Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: Jakie podłoże?  (Przeczytany 8604 razy)

Lordes

  • Gość
Jakie podłoże?
« dnia: Październik 06, 2010, 20:31:57 20:31 »

Mam do Was pytanie. Otóż w związku z tym, że będę stawial nowy regał muszę zrobić restart mojego akwa. Pytanie do Was brzmi jakie podłoże wsadzić do akwa, którego powierzchnia dna wynosi 40x85cm. Planuję aby w tym akwa były rośliny, raczej mało wymagające i szybko rosnące. Jakieś rotale, duży henio, jakieś trawy i takie tam różne. Z żyjątek będą tam jakieś rybki ławicowe i "odpady" z krewetek. Dodam, że akwarii wogóle nie nawożę, filtracja to kubelek eheim i jakiś filterek wewnętrzny. Aha... i nie chcę wydawać pół wypłaty na podłoże ;)
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 06, 2010, 20:38:36 20:38 »

Czy mozesz jeszcze podac szczegoły odnosnie oswietlenia oraz czy beda jakies ryby denne ??
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Marcin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 294
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 06, 2010, 20:48:31 20:48 »

Wiesz może zrób Low Techa na ziemi ogrodowej :o
I tu już się zaczynają schody bo albo:
                                                       -zwirek ten kwarcowy
                                                       -albo bazalt lub też te nowe barwione piaski ... :-\
Zapisane

Janek

  • Gość
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 06, 2010, 20:49:34 20:49 »

... albo JBL Manado.
Zapisane

Marcin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 294
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 06, 2010, 20:52:12 20:52 »

Wiedziałem że zapomniałem o czymś :D No ewentualnie Knotta  ::)(ale to droga sprawa 3 wory minimum)
Zapisane

Janek

  • Gość
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 06, 2010, 20:53:26 20:53 »

A 25 litrów JBL Manado to ok 80 zł.
Zapisane

Lordes

  • Gość
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 06, 2010, 21:14:42 21:14 »

Oświetlenie standardowe z pokrywy długości 80 cm. 2 jakieś świetlówki. Rybki przydenne będą pigmeje i habrosusy.
Zapisane

Janek

  • Gość
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 06, 2010, 21:19:30 21:19 »

Manado jest lekkie ale kirysy małe to nie problem. Rośliny się w nim szybko ukorzeniają.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 06, 2010, 21:24:25 21:24 »

To rzeczywiscie bez przerobek oswietlenia oraz nawozenia pozostaje zrobic LT a ziemie przykryc dosc gruba warstwa JBL Manado ma przyjemny kolor.
Tylko musisz poczytac dokładnie jak wystartowac z tym typem akwarium aby nie miec problemow z glonami polecam poczytac ten watek http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=10565.0
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

sanders

  • Gość
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 06, 2010, 21:28:07 21:28 »

Przetestowalem pare podlozy i o paru rozmawialem z uzytkownikami i wedlug mnie najbardziej odpowiednie i zarazem tanie rozwiazanie to zwir kwarcowy a na spod cos żyznego, ziemia, glina z torfem, jakiś substrat podżwirowy o długotrwałym działaniu. Nie ma sensu pakować się w nic innego. Te wszystkie substraty, typu AS, Amazonia, Florany etc. tak naprawdę przysparzaja więcej problemów niż to wszystko warte. AS zbija ladnie Kh, pH, ale jednoczesnie pije tez inne skladniki, przede wszystkim PO4. Zastosowalem go do zbiornika HT, gdzie dodatkowo nawoze do slupa i stwierdzam jednoznacznie, ze tego podloza nie ma sensu stosowac przy metodzie EI. Szybko traci swoje wlasciwosci (te dobre), bardzo dlugo utrzymuje sie stan chloniecia potrzebnych skladnikow pokarmowych dla roslin, przez co w bardzo latwy sposob mozna nabawic sie niedoborow, nadmiarow, ogolnie rzecz biorac zachwiany jest caly proces poboru skladnikow. Na Amazonie ludzie narzekaja, bo twierdza, ze to juz nie ten sam produkt co kiedys, ze moze na poczatku palic korzenie bardziej delikatnych roslin, etc. Mozna by tu sie rozwodzic i rozwodzic a i tak jedno jest pewne, gotowe substraty po pewnym czasie traca wlasciwosci, poza tym cala droga jak przechodzisz aby w koncu byc zadowolonym nie jest warta swieczki i pieniedzy... Stary poczciwy zwir kwarcowy + cos dobrego na spod i starczy...
Zapisane

Marcin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 294
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 06, 2010, 21:33:07 21:33 »

Czyli wracamy do punktu wyjścia LT założyć i gitara :D jego + to to że wodę się dolewa :D Mam taki założony już prawie miesiąc pojemność 25L. Mam tam ziemie ogrodową i Bazalt (ziemie mam taką która w wodzie nie zmienia parametrów i utrzymuje się na poziomie pH 7 mierzyłem)
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 06, 2010, 21:42:00 21:42 »

Co do wiekszosci podłozy ktore wymieniłes nie moge sie wypowiedziec lecz co do ASII poza problemami na starcie nie moge powiedziec nic złego poza tym ze bez solidnego nawozenia słupa wody nic ciekawego nie bedziemy mieli.
Mam ASII w kosteczce i moge powiedziec ze w zadnym akwarium zielsko nie rosnie tak zdrowo jak na tym podłozu , oczywiscie nawozenie metoda EI oraz Mikro Plus intermagu.

Wracajac do tematu watku zwirek kwarcowy na ziemiance jest ok , pod warunkiem odpowiedniej granulacji , 1-3 mm jest idealna gdyz w przeciwnym przypadku mozemy miec albo problemy ze strefami beztlenowymi lub zbyt duzym wypłukiwaniu ziemi , w obu przypadkach wiaze sie to z glonami  >:(
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Lordes

  • Gość
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 07, 2010, 08:32:59 08:32 »

Dzięki wszytskim za informacje. Chyba wybiorę opcję ziemię ogordową i żwirek kwarcowy. Powiedzcie mi jeszcze jaką ziemię zakupić? Jakąś zwykłą najzwyklejszą? Ile cm. jej muszę mieć i jaką warstwą żwirku ją przykryć?
Zapisane

Monia.kl

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 90
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 07, 2010, 09:46:22 09:46 »

ja mam akwa na ziemi ogrodowej. Rośliny rosną ładnie a glony umiarkowane. Nic specjalnego z ziemią nie robiłam przed założeniem akwa, dodałam tylko trochę torfu. pozdrawiam
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 07, 2010, 10:02:07 10:02 »

Dzięki wszytskim za informacje. Chyba wybiorę opcję ziemię ogordową i żwirek kwarcowy. Powiedzcie mi jeszcze jaką ziemię zakupić? Jakąś zwykłą najzwyklejszą? Ile cm. jej muszę mieć i jaką warstwą żwirku ją przykryć?
Ja kupowałem najtańszą ziemię ogrodową. Dlaczego najtańsza? Bo nie miała żadnych dodatków chemicznych. Samej ziemi układałem zwykle ok 3-4cm i do tego 2-4 cm żwirku
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord
Strony: 1 2 »   Do góry