Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Regular Aquamedic - reduktor CO2 - krótka recenzja  (Przeczytany 8004 razy)

sanders

  • Gość
Regular Aquamedic - reduktor CO2 - krótka recenzja
« dnia: Sierpień 11, 2010, 20:26:08 20:26 »

 Reduktor został stworzony specjalnie do celów akwarystycznych, więc należy go stosować tylko pod CO2. Ciśnienie robocze przy pełnej butli oscyluje w granicy około 60-70 bar. Wskazuje Nam to prawy manometr. Ciśnienie to dotyczy CO2 w postaci płynnej. Drugi manometr (lewy) wskazuje Nam natomiast ciśnienie na wyjściu z reduktora. Ciśnienie to powinno wynosić ok. 1,5 bara (tzw. ciśnienie robocze). Jeżeli manometr wskazuje więcej niż 2 bary, reduktor blokuje / nie przepuszcza CO2.

 Według producenta, cyt. "manometry: 2, pokryte chromem". Jest to niestety nieprawda, ponieważ manometry są plastikowe. Reduktor wyposażony jest w zawór igiełkowy, służący do bardzo dokładnej regulacji przepływu dwutlenku węgla, dlatego też zbędny jest zaworek dławiący, chyba, że zastosujemy go jako dodatkowe zabezpieczenie, gdyby np. reduktor uległ awarii i przepuszczał samoistnie za dużo gazu.

Co do zalet reduktora... Przede wszystkim precyzja w dozowaniu CO2, faktycznie - wygodne pokrętło umożliwia Nam ustawienie 1 bąbelka na parę sekund, co w zupełności wystarcza do każdej wielkości zbiornika. Reduktor jest wykonany bardzo estetycznie (poza plastikowymi manometrami, które nijak pasują do solidnej, lśniącej chromem całości ;) ). Reduktor jest mniejszych rozmiarów niż standardowe reduktory spawalnicze, które znajdują zastosowanie w akwarystyce. Czytelne manometry pokazuja Nam to co dla Nas akwarystów jest rzeczywiście istotne. Fajną sprawą jest łatwość instalacji, po prostu przykręcamy reduktor ręka i po sprawie. No i do tego nie ma potrzeby uszczelniać teflonem. Gwarancja 24 miesiące.

Natomiast wady... Zdecydowanie cena, to dosć drogi sprzęt, bez którego tak naprawdę możemy się obejść. Jednak dla tych którzy cenią wygodę i estetykę, będzie to produkt którego szukają. No i te plastikowe manometry... Gość który to wymyślił powinien zostać wyrzucony z roboty ;)

To tak w skrócie, gdyby coś mi się przypomniało to uzupełnię...
Zapisane

sanders

  • Gość
Odp: Regular Aquamedic - reduktor CO2 - krótka recenzja
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2010, 10:31:23 10:31 »

Aktualizacja:

Dziś rozmawiałem w końcu z kompetentną osobą z Aqumedic'a. Reduktora nie można używać w standardowy sposób, t.j. pozostawiać otwartego jednocześnie zakręcając i odkręcając butlę (np. na noc)  :o Grozi to uszkodzeniem membrany. Czyli odcinamy dopływ gazu albo na reduktorze, albo zaworkiem precyzyjnym. Niestety tej bardzo istotnej informacji nie ma zawartej jednoznacznie w instrukcji. Kolejną istotną rzeczą jest fakt, że reduktor będzie zapowietrzał się gdy butla będzie za bardzo nabita. Ciśnienie robocze (poprawnej pracy) tego reduktora to 60-70 bar i tego należy sie trzymać. Gdy butla będzie "przebita" np. na 80 bar, nalezy upuścić gaz do wymaganej ilości.
Zapisane

sanders

  • Gość
Odp: Regular Aquamedic - reduktor CO2 - krótka recenzja
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2010, 08:19:57 08:19 »

Ciekawostka:

zwykly oring firma aquamedic:

http://www.sklep.aquamedic.pl/index.php/product/show/id/5897

to koszt z przesyłką ponad 20zł!!!  :o

taki sam kupiłem wczoraj za 50 groszy...  ::)
Zapisane
Strony: 1   Do góry