Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Molinezje żaglopłetwe - dziwne zachowanie  (Przeczytany 5365 razy)

Black_Molly

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 48
Molinezje żaglopłetwe - dziwne zachowanie
« dnia: Maj 03, 2015, 20:10:13 20:10 »

Od dłuższego czasu mam problem z molinezjami żaglopłetwnymi. Pierwsza para kupiona ze sklepu zoologicznego wytrzymała jakieś 4-5 miesięcy. Przez akwarium przeszła zaraza – ryby puchły i miały nastroszone płetwy. Połowa obsady odleciała w ciągu 3 miesięcy. Później się uspokoiło, choć od czasu do czasu jakaś rybka padnie, choć już nie ma takich objawów.
Po kolejnych dwóch miesiącach zakupiłem wyrośnięty narybek (2-3cm) od krajowych rodziców, te padały jedna po drugiej w dwa tygodnie wszystkie. Jedynym objawem były czerwone oskrzela i lekko postrzępione płetwy, ale to mogło być powodem skubania osłabionych osobników.
Minęło kolejne dwa miesiące i teraz zakupiłem 6szt. Również od krajowych rodziców tym razem z innego źródła, dziś zauważyłem dziwne zachowanie; jedna spoczywa nieruchomo przy dnie, druga zaś tak samo przy powierzchni – potrafią tak przez kilkanaście minut, później znów pływają prawidłowo i tak kilka razy dziennie.
Czy to może być objaw jakiejś choroby lub złych parametrów wody? Obawiam się, że mogę mieć jakiegoś pasożyta w wodzie, który wykańcza głównie molinezje, ale i od czasu do czasu padnie jakiś głupik lub mieczyk. Poniżej parametry akwarium i wody.

Akwarium 200l

Oświetlenie 60W 7,5 godziny dziennie
Filtracja: kubełek HW-302 (1000l/h)
Kaskada Aquael fzn-3
Brzęczyk z kamieniem (dla efektu)

Obsada:
1x kosiarka
2x glonojady syjamskie
2x zbrojniki niebieskie
2x neony inessa
6x molinezji żaglopłetwych
1x molinezja ostrousta
1x mieczyk koi
1x mieczyki wagtail
2x mieczyki hellera
6x gupików + stadko narybku
Krewetki Red Cherry


Parametry wody:
Temp. 25-26
PH -  7,5
KH - 8
GH -28
No2 – 0,025
No3 – 0-5
Po4 - 0

Nawożenie:
Węgiel organiczny (Prod. BlueLine)

Zapisane

krzysiutoja

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Odp: Molinezje żaglopłetwe - dziwne zachowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2015, 20:17:25 20:17 »

Witam podaj dietę może tu jest problem ? czy podajesz ochotkę ? 
Zapisane

Black_Molly

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 48
Odp: Molinezje żaglopłetwe - dziwne zachowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 03, 2015, 20:37:14 20:37 »

Wcześniej karmiłem mixem złożonym z 4 różnych pokarmów tetry, po tej pladze też podejrzewałem pokarm więc zmieniłem na mieszankę z płatków roślinnych, wybarwiających i dafni pakowane w duże worki zakupione od jednego ze znanych sprzedawców akwarystycznych na alledrogo. Do tego 2x w tygodniu mrożonki: ochotka, szklarka, malavi mix itp.
Zapisane

krzysiutoja

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Odp: Molinezje żaglopłetwe - dziwne zachowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 03, 2015, 21:00:13 21:00 »

mlawi mix moim zdaniem to syf molinezja to roślinożerna ryba nie podawał bym ochotki podejrzewam bloat u ryb Może jeszcze się ktoś wypowie 
Zapisane

krzysiutoja

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Odp: Molinezje żaglopłetwe - dziwne zachowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 03, 2015, 21:08:53 21:08 »

 Zapalenie przewodu pokarmowego

Przyczyny:

Choroba jest związana jest z niewłaściwym żywieniem np. niewłaściwym pokarmem dla danego gatunku, przejedzeniem lub przeterminowaną czy zatrutą karmą. Dłużej trwająca daje objawy wychudzenia a nawet powoduje śmierć ryby.

Objawy:

- Apatia
- Brak apetytu
- Płetwy są nienaturalnie ustawione
- Skóra wokół odbytu opuchnięta i zaczerwieniona
- Z odbytu może wydostawać się śluzowa wydzielina ułożona w nitkowe pasma

Leczenie:

chorą rybę należy odłowić i poddać głodówce oraz wykonać jej kąpiel w roztworze soli kuchennej (1 g na l wody) przez 3 do 5 dni lub 8 godzin w roztworze Detremycyny (1 kapsułka 125 mg na 2 l wody).
Zapisane

Black_Molly

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 48
Odp: Molinezje żaglopłetwe - dziwne zachowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 04, 2015, 14:04:11 14:04 »

Apetyt ma cała obsada, aż kipi jednak fakt, że osobniki które padły miały nitkowate przezroczyste odchody. Ten Bloat dot. głównie pyszczaków, może też atakować żyworódki?

Na innym forum znalazłem taką kurację:

(...)Nifurpirinol zaś zawarty jest w dwóch dostępnych na naszym rynku preparatach akwarystycznych:
- Aqua Furan
- bactoforte S Sery (dawniej bactopur direct ten stosowałem więc polecam)
Przed rozpoczęciem leczenia podmiana 25% wody i ewentualnie usunięcie węgla aktywowanego/purigenu/ innego "super" pochłaniacza z filtra, oraz wyłączenie lampy UV.
Leki podajemy w następujących dawkach: Metronidazol 3,6 g/100 litrów wody, AquaFuran bądź Bactopur Direct w ilości 3,0 g preparatu na100 litrów wody. Po ok. 48 godzinach dodajemy obydwa leki w ok. 1/3 do 1/2 wyjściowej dawki. Tę fazę kończymy przed upływem 4 dnia leczenia podmianą 25% wody i włożeniem do filtra węgla aktywowanego/purigenu etc.
Pauza w leczeniu ok. 3-4 dni (cały czas filtrujemy wodę przez "super pochłaniacz", można też włączyć lampę UV) i ponownie dajemy leki. Na koniec ponownie filtrujemy przez węgiel etc. przez kilka dni, żeby usunąć resztę leku z akwarium.
Podczas kuracji należy rybom zapewnić spokój (dobrze jest osłonić akwarium), oraz dodatkowe, obfite np. "brzęczykowe" napowietrzanie. Oprócz obydwu wymienionych leków podawać należy również witaminy (ja fishtamin) i ewentualnie preparaty zmniejszające stres ryby ( tu dobrze sprawdza się Aqua Safe) kuracje przeprowadzałem w głównym zbiorniku (nie odławiałem chorych).


Ps. dlaczego uważasz, że malawi mix to syf?
Zapisane

krzysiutoja

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Odp: Molinezje żaglopłetwe - dziwne zachowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 04, 2015, 19:25:38 19:25 »

Tak uważam miałem złe doświadczenia z tym pokarmem i mi nie pasuje  molinezja jest roślinożerna więc ma chyba dosyć długie jelita więc czemu by nie mogła zachorować na bloat na pewno ochotka to nie jest najlepszy pokarm dla tego gatunku w Malawi mix też jest ochotka Raczej stawiam że Twoje ryby podają od pokarmu Oczywiście mogę się mylić więc może niech ktoś inny coś podpowie Pozdrawiam i powodzenia w hodowli   
Zapisane
Strony: 1   Do góry