Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne > Choroby

Molinezje żaglopłetwe - dziwne zachowanie

(1/2) > >>

Black_Molly:
Od dłuższego czasu mam problem z molinezjami żaglopłetwnymi. Pierwsza para kupiona ze sklepu zoologicznego wytrzymała jakieś 4-5 miesięcy. Przez akwarium przeszła zaraza – ryby puchły i miały nastroszone płetwy. Połowa obsady odleciała w ciągu 3 miesięcy. Później się uspokoiło, choć od czasu do czasu jakaś rybka padnie, choć już nie ma takich objawów.
Po kolejnych dwóch miesiącach zakupiłem wyrośnięty narybek (2-3cm) od krajowych rodziców, te padały jedna po drugiej w dwa tygodnie wszystkie. Jedynym objawem były czerwone oskrzela i lekko postrzępione płetwy, ale to mogło być powodem skubania osłabionych osobników.
Minęło kolejne dwa miesiące i teraz zakupiłem 6szt. Również od krajowych rodziców tym razem z innego źródła, dziś zauważyłem dziwne zachowanie; jedna spoczywa nieruchomo przy dnie, druga zaś tak samo przy powierzchni – potrafią tak przez kilkanaście minut, później znów pływają prawidłowo i tak kilka razy dziennie.
Czy to może być objaw jakiejś choroby lub złych parametrów wody? Obawiam się, że mogę mieć jakiegoś pasożyta w wodzie, który wykańcza głównie molinezje, ale i od czasu do czasu padnie jakiś głupik lub mieczyk. Poniżej parametry akwarium i wody.

Akwarium 200l

Oświetlenie 60W 7,5 godziny dziennie
Filtracja: kubełek HW-302 (1000l/h)
Kaskada Aquael fzn-3
Brzęczyk z kamieniem (dla efektu)

Obsada:
1x kosiarka
2x glonojady syjamskie
2x zbrojniki niebieskie
2x neony inessa
6x molinezji żaglopłetwych
1x molinezja ostrousta
1x mieczyk koi
1x mieczyki wagtail
2x mieczyki hellera
6x gupików + stadko narybku
Krewetki Red Cherry


Parametry wody:
Temp. 25-26
PH -  7,5
KH - 8
GH -28
No2 – 0,025
No3 – 0-5
Po4 - 0

Nawożenie:
Węgiel organiczny (Prod. BlueLine)

krzysiutoja:
Witam podaj dietę może tu jest problem ? czy podajesz ochotkę ? 

Black_Molly:
Wcześniej karmiłem mixem złożonym z 4 różnych pokarmów tetry, po tej pladze też podejrzewałem pokarm więc zmieniłem na mieszankę z płatków roślinnych, wybarwiających i dafni pakowane w duże worki zakupione od jednego ze znanych sprzedawców akwarystycznych na alledrogo. Do tego 2x w tygodniu mrożonki: ochotka, szklarka, malavi mix itp.

krzysiutoja:
mlawi mix moim zdaniem to syf molinezja to roślinożerna ryba nie podawał bym ochotki podejrzewam bloat u ryb Może jeszcze się ktoś wypowie 

krzysiutoja:
 Zapalenie przewodu pokarmowego

Przyczyny:

Choroba jest związana jest z niewłaściwym żywieniem np. niewłaściwym pokarmem dla danego gatunku, przejedzeniem lub przeterminowaną czy zatrutą karmą. Dłużej trwająca daje objawy wychudzenia a nawet powoduje śmierć ryby.

Objawy:

- Apatia
- Brak apetytu
- Płetwy są nienaturalnie ustawione
- Skóra wokół odbytu opuchnięta i zaczerwieniona
- Z odbytu może wydostawać się śluzowa wydzielina ułożona w nitkowe pasma

Leczenie:

chorą rybę należy odłowić i poddać głodówce oraz wykonać jej kąpiel w roztworze soli kuchennej (1 g na l wody) przez 3 do 5 dni lub 8 godzin w roztworze Detremycyny (1 kapsułka 125 mg na 2 l wody).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej