Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne > 113-375

Nowe 160l - po przeprowadzce ze 112.

(1/9) > >>

krist-off:
size=10pt]* Akwarium :[/size]160l proste 100x40x40
* Filtracja :Aqualel Minikani 120 - dojrzały ze starego akwa
* Oświetlenie :60W Barwa 6500K
* Ogrzewanie :Brak - ciepłe mieszkanie - okazjonalnie grzałka z termostatem 75W
* Podłoże :Ziemia ogrodowa + żwir rzeczny
* Dekoracje : Korzenie
* Inny sprzęt : brak
* Parametry wody : nie mierzone
* Nawożenie : - brak - podmiany 10%wody w tygodniu
* Flora :Gurami mozaikowy x 5, Razbora Espei x 20, Neocardinia Heteropoda var. red (Red Cherry) x ??, Ślimaki - Świderki i Helenki
* Fauna : Hygrophilla Polysperma, Cryptocoryne wendtii var. Brown, Vallisneria (chyba Spiralis), Ceratopteris thalictroides - Różdżyca rutewkowa, Java moss, Sagittaria subulata var. natans - Strzałka pływająca choć pewności nie mam, Microsorium pteropus, niedobitek Pogostemon helferi - gwiazda wodna oraz Rotala rotundifolia (Rotala indica), rogatek sztywny i rzęsa wodna na start.
* Opis zbiornika : Zbiornik wystartował 26.08.2016 r. do aranżacji użyto wszystkiego co było w starym zbiorniku oraz nowego podłoża. Pod warstwą żwiru 25 kg leży sobie ziemia ogrodowa, przykryta niewielką warstwą mocno zużytego węgla aktywowanego, oraz zeolitu (jak na fotkach). To w celu stabilizacji i konieczności szybkiego startu i przeprowadzki pod nieobecność żony i 2-letniego syna). Do zalania wykorzystałem ok. 30 litrów "starej wody" oraz stary - celowo nieczyszczony filtr. W podłożu celowo zastosowałem mocno zużyty węgiel jako źródło bakterii oraz zeolit, żeby pochłonął ew. związki azotowe, które mogły się wydostać z ziemi. Dodatkowo na start użyłem starego filtra Hailea RP-600 wypełnionego watą w celu usunięcia drobnych zanieczyszczeń oraz (jedna komora) zeolitem w tym samym celu. Dwa filtry funkcjonowały przez pierwsze dwa tygodnie, po czym Hailea została odłączona i pozostał Minikani 120. Zeolit w podłożu i drugim filtrze był wymuszony koniecznością szybkiego uruchomienia baniaka pod nieobecność żony - mniejszy problem  :) i 2-letniego syna (większy problem)  :). od startu od zalania do wpuszczenia ryb pływających tymczasowo w wiadrze minęło 6 (sic.!) godzin. Strat ŻADNYCH. Piszę to dopiero teraz, gdyż gdyby się nie udało, nie byłoby się czym chwalić...
pierwsze 2 fotki to podłoże, 3 - baniak zaraz po zalaniu, ostatnie 2 dnia od startu.
Czekam na uwagi, krytykę, jak również, a może przede wszystkim na propozycję obsadzenia 1-szego planu, który by wytrzymał w moim baniaku.
Pozdrawiam

krist-off:
Oczywiście po zatwierdzeniu opisu zauważyłem, że florę z fauną pomyliłem.  :-\
Jest jakaś opcja edycji? Bo nie dostrzegłem...

brightblade:
Nie ma opcji edycji niestety.

Jaki masz typ oświetlenia? LED czy zwykła świetlówka?

Filtr jest troszkę za mały jak na tę pojemność akwarium.

Przy tak słabym oświetlaniu może być problem z roślinami pierwszoplanowymi. Około 0.26 W/L

Jak będziesz miał możliwość zakup testy no2 i no3 oraz kontroluj ich poziomy.

Jaka jest temperatura wody w akwarium ?

krist-off:
Hej.
Mi wychodzi 0,375 W/l, ale może źle coś liczę. Świetlówki mam 2, gdyż jedna 60 W by się nie zmieściła... standardowo w akwariach o długości 100 cm są 2 świetlówki po 30 W każda i ja tak mam. Oczywiście t8 i oczywiście piszę o standardowych budżetowych pokrywach, bo taką mam. Ale statecznik już jest elektroniczny. W opisie zsumowalem moc świetlowek. Może w przyszłości dojdą ledy jak dojrzeje do takiej decyzji.
Co do filtra to wiem. Ale przerybiebia mieć nie chcę i z tego co widzę daje radę. Oczywiście będę obserwował i być może zakupię testy. W chwili obecnej nie widzę problemu jeśli chodzi o filtrację. Kubeł ma dobrą pojemność jedynie przepływ mógłby być większy, a to się da rozwiązać w tym kuble zakupem wydajniejszej pompki co pewnie uczynię i wymienię ta fabryczną. Pozwala na to konstrukcja tego filtra.
Zresztą póki co woda kryształ. Poza delikatnym zabarwieniem wywołanym użyciem liści orzecha włoskiego i morwy.
Rośliny jeszcze się przystosowują, ale glony pod kontrolą. Pojedyncze krasnale z poprzedniego akwa , jedna nitka. Nie rozwijają się. Nie ma plagi. Żadnej.
Myślę, że rośliny załatwia problem filtracji, lub jej niedostatku.
Zamierzam jeszcze coś na pierwszym planie dosadzić, tylko nie wiem co da radę... może Eleocharis Parvula? Glosostigma? Miał ktoś doświadczenie?

brightblade:
To ja źle policzyłem oświetlenie i faktycznie wychodzi 0,375. Glosia i Parvula powinny sobie poradzić. Na poczatek polecił bym glosie.

Na początku woda zawsze jest kryształ, poczekaj aż zbiornik pochodzi miesiąc-dwa, wtedy zobaczysz braki filtracji fizycznej, bo biologia sobie poradzi. W pompie z multikani nie ma aż takiej dużej różnicy w przepływie 650 l/h a 800 l/h. Mam 3 kubełki multikani przy 140l i biologia jest super, natomiast do filtracji fizycznej musiałem wstawić filtr wewnętrzny bo pływało sporo paprochów.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej