Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne > Akwarystyka morska

Troche sprzetu i co dalej ... ??

(1/14) > >>

Sleepwalker:
Witam serdecznie
Od wielu lat jestem akwarysta hobby to zaszczepili mi rodzicie
Byly wieksze i mniejsze zbiorniki byly rowniez przerwy chwile radosci i momenty porazki czy tez niepowodzen jednak akwarystyka to wspaniale hobby
Jakis czas temu dostalem od znajomego na urodziny akwarium (gotowy zestaw) juz mialo byc slodkowodne ale .... postanowilem zalozyc akwarium morskie i tu pojawily sie pytania i obawy
Ale od czego wkoncu jest internet ?? W koncu nie na darmo mowia google prawde ci powie :)
Zaczolem przegladac internet czytac fora o tematyce morskiej
Znalazlem idealne rozwiazanie na poczatek dla siebie akwarium reefmax zaczolem szukac ale ze mieszkam w holandii nie bardzo jest gdzie to dostac a sprowadzac z polski sie nie oplaca zreszta juz zbiornik mam wiec na cos musi sie przydac
Na start i poczatki pojemnosc chyba wystarczajaca stad tez pomysl zeby latwo umiejscowic wszystko w srodku nie mam pojecia poki co o panelach i sumpach a kiedy wszystko pojdzie ladnie napewno drugie akwarium stanie juz wieksze i z prawdziwego zdarzenia

Teraz opisze co juz zakupilem i przedstawie swoje pytania oraz watpliwosci wierzac ze fachowcy z tego forum mi pomoga a akurat to forum gdyz tez pochodze z zachodniopomorskkiego a konkretnie stargard szczecinski

Posiadam zbiornik Juwel Rekord 800 o wymiarach 81x36x118 podaje link :

http://www.juwel.pl/produkt,zestawy-akwariowe-rekord-800,4.html

Tutaj zdjecie jak ono wyglada na zywo



Uploaded with ImageShack.us

czy taki zbiornik sie nada ?? pojemnosc 110 litrow
widoczny w prawym tylnym rogu filtr z gabkami wymontowac go calkiem czy zostawic ??
Jesli zostawic to z gabkami czy wypelnic go czyms innym ??

 kolejna rzecz pokrywa z oswietleniem :



Uploaded with ImageShack.us

miescily sie tam dwie swietlowki T8  18W sam doczytalem ze za malo jakie dac ?? czy statecznik wieksze wytrzyma ??

kolejna rzecz grzalka tetra 150 W troszke wieksza zeby mniejsza nie meczyla sie chodzac na okraglo



Uploaded with ImageShack.us

Tutaj raczej nic specjalnego i rzecz oczywista

Najwazniejsze odpieniacz w sklepie doradzili mi Turboflotor 500



Uploaded with ImageShack.us

Ma ktos moze instrukcje jego po polsku ??
Ma byc zamontowany w akwarium jak wszystko zreszta
Czy to dobry odpieniacz i czy wystarczy do mojego zbiornika ??

Ostatnia rzecz to pompa cyrkulacyjna sicce voyager 3 o mocy 4500 l/h

Prosze o pomoc i wypowiedzi co do tego co juz posiadam co jeszcze powinienem zakupic i jak wystartowac zbiornik ??

powinienem zakupic filtr RO plus DI ?? napewno przynajmniej czesc wody bedzie z dzialajacego zbiornika w sklepie zreszta w tym samym sklepie doradzili mi ze rowniez moze byc woda mineralna zakupiona w zyklym sklepie (cos mi sie nie chce wierzyc)

Prosze o wyjasnienia proste rzeklbym lopatologiczne wezcie prosze pod uwage ze zaczynam ale chetnie i szybko sie ucze

Za wszystkie sugestie porady i pomysly bede bardzo wdzieczny jak i obiecuje wszystko udokumentowac i wstawic na forum

Dziekuje bardzo i pozdrawiam
Marek

marcin83:
Zarejestruj się na forum nano-reef.pl tam jest dużo informacji dla nowych morszczaków.

unknown soldier:
Filtr z gąbką może zostać, na watę, węgiel itp. Ceramika, bioballe - tego nie używamy w morskim.

Odpieniacz jak najbardziej wystarczy, nawet jest aż nadto. Optymalny odpieniacz do Twojego akwarium to taki, przeznaczony do 200-250l, Ty masz do 500l. Moja rada jest taka, że przy starcie akwarium odpalasz odpieniacz, jak już się wszystko rozkręci to warto go włączyć tylko raz na jakiś czas, bo zbyt bardzo wyczyści Ci wodę z tzw. "bagienka" a prostsze koralowce (bo rozumiem, że takie planujesz hodować) lubią lekkie bagienko (czyli wykrywalne NO3).

Światło niestety do wymiany, stateczniki na nic się nie zdadzą. Musisz mieć lampę T5 (3 lub 4 x 24W) albo LEDy, ja osobiście polecam te drugie.

Co do cyrkulacji, jedna pompa 4500l/h to odpowiednia wydajność, ale lepiej zawsze się zaopatrzyć w dwie słabsze (chociaż wtedy bardziej szpecą :p), nie znam tej pompy co wymieniłeś, ale wydajność wydaje się być ok.

Filtr RO+DI to podstawa, nawet jak na początku wezmiesz gotową wodę, to trzeba dolewac oto co odparowało (nieposoloną) a do tego nadaje się tylko taka woda. Podmianki również woda RO+DI plus sól (instant ocean chyba najlepiej na początek). W sklepie powiedzieli Ci bzdury... nie może być woda mineralna, w żadnym wypadku, wystarczy kupić prosty miernik TDS żeby zobaczyć różnicę między mineralką a wodą RO+DI. Nie chodź więcej do tego sklepu.

Sleepwalker:
@ unkown soldier dzieki bardzo :) takich prostych lopatologicznych odpowiedzi oczekiwalem kiedys pewnie sie w temacie "wyrobie" i sam bede mogl odwdzieczyc sie odpowiedziami innym zaczynajacym jeszcze raz dzieki za wyrozumialosc rowniez

kolejne pytania jaki wklad najlepiej zastosowac do tego mojego filtra ??

oswietlenie jak sugerowales zakupie i zmienie

filtr ro + di rowniez zakupie i [putanie sam wystarczy czy za nim rowniez zywice zastosowac ??

no i wkoncu start zbiornika bo ja to rozumiem z tego co wyczytalem tak :

fitruje wode ro wlewam do zbiornika sole i mieszam az sie wymiesza

dokladam zywa skale mysle ze 25 kilo wystarczy ??

cierpliwie czekam az sie zacznie stabilizowac baniak

pozniej piach testy i powoli ekipa sprzatajaca i inne zycie ??

mniej wiecej tak to ma wygladac ?? jakies podpowiedzi moze czy sugestie ?? prosze o proste odpowiedzi :)

no i oczywiscie obiecuje wszystko przedstawic w relacji zdjeciowej na forum

jeszcze raz dzieki i pozdrowienia

unknown soldier:
Odpowiadam :>

Do filtra najlepiej dać watę albo gąbkę, filtracja mechaniczna jest dobra w każdym akwarium, nie to co piszą co niektórzy że takie filtry są zbędne w morskim... Do tego po kilku tygodniach od startu możesz wrzucić węgiel aktywny (najlepiej chociaż raz zaparzony we wrzącej wodzie RO). Jak będziesz czuł potrzebę to jakiś dodatkowy wkład np phosguard na zmniejszenie ilości fosforanów przyczyniających się do rozwoju glonów itp.

Samo RO mogłby być, ale lepiej dać żywicę bo kto wie, czy potem nie będzie jakiejś trudnej walki z glonami albo czymkolwiek innym. Radziłbym dokupić DI (albo zestaw RO+DI :P), ja zaczynałem na samym RO i pomijając sporą ilość glonów jaka się trzymała mojego akwarium, to miałem wirki (pasożyty) które ewidentnie nie są pożądane w akwarium.

A start to dokładnie tak jak opisałeś. To co musisz wiedzieć,  to nie wrzucaj nic do akwarium (skały, piachu) zanim wody nie posolisz. Skała hmm, myślę że 25kg to dobra ilość, potem sobie ewentualnie skorygujesz dokładając lub odejmując skałę. Pamiętaj, żeby kupić dobrą skałę, tu odsyłam do artykułów, które spokojnie znajdziesz w internecie. W skrócie - najlepiej skała odgazowana, lekka i porowata, wyraźnie bogata w życie (mniej lub bardziej) a nie tylko lekko zabarwiona np na zielono (to oczywiście nie będzie już żywa skała).

Jak masz jeszcze jakieś pytania to pytaj, chętnie odpowiem. No i czekamy na relacje :D

I na koniec małe sprostowanie, napisalem w poprzednim poscie, że masz odpieniacz do 500l, mój błąd... Mimo, że w nazwie ma 500 to jest do 250l. Zawsze mi sie to papra... Czyli, jak akwarium ruszy to spokojnie cały czas może odpieniacz działać.

pozdr

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej