Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Dodanie oświetlenia do pokrywy  (Przeczytany 6529 razy)

Maciek

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 260
Dodanie oświetlenia do pokrywy
« dnia: Grudzień 04, 2010, 21:18:13 21:18 »

Cześć
Otóż mam świetlówkę T8 15W w przykrywie do akwarium profilowanego 60L. Chciałbym domontować jeszcze jedną, a moje pytanie brzmi; jak to zrobić? Jest może gdzieś opisane krok po kroku?
Zapisane

Adek

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 577
    • http://www.akwa.szczecin.pl/
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2010, 21:53:10 21:53 »

Kupujesz zestaw T5 lub T8.
1. Przykręcasz do pokrywy mocowania na świetlówkę,
2. Montujesz statecznik w wybranym miejscu (najlepiej w tym miejscu gdzie masz ten pierwszy statecznik, ale możesz też poza pokrywą (np. w jakimś pojemniczku przyklejonym z tyłu pokrywy).
3. Kabelki z oprawek i kabel zasilający przymocowujesz do statecznika (schemat, instrukcja powinna być na stateczniku).
4. Mocujesz świetlówkę i podpinasz oprawki do niej, podłącz kabel do prądu i gotowe(jeśli o niczym nie zapomniałem  :-[) .
Tu masz link jak przerabia w 112l http://aqua-net.pl/topics17/przerobka-pokrywy-80x35cm-pod-akwa-112l-vt10069.htm więc możesz zobaczyć jak to by wyglądało u Ciebie
 
Albo kupujesz gotową belkę przyklejasz lub jakoś przymocowujesz (np.:śrubka) i dajesz świetlówkę, podłączasz pod prąd i gotowe ;)
Zapisane
!!! DO ODWAŻNYCH ŚWIAT NALEŻY !!!

tom.pol

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 18
    • Prywatna hodowla krewetek Red Bee i Black Bee
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 04, 2010, 23:16:42 23:16 »

najlepiej jest zrobic tak jak napisał Ci Adek
jeśli chcesz podłączyc sie pod stary statecznik to napisz na priv - postaram się zrobic Ci schemacik jakiś w JPEG-u ale jest z tym sporo zachodu i wcale nie powiedziane że Ci twój statecznik wystartuje dwie świetlówki .Najwygodniej i najbezpieczniej dokupic oprawki bryzgoszczelne + mocowanie lampy + świetlóweczka i będzie dobrze . Myślę że nie wyjdzie Cię to drożej jak 50-60 zł

Pozdrawiam
tom.pol

casti

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 13
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2010, 19:55:28 19:55 »

tom.pol gdybyś miał czas i chęci taki schemacik też i mi by się przydał ;) Co do tematu ja mam 14w t5 lumiluxa podłączonego pod elektronikę z kompaktu i wszystko ładnie śmiga a koszt takiej modernizacji nie przekracza 20zł jedyny minus to zimny start świetlówki, pod 8w mam elektronikę z kompaktu jakiś 1 dziadek energooszczędny z ciepłym startem ;)
Zapisane

mksrabbit

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 10
  • You'll Never Walk Alone
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 05, 2011, 13:14:32 13:14 »

Witam posiadam oryginalną pokrywę czarną profilowaną plastikową do akwarium o szerokości 100 cm. Pierwotnie posiadała zamontowane dwie świetlówki jednak poprzedni właściciel próbował przerobić ją na potrzeby holendra i wstawił dodatkowe źródło światła. Jak mnie zapewniał u nigo działało jednak mi jakoś ni działa. Po 1,5 roku postanowiłem się zająć naprawą tego oświetlenia jednak nie daję rady. Stąd moja prośba do Was może ktoś pomógłby mi naprawić nieodpłatnie tą pokrywę. W jaj skład wchodzą trzy stateczniki, 6 oprawek, trzy oprawki do starterów, trzy startery i przewody, dwie jarzeniówki. Kupiłem potzrebne kleje. Chętnie dojadę do osoby która zechce mi pomóc. Liczę na Waszą pomoc. Pozdrawiam. mój adres mailowymksrabbit@tlen.pl

Scaliłem wątki bo tematyka była bardzo podobna, a więc sposób połączenia "tego wszystkiego" - zulix
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2011, 19:21:43 19:21 wysłana przez zulix »
Zapisane
✩✈✩✩✈✩✩✈✩ You'll Never Walk Alone ✩✈✩✩✈✩✩✈✩

mynton

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 121
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2011, 15:41:11 15:41 »




Myśle że to Ci pomoże.
Zapisane

mksrabbit

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 10
  • You'll Never Walk Alone
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2011, 06:42:02 06:42 »

dziękuję  ;D
Zapisane
✩✈✩✩✈✩✩✈✩ You'll Never Walk Alone ✩✈✩✩✈✩✩✈✩

Petersky

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 16
    • informatykawfirmie.pl
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 06, 2011, 16:54:41 16:54 »

Podczepiam się pod temat ;)

Ma ktoś doświadczenie z takim rozwiązaniem dodatkowego oświetlenia?
http://allegro.pl/dodatkowe-oswietlenie-do-pokrywy-80-100-120-150cm-i1473696594.html

Nawet jeśli nie - chętnie poczytam co sądzicie ;) Bezpieczne to?
Zapisane

Petersky

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 16
    • informatykawfirmie.pl
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 07, 2011, 20:38:26 20:38 »

Nikt? :) Chodzi mi przede wszystkim o sposób mocowania - czy takie wieszanie czegokolwiek na innej świetlówce jest bezpieczne, czy nic nie wybuchnie itd ;)
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2011, 20:44:07 20:44 »

Szczerze mówiąc powinno być w miarę bezpieczne. Oczywiście jeżeli się nie przegina:) dowieszenie jeszcze jednej świetlówki to pikuś, ale powieszenie np 10kg to już byłoby przegięcie - dla testu weż sobie starą świetlówkę, doklej do niej taśmą drugą, złap za końce i ... patrz że się nic nie stało:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Jarek

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 98
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2011, 20:46:58 20:46 »

Kiedyś widziałem nawet taki patent, że drugą świetlówkę doczepiono do pierwszej tymi plastikowymi zaciskami jakich używają elektrycy do mocowania przewodów. Wyglądało bardzo prowizorycznie ale działało bezawaryjnie.
Zapisane
Akwarium nie cieknie - ono tak znaczy swój teren.

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2011, 21:01:31 21:01 »

Sam tak miałem zrobione :) przyznaje, działa nieźle...do pierwszego zachlapania
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Petersky

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 16
    • informatykawfirmie.pl
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2011, 21:08:33 21:08 »

No to super. W takim razie bardzo mi się podoba takie rozwiązanie. Nie mówię, że należy od razu kupować zestaw z aukcji, można spokojnie samemu skompletować, będzie taniej. Ale sama idea jest w sam raz jak na moje warunki.

Tak w ogóle to bardziej chodziło mi o to czy świetlówce nie będzie szkodzić to, że coś do niej dotyka (w tym przypadku metalowe uchwyty), czy niczym to nie grozi itd. Sam ciężar to rzeczywiście nic takiego.
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Dodanie oświetlenia do pokrywy
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 07, 2011, 21:14:46 21:14 »

z konstrukcji swietlowki wynika ze nic nie powinno sie stac, niemniej jednak to tylko teoria - w praktyce mozesz miec zakwit glonu:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord
Strony: 1   Do góry