Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: HQI - na jakiej wysokości?  (Przeczytany 9391 razy)

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
HQI - na jakiej wysokości?
« dnia: Styczeń 04, 2011, 17:43:33 17:43 »

Wydzielone z wątku: http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=28299.0 - zulix
---
a jak wiadomo lampa HQI powinna byc zawieszona na odpowiedniej wysokosci nad lustrem wody wiec natezenie swiatła jest minimalnie mniejsze niz swietlowki zamontowane 5cm nad poziomem wody.
Tzn na jakiej wysokości powinno być zawieszone HQI? Skąd wniosek, że natężenie światła będzie mniejsze? HQI ma od razu w sobie dobrej jakości odbłyśnik więc światło jest lepiej ukierunkowane, więć są mniejsze straty "dookoła" czyli jest skuteczniej wypromieniowywane...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2011, 11:11:06 11:11 wysłana przez zulix »
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2011, 18:10:55 18:10 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 04, 2011, 18:51:50 18:51 »

Odnośnie wysokości Żarnika (podkreślam ŻARNIKA) nad lustrem wody jaka ona powinna być ? bo  w moim przypadku ona będzie się wahać około 15 cm do 20 cm ( nie to że będzie ona latać tylko nie jest jeszcze przewiercona do ściany :D ) i nie wiem jak to będzie z wysokością dokładnie . Rozumiem że tam na innych forach to musi być jakieś 30 cm , żeby było odpowiednie przewietrzenie itd. Ewentualnie mógłbym zrobić większą przestrzeń ale musiałbym podnieść półkę która jest nad akwarium . Domyślam się że lampa mi będzie nagrzewać wodę ( ale czy aż tak bardzo ? ) i czy  będę musiał wiadrami dolewać wody :( czy przesadzam ? Czy będzie takie samo parowanie wody jak przy świetlówkach 3x 18W . Czy minimalnie więcej.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 04, 2011, 20:51:02 20:51 »

Lampy wiesza sie dosc wysoko aby wyeliminowac nagrzewanie wody ktore jest o wiele wyzsze w przypadku HQI niz swietlowek , druga sprawa jest zabezpieczenie lampy przed ewentualnym peknieciem elementow szkalnych lampy w momecie rozprysku wodyoraz mozliwosc poparzenia rak podczas prac porzadkowych.
Co do wysokosci zalecane jest około 40 cm nad lustrem wody , lub optymalne ustawienie słupa swiatła w stosunku do akwarium.
Rafał i Paweł chodziło mi o zmianie natezenia swiatła wzgledem odległosci zrodła swiatła od tafli wody.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 04, 2011, 20:55:47 20:55 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 04, 2011, 21:01:38 21:01 »

Wiem o tym lecz nie zrozumieliscie mnie , chodziło o to ze gdyby te dwa zrodła swiatła były o tej samej jakosci zrodła swiatła .........
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 05, 2011, 08:57:42 08:57 »

Wiem o tym lecz nie zrozumieliscie mnie , chodziło o to ze gdyby te dwa zrodła swiatła były o tej samej jakosci zrodła swiatła .........
To wciąż wygrywa HQI :) przez ukierunkowanie strumienia świetlnego :) :)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 05, 2011, 14:12:19 14:12 »

Wiem o tym lecz nie zrozumieliscie mnie , chodziło o to ze gdyby te dwa zrodła swiatła były o tej samej jakosci zrodła swiatła .........
To wciąż wygrywa HQI :) przez ukierunkowanie strumienia świetlnego :) :)

Przy zamontowaniu odpowiednich odbłysnikow do swietlowek uzyskałbys takie same efekty w przypadku jak wyzej opisałem.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 06, 2011, 18:28:44 18:28 »

Witam
Chciałbym wam pokazać MNIEJ WIĘCEJ taką przymiarkę na jakiej wysokości będzie lampa HQI 70 W

http://img696.imageshack.us/i/p1030793h.jpg/

Rozumiem że wysokości nie są idealne ale nie mogę nic więcej zrobić
Moje pierwsze pytanie czy pólka na której jest zawieszona lampa nie będzie się za mocno nagrzewać  od żarnika ? Ona jest tylko 4,5 cm nad lampą ? Czy wysokość nad taflą wody ujdzie? Wiem że to powinno być te 30 cm I czy czasem nie spale przez przypadek tej półki :D??? Zamontować może jakiś wiatraczek  ?
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 06, 2011, 19:53:43 19:53 »

Według mnie troche za blisko tej pułki a lampy potrafia sie nagrzac dosc mocno , wiatraczek niewiele da i moze byc niebezpiecznie.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 06, 2011, 21:53:47 21:53 »

lampy sie grzeja, ale nie przesadzajmy ze jest sa to az takie temperatury - sam uzywam i HQI 150W i swietlowek T8 na magnetycznych statecznikach i mam jakies porownanie
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 06, 2011, 22:01:32 22:01 »

lampy sie grzeja, ale nie przesadzajmy ze jest sa to az takie temperatury - sam uzywam i HQI 150W i swietlowek T8 na magnetycznych statecznikach i mam jakies porownanie

Wiec napisz koledze potwierdzenie ze nie ma sie czego obawiac a w razie czego mieszkanie mu wyremontujesz  ;)
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 07, 2011, 15:04:28 15:04 »

Więc z tego wynika że jak podłącze to zobaczymy czy się będzie tak mocno nagrzewać , a potem będziemy myśleć.
Zapisane

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 08, 2011, 06:52:09 06:52 »

Chciałbym wam pokazać różnice w oświetleniu miedzy Hqi i świetlówkami. Lampa grzała się 15 minut wiec nie wiem czy oddawała już swoje pełne spektrum bo po tym czasie robiłem zdjęcia. I mam wrażenie że więcej światła dają świetlówki. aLe moze mi się zdaje. Na zdjeciach można przyuważyć jak HQi lepiej do dna przenika. 
HQI 70 W
http://img695.imageshack.us/i/p1030798a.jpg/
http://img220.imageshack.us/i/p1030800h.jpg/
Świetlówki 2x18 W
http://img29.imageshack.us/i/p1030803y.jpg/
http://img262.imageshack.us/i/p1030804b.jpg/
Zapisane

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: HQI - na jakiej wysokości?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 09, 2011, 20:08:44 20:08 »

Pokrywa jest ledwo co ciepła a co dopiero gorąca wiec nie wiem po co te wszystkie obawy o pożar :D Według mnie wysokość jest odpowiednia. Rośliny zaczynają bombelkować i czas oświetlania 7 h i będę zwiększał do 10 h. Nie chcę zapeszać ale zauważyłem zatrzymanie się rozrostu glonów. Te niteczki niektóre obumierają robią się białe, a nie które  wpadają w odcień czerwonego - dziwne. Obecnie nawożę C02 i dozuje Easy Carbo 2 ml na dzień. Jeszcze jedno pytanie odnośnie tego nieszczęsnego kabla od zapłonnika do żarnika która ma niby mieć max 1 m , u mnie jest 1,5m i nic dziwnego nie zauważyłem?
Zapisane
Strony: 1 2 »   Do góry