Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: co to jest?  (Przeczytany 4547 razy)

berbam

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 116
co to jest?
« dnia: Sierpień 03, 2010, 20:58:30 20:58 »

Zauważyłem dzisiaj w akwarium na liściach limnofilii dziwne żyjątka. Wiem, że gdzieś kiedyś widziałem ich zdjęcia i na pewno ktoś na forum już o nich pisał, ale nie mogę znaleźć. Zdjęcia nie będzie, jedynie opis: wielkość ok 2 mm - "stoi" na liściu na jednej nóżce i macha w wodzie 4 lub 5 "czułkami" długości ok 2 może 3 mm. Kolor wg mnie biały. kojarzy ktoś?
Zapisane

Kaef

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 286
Odp: co to jest?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2010, 21:00:53 21:00 »

Prawdopodobnie stułbia.
Zapisane

berbam

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 116
Odp: co to jest?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 03, 2010, 21:06:45 21:06 »

dzięki za rozpoznanie!!
Zapisane

Monika

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 600
Odp: co to jest?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2010, 09:58:28 09:58 »

Podłączę się do tematu  8)
A takie małe czarne cosie,mniejsze od pchły lecz podobnie wyglądające (chyba bo są za małe by je dokładnie obejrzeć) mają jakieś 2mm i żyją tak mi się wydaje w podłożu.Widzę je zawsze gdy wyjmę jakąś ukorzenioną roślinkę z akwa brata.
Zapisane
hakuna matata :)

Kaef

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 286
Odp: co to jest?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2010, 10:18:00 10:18 »

O to już większe wyzwanie :) Żyją tylko w podłożu? Jak się poruszają, skokowo czy pływają też aktywnie w toni? Skłaniał bym się w stronę małżoraczka, ale one właśnie pływają też w toni i dosyć spore rosną.
Zapisane

Monika

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 600
Odp: co to jest?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 04, 2010, 13:00:19 13:00 »

Widać je tylko gdy wyjmę roślinkę i wsadzę do miski z białym tłem.Poruszają się wtedy przy samum dnie dość szybko.Na początku wydawało mi się ze to przewidzenia ale po dokładnym przyjrzeniu okazało się że jednak tam są.Nie rosną bo pierwszy raz widziałam to ponad 2 lata temu i co na nie trafimy wciąż są mikroskopijne.Wydaje się że nie mają wpływu na rybki bo jest tego trochę (z jedną rośliną wychodzi nawet 20sztuk) nie żerują na rybach więc to raczej nie pasożyt.Może też to macie tylko ze względu na rozmiary tego dziadostwa nigdy nie zauważyliście.Ja natrafiłam gdy brat wyjechał do pracy we Włoszech i spadł poziom żelaza w akwa.Wyjęłam wszystkie rośliny by uratować co się da.W misce ucinałam szczepki i wyławiałam maciupkie krewetki i wtedy szukając krewci przyglądałam się w poszukiwaniu najmniejszych natrafiłam na to coś  8)
Ale się napisałam  ;D
Zapisane
hakuna matata :)

Kaef

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 286
Odp: co to jest?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 04, 2010, 14:38:24 14:38 »

Ciężko tak bez fotki, ale rozumie że się nie da :P Skłaniał bym się do małżoraczków, ewentualnie jakiś większych pierwotniaków, ale to dopiero po obejrzeniu pod mikroskopem.
Zapisane
Strony: 1   Do góry