Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 4 »   Do dołu

Autor Wątek: Oswietlenie Led  (Przeczytany 15812 razy)

kotem

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 187
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 16, 2011, 22:31:27 22:31 »

Na wstępie zaznaczam, że moja znajomość HQI sprowadza się tylko do tego, że wiem, że daje fajne refleksy na dnie, i pobierznego przeczytania informacji na chwilę przed napisaniem postu, więc zbytnio wypowiadał się nie będę.

Post napisany w oparciu o specyfikacje techniczne.

Odnośnie HQI wydaje mi się Alai, że uciekło Ci jedno zero chyba miało być do 100lm/W, a nie 10lm/W bo to bardzo mało a HQI które widziałem dawały po oczach, aż miło. Z tego co zdążyłem przelecieć po specyfikacji żywotność 12000h (HQI-TS 70W/BL EXCELLENCE) moim zdaniem mało, warta grzechu jest natomiast technologia HCI, która wg. spec.tech. oferuje nam bardziej stałe parametry w perspektywie czasu, nie wiem jak wyglądają ceny osprzętu. Tutaj niewątpliwą wadą jest duża ilość energii wypromieniowanej w postaci ciepła co jest niewątpliwie związane z rozmiarami promiennika.

Led mimo mniejszej sprawności lm/W w porównaniu z np t5 wygrywa, ponieważ ma światło kierunkowe.

Dioda led mocy 5W HUEY JANN ELECTRONIC HPD8B-49K5WGA/W o kącie świecenia 45stopni 6000k mająca 300lm (60lm/W) w porównaniu ze zbliżonym widmowo Osramem T5 HO 39W865 mającym 75lm/W wypadnie lepiej z tego względu, że 20% światła z liniowej od razu idzie w kosmos, bo świetlówka świeci na około, częściowo załatwi to odbłyśnik, dużo odbije się od tafli wody z racji kąta padania więc 80%skuteczności to wariant na prawdę bardzo optymistyczny.
Natomiast dioda z racji małego kąta padania te straty będzie miała znacznie mniejsze i myślę, że w fatalistycznej perspektywie nie przekroczą 10%, są to tylko moje zimne kalkulacje szacunkowe nie poparte żadnymi pomiarami, ani też obliczeniami oparte jedynie o czysto techniczne podejście do sprawy.
Diody z racji procesu technologicznego mają bardzo wąskie widmo.

Porównując koszty w odniesieniu do lumenarzu HQI 70W:
Koszt kompletu HQI-TS OSRAM 70W 6500K 5600lm (80lm/W) ok400zł (brzydka oprawa)
Koszt kompletu 2X T5 OSRAM 865 39W 6500K 2900lm (74lm/W) ok160zł (montowane pod pokrywą jak kto potrafi)
Koszt kompletu 19X LED HJE HPD8B-49K5WGA/W 5W 300lm 6000K (60lm/W) ok570zł (montowane pod pokrywą jak kto potrafi)


Żywotność przy założeniu świecenia 10h/dzień

Żywotność HQI 3,2r, trwałość użytkowa, przypuszczam, że 12m to max czyli co roku dochodzi 60zł (a potem zostają nam żarniki do oświetlenia garażu przez następne kilkanaście miesięcy)

Żywotność T5 6,5r, trwałość użytkowa 4,9r po 2,5r rośliny przestają bąbelkować, więc powiedzmy co max 20miesięcy 2x30zł, do tego czasu nie obserwowałem większego spadku jakości światła. (a potem jak wyżej świetlówki do garażu i mamy jasno przez kilka lat)

Żywotność LED mocy 24lata (należy nadmienić że w ledach nie tracimy barwy jedynie jasność), przypuszczam, że przez 4lata będzie świecić bez żadnej różnicy, a potem co roku wymiana po 7ledów (przy wielu źródłach światła mamy ten komfort, że możemy utrzymywać stałe natężenie) i już nie za 25zł sztuka tylko z 10zł bo obserwując rynek myślę że coś koło tego  będzie oscylowało. Co zrobić ze starymi diodami które poświecą jeszcze ładnych parę lat? Na pewno nie oświetlicie garażu bo jak już wyżej wspomniałem diody są kierunkowe więc za bardzo się nie nadają, ale już podświetlenie w kuchni czy sypialnie czemu nie.

PODSUMOWUJĄC:

HQI
+przepiękne refleksy
+dodatkowe ogrzewanie pomieszczenia w zimie :P
+doskonały wzrost roślin
+możliwość stosowania do głębszych zbiorników
+małe straty związane z rozproszeniem światła
+szerokie widmo
+łatwa instalacja

-stosunkowo wysoka cena
-częste wymiany żarnika (tutaj mogę się mylić bo to domysł)
-latem dodatkowo nagrzewa wodę
-kierunkowość zmuszająca do kupna kolejnych zestawów w przypadku długich zbiorników

T5
+najniższa cena zakupu
+najniższe koszta eksploatacji
+łatwość instalacji, praktycznie bez posiadania wiedzy i umiejętności
+szeroki wybór świetlówek zarówno pod względem barwy jak i mocy
+umiarkowany wzrost roślin
+umiarkowana temperatura pracy

-glony lubią T5
- podpowiedzcie coś bo nie mam pomysłu

LED
+z racji ilości diod można stworzyć szerokie widmo
+dobry wzrost roślin z racji skupienia światła
+możliwość pozostawienia zacienionych miejsc w akwarium
+umiarkowana temperatura pracy
+ekstremalnie długa żywotność
+efektowne smugi świetlne
+najmniejsze straty związane z rozproszeniem i odbiciem światła
+najtańsze w dłuższej perspektywie czasu

-najwyższa cena zakupu
-instalacja wymagająca wiedzy elektronicznej (źle policzone wartości elementów układu skutkują znaczącym skróceniem żywotności diod)
-instalacja wymagająca zdolności manualnych


Moim zdaniem najważniejsze cechy:
HQI - najładniejsze efekty w akwarium
T5 - najniższa cena zakupu
LED - ciekawy efekt smugi, najtańsze w dłuższej perspektywie czasu
Zapisane

jacek7110

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 09, 2012, 20:50:26 20:50 »

Zapisane
Channa Blecheri; Channa orientalis "Kottawa"; Channa Limbatta

ganikus

  • Gość
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 09, 2012, 23:11:21 23:11 »

POWER LED zrywa czape.
pozdro
Zapisane

figo76

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 284
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 09, 2012, 23:12:45 23:12 »

Witam :)
A co myślicie o reflektor diodowy LED GU10 60WW, 60 sztuk ciepłych białych spot LED z kontem oświetleniowym 600, 3W daje moc 25W, 180 Im
Dać 4 sztuki do akwarium 45l :)
Co Wy na to?
Pozdrawiam :)
Zapisane
NieZmarnujTegoCoJestCiDane:)
LubimyRoślinki i NaszeZwierzątka:)

ganikus

  • Gość
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 09, 2012, 23:16:03 23:16 »

pokaż tego cudaka jakieś foty?
Zapisane

figo76

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 284
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 09, 2012, 23:19:08 23:19 »

ganikus
Jak to do mnie to nie mam tego tylko pytam co Wy na to?
Świeciłem jedną taką żarówką i bardzo mocne światło daje :)
Zapisane
NieZmarnujTegoCoJestCiDane:)
LubimyRoślinki i NaszeZwierzątka:)

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 09, 2012, 23:32:02 23:32 »

Sprawdzaj ile lm daje taka żarówka i porównaj to do zwykłej świetlówki np t8 - będziesz miał jakąś sprawność wtedy zobaczysz czy to się w ogóle opłaca:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

figo76

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 284
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 09, 2012, 23:39:25 23:39 »

Jedna żarówka kosztuje 40zł, a na razie nie mam możliwości sprawdzić, może za tydzień będę wiedział bo pożyczę miernik i sprawdzę luxy :)
Teraz mam oryginalną świetlówkę 11W i dołożyłem od siebie na tył akwarium 8W :)
Jak włączyłem jedną taką żarówkę LED z 60 diodami to dawała lepsze światło i z czasem przerobię obudowę i dam 4 sztuki takich żarówek LED :)
Zapisane
NieZmarnujTegoCoJestCiDane:)
LubimyRoślinki i NaszeZwierzątka:)

ganikus

  • Gość
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 09, 2012, 23:42:15 23:42 »

yyy powie tak technicznie nie mam pojęcia o parametrach lumenach kandelach itd itp ale sprawdziłem i wiem że ledy dostępne te zwyklaki nie nadają się do mojego akwa 60cm głębokości
ale wiem też że świetlówki ledowe t8 kilkadziesiąt może nawet kilkaset specjalnych diodek mają dają bardzo dobrze rade ale ich koszt za mocny jest
http://euroledlighting.pl/oferta_swietlowki_liniowe.html?gclid=CP2_iuyOxK0CFYMXzQodyX8YAw
pozdro
Zapisane

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 10, 2012, 07:19:17 07:19 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 10, 2012, 09:54:08 09:54 »

Racja, z kolei z powerledami jest problem, bo grzeją się strasznie i chłodzić trzeba to dziadostwo.

Diody niechłodzone same się odlutowują i po prostu wpadają do zbiornika. A jeśli nie wpadną, to ich żywotność pikuje w dół.

Nie mówię, że chłodzenie to jakiś problem, ale znacznie zwiększa się wielkość pokrywy i nie jest to już takie subtelne o estetyczne.
Zapisane

ganikus

  • Gość
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 11, 2012, 21:42:31 21:42 »

rafał z gorzowa ty masz jakiś problem do mnie bo chętnie ci go rozwiąże!!! to po pierwsze!!!!
po drugie takie "świetlówki ze zwykłymi ledami" jak najbardziej nadają się do akwa zależy tylko jak głębokiego!!

mam do czynienia z takimi ledowymi świetlówkami w pracy gdzie jest wymagane duże natężenie światła (dział utrzymania jakości produktu-stanowisko kontrolera"wzrokowo")
zastosowane są tam właśnie te zwykłe jak ty to mówisz ledowe świetlówki i dają po gałach jak HQI jak nie lepiej.

zależy tylko jaką świetlówkę wybierzesz bo jak w zwykłych t5 są przedziały poboru mocy jak i barwy świecenia tak i w świetlówkach ledowych również!!!

nie pozdrawiam gorzowianina
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 11, 2012, 21:53:40 21:53 »

rafał z gorzowa ty masz jakiś problem do mnie bo chętnie ci go rozwiąże!!! to po pierwsze!!!!
taki jego urok, przywykniesz ;)

zgodzę się z Tobą, że LEDów nie należy skreślać
Zapisane

ganikus

  • Gość
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 11, 2012, 21:57:59 21:57 »

ja to wiem, ty to wiesz, cały świat to wie :P
pozdrawiam i zachęcam do dokładnej lektury  >:(
Zapisane

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 11, 2012, 23:45:48 23:45 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-
Strony: « 1 2 3 4 »   Do góry