Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: Jak często wymieniacie świetlówki (?)  (Przeczytany 8346 razy)

sanders

  • Gość
Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« dnia: Listopad 23, 2009, 22:07:25 22:07 »

Jak w temacie :)
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2009, 22:43:24 22:43 »

Wyczytałem gdzies ze wystarczy obrocic swietlowki o 180 stopni co piec szesc miesiacy a po około roku zaczynaja tracic swoje walory naswietlania
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

sanders

  • Gość
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 24, 2009, 06:30:53 06:30 »

Zauwazyles, czy rzeczywiscie wydajnosc swietlowek spada, czy zmieniasz profilaktycznie?
Zapisane

myslu

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 236
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 24, 2009, 07:33:48 07:33 »

U mnie było widać różnice w świeceniu po ok pół roku.
Zapisane

sanders

  • Gość
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 24, 2009, 07:51:01 07:51 »

Czym sie objawiała? Rośliny gorzej rosły?
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 24, 2009, 07:55:37 07:55 »

U mnie świetlówki po 2 latach świecenia świecą wyraźnie ciemniej niż takie same ale nowe ale i tak nie planuje ich wymieniać.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

promieniowanie

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 225
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 25, 2009, 20:48:00 20:48 »

U mnie po półtora roku 4x18W świecą jak świeciły, rośliny rosną jak rosły, bąbelkują jak bąbelkowały. I to na "analogowej" elektryce. Zużycie pewnie jest ale marginalne.
Zapisane

sanders

  • Gość
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2009, 09:00:49 09:00 »

Trwałość użytkowa T5 Aquarelle to 10000 godzin, więc teoretycznie przy kilkunastogodzinnym świeceniu każdego dnia wychodzi, że powinna być sprawna przez około 2 lata. Moje w grudniu będą miały rok, stąd zainteresowanie tematem...
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2009, 22:16:09 22:16 »

Cytat: "sanders"
Trwałość użytkowa T5 Aquarelle to 10000 godzin, więc teoretycznie przy kilkunastogodzinnym świeceniu każdego dnia wychodzi, że powinna być sprawna przez około 2 lata. Moje w grudniu będą miały rok, stąd zainteresowanie tematem...

Ja tam w te pierdoły co wypisuja nie wierze a po drugie to jest zywotnosc całkowita swietlowki
Dla porownania mozesz obok starej podłaczyc nowa i wtedy zobaszysz roznice
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

marti

  • Gość
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 27, 2009, 19:53:33 19:53 »

Cytat: "adriaco"
Cytat: "sanders"
Trwałość użytkowa T5 Aquarelle to 10000 godzin, więc teoretycznie przy kilkunastogodzinnym świeceniu każdego dnia wychodzi, że powinna być sprawna przez około 2 lata. Moje w grudniu będą miały rok, stąd zainteresowanie tematem...

Ja tam w te pierdoły co wypisuja nie wierze a po drugie to jest zywotnosc całkowita swietlowki
Dla porownania mozesz obok starej podłaczyc nowa i wtedy zobaszysz roznice


Dokładnie, myślę że żywotność świetlówek dla T8 to 6-8 miesięcy a dla T5 12 miesięcy.

Przypominam że świetlówek nie wymieniamy wszystkich na raz. Przykładowo jak mamy dwie świetlówki to w jednym miesiącu wymieniamy jedną i na następny miesiąc kolejną.
Zapisane

myslu

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 236
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 04, 2009, 21:53:16 21:53 »

U mnie niestety zaczęły świecić jakby łabiej. Rośliny się gorzej wybarwiały i słabiej rosły. Jednak nie były to jakies super świetlówki. Teraz zmieniłem na t5 philipsa 975 chyba i światło jest rewelka.
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 05, 2009, 15:12:53 15:12 »

Może i ja coś skrobnę :) ,nie mylmy przydatności z przeznaczeniem świetlówek.
Jak nie raz już opisywali inni ,czas pracy świetlówki to nie tylko dni i miesiące,inaczej przecież przeliczy ten ,który oświetla zbiornik przez 8 godz.a inaczej będzie się to miało u osoby oświetlającej 12-14 godz.dziennie.Jak łatwo zauważyć czas pracy świetlówki w drugim przypadku jest dwa razy większy jak w pierwszym więc i jej żywotność jest o dwa razy mniejsza.
To że świetlówka jeszcze nam świeci nie oznacza wcale że jest jeszcze przydatna(tyczy się to zbiorników roślinnych),bo jak sami zauważyliście ma już niestety inne światło(czyli poprostu światło innej barwy),które nie jest przydatne dla roślin a może być super dla wzrostu glonów.
Pamietać by również należało że świetlówki kiedyś produkowane nie miały specjalistycznego przeznaczenia czy to do akwari czy do terrari,wraz z nieustannie kroczącą techniką produkowane są coraz to nowsze oświetlenia i za czym idzie ich źródła światła,począwszy od żarowego a jak na razie na diodach leed kończąc :lol: , i tak naprawdę to niewiadomo co będziemy mieć za rok jako oświetlenie w naszych zbiornikach ;) .
Znający się na zagadnieniu  ludzie opisują że przydatność świetlówki do oświetlenia zbiorników to pół roku,tylko czy to tyczy się świetlówek nowej generacji?czy są to dane po przedrukach?czyli stare?
Myślę że zużycie świetlówki najlepiej jest określić samemu i kierować się własnymi spostrzeżeniami takimi jak tempo wzrostu roślin,pojawianie się glonów,wybarwienie ryb czy choć by różnice w "mocy" światła,przecież każdy z nas pamięta jak rośliny szaleją po wymianie świetlówek ,które już zbyt długo były nad akwarium.Reasumując:uważam że świetlowki powinny być wymieniane co 6-7 miesięcy i oczywiście tak jak już wczesniej było napisane nie wszystkie na raz.
Dobrze jest sobie zaznaczyć ,którą ze świetlowek już wymieniliśmy(nawet zwykłym mazakiem ,kropkę postawić)bo przecież mając "baterię oświetleniową"nie sposób zapamiętać co już wymieniliśmy a co nie :lol: .
Przepraszam za taki wywód ale cosik mnie tak naleciało by dodać coś od siebie :oops:
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 05, 2009, 16:24:08 16:24 »

Dlatego HQI jest warte swojej kasy, ponieważ praktycznie do końca życia żarnika jest zgodne ze specyfiką... :) a potem żarnik po prostu umiera
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Przemek

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 18
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 09, 2009, 19:34:45 19:34 »

Ja kilka świetlówek mam chyba ok 2 lata, świecą po 12h dziennie, ostatnio jak wymieniałem świetlówkę to między nową a starymi nie widać na oko żadnej różnicy. Jedyne co to czyszczę je kwaskiem cytrynowym co 3 miesiące, po takim zabiegu wyglądają jak nowe. Aha świetlówki są zwykłe najtańsze o barwie 6400k.
Zapisane

sanders

  • Gość
Re: Jak często wymieniacie świetlówki (?)
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 09, 2009, 20:14:41 20:14 »

Przemku na innym forum jestes pod nickiem Prezes2009? :)
Zapisane
Strony: 1 2 »   Do góry