Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne > Akwarystyka morska

Piko rafa czyli coś na początek.

(1/4) > >>

urquel:
W związku z tym, że otrzymałem kilka pytań o koszty akwa morskiego, a sam zabieram się za stworzenie malutkiej solniczki to przedstawię wam jak można tanio sobie założyć piko rafkę.

No to zaczynamy. Podejrzewam, że każdy z Was ma jakieś nie duże akwarium w domu i czasem brakuje pomysłu co by z nim zrobić. A może by je posolić?
SPRZĘT:
Czyli zbiorniczek: jeśli go mamy to koszt zerowy. Ja wykorzystam 30l zbiorniczek BOYU.
Filtracja: Moim zdaniem najlepsza będzie kaskada, z racji tego że można do niej wsadzić odpieniacz, jeśli ktoś ma nie duży kubełek to też się nada. Ja użyję kaskady przystosowanej do zbiorników do 100 litrów.
Oświetlenie: Zależy co będziemy tam trzymać. W moim przypadku pozostanę przy standardowym oświetlenie z zestawu czyli 11W.
Cyrkulacja: Do tak niedużego akwarium w zupełności wystarczy pompka o przepływie 500l/h. Ja zakupię albo koralię nano, albo jakąś chińszczyznę.
Ogrzewanie: Zapewne każdy posiada jakąś grzałkę, z której nie korzysta więc tego tematu nie poruszam.
Podsumujmy koszta sprzętu:
Zbiornik:w moim wypadku: zero\przy kupnie 40zł?
Filtracja: zero\ 50zł
Oświetlenie: 15zł na nową świetlówkę\ kilkadziesiąt złotych
Cyrkulacja: 65zł\ 65zł
Czyli nie mając żadnego sprzętu możemy zmieścić się w 200 złotych przy nowych rzeczach.

Mamy już kompletny sprzęt to pasowało by zalać zbiornik. I tak przechodzimy sedna naszej zabawy.
Woda: Bardzo dobrym rozwiązaniem było by zdobyć od kogoś wodę z działającego zbiornika, ale jeśli nie mamy dostępu do takiego źródła to musimy przygotować ją sami.
Będzie nam do tego potrzebny filtr RO z nakładką DI - około 200 zł
Sól: około 10zł za kilogram - przyjmuje się, że do optymalnego zasolenia wody będziemy potrzebować kilograma soli na każde 30 litrów wody.
Skoro mamy już wodę możemy pomyśleć o zakupie żywej skały.
Do piko rafy nie potrzebujemy jej dużo. 5 kg będzie aż za nadto wystarczająco. Przy cenach w sklepach po około 35 zł za kilogram w 150 złotych powinniśmy się zmieścić.

Reasumując. Przy zakupie wszystkich elementów w sklepie, możemy postawić zbiornik o wielkości do 50 litrów za 500 złotych. Nie jest to może mało ale znając waszą inwencję każdy będzie potrafił zredukować koszta o przynajmniej 100 zł.

I tak oto mamy już funkcjonujący zbiornik. teraz pozwólmy mu sobie dojrzewać i zbiegiem czasu możemy go po woli zasiedlać.
Jeśli temat się spodoba, to chętnie w kolejnym poście pokrótce opiszę obsadę do tak małego zbiornika. 

C.D.N.

MaciekMM:
Prosimy :-)

Pavulon:
Przy takim jeszcze do przyjęcia koszcie uruchomienia szkiełka z niecierpliwością czekam na obsadę 8). tzn rybki, korale, ukwiały i inne takie. Jak rozumiem wodę trzeba "posolić" przy podmianie, czy konieczne są jakieś parametry do kontrolowania (takie bez badania których wszystko trafi ...). pzdr

Maras:
Świetny pomysł !

Przybędzie nam posiadaczy solniczek.

Może pewnego dnia założymy dział pochwał w galerii?

urquel:
Skoro was ciekawi jak będzie wyglądać moja obsada piko akwarium to już wam ją opiszę. Zacznę od żyjątek mobilnych.
Na początek krewetka Thor amboinensis (sexy shrimp), grupka w ilości 4 lub 5sztuk.
Ecsenius bimaculatus to będzie kolejny nabytek do rafki, jest to niewielkich rozmiarów rybka z rodziny ślizgów. U mnie zagości jeden przedstawiciel tej rodziny.
Dojdzie jeszcze stadko rybek Eviota pellucida w ilości 5 sztuk.
Do tego dorzucę kilka ślimaków kopiących a mianowicie nassarius sp.
Przy tym litrażu to i tak spora obsada rybno bezkręgowa.
Jako, że zdecydowałem się na małą ilość światła to obsadę koralowców ograniczę do Zoanthusów oraz grzybowieńców.

I w sumie jesze tylko kilka gatunków zwierzaków by się znalazło na naszym rynku, które można by wpuścić do tak małych akwarów. Ja znalazłem 3 rybki: Trimma cana, Ecsenius stigmatura, Gobiodon okinawae Jeśli chodzi o koralowce to tutaj wybór jest znacznie większy, praktycznie każdy gatunek da się wsadzić to takiego akwarium, oczywiście  w rozsądnej wielkości. Można także wpuścić niewielki ukwiał ale to na własne ryzyko bo re zwierzaki lubią sobie łazić po akwarium i parzyć wszystko na swojej drodze.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej