Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: ZDJĘCIE-małe robaki w akwarium tarliskowym paletek!  (Przeczytany 5631 razy)

olliebollie

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4
ZDJĘCIE-małe robaki w akwarium tarliskowym paletek!
« dnia: Styczeń 05, 2013, 01:16:21 01:16 »

Witam wszystkich,

moje akwa to :

180 litrów
parka paletek
zero roślin i podłoża (akwarium tarliskowe)

NO2- 0
NO3- 20
PH- 6,3
GH- 5
KH- 0
CU- 0
TDS- 240
AMONIA- 0,25

tygodniowa podmianka wody RO 20%
filtr zewnętrzny JBL CrystalProfi e901
akwarium ma rok

Chciałabym prosić o pomoc w zdiagnozowaniu tych robaków i porady jak je zlikwidować.
Robaki pojawiły się u mnie na szybie, są wielkości 3-4 mm, bardzo cieniutkie. Poruszają się bardzo powoli.

Nie chcę bagatelizować tego problemu zwłaszcza ze względu na ikrę składaną przez paletki.

Bardzo będę wdzięczna o jaką kolwiek pomoc, dziękuję!

Zapisane

kazikk

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 456
  • JBP
Odp: ZDJĘCIE-małe robaki w akwarium tarliskowym paletek!
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2013, 11:40:10 11:40 »

Wyglądem przypomina wypławka.

Walkę można podjąć na dwa sposoby:
"... najstarszych metod należy mechaniczne usuwanie szkodników, uprzednio znęconych mięsem.
    Do tego celu bierze się około 1 dkg. mielonego mięsa wołowego i wkłada do kawałka gazy opatrunkowej. Całość zawiązuje się nitką i taki woreczek z przynętą wrzuca się do akwarium, bacząc, by koniec nitki wystawał nad górną ramą zbiornika. Sam woreczek powinien dotykać podłoża akwarium, a usytuowany być powinien w najciemniejszym kącie, a więc przypuszczalnie tam, gdzie najwięcej gromadzi się wypławków. Przynęta musi pozostać na całą noc. W ciemnościach rozpoczyna się zwykle pochód robaków w kierunku mięsa. Robaki posługują się tu zmysłem powonienia. Trafiają nieomylnie. Po pewnym czasie woreczek pokryty jest śluzowatą warstwą wypławków. W takim momencie trzeba przynętę wyciągnąć za wystającą z wody nitkę, a następnie zanurzyć na moment w gorącej wodzie, dla zabicia zebranych wypławków. Po tym zabiegu woreczek wkłada się ponownie do akwarium, powtarzając czynność wielokrotnie."
Jest też metoda chemiczna, ale wtedy trzeba i tak zrestartować akwarium w celu usunięcia chemii.


Ponad to literatura podaje, że po około 8 tygodniach mogą pojawić się na nowo rozwijając się z jaj które przetrwały :/
Zapisane
><((((°>  ><((((°>

olliebollie

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4
Odp: ZDJĘCIE-małe robaki w akwarium tarliskowym paletek!
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2013, 12:13:42 12:13 »

Bardzo dziękuję za poradę ale czy to oby napewno wypławek  ?
Te robaki siedzą  na szybie niezależnie czy jest dzień i noc, prawie wogóle się nie porujaszją. Wypławek przecież unika światła.
Obstawiałam na nicienie ale wyczytałam, że można je wyplenić poprzez nawożenie co2, ale też nie działa bo zaobserwowałam te robaki w moim krewetkarium rónież a tam stosuję CO2!
Musiałam je przenieść na odmulaczu.. jestem załamana bo chciałam włożyć podłoże aktywne do zbiornika z krewetkami i to bez sensu jak mam w nim robaki i brak wiedzy jak z nimi walczyć!
Ale zastosuje się do Twojej rady z mięsem, zobaczymy czy to coś pomoże.

Zapisane

kazikk

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 456
  • JBP
Odp: ZDJĘCIE-małe robaki w akwarium tarliskowym paletek!
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2013, 12:23:25 12:23 »

Jeżeli ta technika nie poskutkuje, to jest specyfik, który nie jest szkodliwy ani dla ryb ani dla roślin, a jest skuteczny przeciw wypławkom, to 'No planaria'.

Co do unikania światła to nie ma zasady. Teoretycznie boją się światła, ale gdy jest ich większa ilość widać je i przy świetle.
Zapisane
><((((°>  ><((((°>

olliebollie

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4
Odp: ZDJĘCIE-małe robaki w akwarium tarliskowym paletek!
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 05, 2013, 12:44:58 12:44 »

Ok, wczoraj go właśnie kupiłam na ebayu
bo zauważyłam, że tutejsze sklepy są ubogie w lekarstwa dla ryb, mają jeden specyfik działający na wszystkie choroby  :-\

Ale zanim zastosuje lek, spróbuję metodę mięso
Zapisane

Jarek

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 98
Odp: ZDJĘCIE-małe robaki w akwarium tarliskowym paletek!
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 05, 2013, 13:21:31 13:21 »

Ja No Planarię kupiłem właśnie w Szczecinie, u Arsika ;)
Działa, ale trzeba pamiętać, że kurację należy powtórzyć dwu lub nawet trzykrotnie żeby wytępić wypławki, które wylęgają się z form przetrwalnikowych.
Zapisane
Akwarium nie cieknie - ono tak znaczy swój teren.

maciekmaniaq

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 129
Odp: ZDJĘCIE-małe robaki w akwarium tarliskowym paletek!
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 05, 2013, 22:08:09 22:08 »

ja u siebie pozbyłem się podkreceniem grzałki na tyle ile fabryka dała(32stopnie chyba) nie wróciły więcej. taką temp utrzymywałem przez chyba jeden dzień pózniej jak spadła do normalnej wpuściłem ryby i żadnych problemów nie miałem
Zapisane

melkora

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 680
Odp: ZDJĘCIE-małe robaki w akwarium tarliskowym paletek!
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 05, 2013, 22:40:11 22:40 »

Nie miałam nigdy tego paskudztwa, ale słyszałam, że ograniczenie karmienia pomaga.
Zapisane

olliebollie

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4
Odp: ZDJĘCIE-małe robaki w akwarium tarliskowym paletek!
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 05, 2013, 23:47:35 23:47 »

Kupiłam dzisiaj górami, polecili mi to w sklepie i powiem wam, że byłam w szoku  :o jak po trzech godzinach nie mam żadnego robaka. Nie mogły się one nigdzie schować ponieważ nie mam wogóle roślin ani podłoża. Gurami górą !  8)
Zapisane
Strony: 1   Do góry