Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: jak rozwiązać oświetlenie w pokrywie 120x40  (Przeczytany 5409 razy)

kiaras

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 100
  • Witam na naszym Profilu
jak rozwiązać oświetlenie w pokrywie 120x40
« dnia: Październik 30, 2014, 20:51:35 20:51 »

Czy dobrze rozumiem, że aby utrzymać rośliny wymagające dużej ilości światła powinnam w moim 240l akwa mieć conajmniej 120W. Jak to się ma do standardowej pokrywy. Tam mieszczą się dwie T8 na 30W. Co trzeba zrobić żeby zwiększyć moc oświetlenia. Domyślam się że przerobić pokrywę. 4 świetlówki 30W nie zmieszczą się tam przecież. Te 45W są T5 więc i tak trzeba przerabiać i tak. Do tego zastanawiam się czy taka pokrywa nie będzie się za mocno nagrzewać.
Czy nie ma takich rozwiązań żeby kupić jakieś dwie super świetlówki nawet droższe tak żeby nie musieć przerabiać pokrywy.
Najchętniej powiesiłabym belkę i zlikwidowała pokrywę ale niestety moje mieszkanie nie wytrzyma kolejnego punktu generującego wilgoć.
Zapisane
Jerzy i Honoratka

Gawlinho

  • Gość
Odp: jak rozwiązać oświetlenie w pokrywie 120x40
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2014, 21:35:30 21:35 »

Ja w identycznym akwarium mam 3 razy 54 waty. Tylko, ze pokrywa samorobka. Moje T5 przymocowanej na takie klamry:



Bez większych przeróbek możesz dorzucic do siebie T5 przy pomocy takich uchwytów:



Rożne rośliny maja rożne wymagania światło, ceo 2, mikro/makro. Tak samo swietlowka swietlowce nie równa barwa/lumeny.

Koszt zestawu oświetlenia, uchwytów i swietlówki T5 Arcadia Plant Pro 54W (oczywiście wszystko pod 54w i 115 cm długości) to około 170 złotych.
Zapisane

mmbb18

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 13
Odp: jak rozwiązać oświetlenie w pokrywie 120x40
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2014, 21:46:59 21:46 »

Ja przy zakładaniu swojego baniaka (też 240 l. ) miałem podobny problem. Rozwiązałem go następująco: do standardowej pokrywy o wymiarach 120 X 40 dołożyłem jeszcze dwie świetlówki t5 o długości około 105 cm i mocy 54 W oraz odbłyśnik na długość świetlówki t5. Zastosowany w standardzie statecznik do świetlówek t8, zmieniłem na elektroniczny. Do nowo zakupionych świetlówek zakupiłem statecznik elektroniczny obsługujący dwie świetlówki t5. Takie rozwiązanie pozwoliło mi ograniczyć temperaturę nagrzewania się obudowy i jednocześnie bez problemów zmieściło się w przestrzeni przeznaczonej w pokrywie na okablowanie i stateczniki. Jedną z świetlówek t5 zamontowałem za pomocą uchwytów do fabrycznej świetlówki t8, a drugą przymocowałem do odbłyśnika, który przykręciłem do pokrywy za pomocą małych śrubek (nie widać ich patrząc na pokrywę z zewnątrz i nie psują estetyki pokrywy, gdyż przykręcone są do rantu niepozwalającemu wpaść do wody pokrywom na otwory do karmienia). Do standardowych świetlówek zastosowałem dodatkowo odbłyśniki i dodatkowo wykleiłem pokrywę od wewnątrz folią aluminiową. Wszystkie  elementy niezbędne do modernizacji pokrywy zakupiłem na alledrogo. Dzięki takim zabiegom zwiększyłem moc oświetlenia standardowego o dodatkowe 108 W i w sumie mam teraz 168 W. Światło włącza się na raty, najpierw świetlówki t8, a po około 30 min t5. Dodatkowo w pokrywie zastosowałem jeszcze cztery wentylatory (umieszczone w tylnej ściance) chłodzące wodę w akwa w okresie letnim. Sterowane są one za pomocą odwrotnego regulatora temperatury RT2O i włączają się gdy temperatura wody przekroczy 26,5 stopnia C. Rozwiązanie to pozwoliło mi uniknąć latem przegrzewania się zbiornika. Temperatura wody latem nie przekroczyła nigdy 28 stopni C. Mam nadzieję że chociaż w niewielkim stopniu naświetliłem Ci możliwość rozwiązania problemu z światłem.
Zapisane

kiaras

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 100
  • Witam na naszym Profilu
Odp: jak rozwiązać oświetlenie w pokrywie 120x40
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 31, 2014, 07:00:26 07:00 »

Dzięki za pomoc na was zawsze można liczyć :)
Zapisane
Jerzy i Honoratka

robertosa1

  • Gość
Odp: jak rozwiązać oświetlenie w pokrywie 120x40
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 31, 2014, 09:14:32 09:14 »

mam taki gotowy zestaw do srzedania jak cos to na priv
Zapisane

Robert

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 41
Odp: jak rozwiązać oświetlenie w pokrywie 120x40
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 30, 2015, 21:12:50 21:12 »

Należało by się przywitać w odpowiednim dziale, ale można chyba i tu więc witam Wszystkich  ;)
Miałem taki sam problem i właśnie przed chwilą zamówiłem takie coś.
http://zoolight.pl/product-pol-1528-Zestaw-Wymiana-2x30W-T8-na-2x45W-T5-90cm-Aquastar-Grolux.html
Po 5-ciu latach powrót do akwarium, zalane 20-go grudnia 2014 niby roślinki rosną, ale zobaczę co będzie i dam znać  ;D
Zapisane
Strony: 1   Do góry