Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 4 »   Do dołu

Autor Wątek: Relacja z budowy akwarium 1800 litró  (Przeczytany 11903 razy)

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 22, 2016, 13:55:16 13:55 »

czy aż tak wydajny system ogrzewania jest potrzebny? Przecież w pokoju w którym znajduje się akwarium będziesz miał ogrzewanie, które będzie ustawione na te 20-24 stopnie w zależności od upodobania. Więc system ogrzewania będzie musiał podnieść temperaturę wody tylko o parę stopni.
Lubię mieć zapas. Pesymistycznie zakładam, że w pokoju mogę mieć nawet 17 stopni (jest to najzimniejsze pomieszczenie w domu, oczywiście zależnie od temperatury na zewnątrz). Ponadto przypuszczam, że akwarium będzie robiło za kaloryfer w tym pomieszczeniu :) Na chwilę obecną pokój mam nieogrzewany i satysfakcjonujące będzie dla mnie osiągnięcie potrzebnej temperatury w obecnie panujących warunkach.
czy równomierne rozłożenie rurek nie poprawiło by wymiany ciepła, podobnie jak wymiana rurki pex, na np wężownice z nierdzewki?
Takie skręcenie rury zmniejsza opory wody wewnątrz, nie wydaje mi się, aby inny sposób ułożenia pexa mógł mieć jakikolwiek wpływ na lepsze oddawanie ciepła. Skupil bym się tutaj na ruchu wody aby ogrzana woda na bieżąco była wypompowywana z tej komory.
Wężownica z nierdzewki jest lepszym przewodnikiem jednak nie chciał bym mieć tak sztywnego materiału wewnątrz (jest dość ciastno). Jeżeli miałeś na myśli przewody nierdzewne karbowane to jest to ciekawa propozycja.
czy dla testu nie lepiej byłoby zalać wężownice z pexa wodą i wtedy monitorować wzrost temperatury ?
To był tylko orientacyjny test sprawdzający jak PEX będzie oddawał ciepło. Docelowym testem będzie ogrzanie całego już pracującego układu i sprawdzenie wydolności systemu.
Zapisane

brightblade

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 114
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 22, 2016, 14:16:35 14:16 »

Projekt na prawdę super przemyślany, chodziło mi dokładnie o rurę karbowaną. W temacie równomiernego rozłożenia rurek, chodziło mi bardziej żeby rurki w sumpie pookładać tak, aby zrobić jak najwięcej miejsca pomiędzy nimi dla opływającej jej wody zwiększając przy okazji skuteczność wymiany, bo tak wrzucona rurka nie będzie zbyt dobrze oddawać ciepła.

Pomęczę Cię jeszcze trochę :)
Czy przemyślałeś jakieś zabezpieczenie na wypadek braku prądu ?
Zapisane

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 22, 2016, 14:31:55 14:31 »

Czy przemyślałeś jakieś zabezpieczenie na wypadek braku prądu ?
Myślałem o tym ale bardziej pod kątem całej elektroniki w domu. Jak uporam się z wydatkami to będę chciał w przyszlości zamontować agregat z bateriami podtrzymującymi zasilanie zanim agregat się włączy :)
Zapisane

brightblade

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 114
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 22, 2016, 15:44:04 15:44 »

jak nie pomyślałeś podczas budowy o separacji obwodów ważnych i mniej ważnych to możesz mieć trudno żeby utrzymać cały dom na bateriach ale patrząc na akwarium i kawał roboty jaki w nie włożyłeś pewnie już masz to obmyślone. Czekam na fotki z zalewania, choćby próbnego :)
Zapisane

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 23, 2016, 20:04:48 20:04 »

Czekam na fotki z zalewania, choćby próbnego :)
Obecny status tj. 3 dzień zalewania :)

http://i68.tinypic.com/3469xg7.jpg
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2017, 17:35:07 17:35 wysłana przez Sławek »
Zapisane

domcia920202

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 755
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 24, 2016, 05:10:02 05:10 »

Kocur  ;D
Zapisane

husky z alaski

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 433
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 24, 2016, 10:37:17 10:37 »

Obecny status tj. 3 dzień zalewania :)


Czym jest to podyktowane?

Co za rurki wystają z dna?
Zapisane
Hau! Hau! Hauuu! Pozdrawiam

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 24, 2016, 12:52:09 12:52 »

Czym jest to podyktowane?
Przepustowością membrany RO.
Co za rurki wystają z dna?
Wystające rurki z piasku to podłączenie wylotu z pomp.
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 24, 2016, 14:20:39 14:20 »

Niezły widok sie zapowiada,
-kiedy planowany koniec zalewania?
-jak kształtuje się całościowe obciążenie brutto w miejscu zlokalizowania zbiornika względem podłoża?
pozdrawiam i trzymam kciuki - no i zazdroszczę jak nie powiem co :)
- wesołych świąt
Zapisane

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 25, 2016, 14:41:15 14:41 »

Cały proces zalewania powinien potrwać ok. 10 dni. Na chwilę obecną zbiornik jest zalany w 50%. Całość zestawu wg. szacunków nie powinna przekroczyć 3,5 tony :)
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 25, 2016, 18:21:05 18:21 »

Na chwilę obecną zbiornik jest zalany w 50%. Całość zestawu wg. szacunków nie powinna przekroczyć 3,5 tony :)
poważnie ? taki nacisk przewidujesz w miejscu montażu akwarium? 
Zapisane

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 26, 2016, 18:56:13 18:56 »

Przypuszczam że nacisk będzie troche mniejszy ale po wsadzeniu ozdób typu piasek, kamienie, korzenie powinien przekroczyć 3 tony.
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 26, 2016, 22:05:49 22:05 »

No to faktycznie ważny element. o którym nie pomyślałem rozważając postawienie większego zbiornika w domu planując jego montaż w ścianie między pokojami.
Bo u mnie rok budowy 1923 i strop drewniany z wypełnieniem gliniano-słomianym. czyli mam problem z głowy, dobrze czytać Wasze relacje i zadać niekiedy głupie pytanie. Tym bardziej, że u sąsiadki pode mną nie m w tym miejscu ścianki działowej gdzie chciałem usytuować swoje szkło wraz ze stelażem a rozstaw między zewnętrznymi ścianami to 10m a to miało być w środku.
Dzięki i pozdrawiam i trzymam kciuki czekając na kolejna relację zdjęciowa.
piotr
Zapisane

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 26, 2016, 23:08:24 23:08 »

W takiej sytuacji zwrócił bym się do konstruktora. Czasami myślimy, że coś jest niemożliwe a potem okazuje się  że jednak się da. :)
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: Relacja z budowy akwarium 1800 litró
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 27, 2016, 17:05:21 17:05 »

Z tymi panami konstruktorami i inspektorami to różnie bywa  ;)
W budynku ,w którym ja mieszkam (również stary i są w nim drewniane stropy) pani w sklepie pode mną wywaliła całą ściankę działową podtrzymującą strop,w zezwoleniu miała jedynie częściowe jaj wyburzenie ale stanowiska mężów wiele robią  >:(
Wezwałem pana inspektora od stropów drewnianych a raczej zgłosiłem do ZANU ,że cały strop się trzęsie jak cokolwiek po drodze przejedzie i oni go przysłali i jaki był finał?
Pan stwierdził
po pierwsze ,że standardowy zbiornik 120X40X50h czyli 240 ma 2 tony wagi
po drugie,nie powinno się stawiać takich zbiorników na takich stropach ze względu na rozmieszczenie belek stropowych
po trzecie , wytrzymałość stropów drewnianych to 90 kg na m2 i tak naprawdę to powinienem zrzucić wagę
Na pytania jak obliczył wagę zbiornika,stwierdzenie ,że jeśli jest inspektorem od stropów drewnianych to raczej powinien wiedzieć jak są rozstawione belki no i najważniejsze ,jak sobie wyobraża składanie życzeń świątecznych jeśli strop ma jedynie taką wytrzymałość ? jedyne co zrobił to tylko wzruszył ramionami i powiedział ,że mogę odciążyć strop wyjmując z niego "polepę" i wypełnić watą mineralną,będzie lżejszy aaaaaaa i to wszystko miał bym zrobić na własny koszt  ;) fajny facet,prawda?

Wracając do wątku,
może się mylę ale jeśli obieg podgrzewanej wody będzie zamknięty to temp. przepływającej wody będzie taka jaką ustawisz na termostacie,ilość oddawanego ciepła dopiero będzie załączać termostat,więc nie koniecznie martwił bym się o niedogrzewanie zbiornika,oczywiście ważne również będzie gdzie , w komorze wlotowej czy wylotowej zamontujesz system podgrzewania wody bo akurat sam sump jest pokaźnych rozmiarów i nie wiem (może nie doczytałem) czy będziesz go przykrywał ,ale stosując na wlocie ma troszkę mediów do pokonania  ;)
k3vin nie wiem czy rozmawiałeś już z Piotrem ale my zapraszamy na pogaduszki do nas,zresztą masz rzut przysłowiowym beretem ;D, już wróciłem po Świętach więc praktycznie jestem co dzień od 10 do 17 do dyspozycji ;)

Pozdrawiam i zapraszam Sławek
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.
Strony: « 1 2 3 4 »   Do góry