około 10-15 % wody zachowując oczywiście systematyczność dodawania bakterii.
Zbiorniki a raczej podłoże na jakim trzyma opisywaną odmianę krewetek w większości zbiorników to drobny żwirek kwarcowy, co by nie napisać prawie piasek  ;)
Filtracja grawitacyjna ,a parametry? cóż praktycznie nie różnią się one od opisanych wcześniej.
Właśnie Matthias słysząc ,że w/w krewetki trzymane są w Polsce na parametrach Ph 7 w górę i twardościach KH wyżej 6 przy ogólnej nawet 14 zadał jedno proste pytanie,jak wyglądają młode z krewetek trzymanych na powyższych parametrach i czy w ogóle one przeżywają ?
Stwierdzenie jakie usłyszałem już jakiś czas temu ,że Polacy z takiej ilości tigerów jakie były zakupowane w Niemczech powinni być potentatem na całą Europę w tej odmianie.Może i przykre ,że tego nie dokonaliśmy(piszę jako Polak) ale czytając w sieci właśnie o opisywanych parametrach i rzekomo o tym jak to te krewetki są odporne na różne warunki wcale się nie dziwię ,że populacja ich nie jest taka jak by się chciało a ludzie po kolejnych niepowodzeniach rezygnowali i rezygnują z trzymania tej pięknej odmiany.
Pomyślcie tylko o takim czymś.
Do uzyskania wielu nowych odmian barwnych krewetek bardzo często używane są tigery, również bardzo często krzyżowane są one z różnymi Taiwanami ,przepraszam ,czy ktoś może mi odpowiedzieć jak to się dzieje ,że tigery przeżywają a tym bardziej łączą się (kopulują) z Taiwanami ,które opisywane są jako jedne z bardziej wymagających krewetek,gdzie każdy najmniejszy błąd  powoduje ich masowe zejścia ?
Jeśli Taiwany potrzebują tak niskich parametrów a z kolei tigery wysokich to przecież jedno lub drugie powinno przy łączeniu ich paść. Pomyślcie ile lat wszyscy wprowadzani byli w błąd.
Nie pamiętam czy pisałem już o tym ale napiszę ,nie wierzcie ,że hodowcy z Niemiec czy Austrii czy z jakiegokolwiek innego państwa mają tajemnice hodowlane,jeśli ktoś nie miał ,nie ma możliwości zapytania niech nie twierdzi ,że osoby te mają jakieś tajemnice.
Rozmawiając przy okazji wystaw u nas ,w Szczecinie czy będąc na kilku wyjazdach nie mieliśmy nigdy odmowy rozmów na temat hodowania jakiejkolwiek odmiany barwnej ,a wszystko działo się naprawdę w super atmosferze.
Warto  nie raz zweryfikować informację a nie kierować się na ślepo tym co wyczytamy w naszym "kochanym" internecie , czymś co niejednokrotnie przepisywane jest na ślepo przez osoby jak ja to nazywam nie mające nawet w domu własnego zbiornika.Niestety takie postępowanie zauważa się coraz częściej i to nie tylko odnośnie krewetek .
Może starczy już tego narzekania  ;)
Teraz czas na wyjazd i odpoczynek ,jak wrócimy postaram się opisać zbiorniki Rudolfa Eggenbergera z Austrii.
Pozdrawiam Was Sławek.
 

Sławek:
No więc czas na opis zbiorników Rudolfa.
Zbiorniki jakie ma Rudolf mają pojemność 70 -100 l .Zaczynał praktycznie od dwóch zbiorników by teraz mieć około 100-ki takowych  ;D
Tak jak w przypadku wcześniejszych opisów najważniejsza jest systematyczność tak podmian jak i dodawania bakterii podczas dokonywania w/w . W przypadku zbiorników Rudolfa podmiany stanowią około 20% pojemności zbiornika , woda to oczywiście czyste RO z dodatkiem soli .
 Praktycznie większość hodowców używało lub używa soli  Bee shrimp mineral GH + ,sole dodawane są według zaleceń producenta .
Traszkę o podłożu w zbiornikach Rudolfa.
W zbiornikach jest znikoma ilość podłoża ,ale jak to zwykle bywa są sposoby wypracowane przez każdego hodowcę osobno i Rudolf również wypracował sobie własny sposób (zbiorniki prowadzi w taki sposób już od kilku ładnych lat)
Tak jak napisałem wcześniej w zbiorniku jest znikoma ilość podłoża z tym ,że na jednej trzeciej powierzchni dna wykonana jest filtracja pod żwirowa , w której nasypane jest około 3 cm podłoża "aktywnego"(praktycznie jest ono nie wymieniane ) na pozostałej części czyli na 2/3 jest właśnie tylko ,tylko sypnięte podłoże , ilość podłoża nawet nie zakrywa całkowicie szyby dennej , dodatkowo w narożnikach  zbiorników zamontowane są filtry hamburdzkie, które powodują ruch wody na powierzchni.
Podłoże w filtrze pod żwirowym pozwala na rozwój bakterii ,które systematycznie wypłukiwane są do słupa wody,mimo to i tak dodawane są bakterie podczas podmian . Może i "biję pianę" ale chciał bym Wam uzmysłowić jak ważne jest opisywane postępowanie by osiągnąć sukcesy.
Rudolf karmi krewetki jedynie pokarmami w postaci pyłu,taki sposób sobie opracował i tak to robi,motywuje to tym iż pokarm w postaci pyłu jest dostępny dla wszystkich krewetek,tak większych(dojrzałych) jak i dla tych maluczkich,świeżo wyklutych, dodatkowo mówił nam ,że zaobserwował jak przy skarmianiu stałym pokarmem (wafersy,pellet) małe krewetki są uszkadzane podczas jedzenia przez te dorosłe ,łamanie słupków czy odnóży,oczywiście uszkodzenia znikały po wylinkach ,nie mniej powiedział ,że woli by ich nie było a przejście na pokarm pyłowy nie jest dla niego problemem.
Jak sami widzicie sposobów na prowadzenie zbiorników z krewetkami jest tyle co hodowców ,najważniejsze by przynosiły sukces.
Odnośnie osób ,których zbiorniki starałem się Wam opisać możecie sobie sprawdzić kto kim jest i jakie sukcesy ma w hodowaniu małych piękności.Oczywiście osoby te nie tylko hodują Tigery ,ale zależało mi by opisać większej rzeszy akwarystów parametry i sposoby w jaki robią to prawdziwi miłośnicy krewetek.
Większość hodowców prowadzi również własne sklepy stacjonarne  jak również sprzedaż internetową ,ale praktycznie ci ludzie ,których znamy robią to z zamiłowania i zauroczenia krewetkami, napiszę jeszcze raz,jeśli będziecie mieli okazję pytajcie hodowców o detaliki ,naprawdę nie mają oni tajemnic.
Z tego co mi wiadomo kilka osób z zagranicy będzie w Polsce w przyszłym roku na organizowanych przez Rafała Maciaszka (KUMAK) Warszawskich Dniach Akwarystyki ,impreza staje się cykliczną i jest organizowana na SGGW Warszawa pod koniec maja.
Pozdrawiam Sławek

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej