Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2   Do dołu

Autor Wątek: [112l] Roślinne Kreta  (Przeczytany 9303 razy)

sanders

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 30, 2009, 09:49:45 09:49 »

Cytat: "markis"
U Kreta jest 4x18W światła + CO2 co uważam za poziom, przy którym to więcej nawozów jest korzystniejsze niż mniej. Wszystko dzieje się szybcie jakieś 10x w stosunku do akwa bez CO2.
Przy takim świetle może być trochę trudno z bimbrownią.

Sucha masa roślin składa się z ok. 45% C, 1,5% N, ..., i promili mikroelementów.
To pokazuje co jest najważniejsze i na co powinien być położony największy nacisk.

Ja używam PGC Classic + Ferro+ i własne macro (KNO3 + K2HPO4).
Czysty żwir bez dodatków i woda 100% kranówka


no wlasnie tez mam bimber i jeszcze wiekszy power. akwa 102l, 78W i male starty bo zbiornik ma 34cm wysokosci. swietlowki T5 Philips 865 + Aquarelle, 10cm nad lustrem, jedna roslina - dekalcyfikacja biogenna. ph po odpaleniu bimbrowni miedzy 7,0-7,5, two 12, nie wiem czemu wzroslo, bo zbilem demineralka do 10. czy zeolit to moze powodowac, chyba nie... moze ten wytracajacy sie wapien na lisciach (?). co bys zasugerowal, jak postepowac w moim przypadku. mam na mysli jak dlugo ma swiecic, czy co2 bimber wystarczy (srednio 1 babel/sekunde - dyfuzor kostka lipowa), czy PGC przy podmianach narazie wystarczy???

ferro i makro to chyba tez produkty PG nie...?  :D
Zapisane

markis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 169
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 30, 2009, 10:48:15 10:48 »

Cytat: "sanders"
no wlasnie tez mam bimber i jeszcze wiekszy power. akwa 102l, 78W i male starty bo zbiornik ma 34cm wysokosci. swietlowki T5 Philips 865 + Aquarelle, 10cm nad lustrem, jedna roslina - dekalcyfikacja biogenna. ph po odpaleniu bimbrowni miedzy 7,0-7,5, two 12, nie wiem czemu wzroslo, bo zbilem demineralka do 10. czy zeolit to moze powodowac, chyba nie... moze ten wytracajacy sie wapien na lisciach (?). co bys zasugerowal, jak postepowac w moim przypadku. mam na mysli jak dlugo ma swiecic, czy co2 bimber wystarczy (srednio 1 babel/sekunde - dyfuzor kostka lipowa), czy PGC przy podmianach narazie wystarczy???

ferro i makro to chyba tez produkty PG nie...?  :D

Zdecydowanie za mało CO2. Skoro mieszkasz w Zdrojach to na 99% mamy tą samą wodę z Miedwia. Ja mam pH ok. 6.6 i daję 3-4 b/sek. przy podobnej pojemności akwa. Daj sobie spokój ze zbijaniem twardości. Szkoda czasu i pieniędzy. Sam też kiedyś obwiniałem za niepowodzena twardą wodę. Czas świecenia standardowy czyli 8min-10optimum-12max

Uruchom może drugą bimbrownię. Sam kiedyś fermentowałem w 5l butli po wodzie mineralnej i wydaje mi się że udawało się uzyskać tyle CO2, że ryby czasem miały odjawy przyduszenia. Większ temp. to szybsza rekacja fermentacji - pomaga grzejnik lub bliskość filtra kubełkowego (jeśli takowy używasz).
Jednak przy oświetleniu jakiego używacie Ty i Kret zdecydowanie polecam zakup bulti i reduktora.
Względny spokój na kilka miesięcy z nabijaniem i dawkowaniem.

W PGC brak jest N i P. To nie wystarczy (chyba, że akwa pojedzie na 1 świetlówce)
Wg badań przy świetle ok. 1W/l i przy optymalnych poziomach wszystkich minerałów rośliny mogą pobrać z wody nawet ok. 4ppm NO3 dziennie.

Także oszacuj z grubsza ile Ci potrzeba NO3.

Na koniec jeszcze to:
Więcej NO3 (gdy było go mało) => większa konsumpcja CO2 i PO4 + mikro
Więcej CO2 (gdy było go mało) => większa konsumpcja NO3 i PO4 + mikro
Więcej PO4 (gdy było go mało) => większa konsumpcja CO2 i NO3 + mikro

Trzeba o tym pamiętać, że zmiana jedego z tych stężeń pociąga za sobą pewne konsekwencje!

Być może stąd wyrósł mit, że PO4 powoduje glony. Kiedyś żelazną regułą było utrzymywanie poziomów P na niewykrywalnych poziomach dla utrzymania glonów w ryzach. Po dziś dzień można jeszcze spotkać te "prawdy" na różnych "pomocnych" preparatach akwarystycznych.  :)
Ktoś kiedyś dodał więcej P i po jakimś czasie okazało się że pojawiły się glony.
Rzadko kiedy można wyciągnąć jakieś prostolinijne wnioski. Procesy w akwarium nie się wcale proste jak budowa cepa.

pzdr

PS.
PG Ferro+ oczywiście. Makro mam swoje (w butelkach po PG Macro ;))
Zapisane

sanders

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 30, 2009, 11:43:14 11:43 »

no z pewnoscia to samo zrodlo :) ph 6,6 zapewne ze wzgledu na wieksza ilosc rozpuszczonego CO2, mierzylem prosto z kranu to jest okolo 8, ale to dobrze, ze poczatkowo jest takie gdy mamy zamiar dawac dwutlenek wegla w wiekszej ilosci. temperature mam 25 stC, ale przy dlugosci akwarium 112cm, chyba lepiej dac 27, bo i tak beda straty. tak sobie teraz wymyslilem, ze faktycznie odpale druga butle i przy pomocy trojnika podlacze pod jeden licznik babelkow. dzieki za sugestie, jakby co to bede pisal na priv, zeby nie zasmiecac watku...
Zapisane

Anonymous

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 30, 2009, 13:47:22 13:47 »

sanders jeżeli o mnie chodzi to spokojnie możesz z markisem rozmawiać w tym wątku bo też z chęcią poczytam i się doszkole ;)

Chciałbym zdać mały raport z tego co się dzieje w akwarium.

Rośliny:
1 Vallisneria - widać powoli rusza, nie ma żadnych braków
2 Pistia stratiotes - rośnie bardzo słabo i liście żółkną (w poprzednim akwa rosła jak głupia (możliwe że dlatego że w tym jarzeniówki są blisko tafli wody)
3 Egeria densa - już wystartowała, ma żywe kolory i jest bardzo gęsta
4 Limnophila sessiliflora - praktycznie w ogóle nie rośnie, u góry jest bardzo jasna i "sypie się"
5 Ceratopteris siliquosa - lekki przyrost + widać że rosną młode "odnogi"
6 Ludwigia repens - rośnie bardzo ładnie, nie za szybko do góry ale za to gęsto i jest soczyście czerwona
7 Microsorum windelov - kilka młodych listków + NITKI :(
8 Bacopa Caroliniana - red - stoi w miejscu
9 Hygrophila Polysperma - starsze rośliny opadają za to młode rosną dość szybko i ładnie różowe
10 Cryptocoryne Wendtii - 3 młode listki
11 Cryptocoryne Wendtii brown - 2 młode listki
12 Heteranthera Zosterifolia - rośnie bardzo ładnie, nowe przyrosty są soczyście zielone i zdrowe
13 Didiplis diandra - widać że podrosły około 1cm lecz młode listki są zielone zamiast pomarańczowe (może dla tego że do lustra wody mają 18cm)
14 Duży heniek - jak na moje oko to chyba mu dobrze
15 Eleocharis acicularis - kilka szczepek zżółkło + reszta stoi w miejscu
16 Pogostemon helfer - bez zmian
17 Blyxa - nie jest już tak ładna jak u ciebie markis, trochę przyciemniała i kilka listków zgniło. To już chyba 3 raz jak próbuje z blyxą od Ciebie i 2 razy się nie przyjęła a warunki dla niej myślę że u mnie nie są najgorsze, wydaje my się że u Ciebie ona ma Tak dobrze że później jej czegoś brakuje.

Nawozy:
Dzisiaj pierwszy raz podałem Tropical Ferro-Aktiv 2ml + Tropical Aqua Plant B 2ml

Oświetlenie:
Zmniejszyłem do 8h/dobę
Zapisane

Vishakha

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 30, 2009, 13:59:26 13:59 »

Hmmm popatrzec na 1 fote i na ta i widac jak krzaczory sie rozrosły :D hehe ładnie ładnie :D
Zapisane

markis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 169
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 30, 2009, 14:16:38 14:16 »

Cytat: "Kret89"
sanders jeżeli o mnie chodzi to spokojnie możesz z markisem rozmawiać w tym wątku bo też z chęcią poczytam i się doszkole ;)

Chciałbym zdać mały raport z tego co się dzieje w akwarium.

[...]

17 Blyxa - nie jest już tak ładna jak u ciebie markis, trochę przyciemniała i kilka listków zgniło. To już chyba 3 raz jak próbuje z blyxą od Ciebie i 2 razy się nie przyjęła a warunki dla niej myślę że u mnie nie są najgorsze, wydaje my się że u Ciebie ona ma Tak dobrze że później jej czegoś brakuje.

Nawozy:
Dzisiaj pierwszy raz podałem Tropical Ferro-Aktiv 2ml + Tropical Aqua Plant B 2ml

Oświetlenie:
Zmniejszyłem do 8h/dobę

Żółknięcie, jaśniejsze szczyty ale też blyxa zmieniająca na oliwkowy kolor a nowe liście czerwonawe-pomarańczowe to objawy wskazujące na braki N i pewnie CO2 też.
U mnie blyxa rośnie w "przewiewnym" ;) miejscu i trafia do niej sporo mgiełki z CO2.
Spróbuj przesadzić tymczasowo w różne pod względem cyrkulacji i odległości od dyfuzora miejsca i obserwuj.
Ponieważ masz ją od niedawna musi się jeszcze zaadoptować do nowych warunków.
Ja mam u siebie około: 30ppm NO3, 4ppm (to nie pomyłka) PO4 i 30+ CO2 (chociaż co do tego ostatnio mam wątpliwości).

pzdr
Zapisane

Anonymous

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 30, 2009, 14:37:30 14:37 »

Co do blyxy to faktycznie jest ona wymagająca ale Limnophila sessiliflora w poprzednim akwarium rosła jakieś 15cm tygodniowo, była gęsta i ładnie zielona a miałem tam 0,58watt na litr i brak CO2 tutaj licząc że akwa profil w rzeczywistości ma 95litrów to mam 0,75watt/litr + CO2 jako takie ale jest.  Stosowałem FerroAktiv i AquaPlant B Bez nawozu i fosforu ponieważ ryb mam dość dużo. Myślisz że braki N wypełnię po wpuszczeniu ryb??

Myślicie że powodem słabej kondycji niektórych roślin może być wysoka temp?? U mnie rano jest 27*C-wieczorem 29*C. Wczoraj zamontowałem wentylatory więc 27*C powinno być już stale
Zapisane

markis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 169
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 30, 2009, 20:56:31 20:56 »

Cytat: "Kret89"
Co do blyxy to faktycznie jest ona wymagająca ale Limnophila sessiliflora w poprzednim akwarium rosła jakieś 15cm tygodniowo, była gęsta i ładnie zielona a miałem tam 0,58watt na litr i brak CO2 tutaj licząc że akwa profil w rzeczywistości ma 95litrów to mam 0,75watt/litr + CO2 jako takie ale jest.  Stosowałem FerroAktiv i AquaPlant B Bez nawozu i fosforu ponieważ ryb mam dość dużo. Myślisz że braki N wypełnię po wpuszczeniu ryb??

Myślicie że powodem słabej kondycji niektórych roślin może być wysoka temp?? U mnie rano jest 27*C-wieczorem 29*C. Wczoraj zamontowałem wentylatory więc 27*C powinno być już stale

Ryby istotnie produkują N ale pod postacią NH3/NH4 a to już nie jest wesoło zwłaszcza jak "producentów" jest dużo i są wprowadzeni z dnia na dzień. Kolejny szok dla ekosystemu.
Przed zmianami ziele Ci rosło bo nie miałeś CO2 i makro pochodzące od producentów wystarczało. Tak jak napisałem wcześniej CO2 podnosi tempo wzrostu jakieś 10x.

Większa temp. oznacza szybszy wzrost z jednej strony a zgodnie z prawami fizyki mniejsze nasycenie gazem z drugiej strony (raczej mało istotny wpływ). Barr twierdzi, że tempo fotosyntezy w wodzie 20* i 28* to różnica 2x.

Chcąc niechcąc musisz sobie przyrządzić jakieś macro lub kupić komercyjny produkt PG Macro lub PlantaActive.

pzdr
Zapisane

Anonymous

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 30, 2009, 21:11:21 21:11 »

Czyli te 2 nawozy jakie stosuje nie wystarczą?? Szczerze mówiąc w poprzednim zbiorniku kiedyś używałem serii PG (macro+ferro+classic) i nie byłem bardzo zadowolony ale mogę spróbować raz jeszcze. Kupić całą serię??

P.S. markis jak nazywa się ta roślinka której dałeś mi szczepkę??
Zapisane

markis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 169
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 30, 2009, 21:24:03 21:24 »

Możesz kupić Tropica Plant Nutrition+ (o ile nie pokręciłem nazwy), który ma wszystko i zobaczyć jak to będzie.
Jednakże kluczem do sukcesu jest CO2 (stabilność dostaw i jego poziom). Sam ciągle mam z tym problemy. Przy 1W/l jak u mnie to jest już szybka jazda.

Ta roślinka to Ranunculus inundatus.

pzdr
Zapisane

arsik

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 353
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 31, 2009, 11:03:23 11:03 »

Cytat: "markis"
Jednakże kluczem do sukcesu jest CO2 (stabilność dostaw i jego poziom).

Witam!
Zgadzam się! Ja gdy chciałem "przyspieszyć" rośliny na wystawie to podkręciłem CO2 i efekt po 2 dniach b. widoczny ;-)

Pozdrawiam
Artur
Zapisane
www.akwapasja.pl
https://www.facebook.com/akwapasjaPL
Mój fishroom: Pyrzycka 33, Szczecin.
Tel. 608 585 535. Zapraszam.
Strony: « 1 2   Do góry