Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 4   Do dołu

Autor Wątek: Oswietlenie Led  (Przeczytany 15810 razy)

ganikus

  • Gość
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 12, 2012, 16:21:00 16:21 »

Do oświetlenia dziennego w akwarium roślinnym mogą nadawać się PowerLedy. Tylko taka zmiana nie jest uzasadniona ekonomicznie. Bo zmieniając oświetlenie na ledowe chcemy zaoszczędzić. W przypadku PowerLedów oszczędności nie będzie, sam zakup źródeł światła będzie dużo większy niż w przypadku t5 czy HQI. Nie wiadomo też, jak długo będą nam te PowerLedy świecić. Czytałem, że ich wydajność dość mocno spada wraz z czasem ich użytkowania. Ponadto PowerLedy mocno się grzeją, a temperatura pracy ma duży wpływ na czas ich eksploatacji. Myślę,że po przeliczeniu kosztów lepszym rozwiązaniem (przynajmniej na razie) będzie HQI lub t5.


to ledy się nadaja czy nie ??? hipokryzja się nam wkrada:P
Zapisane

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 12, 2012, 16:24:52 16:24 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 12, 2012, 17:01:46 17:01 »

Każdy post możesz edytować i modyfikować dlatego Ciebie cytuje. Pisał o tym wcześniej, że cytuje Ciebie żebyś nic nie pozmieniał.
Zapisane

Grzechu72

  • Gość
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 12, 2012, 17:35:23 17:35 »

Drapiecie się, jakbyście mieli przynajmniej doktoraty z dziedziny fizyki i optyki.
Ten rodzaj światła się nadaje do akwarium roślinnego a tamten nie.
Żeby was pogodzić, napiszę, że nie nadaje, to się dziecku na imię Alfons. Reszta się nadaje.
Organizmy żywe potrafią przyzwyczaić się do każdych warunków. To się nazywa aklimatyzacja.
Nie ma więc o co kopi kruszyć.
A założyciel wątku powinien dostać dożywotniego bana. ;) :D ;)

Na koniec słowo do ganikusa.
Nie wiem, czy przyczyną Twojego zachowania jest oświetlenie, w którym pracujesz, czy może nie jesteś akceptowany w społeczeństwie, a może rzuciła Ciebie dziewczyna (może chłopak - nie wnikam), ale jest ono co najmniej wku... Drażniące.
Praktycznie w każdym wątku próbujesz pokazać swoją nieograniczoną wiedzę z zakresów wszystkich nauk.
A stare, chińskie przysłowie mówi: "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystkie pytania". Zauważ, że napisane jest "ma" a nie "zna". Niby nic prawda..?
Przemyśl to.
Zapisane

Grzechu72

  • Gość
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 12, 2012, 18:17:29 18:17 »

wątek jest bardzo stary:P od tego czasu lata świetlne minęły:P a wy nadal z "lampami naftowymi" przy akwariach siedzicie???
Dziwi mnie, że Ty, jako bardzo postępowy i nowoczesny akwarysta, trzymasz w akwarium żywe ryby. Nie wiesz, że są roboty do złudzenia przypominające ryby? Nie trzeba ich karmić, martwić się o parametry wody, czy typ oświetlenia.

PS
Jak nie dociera do Ciebie o co mi chodzi, to niżej masz odpowiedź na swoją prywatną wiadomość:

Mam to głęboko, czy ktoś stosuje ledy, świetlówki, żarówki, halogeny, czy nawet stawia akwarium na parapecie. To jest sprawa indywidualna każdego akwarysty i nie ma co na siłę nikogo przekonywać do swoich racji.
Wkurza mnie Twój sposób dyskusji i nazywanie swojego oponenta - nawet w prywatnych wiadomościach - "baranem".
Nie wiem, czym Gorzowianin Tobie podpadł. Nie lubisz tamtejszych klubów sportowych, odrzucił Twoje oświadczyny? ;) To również mam gdzieś.
Proponuję, abyś swoje frustracje rozładował w bardziej sensowny sposób, niż obrażanie ludzi na forach. Idź na spacer, albo popatrz na rybki. To podobno odpręża.
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 12, 2012, 18:25:42 18:25 »

Wbrew pozorom rok świetlny to jednostka odległości, a nie czasu :-)
Zapisane

figo76

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 284
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 13, 2012, 16:37:28 16:37 »

Witam :)
Przypomnę co już wcześniej napisałem :)
Cytuj
A co myślicie o reflektor diodowy LED GU10 60WW, 60 sztuk ciepłych białych spot LED z kontem oświetleniowym 600, 3W daje moc 25W, 180 Im
A teraz moje pomiary co mi wyszło

Świetlówka  11W żółta barwa z odległości 50cm daje światło  4000klx
Świetlówka  11W biała  barwa z odległości 50cm daje światło  8000klx
Żarówka LED 3W żółta barwa z odległości 50cm daje światło  8000klx
I teraz pytanie czy mogę dać dwie sztuki żarówek LED 3W które dadzą światło 16000klx?
Pozdrawiam :)
Zapisane
NieZmarnujTegoCoJestCiDane:)
LubimyRoślinki i NaszeZwierzątka:)

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 13, 2012, 16:46:17 16:46 »

Witam :)
Przypomnę co już wcześniej napisałem :)
Cytuj
A co myślicie o reflektor diodowy LED GU10 60WW, 60 sztuk ciepłych białych spot LED z kontem oświetleniowym 600, 3W daje moc 25W, 180 Im
A teraz moje pomiary co mi wyszło

Świetlówka  11W żółta barwa z odległości 50cm daje światło  4000klx
Świetlówka  11W biała  barwa z odległości 50cm daje światło  8000klx
Żarówka LED 3W żółta barwa z odległości 50cm daje światło  8000klx
I teraz pytanie czy mogę dać dwie sztuki żarówek LED 3W które dadzą światło 16000klx?
Pozdrawiam :)

Oczysicie ze mozesz :) ale ledy zwykle maja taka "wade" ze maja bardzo punktowe oswietlenie, a swietlowki badz co badz daja swiatlo pod duzo wiekszym katem padania.

Ja do ledow jeszcze nie doroslem u siebie w akwariach i do moich zastosowan z przykroscia stwierdzam ze mnie niestety nie stac na to. Natomiast oswietlenie jakiegos malutkiego zbiornika ledami moze byc dobrym pomyslem
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 13, 2012, 18:56:05 18:56 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 13, 2012, 20:31:08 20:31 »

Ja kombinuję, żeby zrobić oświetlenie LED do 180cm tylko zastanawiam się ile mi wystarczy tych ledów no i jakie wybrać. Jak rozwiązać chłodzenie itp.

Wolę jednorazowy wydatek na diody niż wymianę świetlówek co rok. Tym bardziej iż nie oszukujmy się... Holender to nie będzie!
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 13, 2012, 20:33:45 20:33 »

Ja kombinuję, żeby zrobić oświetlenie LED do 180cm tylko zastanawiam się ile mi wystarczy tych ledów no i jakie wybrać. Jak rozwiązać chłodzenie itp.

Wolę jednorazowy wydatek na diody niż wymianę świetlówek co rok. Tym bardziej iż nie oszukujmy się... Holender to nie będzie!
Prawda jest taka, że ledy też się zużywają a dane katalogowe to jedno a życie to drugie. Podobno power ledy jak są źle chłodzone to mają żywotność na poziomie T5
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 13, 2012, 20:39:04 20:39 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 13, 2012, 20:53:19 20:53 »

Zgadzam się. Muszę wszystko dokładnie zaplanować. Nie patrzę bezkrytycznie na te dane. Jak byście to zrobili?
Zapisane

kotem

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 187
Odp: Oswietlenie Led
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 05, 2012, 03:48:23 03:48 »

Rafał podpowiem ze LED potocznie zwany super light jest w stanie zdziałać wiele, ponieważ produkowane jest bardzo szeroka paleta widma. Wystarczy posiedzieć polutować i otrzymamy pełne spektrum, na które będziemy potrzebowali zaledwie 24diody biorąc pod uwagę selektywność widma diod tak, żeby ładnieje je pokryć, obecnie koszt 1 diody led jest co najmniej śmieszny, w porównaniu z jej żywotnością.

Nie zgodzę się również, że diody szybko tracą swoje właściwości świetlne. To czy nasza dioda będzie dobrze i długo świeciła w 99% zależy od tego czy dobrze policzymy układ a w 1% od producenta czy nie zrobił lipy, mam w domu zrobione podświetlenie wykonane w 2002 lub 2003 roku i świeci bez utraty jasności, a że jest to delikatne światło, to bardzo łatwo zaobserwować spadek jego jasności, jest to podświetlenie nocne, ale jakieś dwa, trzy lata po wykonaniu padł programator czasowy i od tego czasu jest non stop włączone, zasilacz i diody jak działały sprawnie tak działają.

Więc jako światło polecam, do akwa również, choć tutaj zgodzę się z Tobą, że zastosowanie diod jest marnym pomysłem do roślinniaka, bo policzenie będzie masakrą (24 różne specyfikacje a co za tym idzie 24 różne składowe na jeden sektor).

Pozdrawiam i nie gryźć się tu, z braku czasu na oddychanie wchodzę na forum wybitnie rzadko i serce mi się kraje jak widzę, że stara gwardia gryzie się z ludźmi zakompleksionymi do tego stopnia, że wyładowują swoją frustrację na forach.
Zapisane
Strony: « 1 2 3 4   Do góry