Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Oświetlenie nocne  (Przeczytany 4560 razy)

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Oświetlenie nocne
« dnia: Luty 06, 2010, 08:08:01 08:08 »

Witajcie,
Mam pytanie...banalne w sumie - ale jak reagują ryby na nocne oświetlenie w akwarium? Jak na takie oświetlenie reagują rośliny (chociaż nie powinny ani trochę). Jak najlepiej wykonać takie oświetlenie, jakie mocne powinno być, punktowe czy rozproszone? Może jako oświetlenie całego akwarium, a może jedynie części?

Zanoszę się z zamiarem stworzenia ciągu nośnego oświetlenia i teraz sam nie wiem czy lepiej czepić je tuż nad akwarium (na tylnej ściance, przyklejone do szyby od góry tak by świeciło na tylną ścianę i tło a jedynie odbitym światłem do akwarium) czy jednak powiesić je na rurce do której mam przyczepione HQI? To rozwiązania na całą długość akwarium, a jakby zastosować punktowo to można je umocować do HQI chociaż nie wiem jak zniosą wysoką temperaturę. Liczę na rady, sugestię, konstruktywną krytykę...nie bójcie się wyżywać na Adminie  :mrgreen: Co najwyżej znowu zrobię czystkę na forum  :P  :P  :twisted:  :twisted:  :mrgreen:  :ugeek:
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Re: Oświetlenie nocne
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2010, 09:22:42 09:22 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2012, 15:13:37 15:13 wysłana przez rafał.gorzów »
Zapisane
-ocenzurowano-

lukaso2504

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 278
Re: Oświetlenie nocne
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2010, 23:15:41 23:15 »

Ja w swojej pokrywie od 112l zamontowałem 4x LED 10mm BIAŁA.   Daje to tylko bardzo delikatne światełko w nocy ;)  
Podłączyłem je do zasilacza od zwykłej anteny TV.  Efekt jaki dają te diody bardzo mi się podoba.. W szczególności krewetki przemierzające akwarium w nocy..  :)
Do twojej 500litrówki na całej długości ze 25 takich diód, może byłoby ok :lol:
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Oświetlenie nocne
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2010, 07:12:57 07:12 »

25 to może być mało :) Myślałem o niecodziennym zastosowaniu - nie oświetlać akwarium jako takiego a oświetlać szybę, z której to akwarium jest sklejone tak by poświata padała na tło i je rozjaśniała - tak jak się robi te "lampki światłowodowe" :) czyli ogólnie dioda przytknięta z jednej strony szkła będzie przeświecała na drugą stronę.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

lukaso2504

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 278
Re: Oświetlenie nocne
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2010, 07:29:06 07:29 »

Cytat: "Alai"
25 to może być mało :) Myślałem o niecodziennym zastosowaniu - nie oświetlać akwarium jako takiego a oświetlać szybę, z której to akwarium jest sklejone tak by poświata padała na tło i je rozjaśniała - tak jak się robi te "lampki światłowodowe" :) czyli ogólnie dioda przytknięta z jednej strony szkła będzie przeświecała na drugą stronę.


Mogłoby dać dobry efekt.. Może tak diody zamontować na tylnej szybiej na dole?? ;) Więc byłaby oświetlona szyba i akwarium :D
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Oświetlenie nocne
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 10, 2010, 07:47:02 07:47 »

na dole to mam tlo:P na calej pow. mam tlo
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

lukaso2504

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 278
Re: Oświetlenie nocne
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 10, 2010, 07:57:53 07:57 »

Cytat: "Alai"
na dole to mam tlo:P na calej pow. mam tlo

Z czego masz tło?? Może tak wyciąć miejsce na diody??;p
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Oświetlenie nocne
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 10, 2010, 10:38:47 10:38 »

Tło to niebieska fototapeta :) dlatego też nie chcę go niszczyć "bo się może jeszcze przydać".
Podświetlanie od spodu to nie to co chcę osiągnąć jakby co:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord
Strony: 1   Do góry