Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Pleśniawka znikąd - czyli z archiwum X by Urban and co.  (Przeczytany 3353 razy)

Ania Urban

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 390
Pleśniawka znikąd - czyli z archiwum X by Urban and co.
« dnia: Lipiec 26, 2012, 14:52:17 14:52 »

Dzisiaj z przykrością wyłowiłam z nano cube borarę z pleśniawką. Kępka zrobiła się przy skrzelach, po prawej stronie tylko. Znalazłam bidę zawieszoną pod powierzchnią wody i niemrawą. Problem taki, że nie wiem, skąd mi się ta pleśniawka u niej w ogóle wzięła.

Cube ma 18 litrów, oświetlenie LED, zarośnięty cały, rośliny czyste, podłoże czyste, korzeni nie ma, kawałek kokosa, na którym jest umocowana jedna z roślin, czysty, sprzęt czysty, glona złamanego nie ma, pozostałości żarcia nie ma. Warunki są dobre, bo borary regularnie składają ikrę. Mam też w tym cubie ciężarne krewetki - jaja czyste. Te, które się wylęgły, i mają teraz po 1-2 mm też mają się dobrze. Czyli wszystko cacy.

Więc skąd pleśniawka??? Czy to możliwe, że to z osłabienia wywołanego wczorajszym zakwitem? Zakwit zlikwidowałam w ciągu kilku godzin, dodając dojrzałą wodę (z akwarium, w którym nie ma mowy o pleśniawce jakiejkolwiek). Czy Waszym zdaniem zastosować teraz jakieś środki zapobiegawcze w obu akwariach? A jeśli tak, to jakie? Niby tylko jedna borara, ale strasznie przykro mi się zrobiło. :(
Zapisane
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu. Oni żują pszczoły.

anthor

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 18
Odp: Pleśniawka znikąd - czyli z archiwum X by Urban and co.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 26, 2012, 17:10:37 17:10 »

Nie mam pojęcia co mogło być przyczyną pleśniawki, ale ja dla bym dla pewności przefiltrował wodę przez węgiel aktywny. Przez jakiś czas zajmowałem się uzdatnianiem wody w gospodarstwach domowych itp. i wiem, że węgiel aktywny to bardzo dobry sposób na pozbycie się "śmieci" z wody, ale pamiętaj, że węgiel aktywny tylko przez pewien czas oczyszcza wodę, później pochłonięty syf oddaje do baniaka. Gdzieś mam jakieś 5kg węgla aktywnego, ale muszę poszukać (jeśli jesteś chętna) Pozdrawiam
Zapisane
To je amelinium - tego nie pomalujesz!

Ania Urban

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 390
Odp: Pleśniawka znikąd - czyli z archiwum X by Urban and co.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2012, 20:54:48 20:54 »

Mam węgiel w skarpecie JBL. Jedna porcja mi została, to podzielę i włożę.
Zapisane
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu. Oni żują pszczoły.

anthor

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 18
Odp: Pleśniawka znikąd - czyli z archiwum X by Urban and co.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 26, 2012, 22:15:35 22:15 »

Hmmm... W nano cube możliwe, że zda to egzamin ale w większych baniaczkach radzę wymienić któryś z wkładów w kubełku na wkład z węglem aktywnym (na dzień lub dwa) tak aby woda, która przez takowy wkład przepływa zostawiała na nim wszelakie zanieczyszczenia i wracała czysta do akwa. Bo samo wsadzenie "skarpety" do zbiornika nie wiele pomoże. Np: mam filtr wewnętrzny z gąbką i ten oto filtr miesza wodę, a gdzieś w rogu zbiornika wkładam samą gąbkę. Sama gąbka oszpeca jedynie akwarium a nie pełni żadnej pożytecznej funkcji.
Miejmy nadzieję, że pleśniawka zawitała tylko na chwilę przy zakwicie i zginęła razem z nim. Życzę zdrowia Twoim pupilom i pozdrawiam.
Zapisane
To je amelinium - tego nie pomalujesz!

Ania Urban

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 390
Odp: Pleśniawka znikąd - czyli z archiwum X by Urban and co.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 27, 2012, 00:42:18 00:42 »

Mam wrażenie, że ta borara utknęła gdzieś nieruchomo, np. za filtrem. Raz utknęła mi tak lśniącooczka w innym baniaku i po uwolnieniu na drugi dzień też miała pleśniawkę. Czyli wychodzi na to, że choroba jest w baniakach, ale nie atakuje, chyba że rybce "coś" się stanie. Teraz gasiłam i wszyscy wyglądają dobrze. Mam nadzieję, że tak zostanie.
Zapisane
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu. Oni żują pszczoły.
Strony: 1   Do góry