Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Jakie świetlówki  (Przeczytany 3984 razy)

wyszu246

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 242
Jakie świetlówki
« dnia: Kwiecień 22, 2011, 22:27:31 22:27 »

Witam.
Mam akwarium 50X50X120.
Do klapy wchodzą dwie świetlówki po 30 Wat.


Jaka powinna być minimalna moc świetlówek na takie akwarium? Jakie świetlówki byście mi doradzili jeżeli chciałbym aby miały z nich korzyści i rośliny i ryby? (Prosiłbym o konkretne nazwy ) Tyko takie żeby nie pójść z torbami. Potrzebne mi są świetlówki o długości 91 cm
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Jakie świetlówki
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2011, 22:34:59 22:34 »

Odnosnie oswietlenia to było juz napisane dosc duzo na forum , jezeli zwiekszysz oswietlenie zwiekszysz popyt na nawozy i tu proponuje poczytac dział rosliny , odnosnie długosci swietlowek to 39w w T5 powinny miec ta długosc wraz z oprawkami bryzgoszczelnymi.
Zycze miłej lektory  ;)
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

fasiozgr

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 103
Odp: Jakie świetlówki
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2011, 22:40:58 22:40 »

Witam.
Mam akwarium 50X50X120.
Do klapy wchodzą dwie świetlówki po 30 Wat.


Jaka powinna być minimalna moc świetlówek na takie akwarium? Jakie świetlówki byście mi doradzili jeżeli chciałbym aby miały z nich korzyści i rośliny i ryby? (Prosiłbym o konkretne nazwy ) Tyko takie żeby nie pójść z torbami. Potrzebne mi są świetlówki o długości 91 cm
minimum ),5 wat na litr ale w najlepszym wypadku dałbym aquarelle philips i zostawil dwie 6500 standardowe w pokrywie to jest minimum ... mi tak radzili i sie sprawdza niestety mniej sie nie da tym bardziej na ten litraz :)
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Jakie świetlówki
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 23, 2011, 09:15:03 09:15 »

Niestety z tą pokrywą nie poszalejesz. Dwie świetlówki o tej długości dają konkretną moc, niezależną od producenta. Różnice leżą ewentualnie w technologii. T5 jest wydajniejsze niż T8, ale to i tak za mało na akwarium roślinne. Stąd korzyść dla roślin i tak będzie niewielka niezależnie od firmy. Będziesz musiał się nastawić na najmniej wymagające rośliny. Ewentualnie możesz dołożyć 2 świetlówki 39 W z technologii T5, które możesz dosyć łatwo dopiąć do większości pokryw klipsami - oczywiście cały układ elektroniczny wtedy idzie na zewnątrz "klapy".
Co do firm to obecnie nie ma to większego znaczenia i możesz dać zwykłe, np. Philips/Osram 865. Ewentualnie jedną z nich wymienić na Osram Fluora lub Philips Aquarelle - minimalnie pomoże to roślinom, ale tylko minimalnie. Dla ryb wydaje się, że rodzaj światła nie ma większego znaczenia więc mogą być takie jakie najbardziej się nam podobają w kwestii odcienia barwy.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

promieniowanie

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 225
Odp: Jakie świetlówki
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 28, 2011, 16:16:56 16:16 »

Ewentualnie jedną z nich wymienić na Osram Fluora lub Philips Aquarelle - minimalnie pomoże to roślinom, ale tylko minimalnie. Dla ryb wydaje się, że rodzaj światła nie ma większego znaczenia więc mogą być takie jakie najbardziej się nam podobają w kwestii odcienia barwy.

Dodam od siebie że lepiej jak dasz same 865 niż jakakolwiek kombinacja z "fioletowymi" czyli roślinnymi.
Na własnym przykładzie - rośliny zdecydowanie szybciej i wydajniej bąbelkują przy białych 865 i żółtych 840 świetlówkach, choć mi akurat ta żółć nie pasowała w akw. Zamieniłem więc 865+840+840 na 865+aquastar+plant grow i mam tak jak mi się podoba, czyli lekko fioletowy odcień akwarium i świetne wybarwienie. Ale co z tego jak rośliny wręcz marnieją przy tym samym watażu (162W/225l).
Rośliny chcą mieć przede wszystkim JASNO, idą na ilość a nie na jakość, a taka np. aqua medic plant grow roślinna jest znacznie ciemniejsza niż zwykła 865.
Zapisane
Strony: 1   Do góry