Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2   Do dołu

Autor Wątek: Jakie podłoże?  (Przeczytany 8603 razy)

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 07, 2010, 12:46:30 12:46 »

Czyli wracamy do punktu wyjścia LT założyć i gitara :D
Ziemia pod żwirem nie jest synonimem LT. Ja mam ziemię pod żwirem i wszystko co wymagane do HT. Przy komponowaniu LT ziemia może być mniej obfita, ale już dla HT wskazane jest jej solidne podrasowanie. Można wtedy kupować ziemię z nawozami (najlepiej w postaci granulek Osmocote) lub wręcz pod ziemię podsypać Osmocote.
Tym niemniej jak będziesz miał słabsze światło i nie będziesz nawoził idzie to w kierunku LT. Z roślinami o których pisałeś może być kłopot - nie zawsze zadowalająco rosną w LT.
Ja stosuję ok. 2 cm ziemi i minimum 5 cm żwirku. Wtedy nawet LT można podsypać nawozami Osmocote. Gruba warstwa żwiru zabezpiecza przed emisją różnych substancji z ziemi do wody i ułatwia sadzenie itd.
Firmowe podłoża lepiej nadają się do HT z przyczyn, które zostały zasygnalizowane (znacząca zmiana zachowania się podłoża w czasie).
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

Marcin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 294
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 07, 2010, 13:57:03 13:57 »

Fakt nie dokońca to LT bo Low tech jest też bez żadnych filtrów dodatków i tak dalej  :-[
Jednakże Co do Ziemi ogrodowej pod jakimś żwirem to najtańsze i najprostsze rozwiązanie.
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 07, 2010, 19:51:46 19:51 »

Jednakże Co do Ziemi ogrodowej pod jakimś żwirem to najtańsze i najprostsze rozwiązanie.
Zdecydowanie :) Ziemię polecam nawet najbardziej początkującym (zwykle mają oni też mało światła i jeszcze mniej wiedzy). Mój kolega zrobił akwa dzieciom i dostawał białej gorączki z tym wszystkim bo pasją jego to raczej nie było. Odkąd pomogłem mu z ziemią i zmuszając do kupienia kubła to prawie, że mnie całuje jak mnie spotyka. Zero obsługi w baniaku i wreszcie mu rosną rośliny. Wcześniej raz na miesiąc był zoolog :) a czyszczenie akwarium doprowadzało go do pasji.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

MaciekMM

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 197
    • PrzyjacieleBonsai
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 27, 2011, 11:22:48 11:22 »

Stary temat ale ciągle są jakieś pytania.
Mam już ziemię, glinke drenażową zamiast keramzytu oraz torf nieodkwaszony. Pytanie czy coś jeszcze typu ten floran filtus też jest potrzebny a jeśli tak to po co? Mam zapas JBL manado może dosypać zamiast tego floran'a? Baniaczek taki na leniwca 60x30x35 oświetlenie 1x15W 865 + 1x13W Fluora. Filtracja kubełek Fluval 105 + grzałka z termostatem. Na start będę potrzebował większej ilości roślin. Miałem zamiar kupić na trawnik Eleocharis parvula  ze względu na mniejsze wymagania a tyły obsadzić jakimiś rogatkami + jakieś żabienice i może lotos. Co sądzicie o takiej obsadzie?
Zapisane
MitsuManiak BonsaiManiak

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 27, 2011, 13:09:31 13:09 »

Jak dla mnie stanowczo za niski zbiornik na żabienice i lotosy.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

MaciekMM

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 197
    • PrzyjacieleBonsai
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 27, 2011, 14:18:16 14:18 »

No słuszna uwaga ale chcę posadzić jak najwięcej na start a tylko to mam do dyspozycji :-) Mam jeszcze troche zwartek. Ogólnie bardzo chętnie przygarne jakieś roślinki na start :-) Mam jeszcze nurzańce ale nie chcę ich sadzić bo strasznie zarastają zbiornik co wprawdzie na starcie jest wskazane ale ich nie cierpie :-)
Zapisane
MitsuManiak BonsaiManiak

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 27, 2011, 15:10:44 15:10 »

To w czym problem? W giełdzie jest dział "przyjmę" i tam piszemy co byśmy potrzebowali dostać:) Ja ze swojej strony mogę oddać trochę rogatka i moczarki.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

MaciekMM

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 197
    • PrzyjacieleBonsai
Odp: Jakie podłoże?
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 28, 2011, 13:54:13 13:54 »

Dzięki za podpowiedź. Przed odpaleniem zbiornika zawitam. Rogatka u mnie dostatek ale dzięki za chęci.
Zapisane
MitsuManiak BonsaiManiak
Strony: « 1 2   Do góry