Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 »   Do dołu

Autor Wątek: Atak glonów . Pomocy  (Przeczytany 11209 razy)

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 11, 2011, 17:39:38 17:39 »

To znowu Ja ...
Mam pytanie odnośnie nawożenia roślin i wyczytałem że dobre są sole w sumie jestem zielony na temat nawozów.
Co byście mi polecili np na allegro jest taki zestaw
http://allegro.pl/mega-zestaw-symfonia-zlota-300gr-150gr-k2so4-i1389205972.html
czy może skupić się na samym K2SO4
http://allegro.pl/k2so4-siarczan-potasu-100g-i1398546839.html
Co poradzicie ?
I tylko wlewam ferro aktiv tropicala
NO3 na poziomie 0,5
Po4 -
PH 7
I takie coś mi dzisiaj wyszło na liściu
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2868ab7d2623548e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a8924dcca673d680.html
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 11, 2011, 21:37:45 21:37 »

Polecam zakupy tutaj: http://akwanawozy.republika.pl/   towar bardzo dobry i sprzedawca bardzo uczciwy.

Jezeli chcesz sie bawic w małego chemika kup KNO3 100gr, KH2PO4 50gr , K2SO4 300gr , MgSO4*7H2O 200gr oraz nawoz Mikro Plus 100ml
Taki zestaw starczy ci na bardzo długo a jak rozrobic wystarczy poszukac w Rosliny.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 19, 2011, 16:58:12 16:58 »

Witam
Chciałbym aktualizować poczynania anty-glonowe.
Więc zakupiłem powyższe nawozy i zrobiłem następujące rozczyny : na 80l na 1ml roztworu dozowanego dziennie
KNO3 na 100 ml 20 gr , NO3 1,53 ppm i K 0,97ppm
K2So4 na 100 ml 9 gr , 0,51 ppm
MGSO4*7H2O na 100ml 50 gr , 0,62 ppm
KH2PO4 na 100ml 5 gr , K 0,17 ppm , Po4 0,44 ppm
Nawóz Mikroplus (Fe, Mn, Zn, Mo,Cu,B) rozcieńczyłem 100ml + 900 ml wody , dozuje 2 x po 1ml w tygodniu jak zaleca osoba od tych nawozów (2ml)
Zaopatrzyłem się w  ten fajny kalkulator co wszystko wylicza z tego forum i co zauważyłem jeżeli:
 dawka na 1ml dziennie
na tydzień
K 11,6 (5-30)
Mg 4,3 (5-20)
No3 10,7 (5-20)
Po4 3,1 (0,5 - 2)
 dawka 1,5 ml dziennie
na tydzień
K 17,3 (5-30)
Mg 6,4 (5-20)
No3 16,1 (5-20)
Po4 4,6 (0,5 - 2)
I teraz tak nawożę na razie po 1ml dziennie tzn 7ml w tygodniu danego rozczynu i sobie porozkładałem że np MgSo*7H20 podaje po 2ml w PN , SR i 3 ml w PT i tak samo podobnie  z resztą (co daje te 7ml)
Na teraz zostanę przy 8h naświetlania bo boje się o glony, nawożę Co2 z butli jak mi się przypomni to wyłączam go na noc :D I jak na razie co zauważyłem że glony mi znikają i nie pojawiają się nowe tzn na szybie czasami pojawiają  się zielone punkciki tych glonów ale je od razu zeskrobuje. 
Zacząłem nawozić od poniedziałku 17.01.2011. i na tą chwilę jest dobrze bo jeszcze za wcześnie na wnioski.

To więc właściwe pytania:
1. Czy dobrze robię że na razie daję ta dawkę 1ml na dzień bo widzę że to  trochę mało patrząc po wynikach jakie pokazałem wyżej czy za mało ? (nie przesadzać bo glony?)
2. Po jakim czasie przejść na 1,5 ml ( wtedy kiedy zauważę rozrost roślin?)
3. Nie pokoi mnie dawka fosforanów na 1,5 ml 4,6 (0,5 - 2)
4. Czy mam coś zmienić w nawożeniu?

Przed dozowaniem zauważyłem że np u żabienicy ledwo co nowo wyrośnięty liść obumarł tuż przy nasadzie ( czego to jest wina )

A o to mój słoik z roślinami ...



Mam takie osobiste pytanie co byście zmienili  w moim akwarium ?
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 19, 2011, 18:42:27 18:42 »

Dawki tygodniowe powinienes obliczyc bazujac na zasadzie PO4 1ppm , NO3 15ppm , K 20ppm , Mg 10ppm zacznij podawac takie dawki i po jakims czasie po obserwacji roslin moze bedziesz musiał zwiekszyc niektore dawki .
Fosfor trzeba było sobie rozrobic do 0,1ppm lepiej sie stosuje gdyz tego pierwistka potrzebujemy najmniej.
Obumieranie lisci moga byc powodem braku potasu.
Nie zapomnij o Mikro i zacznij od przeliczenia zawartosci zelaza i na poczatku podaj nie wiecej niz 0,3 do 0,5 ppm tygodniowo.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 19, 2011, 19:27:37 19:27 »

Źle jest zaczynać nawożenie roślin od bomby, tj. od razu od dużych wartości nawozów. Kiedyś gość pisał, że za jednym zamachem zwiększył dozowanie potasu od 0 do 25 mg/l i zdechły mu wszystkie krewetki.  Rośłiny też nie zareagują natychmiast więc po co kusić glony. Rośliny są jeszcze "biedne" i nie od razu są w stanie przestawić się na pełną produkcję. Stąd ja przykładowo zaczynam np. od 5 mg/l NO3 i co jakiś tydzień zwiększam dawkę obserwując rośliny (stosunek ilościowy mam podobny jak przedmówca, tylko więcej fosforu). Jak się wszystko stabilizuje to często ograniczam nawożenie, aby dłużej mieć święty spokój. Obecnie np. dozuję 6 mg/l NO3 i wycinkę robię co 3-4 tygodnie. Jak dozowałem 20 mg/l NO3 to wycinka była co tydzień. Ponieważ nie handluję roślinami w końcu mnie to zmęczyło.
Tak więc sam musisz wybadać jakie stężenia będą u ciebie chodzić tak abyś był usatysfakcjonowany efektami.
Dawka rozcieńczonego mikro plus 2 ml/dzień jest zalecana w zwykłych warunkach. Gdy masz jałowe podłoże, dużo roślin czerwonych i oczywiście jak będziesz dawał dużo MAKRO (i CO2) to można próbować ją zwiększyć. Ja stosowałem dawkę nawet 4X większą. Dosyć bezpieczna jest 1,5 - 2X większa. Makro przelicza się w całości licząc "na żelazo" jak wspomniał przedmówca.

Tak więc obserwuj baniaczek przez minimum tydzień-dwa zanim zdecydujesz o zmianie nawożenia. Pamiętaj, że stare liście nie wrócą do idealnej formy. Pozytywne objawy widać głównie na nowych liściach. A glony mogą znikać nawet 3-4 miesiące. Gdy cały czas będą ci rosły kropki na szybach to trzeba będzie próbować zmienić stosunek azotu do fosforu (metodą prób i błędów w obie strony). To jednak też za minimum 2-3 tygodnie. Akwarium musi się przestawić na zwiększone nawożenie. Rośliny ustabilizują wodę i dopiero wtedy będzie można mówić o korektach. Tym niemniej wydaje się, że fosforu już dozujesz sporo. Może zmniejszyć dawkę 3X na początek? Przykładowo dolać 200 ml wody do roztworu KH2PO4 aby dozować tak samo. Być może już wtedy nowe glony nie będą się pojawiać.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 01, 2011, 17:05:47 17:05 »

Witam ponownie
Pierw chciałbym przedstawić zbiornik po dłuższej przerwie i problemy



Uploaded with ImageShack.us

Więc tak
Oświetlenie 8 h
PH ~7,5
NO3 ~ 8
PO4 ~ 0,8
Jutro mi dojdzie test na CO2 o takie cos http://allegro.pl/show_item.php?item=1398152227

I o to problem  czarne punkty na lisciach nic z nich nie wychodzi poprostu plamki i zapewne są to okrzemki , oraz kilkumilimetrowe nitki na liściach zapewne spowodowane zbyt dużym NO3


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Oraz dziury w liściach tylko że są one na cryptocorynie przy dyfuzorze CO2 i nie wiem czy od nadmiaru (jutro się dowiemy) czy od braków mikro makro . Tzn za wasza radą jest to wina małej ilości potasu więc może zwiększyć dawkę podawania K2SO4 np dwukrotnie lub trzy ? niż do-teraz ( nie zaszkodzą siarczany? ) ? czytałem żeby nie przekraczac 100ppm



Obecnie nawożę CO2 24 h (ryby nie pływają przy powierzchni)

MikroPlus
KNO3
K2SO4
MgSo4*7H20
KH2P04
oraz Fe podałem raz 3ml o  stężeniu 0,1 ppm ( w sumie 0,3 ppm) (pytanie jest sens kupowania testu?) aha podąłem go w pt 28.01.11

Prawdopodobnie wysyp okrzemek i tych nitek był spowodowany nadmiarem nawozów dlatego na razie podaje tylko Mikroplus 3 ml  w tyg (rozcieńczonego) , K2S04 i MgSO4*7H20 , nie podaje KNO3 i KH2PO4 gdyż uważam że jest na i tak dużym poziomie.
Nadal mnie martwią te dziury w roślinach który jest tylko w cryptocorynie
Zbiornik żyje już miesiąc i parę dni wraz z miesięcznym dozowaniem CO2 i od 17.01.11 dozowaniem nawozów
I labo mi sie wydaje albo moja żabienica zatrzymała się w rozroście.
Pozwoliłem sobie na jedno dniowe zaciemnienie zbiornika w sb
Proszę o prze konsumowanie mojego postu i jeżeli coś jest nie tak to możecie mnie zjechać  ... 
Czy mam się zaopatrzyć może jeszcze w jakieś przydatne testy?
Proszę o pomoc

Właśnie mnie olśniło że mam żwirek bazaltowy 0,8-1,6 mm wiem że podwyższa twardość wody ale czy to ma jakiś wpływ na rośliny ...
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2011, 17:53:36 17:53 wysłana przez rafalmdc »
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 01, 2011, 18:39:43 18:39 »

Nie wiem, czy zaczynasz, czy kończysz problemy. Na zdjęciach widać, że stan roślin szybkorosnących jest "bezglonowy" więc chyba efekty nawożenia widać widać. Za szybko chcesz mieć wszystko glancuś. Akwarium w pełni dojrzewa w ciągu 3 miesięcy i dopiero wtedy nie powinno być niespodzianek z glonami. Ja bym nie kombinował tak drastycznie jak ty, tj. nie odrzucałbym jakiegoś nawozu (KNO3, KH2PO4). Zwykle rośliny cierpią nie z nadmiaru a z niedomiaru. Z glonami też nie jest prawda, że nadmiar nawozów = glony. Są techniki nawożenia w których podaje się po 20 mg/l NO3, 3 mg/l PO4 i glonów jak na lekarstwo. Staraj się nie głodzić roślin.
Czarne kropy na anubiasach już nie znikną. To nie są okrzemki. Na nowych liściach, na wystroju i na innych roślinach nie powinny się już jednak pojawiać. Niektórzy pomagają sobie "zastrzykami z EC" lub moczeniem w kwasku cytrynowym. Listki jednak już nigdy nie będą idealne.
Cytuj
NO3 ~ 8
PO4 ~ 0,8
Jeżeli miałeś takie parametry podczas nawożenia KNO3 i KH2PO4 to miałeś je bardzo dobre. Po co ruszałeś? Teraz może ci spadnie do 0 i ponownie zacznie się rajd z glonami. Wręcz widząc glony można je minimalnie zwiększyć. Co do potasu to jeżeli jest on dawkowany z magnezem (a w wodzie mamy wapń) to nie ma możliwości przedawkowania. Tym niemniej nie masz objawów braku potasu więc i nie ma potrzeby na jego zwiększanie.
Cytuj
mikroplus...dozuje 2 x po 1ml w tygodniu jak zaleca osoba od tych nawozów (2ml)
...podaje tylko Mikroplus 3 ml  w tyg (rozcieńczonego)

Zwykle podaje się taką ilość dziennie. Masz jałowe podłoże (czyli brak możliwości uzupełniania mikroelementów z podłoża) więc rośliny zapewne cierpią z braku mikro. Glonki nie czekają. Te "włoski", które masz to najprawdopodobniej braki mikro, lub za mało fosforu wobec azotu.

Zwykle kryptokoryny to rośliny, które rosną "prawie w każdych warunkach". Nie lubią jednak zmian wody. Jeżeli kierujesz na nie wodę zakwaszoną przez CO2 to mogą przejściowo chorować. Nowe liście nie powinny mieć już tych objawów. Jak będziesz miał test CO2 to dobrze - lepiej wyregulujesz ciśnienie CO2 bo przy brakach większa szansa załapania glonów.
Cytuj
K2SO4.....( nie zaszkodzą siarczany? ) ? czytałem żeby nie przekraczac 100ppm
Ilość siarczanów i chlorków zwykle jest na zbyt niskim poziomie aby w dobrze działającym akwarium wpływała na stan roślin. Stosując podmianki wody zapewne nie jesteś w stanie dojść do 100 mg/l siarczanów, chyba że w kranówce masz 90. Zwiększona nieznacznie ilość siarczanów i chlorków w 99% akwariów nie powoduje niczego złego. Dopiero przy pewnej niekorzystnej kombinacji czynników 100 mg/l może być szkodliwe. Ludzie mają i po 100 mg/l NO3 i nic się nie dzieje. Inni mają po 30 mg/l PO4 i glona ani rusz. Nie przywiązywałbym się tak do liczb startując oczywiście od wartości "powszechnie stosowanych", ale nie bojąc się wyskoczyć z widełek jeśli trzeba.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 01, 2011, 20:15:20 20:15 »

Parametry wody są z wczoraj.
Więc reasumując zaprzestałem podawać KN03 i KH2PO4 od poniedziałku

Przy takim dawkowaniu (mój schemat dozowania nawozów)




Te C02 to jest Easy Carbo

Tragedii nie ma ale niestety nie sprawdziłem NO3 przed podmianą wody w sobotę bo wtedy zauważyłem masakrę glonową okrzemkową tez miedzy innymi na szybach.

Więc podsumowując odpowiedź przedmówcy
Nie zaprzestawać dozowania nawozów i zwiększyć dawkowanie Mikroplus na 3 ml dziennie.
Jeżeli nasuwają się wam pytania do tego dawkowania do zdaje sobie sprawę że te dawkowanie w niedziele sie nie zeruje i pewne składniki odżywcze się magazynują i trzeba zmieniać dawkowanie... proporcjonalnie do rozrostu roślin.
Dawki oczywiście też z czasem się zmienią
Zapisane

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 02, 2011, 14:58:42 14:58 »

Więc powiem tak dzisiaj się przyjrzałem dokładnie co się dzieje w akwarium przy przesadzaniu rośliny. I złapałem się za głowę i zmartwiłem. Otóż te włoski są wszędzie i na młodych liściach szybkoschnących lecz w małej ilości jak i w większej na innych. Szyby z tyłu akwarium były całe w zielenicach wraz z tymi włoskami oblazło tym grzałkę i rurki ...
Kamienie lekko na wierzchu zzieleniały a drugi z czarniał .... Czy mam nadal nawozić bo boje się konsekwencji czy mam zamknąc oczy i przeboleć ten etap?
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 02, 2011, 20:12:23 20:12 »

Spróbuj zaciemnić akwa na 3 dni. Potem solidna podmianka wody z 50% (minimum 30). W tym czasie nie nawozić, ale CO2 ma być. Po zaciemnieniu nawozić normalnie, mniej więcej tak jak ci radziłem, pamiętając o wszystkich składnikach. Być może po jakimś tygodniu trzeba będzie zrobić kolejne zaciemnienie. Można też przed zaciemnieniem dodać troszkę garbników. Ja polecam np. AlguMint - w miarę tani wyciąg z torfu.
Wszelkie zmiany w akwarium odbywają się powoli stąd np. zaprzestanie nawożenia, lub jego rozpoczęcie będzie widoczne po kilku dniach.
Co do notatek to nie będę ich weryfikować. Wszelkie informacje o podanych ml nawozu nic nikomu nie mówią. Staraj się przeliczać wszystko na mg/l to wtedy może i będziesz miał większą dyskusję bo nie każdemu się chce liczyć.

A propos bazaltu to nie ma się co nim przejmować.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 03, 2011, 14:56:11 14:56 »

Dodałem algumin, wymieniłem jeden wkład filtracyjny na granulki torfowe do filtra zewnętrznego firmy Sera i zacząłem zaciemniać. Doszedł do mnie test CO2 i pokazywał mi ze jest z mało CO2 podkręciłem i teraz mam ok KH miedzy 8-12 .Doszła do mnie jeszcze inna dodatkowa paczka test Easy Test JBl 5w1 i w sumie na pasku pokazywał że PH jest na około 7.2 , KH 6-10 ale za to GH na wysokim poziomie ponad 21 ???
No i zrobiłem tez tym testem kranówkę
GH powyzej 14
KH 0-3
PH 7,6
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2011, 15:08:16 15:08 wysłana przez rafalmdc »
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 03, 2011, 17:24:25 17:24 »

Czekamy na relację po odciemnieniu ;)
Parametrami specjalnie bym się nie przejmował. Wcale nie wykluczają możliwości pięknego ogrodu. Czasem może nieco trudno będzie nasycić wodę w CO2, ale od czego są porządne reaktory do rozpuszczania CO2.
No chyba, że twardość dalej będzie rosła (np. z winy bazaltu) to trzeba będzie zastanowić co z tym zrobić. Ja mam bazalt ponad rok w akwa, ale wiadomo, że bazalt bazaltowi nierówny.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 07, 2011, 15:51:14 15:51 »

Więc po trzech dniach egipskich podzielam się takową informacją .... i po podmianie wody mniej-więcej odlałem 40 %
Hmmm  w sumie za wcześnie na wnioski ale chyba te niteczki na liściach zaprzestały się plenić bo w sumie jakby było ich mniej ale w sumie nie zniknęły może jakby się skróciły  czy coś. Oprócz tego, że niektóre rośliny mi się powydłużały - łodygi  (wiadomo brak światła), to widzę że się rośliny mnożą nowe odnogi nurzańca jak i kryptokoryny . Przestawiłem dyfuzor CO2 dalej od kryptokoryn i nie widzę żeby dalej nadmiernie chorowały ( ale i tak zrzuca niektóre liście ) .
I tak
 PH spadło do 6,8 - 7
KH - 5
GH trudno mi powiedzieć bo ten pasek jest baaardzo niedokładny ale minimalnie mogę powiedzieć że mniej się odbarwił niż wcześniej i jest około 18`wiec spadł
Nie wiem czy to wina tego granulowanego torfu
Niebawem dokupię nieco krewetek amano żeby się zajęły tym zielskiem (obecnie pływa trochę  red cherry około 20 )
Jeśli chodzi o żabienice przestała rosnąć czekamy dalej czy dobije.
Zrobiłem testy no i wiadomo ze po podmianie wody i po braku dozowania nawozów
No3 około 1
PO4 - brak
Dzisiaj wlałem 4 ml Mikro plus
Dodałem KNO3 , K2SO4 i KH2PO4
Co do zawartości związków i ppm pokaże później .
Zapisane

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 07, 2011, 20:58:48 20:58 »

O to tabela
Ona jest prosta w odczytaniu jak coś służę  pomocą Jest wszystko przeliczone

Zdaje sobie sprawę że od następnego tygodnia wartości się nie zerują czy mam coś zmienić ? Nie za dużo mikro ?
Zapisane

rafalmdc

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 33
Odp: Atak glonów . Pomocy
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 08, 2011, 19:16:55 19:16 »

Ta jest jeszcze bardziej czytelniejsza  POWYŻEJ JEST NIE AKTUALNA

Zapisane
Strony: « 1 2 3 »   Do góry