Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne > Akwarystyka morska

Morskie na start - koszty

(1/6) > >>

unknown soldier:
Witam

Zamieszczam małe zestawienie cen założenia akwarium morskiego. Zestawienie starałem robić się tak, żeby jak najwięcej rzeczy dostępnych było na miejscu (tj. w Szczecinie), bez konieczności zakupów wysyłkowych, co pozwoli zaoszczędzić parę złotych na wysyłkach kurierskich/pocztowych. Jednak nie cały sprzęt dostępny był w Szczecinie, a przynajmniej ofert w internecie na dzień dzisiejszy nie udało mi się znaleźć.

W zestawieniu znajdują się rzeczy, które wszystkie razem są niezbędne do założenia akwarium, więc raczej poniżej sugerowanej ceny, zejść się nie da, nie polecam pomijanie zakupu przedmiotu z którejkolwiek linijki, bo próby jeszcze większego (niż podany) obniżenia kosztów mogą skutkować ponownym zakupem pewnych części, co ostatecznie zwiększy cenę całości. Skupiłem się na akwarium o pojemności mniej więcej 100 litrów, po skompletowaniu wymienionych części akwarium może zostać zalane słoną wodą i zacząć proces dojrzewania.

Nie uwzględniałem cen ryb, koralowców, krabów, ślimaków ani innego życia. Szacowany wydatek na zwierzęta do morskiego będzie się wahał od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, w zależności jak 'napchamy' akwarium. Nawet za wspomniane kilkaset złotych przy odrobinie cierpliwości jesteśmy w stanie zapełnić całą skałę koralowcami co zajmie od kilku miesięcy, do mniej więcej roku - półtorej. Zalecana ilość ryb w takim litrażu powinna oscylować w okolicy 4 i nie przekraczać 6 (co, wydaje mi się, jest absolutnym maksimum w takim litrażu i wymaga silnego i drogiego odpieniacza).

Wszystkie podane ceny, to ceny samego sprzętu, ceny wysyłek doliczyłem zupełnie 'na oko', a wspomniane dodatkowe akcesoria to np. bakterie na start (konieczne!) np. Microbe Lift Special Blend - (koszt ok. 25 zł), mata pod akwarium, szafka jeśli brak, oświetlenie nocne, zawory do podłączenia RO jeśli brak ich w zestawie lub nie pasują by podłączyć do sieci wodnej, czyścik magnetyczny, skrobak czy cokolwiek do czyszczenia, zegary sterujące (czasowe) itp itd, słowem - co kto woli, jako ułatwienie życia :)

Załączone obrazki nie służą reklamie jakiegokolwiek sklepu ani celom marketingowym, jak wspomniałem sporządzałem zestawienie kierując się dostępnością towaru tu na miejscu, w Szczecinie.

Sprzęt                                                Ekonomicznie          Zalecane         Szkło139-Filtr RO+DI158 (108+50)-Lampa289-Świetlówki120 (2x32+2x28)-Odpieniacz94 (70+24)439Cyrkulatory34-Sump--Hydraulika--Sól79-Pomiar Zasolenia30-Testy (pH, Kh, PO4, NO3, Ca, Mg)26+26+35+38+43+46-Żywa skała200 (5*40)600 (15*40)Martwa skała150 (10*15)-Żywy piach95-Dodatkowe akcesoriax-Koszt16022547Wysyłki100+/-100+/-Suma17022647
Objaśnienia:
Lampa: podwieszana, jak ktoś nie ma możliwości zawiesić nad akwarium, to są dostępne również lampy o długości 80cm, trochę droższe.
Odpieniacz: należy wymieniać regularnie (co ok. 2 tygodnie) kostkę lipową, koszt za sztukę - kilka zł. Według mnie warto w odpieniacz zainwestować znacznie więcej, ponieważ to najważniejszy sprzęt.
Świetlówki: dwie aktyniczne oraz 2 o biało-niebieskiej barwie. Światło aktyniczne/niebieskie jest obligatoryjne w akwarium morskim.
Cyrkulatory: jeden powinien starczyć, w razie gdyby był zbyt słaby można dokupić drugi taki sam, lub słabszy np koralia nano 900 lub 1600 (koszt około 100zł/szt).
Testy: Do morskiego najlepiej kupić salifert'a, ponieważ są dokładne, proste oraz dość tanie w porównaniu do np Red Sea.
Żywa skała: by ograniczyć wydatek można kupić trochę martwej, zamiast żywej skały. Jednak kilka kilogramów żywej powinno się w akwarium znaleźć.

Podsumowanie: To tylko przykładowe zestawienie przedmiotów potrzebnych do założenia akwarium morskiego, w dodatku jest to obowiązkowe MINIMALNE zaopatrzenie jakie każdy morszczak powinien mieć. Oczywiście dla bardziej zaawansowanych akwariów można kupić sump'a, automatyczną dolewkę, oświetlenie led zamiast T5, filtry na media, filtry przepływowe, komputer akwarystyczny i masę innego sprzętu, ale to się wiąże z kosztami, a celem tego artykułu było pokazanie za ile minimalnie jesteśmy w stanie postawić akwarium morskie. W razie jakiś uwag, sugestii albo pytań zapraszam do odpowiedzi w tym wątku.

pozdrawiam  :)

Radzimierz:
jak wygram troche waluty to napewno postawie solniczke :D

Pavulon:
Nie piszesz nic o filtracji... Nie ma czy przeoczenie ;)
takie artykuły lubię klik i wiem o czym piszesz, serio świetna robota :D pzdr

unknown soldier:
Filtracja w morskim to skała, skałą i jeszcze raz skała. Mechaniczna - można dorzucić jakiś prosty filtr za parę złotych, kaskadę albo zwykły, wedle potrzeb.

Starałem się bazować na konkretach, a nie zgadywanie cen :P Celowo nie dałem linków do aukcji, bo one za parę tygodni/miesięcy wygasną, a fotki nie (liczę na to). Ten hosting jeszcze mnie nie zawiódł, nie kasują tak szybko zdjęć więc może przetrwają lata  :)

Dodać mogę, że filtry RO/DI bywały tańsze niż te 150 zł, nawet w cenie lekko ponad 100 były, teraz (chyba chwilowo) po prostu takich aukcji nie ma a na stronach sklepów nie szukałem.
Żywa skała - orientacyjnie, raz będzie 35zł, raz 38, raz 45. Różnie. Jak jest tańsza - podejrzane. Lepiej wtedy zobaczyć na żywo. Ogólnie skałę powinno się wybierać samemu! Żeby uniknąć ewentualnych plag lub złej jakości skały, w końcu nie mało za nią płacimy. To ważne, a nie wspomniałem wcześniej.

Myślę, że ogólny pogląd na koszta morszczaków jest widoczny:p Być może za jakiś czas zrobię jeszcze zestawienie z większym zbiornikiem, dodatkowo może jakaś bardziej profesjonalna wersja akwarium dojdzie, póki co takie minimum :)

Ania Urban:
Bardzo Ci dziękuję za opis i wysiłek w to włożony. Chciałabym też zobaczyć na żywo i pogadać, bo mam wrażenie, że jeśli postawię solniczkę na podstawie li tylko wyłącznie opisów, to będzie mnie to kosztowało o wieeeeeeeeele więcej. :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej