Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3   Do dołu

Autor Wątek: Hydroponika zalety i wady  (Przeczytany 15267 razy)

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 09, 2010, 11:55:01 11:55 »

Ponoć na keramzycie osiadać mają bakterie nitryfikacyjne,które to przerabiaja szkodliwe związki w łatwo przyswajalne  :? ,które to z kolei wchłaniane są przez system korzeniowy roślin.
Co mi tak chemia :D ważne aby działało i przyniosło oczekiwany efekt,jak na razie spełnia nasze oczekiwanie i zobaczymy po upływie całego miesiąca ,czy faktycznie potrafi zbić No3- do wartości 5 , tak jak było opisane w linku wcześniej podanym  :lol: .
Jak do tej pory nie zauważyliśmy żadnego zabrudzenia szyb od wewnątrz w hydroponice ,tylko zabrudzenie waty ma miejsce,co bardzo łatwo jest zniwelować(płukanie lub wymiana).
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 27, 2010, 16:15:36 16:15 »

Minęło pięć tygodni od startu hydroponiki więc sprawa zgodnie z obietnicą ma się następująco :lol:
Tak jak wcześniej pisałem stworzyliśmy specjalnie Spartańskie warunki tak dla ryb jak i roślin a poziom No3 był na skraju wytrzymałości dla nich i wynosił 80.
Podmiana wody była tylko raz w opisanym wcześniej poście.
Na dzień dzisiejszy No3 poniżej 20 (dalej bez podmiany)
Jak do tej pory nie widać zanieczyszczenia keramzytu ,natomiast wąż zasilający jest zasyfiony a w ostatniej komorze pojawił się delikatny glon na szybach i wata jest przybrudzona(no może też zasyfiona :lol: )
Rośliny posadzone w hydroponice (skrzydłokwiaty) nie więdną a wręcz przeciwnie,puszczają nowe liście,więc chyba jest im dobrze ;)
Ryby (palety)w tym zbiorniku znów przystępują do tarła a ikra nie bieleje,chyba też im dobrze :D
Zobaczymy jak dalej sytuacja będzie postępowała,jak by co to wiadomo że będę pisał.

Przepeszam Iwonka kazała mi zmienić jedą część postu Marlboro już mają larwy :?
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 27, 2010, 16:34:59 16:34 »

Mnie martwią te skoki NO3 i zastanawia mnie czym były one spowodowane.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 27, 2010, 17:01:45 17:01 »

Paweł jeśli chodzi Ci o skoki w naszym zbiorniczku to prawdopodobnie Iwonka odczytywała wynik w sztucznym(zakłamującym)świetle :( ,test robiony na drugi dzień pokazał całkiem co innego ,teraz jest dobrze i tak się utrzymuje :D .
Tym bardziej że właśni dzień wcześniej rybki na odchodne dostały całkiem niezłą porcję jedzenia i może część z niego gdzieś sobi zaległo?
Ważne że ryby znów szaleją z wycieraniem się ,co chyba znaczy że woda im pasuje ;) tym bardziej że nie pleśnieje(jedno ziarno z tarła to chyba nic? :shock: )
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

arsik

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 353
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 28, 2010, 12:03:44 12:03 »

Cytat: "Alai"
Mnie martwią te skoki NO3 i zastanawia mnie czym były one spowodowane.

Nie wiem jak tam te ryby są karmione, ale ten "soczek" z pokarmu potrafi bardzo mocno podbić np. azot!
Zapisane
www.akwapasja.pl
https://www.facebook.com/akwapasjaPL
Mój fishroom: Pyrzycka 33, Szczecin.
Tel. 608 585 535. Zapraszam.

vtec

  • Gość
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 08, 2010, 11:48:33 11:48 »

Ciekawe jak takie parametry byś osiągnął sadząc np. rośliny motylkowe czy pomidory, lub buraka cukrowego (ten jest w stanie zasymilować każdą ilość azotu) ??
Druga sprawa, czy jeśli by zastosować torf do tego filtra czy nie spowodowałoby to obniżenia ph i zmiękczenia wody??
Zapisane

arecki680

  • Gość
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 10, 2010, 15:13:52 15:13 »

witek to ciekawe pytanie?? co nato sławek  jakie ma zdanie????
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 10, 2010, 15:17:30 15:17 »

To odpowiem Wam humorystycznie  :D najszybciej i z zyskiem rośnie sałata :D i można jeszcze zarobić ,za nowalijki dobrze płacą ,tylko jeszcze chodzi o wyglad estetyczny a burak?no chyba że ćwikłowy ,bo czerwony :lol:jak pisałem we wcześniejszych postach posadzić można wszystko co lubi wilgoć a wybór jest wielki.
Co do torfu:jak wiadomo torf powinno się trzymać w filtrach góra 3 -4 dni,po tym czasie może zrobić więcej szkody jak pomocy :? oddawanie w nadmiernych ilościach garbników i kwasów humusowych mogło by doprowadzć do "poparzenia" ryb a tego chyba nikt by nie chciał.Jak na razie wszystko działa i o to wtym wszystkim właśnie chodzi ,by działało i zbijało No3,potasu nie mierzymy bo w tym zbiorniku to nie jest nam potrzebne.Nasze pomiary parametrów zamykają się w pomiarach No3, Ph,Kh i Gh,to nam dla palet wystarczy,a rośliny? jakoś sobie rosnom,więc chyba mają to co im potrzeba,nadmienię że od dłóższego czasu nie nawozimy tego zbiornika
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2010, 15:28:38 15:28 wysłana przez Sławek »
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

marti

  • Gość
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 10, 2010, 15:22:05 15:22 »

Cytat: "Sławek"
To odpowiem Wam humorystycznie  :D najszybciej i z zyskiem rośnie sałata :D i można jeszcze zarobić za nowalijki dobrze płacą tylko jeszcze chodzi o wyglad estetyczny a burak?chyba że ćwikłowy :lol:

ale do buraka ćwikłowego to jeszcze należało by bimbrownię zrobić  :lol:  a o chrzanie nie wspomnę  ;)

Fajnie Sławki że hydroponika się sprawdza acz kolwiek na początku wydawała mi się za mała na ten litraż.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 10, 2010, 20:32:28 20:32 »

Z sałata to fakt ze dobrze rosnie w hydroponice i pochłania bardzo duzo niechcianego dobra z wody  :D
Zdrowe z pozytecznym a w zime sałata kosztowna wiec Sławek mozna dorobic gdy budowlanka spi snem zimowym  ;)
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 11, 2010, 12:12:38 12:12 »

Seba tylko po kiego grzyba mi tak wielka hydroponika :lol: jak sadzić to setki i zbierać tysiące :lol:
Widziałem uprawę sałaty na wacie mineralnej (czy zdrowa?) i wodzie,pewno w wodzie tablica Mendelejewa była,a pod sałatą pływały ryby do celów konsumpcyjnych, ludzie wszystko kupią co w zimie jest zielone,tylko gdzie ten smak sałaty,nie wspomnę o rybach?
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 18, 2010, 17:59:54 17:59 »

No więc przyszła pora, że i ja podzielę się wynikami z użytkowania hydroponiki zewnętrznej i wewnętrznej.

Wewnętrzna (czyli rośliny posadzone na akwarium z korzeniami wpuszczonymi do środka) działa u mnie w czarnych wodach przy paletkach i wyniki są następujące:
pH 7,0
Gh 14
Kh 4
NO3 20-40 (tak naprawdę wg testu byłoby pomiędzy)
Testy wykonane przy pomocy testów kropelkowych zooleka
Zarybienie ok 8 dysków + sporo kirysów (ok 50szt) + 3x plecostomusy oraz panga.

Hydroponika zewnętrzna (stojąca nad akwarium z młodymi paletkami) wypełniona jest 40 litrami keramzytu w który to wsadzone są szczepki filodendronów. Napędzana jest głowicą od filtra FAN-3.
pH 7,4
Gh 18
Kh 4
NO3 40
Zarybienie to 57 dysków wielkości 8-12 cm karmionych ok 5-6 razy dziennie mięskiem, czyli idealne warunki by było wysokie NO3.
Po miesiącu użytkowania hydroponiki zewnętrznej jestem z niej naprawdę zadowolony, wątpiłem w to że nie będzie aż tak wydajną filtracją.
Co do hydroponiki wewnętrznej to mogłaby być troszkę lepsza, ale i tak jest na niezłym poziomie.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 22, 2010, 16:29:30 16:29 »

Paweł napisz jeszcze jakie podmianki tzn. jak czesto i ile wody wymieniasz  :?:
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 22, 2010, 16:48:39 16:48 »

Podmianki niewielkie, codziennie ok 10%
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord
Strony: « 1 2 3   Do góry