Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: sum CLARIAS  (Przeczytany 12704 razy)

ganikus

  • Gość
sum CLARIAS
« dnia: Grudzień 08, 2011, 02:21:24 02:21 »

Pytanko czy ktoś z was miał do czynienia z sumem CLARIAS dodam że jest biały w czarne plamy.
konkretnie interesuje mnie do jakich rozmiarów on dorasta i w jak szybkim czasie ?
wyczytałem ze do 0,5m rośnie w akwa;/ może ktoś to potwierdzić?
i czy macie w swojej obsadzie piskorki??co o nich powiecie?
pozdro
Zapisane

Pablitto

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 139
  • Bo z prądem płyną tylko martwe ryby
Odp: sum CLARIAS
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 08, 2011, 06:34:26 06:34 »

Czesc,
Ja miałem tego suma w 240 litrach. Niestety sum rośnie bardzo szybko, u mnie dobił do około 30 cm. Rozmiar to jednak najmniejszy z problemów. Jest to ryba żarłoczna i jak na suma przystało AGRESYWNA. Robi duży kipisz w akwarium (być może dlatego, że potrzebuje jak na mój gust co najmniej 500 litrów).
Jest rybą żywiołową. Poluje i wariuje głownie w nocy. Słychać było tylko plusk wody. Trzeba było się zastanawiać czy to tylko niewinny plusk, czy akwarium się rozpada. Jest to rybka nieustraszona, próbuje zdominować całe wodne środowisko. Nie boi się nikogo. Ze swojej strony nie polecam. Ani to ładne, ani pożyteczne. Sam nie wiem co mnie podkusiło decydując się kiedyś na tą rybę. A właściwie na tego rybulca. Wystawiłem potem na allegro za 10 zł i nie było chętnych.
Tak jak już mówiłem urodziwa to ta rybka może i jest, ale jak ma 9-12 cm. Potem to już istny potwór - ciapato łaciaty parówczak.
Nigdy więcej tej ryby w moim akwarium a i wszystkim ją odradzam.
Posiadając to stworzenie w akwarium nie Ty rządzisz, a ona.
Przy czym pozostałe chowane z Clariasem ryby MUSZĄ być duże, z uwagi na wielki otwór gębowy tego potwora, który nie pogardzi żadną przekąską.
Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2011, 09:24:49 09:24 wysłana przez Pablitto »
Zapisane
Pablitto
...Bo z prądem płyną tylko martwe ryby.

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: sum CLARIAS
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 08, 2011, 07:32:48 07:32 »

Ja miałem parkę ok. 30-40 cm - istne wariactwo! To co napisał Pablitto to prawda, rośliny pod powierzchnią po każdej nocy, inne ryby jak po nalocie. Wziąłem je do kamiennego akwarium w sypialni, po 3 dniach dziewczyna zagroziła, że będę z nimi spał na wycieraczce, bo 'awanturyzowały' się całe noce ;] ... ale dno wyczyszczą lepiej niż kirysy i krewetki ;)
Zapisane

ganikus

  • Gość
Odp: sum CLARIAS
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 08, 2011, 15:49:34 15:49 »

no pytam bo właśnie dowiedziałem się ze to rośnie jak szalone ale trafił do mnie właśnie w roli ex terminatora narybku:P bo rodzi się masakryczna ilość narybku z tych paszczaków afry teraz dwie na raz inkubują młode a przeżywalność w akwa mam dużą 150x50cm dna to dużo +masa kamieni mają schronienie i rosną a ja ich nie chce za dużo ich już wiec ktoś musi się tym zająć:P a wyławiać te rybki to udręka spuszczać 450 litrów wody co miesiąc mija się z celem;/ dzięki za odpowiedź
pozdro
Zapisane

robaczek

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 279
Odp: sum CLARIAS
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 08, 2011, 20:48:05 20:48 »

Rekordowego, jak na akwariowe warunki Clarias batrachus bo tak się on dokładnie nazywa, dostałem kiedyś do celów badawczych w byłym Sklepie Pirania na Rayskiego za czasów dawnej świetności tego sklepu-mierzył 43cm długości i ważył równe 1kg i był samicą.
Clariasy są spokojniejsze jak jest ich dużo tzn. jak żyją w zagęszczeniu, bo wtedy z sobą nie konkurują. Jak są osobniki dwa trzy tej samej płci to jest czasem tragicznie, mogą się mocno pokaleczyć.
Natomiast jeśli chodzi o wpływ na inne ryby to nie ma co dużo mówić, ten Clarias z e Sklepu Pirania został oddany przez właściciela bo atakował i wygryzał ciało pielęgnicom pawiookim 35cm, które też aniołkami przecież nie są. Jak Ktoś trzyma kilka małych to bałagan sie robi od pewnej wielkości przy której zaczynają dojrzewać płciowo. Widziałem i miałem larwy tego gatunku rosną bardzo szybko prawie 1mm na dobę, łaty wychodzą im przy wielkości około 4-5cm. Póki małe są ładne ;)... Dorosła dojrzała para może rozmnażać się w akwarium budując prymitywne gniazdo ze żwiru.

Piotrek
Zapisane

sadza

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 335
Odp: sum CLARIAS
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 08, 2011, 21:43:24 21:43 »

Zaciekawił mnie ten temat i postanowiłem nieco poszukać informacji o tej rybce ... Natrafiłem na Filmik naszej koleżanki z forum http://www.youtube.com/watch?v=cSeE74a9xis
Zapisane
GG : 10107569

ganikus

  • Gość
Odp: sum CLARIAS
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2011, 10:40:35 10:40 »

więc sumik rośnie szybko "bardzo szybko" ryby fakt zaczepia ale pyszczaki nie dają sobie w kichę dmuchać zawsze odpowiadają na zaczepki i przeganiają sumika obawiam się jednak że tępo wzrostu spowoduje zdominowanie zbiornika przez suma i wyżeranie narybku co u mnie jest pożądane:P ogólnie ryba ciekawa cieszy oko bardzo ruchliwa zjada wszystko co spadnie na dno kończy posiłek jak nic nie zostanie heheehe aż ma brzuch jak bania:P
pozdro nagram filmik to pokażę :P
Zapisane

figo76

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 284
Odp: sum CLARIAS
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2011, 12:08:05 12:08 »

Daj znać jak nagrasz filmik z chęcią zobaczę bo takie ryby to rzadkość :)
Zapisane
NieZmarnujTegoCoJestCiDane:)
LubimyRoślinki i NaszeZwierzątka:)

ganikus

  • Gość
Odp: sum CLARIAS
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 24, 2011, 08:13:25 08:13 »

to nie jest rzadkość w małym sklepiczku znalazłem tą rybkę było parę sztuk wyczytałem że ludzie nie chcą tych ryb bo zjada obsadę hehe i rośnie do dużych rozmiarów 50-60cm
obiecuje że jak znajdę trochę czasu wrzucę małe co nieco
pozdrawiam
Zapisane
Strony: 1   Do góry