Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Ogrzewanie  (Przeczytany 2654 razy)

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Ogrzewanie
« dnia: Luty 28, 2013, 14:54:05 14:54 »

Witam. Mam pytanie do posiadaczy palet i dzikich skalarów w większych bankach niz standardowe. Jak utrzymujecie taka wysoka temperaturę ? Odpowiedź pewnie zabrzmi tak "grzałki" Ale chodzi mi w sumie oto abyście doradzili, moze sa jakies myki??  Czy poprostu każdy ma grzałke, dajmy na to 300W i grzeje ona non stoper? Gdybym chciał u siebie miec 28 st. to tak bym musiał zrobic, grzałka odrecona na full i wtedy by to działało, ale no własnie. Grzałka 300w/24h to nie mały wydatek, utrzymać 900l wody an takim poziomie, bez wiekszych kosztów za prad, jest mozliwe ?  :(
Zapisane

melkora

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 680
Odp: Ogrzewanie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2013, 16:41:26 16:41 »

Kaloryfer ma maksa i tropik w pokoju ( słyszałam o takiej opcji ).
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: Ogrzewanie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2013, 17:26:15 17:26 »

Nie wiem czy 300 W wystarczy na 900l, zwykle są 2 grzałki stosowane, głównie ze względu na długość akwarium.
Zależy to też od temp. w pokoju, tła za akwarium, oświetlenia nad akwarium i pokrywy.
25C w pokoju, szczelna pokrywa zawierająca w sobie źródła światła emitujące dużo ciepła i powinna wystarczyć 200W ;)
Grzałka z termostatem nie chodzi 24h.
Gdyby tak było to za 300W płaciłbym 133 zł/mc :O
Niestety nie znam danych dotyczących tego ile średnio chodzi grzałka...może dlatego, że to zbyt mocno zależy od warunków mieszkaniowych - wszędzie inne ;)
Zapisane

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Odp: Ogrzewanie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 28, 2013, 19:15:33 19:15 »

U mnie grzałka leży w sumpie, szczerze nie wyobrażam sobie jej w środku akwarium. Dla mnie urządzenia w baniaku szpecą. Co do pokrywy... Mam akwarium przykryte (prawie szczelnie) szybami, prawie, bo są szparki na jakieś 4mm. Chciałbym swoją droga zrezygnować z hqi, bo ciągnie dużo prądu a i tak całe akwarium nie jest oświetlone. Myślałem o żarówkach energooszczednych 20W które podobno swiecą jak 100W. Mam teraz dwie o jakieś ciepłej barwie, akwarium wyglada na lekkie bw, do czego przyczyniły sie troche korzenie a rośłiny przy tym swiatełku nawet sie rozrastaja. Zalozyłem temat bo widziałem dzisiaj w sklepie parke dysków, i sie zakochałem :( Nie wiedziałem ze te ryby na zywo sa takie cudowne.
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: Ogrzewanie
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 28, 2013, 19:29:46 19:29 »

Gdzieś kiedyś słyszałem, że te ryby można trzymać w niższej temperaturze jeśli nie dawać im serc wołowych, do trawienia których ta temperatura jest im potrzebna - temat pod dyskusję, ale poszukaj, popytaj.
Sam trzymałem z powodzeniem palety w 26C.
Zapisane

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Odp: Ogrzewanie
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 28, 2013, 19:51:04 19:51 »

26C. nie jest już takie straszne
Zapisane

apisto

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Ogrzewanie
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2013, 19:53:55 19:53 »

Znajomy dał swojego czasu styropian na boki i tył. Oszczędność podobno była, nie wiem jak wielka.
Pozdro
Zapisane
Piotr Mazurek. Hodowla APISTO. Szczecin ul. Henryka Dąbrowskiego 13 tel. 600 37 49 37
https://www.facebook.com/HodowlaApisto?ref=hl

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: Ogrzewanie
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2013, 22:04:40 22:04 »

Styropian izolator, więc pewnie była to oszczędność, ale właśnie trudno to wszystko wyrazić w liczbach.
Zapisane

szymarek

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 53
Odp: Ogrzewanie
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 01, 2013, 13:54:02 13:54 »

W sieci czytałem wiele dyskusji na temat ogrzewania dużych zbiorników przez wymiennik ciepła - wodą z CO (centralnego ogrzewania). 
Zapisane

Robin Hood

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 436
Odp: Ogrzewanie
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 01, 2013, 18:46:30 18:46 »

Ogrzewanie - oj jak boli kieszeń :(
U mnie jest chyba 800 albo 1000w. Nie pamiętam. Z powodzeniem dogrzewalem do 30C. Mam jeszcze podlogowke pod akwa. Aha zbiornik otwarty. Dzisiaj wprowadzilbym alupex do akwa.
Rachunki że stałą temp 28C to w granicach 600-750 pln na dwa miesiące. W zależności od temp na dworze i temp CO. Ostatni rachunek to 480 pln przy 25C w akwa. Moje Manacapuru wyśmienicie sobie dają radę
Zapisane
Strony: 1   Do góry