Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne

Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne => Funkcjonowanie akwarium => Woda => Wątek zaczęty przez: mynton w Luty 08, 2011, 04:59:59 04:59

Tytuł: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: mynton w Luty 08, 2011, 04:59:59 04:59
Jest może jakiś uniwersalny przelicznik podmian wody ?
Przy baniaku 1000l i automatycznej podmianie wody 24/h jaki zastosować przepływ wody na h. lub tygodniowo przelicze.
Podobno nawet 2000l tygodniowo czyli podwójnej ilości baniaka nie robi problemu ale coś się z tym nie zgadzam , rybki żyją i nic im nie dolega oczywiście to nie mój przykład , chciał bym poznać wasze zdanie jeżeli możecie to potwierdzić na przykładzie.
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: Użytkownik_usunięty w Luty 08, 2011, 09:11:21 09:11
Jest to kwestia ilości fauny i flory w akwarium Nie ma uniwersalnego przelicznika
Każdy zbiornik jest inny Ja dokonuję podmiany obserwując ryby Raz na jakis czas skontroluję pH I to wszystko Generalnie najzdrowiej dla ryb jest podmieniac wodę częsciej w mniejszych ilościach Po za tym i rośliną pójdzie to na dobre zapobiegnie niedoborom mikro -oczywiscie nie mam tu  na myśli np holendrów Tam potrzeby roślin są o wiele większe
Również równowaga biologiczna będzie bezpieczniejsza przy częstszych ale nie dużych podmianach
Ja ostatnio u siebie w 450 podmieniłem 50 % wody z powodu zaniedbania jakości wody
I miałem piękny zakwit zielenic ryb po dwóch dniach nie było widać
Na szczęście Paweł poratował UV I jakoś  ;) Ale 5 dni UV mieliła wodę
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: Danek w Luty 17, 2011, 09:14:27 09:14
Piszesz Przemku, że "Na szczęście Paweł poratował UV I jakoś  ;) Ale 5 dni UV mieliła wodę "- to zależy od mocy lampy. Z tymi podmianami to generalnie masz rację, tylko musisz wziąć pod uwagę:
 a) porę roku
 b) skąd pobierasz wodę, czy z sieci, czy masz własne ujęcie
 c) czy woda idzie przez filtry (np.pianka i węgiel)
 d) jeśli używasz węgla, pamiętaj o jego okresowej wymianie - potrafi być zabójczy
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Luty 17, 2011, 10:27:29 10:27
uzywana przez Przemka UV'ka ma 18W
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: zulix w Luty 17, 2011, 19:55:43 19:55
Chyba koledze chodziło o systemy ciągłej podmiany wody. Na przykładzie nie podam bo nie mam, ale łatwo wywnioskować obserwując naturę. Nie ma maksymalnego współczynnika. Bieżąca woda to dla sporej ilości ryb jest normą. Podmiany 1000% tygodniowo to jeszcze nie natura. Stąd twoje 2X tygodniowo na pewno nie jest za dużo. Przy podmianie kranówką jedyny problem jest, aby ilość podmienianej wody nie zmieniała temperatury. Jeżeli woda jest chlorowana to dochodzi jeszcze kwestia możliwego zatrucia. Drugi problem to kasiorka, tj. ile warto podmieniać aby nie wyczyścić portfela. Na podstawie czytania innych forów myślę, że 100-200% tygodniowo jest właściwą liczbą. Co do minimalnej ilości to myślę, że ponieważ podmieniamy zwykle około 20-30% na raz w ciągu tygodnia to w systemie ciągłej podmiany będzie to minimum 50%. Oczywiście wszystko zależy też od ilości ryb, roślin i pokarmu.
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: Użytkownik_usunięty w Luty 18, 2011, 21:09:08 21:09
No ja nie należę do tych co prosto z kranu leją  ;)
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: mynton w Marzec 04, 2011, 04:18:29 04:18
Własnie to ma być kranówka a woda drogą kropelkową będzie uzupełniać zbiornik na bieżąco.
Jak bym miał Palety to filtr RO i  ok , ale przy Tandze raczej odpada , kranówka będzie bardziej odpowiednia.
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Marzec 04, 2011, 06:52:39 06:52
Tak się trochę zastanawiałem nad tym ale czy oby napewno stała, ciągła podmiana dużej ilości wody jest dobra dla zbiornika? Parametry wody w kranie nie są stałe, też się wahają i są zależne od pory dnia, pory roku, warunków pogodowych. Oczywiście te zmiany nie są przeważnie drastyczne ale to ciągła huśtawka parametrów. Nie raz spotkałem się już z tym, że badając wodę o różnych porach dnia wychodziły różne wartości pH, GH czy KH. Badania oczywiście przeprowadzane tymi samymi testami Zooleka i Sery.  Np jednego dnia KH było w okolicy 20 a drugiego 18...trzeciego dnia znów 20...
Oczywiście, przy małej podmianie wody takie zmiany praktycznie nie wpłyną na wodę w akwarium ale przy podmianie dobowej rzedu 30% i większej wg. mnie bedą już całkiem odczuwalne.
Druga kwestia, to czy podmieniając ciągle większą partię wody nie narazimy bakterii Nitryfikacyjnych na eksterminację? Na pewno ograniczym im pożywkę i późniejsza awaria systemu podmiany wody możę odbić się czkawką na akwarium.
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: zulix w Marzec 04, 2011, 08:10:17 08:10
Tak się trochę zastanawiałem nad tym ale czy oby napewno stała, ciągła podmiana dużej ilości wody jest dobra dla zbiornika?
Właśnie w systemach z ciągłą podmianą wody nie ma takich skoków parametrów jak przy wiaderkowaniu. Nawet podmiana 100% wody w ciągu dnia nie oznacza, że po dobie mamy takie same parametry w akwarium jak w kranie. Szacuję, że zmiany sięgną może kilkanaście procent, czyli nawet mniej niż podczas tradycyjnej podmiany 20-30%.

Stąd ryby i rośliny lepiej przygotowują się do zmiany niż gdy na raz zmienimy im 30% (w ciągu pół godziny) a np. wskutek roztopów twardość wody spadła z 15 na 4 - my mieliśmy taką sytuację w Rzeszowie w maju).
Kropelkowanie nawet wodą chlorowaną nie powoduje żadnych problemów czy to z obsadą, czy z bakteriami.

Według mnie nie ma lepszego systemu podmiany wody w akwarium niż ciągła podmiana - to jest bardziej zgodne z naturą. Zauważmy, że sporo ryb podchodzi do tarła po gwałtownych zmianach parametrów wody co oznacza nadejście pory deszczowej a więc mnóstwo pokarmu. Poza jakimś problemem typu "awaria w sieci wodociągowej" nie widzę żadnych przesłanek, aby udowodnić wyższość okresówki nad ciągłością. No chyba, że wplatamy w to odmulanie dna to wtedy okresowo robimy to lepiej.
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Marzec 04, 2011, 09:47:23 09:47
ja tam nie chce udowadniać, że okresówka jest lepsza :) raczej zastanawia mnie czy lepiej podmieniać dobowo więcej czy mniej wody i tylko tyle:)
Ja osobiscie raczej wykorzystałbym codzienna mała podmiane wody (spust wody ustawiony raz, dwa razy na dobe) a nie system kropelkowy, bo nie ufam tak do konca pudelku przelewowemu, nie mam dziury w akwarium, a sposob z kaskada moze byc awaryjny i w razie braku pradu nadmiar wody poleci na podloge a nie do scieku.
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: zulix w Marzec 04, 2011, 12:56:06 12:56
...ja tam nie chce udowadniać, że okresówka jest lepsza :)
W końcu dyskusja polega na wymianie poglądów :) Nic nikomu nie udowadnia i nie obliguje do zmiany zdania :)

Z innych forów znam ludzi, którzy maja "okresówkę" z wykorzystaniem elektrozaworu tj. podmienia się codziennie o pewną ilość wody, ale nie w sposób ciągły tylko timer włącza elektrozawór. Jest to tylko wygoda czasowa bo nie trzeba pamiętać o samodzielnej podmiance. Tutaj jednak jest to zmiana pewnej, dość dużej ilości wody na raz. Wtedy obecny w wodzie chlor, zmiana temperatury, rozpuszczone gazy mogą nieco komplikować sytuację. Trudno bez zbiornika przejściowego dawać odstaną wodę.

No a kwestia zawodności to kwestia techniczna. Podobnie z zewnętrznym sumpem. Jak ktoś źle wymyśli to w przypadku awarii ma całą wodę na podłodze ;) Ja miałem awarię, że ze zwykłej kaskady wyciekło mi kilkanaście litrów wody na podłogę. A niby kaskady są specjalnie wyprofilowane, przetestowane przez tysiące osób itd. Kiedyś znowu (w dzieciństwie) napowietrzałem akwarium i tak się zdarzyło, że spadł wężyk z pompki. Co dziwne za pomocą wężyka zanurzonego w wodzie wylało mi się się 20% wody z akwarium (do tej pory jest to dla mnie coś gatunku Archiwum X, tj. nie mam pojęcia co spowodowało, że woda wylała się z akwarium).
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Marzec 04, 2011, 13:40:48 13:40
No właśnie, ja się skłaniam ku takiej czasówce ale odpalanej np kilka razy dziennie po z małą dolewką wody...a życie i tak to zrewiduje:)
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: mario_k3 w Marzec 04, 2011, 20:45:58 20:45
Kiedyś znowu (w dzieciństwie) napowietrzałem akwarium i tak się zdarzyło, że spadł wężyk z pompki. Co dziwne za pomocą wężyka zanurzonego w wodzie wylało mi się się 20% wody z akwarium (do tej pory jest to dla mnie coś gatunku Archiwum X, tj. nie mam pojęcia co spowodowało, że woda wylała się z akwarium).

No jak się nie miało zaworka przeciwzwrotnego to raczej odpowiedź jest prosta - cofający się słup powietrza zabrał za sobą wodę i dalej to już zasada naczyń połączonych :)
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: zulix w Marzec 04, 2011, 21:15:04 21:15
No jak się nie miało zaworka przeciwzwrotnego to raczej odpowiedź jest prosta - cofający się słup powietrza zabrał za sobą wodę i dalej to już zasada naczyń połączonych :)
Wybacz, ale jakoś uczyli mnie, że woda sama nie płynie w górę. Jak włożę wężyk do wody to nie wyleje mi się z akwarium sama dopóki sam nie zaciągnę. Chyba, że coś źle zrozumiałem na lekcjach fizyki :P
Mogłoby się tak zdarzyć jakby nie było tłumienia wpływu wody do rurki. Wtedy rozpędzona woda mogłaby jeszcze pokonać przelew i wypłynąć. Rurka jest jednak zwykle zakończona kostką napowietrzającą i wpływ wody do wężyka nie jest tak szybki (no chyba, że się mylę - i pewnie tak jest).
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: mynton w Marzec 07, 2011, 17:00:04 17:00
kaskada moze byc awaryjny i w razie braku pradu nadmiar wody poleci na podloge a nie do scieku.

I  tu jesteś w błedzie są zawory które otwierają się przy braku napięcia i te które ja chce zastosować czyli brak zasilania zamyka zawór czyli nic nie zalejesz  :)
Jeszcze z trzy strony tematu i dojdziemy do 90% bezawaryjnego systemu podmiany wody nonstop.
Mnie nurtuje kwestia zapodania tej wody w takiej ilości aby zawór praktycznie nie był potrzebny - przy filtrze RO i odpowiedniej membramie przepływu już jesteś bliżej przedemną bo masz ograniczony przepływ ja niestety nie moge tego zastosować .
Dalej wertuje fora z automatem. Z wykorzystaniem sumpa w solniczkach jest to bardziej proste ale koszty   użycia prądu rosną dodatkowa pompa.
Napisałem 90% bo ten temat jest męczony na dziesiątkach forum i nie ma złotego środka.

Przekonałem się do pseudo pudełka przelewowego jest niezawodne z wyjątkiem jak się zapcha średnica 3/4 cala najpewniejsza
(http://i942.photobucket.com/albums/ad263/mynton/post-9-1095223446.jpg)
nawet po wyjęciu ponad wode i ponownym zanurzeniu dalej samoczynnie zasysa i woda spływa.
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: mynton w Marzec 07, 2011, 17:36:32 17:36
Drugi problem to kasiorka, tj. ile warto podmieniać aby nie wyczyścić portfela.
Woda na ryczałcie całej kamienicy u mnie 4 osobowa rodzina , reszta same wdowy więc wodomierze mnie nie dotyczą  :)
Bóg  kazał się dzielić  :)
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Marzec 07, 2011, 19:24:37 19:24
Drugi problem to kasiorka, tj. ile warto podmieniać aby nie wyczyścić portfela.
Woda na ryczałcie całej kamienicy u mnie 4 osobowa rodzina , reszta same wdowy więc wodomierze mnie nie dotyczą  :)
Bóg  kazał się dzielić  :)
W takim przypadku 100-200% dziennej podmiany... i jazda:)
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: Użytkownik_usunięty w Marzec 07, 2011, 20:16:15 20:16
Paweł po co taka duża podmiana Takie podmiany robi się na hodowli gdzie w 450 lit pływa 200 sztuk 10-13 cm dyskowców
W zupełności 10% dziennie
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Marzec 07, 2011, 20:24:44 20:24
10% dziennie to w sumie malo zmienia, a jak sie nie placi za wode to...:) mozna poszalec

Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: zulix w Marzec 08, 2011, 09:16:57 09:16
Z ciekawości porównałem:
10% dziennie a 30% tygodniowo.
Efektywność usuwania substancji jest mniej więcej 2X lepsza przy 10% podmiance dziennej, tj. aby usunąć całkowicie jakąś substancję potrzeba 2X krótszy czas.
Podmianki 30% na raz (tygodniowo) i 5% dziennie są praktycznie tożsame.
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Marzec 08, 2011, 19:42:22 19:42
Z ciekawości porównałem:
10% dziennie a 30% tygodniowo.
Efektywność usuwania substancji jest mniej więcej 2X lepsza przy 10% podmiance dziennej, tj. aby usunąć całkowicie jakąś substancję potrzeba 2X krótszy czas.
Podmianki 30% na raz (tygodniowo) i 5% dziennie są praktycznie tożsame.
O proszę, to tu się zdziwiłem. Masz jakiś wzór matematyczny na to czy robiłes to na około?:)
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: zulix w Marzec 08, 2011, 21:02:17 21:02
O proszę, to tu się zdziwiłem. Masz jakiś wzór matematyczny na to czy robiłes to na około?:)
Wzór matematyczny jest prosty. Kiedyś się uczyłem się go do matury (ale już zapomniałem). Stąd aby nie obciążać ponownie makówki obliczenia są zaszyte w moim kalkulatorze.
Jak widać jest to nieco mniej niż wynikałoby z prostego sumowania, tj. 7 podmian po 5% byłoby 35% a tak jest około 30% :D
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Marzec 08, 2011, 22:37:09 22:37
Mynton ale na kamienice jest licznik i raz do roku robia wyrownania wiec i tak zapłacisz najwiecej skoro same wdowy  ;) mieszkaja.

Zulix nalezało by zrobic obliczenia redukcji DOC aby wiedziec na pewno czy 10% dziennie jest skuteczniejsze niz 30% raz w tygodniu.
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: zulix w Marzec 09, 2011, 09:33:00 09:33
Zulix nalezało by zrobic obliczenia redukcji DOC aby wiedziec na pewno czy 10% dziennie jest skuteczniejsze niz 30% raz w tygodniu.
Dokładnie to zostało zrobione i zapodane w postach powyżej :P oczywiście traktując akwarium jako coś niezmiennego (czego oczywiście nie powinno się zawsze robić). DOC przecież powstaje w ciągu tygodnia a nie istnieje w niezmiennej ilości (tak jak np. gdy liczymy twardość wody a podmieniamy wodą RO) a tylko za pomocą podmian korygujemy ten DOC.
Wydaje mi się, że w ciągu tygodnia nagromadzi się sporo dowolnych substancji (DOC i inne) i jednorazowa podmianka robi większą jednostkową zmianę parametrów wody. Podmianka "codniowa" usuwa mniejszą ilość DOC, ale zaraz po powstaniu. Stąd i tak im częściej tym lepiej a najlepiej w sposób ciągły.

Ale dla ciekawości sprawdźmy te moje przemyślenia... :)

Założenia:
Przyjmijmy, że DOC-u jest mniej w kranówce niż w akwarium bo inaczej podmianki nie mają sensu (załóżmy 0).
Powiedzmy, że w akwarium na starcie jest 30 mg/l DOC i zaczynamy się bawić podmiankami. Aby miało to sens ilość DOC produkowana przez akwarium musi być mniejsza niż to co usuniemy w podmienianej wodzie. Załóżmy, że dziennie produkuje się 1 mg/l.

Podmianki 30% na tydzień
Po tygodniu mamy więc 37 mg/l (produkcja 1 mg/l dziennie). Podmieniając 30% wody na wodę pozbawioną DOC otrzymujemy końcowe stężenie DOC w wysokości: 25,9 mg/l i znowu dodajemy 7 mg/l. Po kolejnym tygodniu 23,03 (zaraz po podmianie, ale po tygodniu znowu urośnie do 30,03 mg/l)... Po 26 tygodniach stężenie DOC stabilizuje się na poziomie 16,33 mg/l (zaraz po podmiance i 23,33 mg/l tuż przed).

A teraz podmianki dzienne...
Po 1 dniu mamy 31 mg/l i podmieniamy 10%. Mamy 27,9 mg/l DOC. Po kolejnym dniu dochodzi 1 mg/l a więc jest 28,9 mg/l. Podmianka i 26,01. Trzeci dzień i podmianka to poziom: 24,31 a więc już lepiej niż po tygodniu i podmianki 30%. Po 11 tygodniach stężenie DOC stabilizuje się na poziomie 10 mg/l (przed podmianką, czyli 9 zaraz po) tj. tyle samo jest produkowane (1 mg/l) co jest usuwane. Te obliczenia robiłem ręcznie, ale nie podejrzewam wielkiej pomyłki.

Wydaje mi się, że obliczenia jednoznacznie wskazują co jest lepsze...
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: Nohan w Marzec 09, 2011, 14:11:04 14:11
Przepraszam za Offtop, ale mógłbyś wyjaśnić co do DOC ?? Bo nigdy nie spotkałem się z takim określeniem :)
Tytuł: Odp: Podmiana wody %
Wiadomość wysłana przez: zulix w Marzec 09, 2011, 15:15:21 15:15
...mógłbyś wyjaśnić co do DOC ??
Skrót angielskiego: "Rozpuszczalny Organiczny Węgiel". Wszystkie kupki, szczątki roślin itd. wskutek rozkładu przez bakterie stają się organicznymi związkami węgla (mocznik, kwasy, aldehydy, aminokwasy, alkohole, cukry, ...). Innymi słowy poziom DOC to poziom "zasyfienia" akwarium. Jest to jeden z głównych czynników proglonowych.
Jest jeszcze DIC - nieorganiczny węgiel, np. węglany, CO2 itp. ale o nim się mówi zwykle w innym kontekście.