Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: Chyba ospa :(  (Przeczytany 5525 razy)

Seledynka

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Chyba ospa :(
« dnia: Czerwiec 28, 2013, 20:01:20 20:01 »

 Witam zauważyłam że mieczykowa od dwóch dni jest ospała i siedzi w kącie a dzisiaj  na ogonie widać mikro małe białe kropki,przyjrzałam sie gupikowi też ma na ogonie czarna molinezja również :( czy to wskazuje na ogólną ospe w akwarium? Czy jest szansa na wyleczenie całej obsady? Co w razie restartu? Wszystko do odkażania? (Filtry,kamienie,rośliny ....ludu akwarium praktycznie dopiero co ruszyło :(
Zapisane

Gawlinho

  • Gość
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2013, 20:07:06 20:07 »

Tylko na płetwach? Może grzybica? Tutaj napisałem o ospie: http://naszaakwarystyka.pl/teksty,choroby_ryb,5,1,ichtioftirioza_ospa_rybia,5.html
Zapisane

Seledynka

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 28, 2013, 20:53:28 20:53 »

Jak spojrzałam na Twój link to ryby są zakropkowane a moje mają tylko na ogonach i płetwach ale może to wstęp do ospy bo wczoraj jeszcze nie miały więc może to początek? Mieczyk kąpany jest od dwóch dni w formisolu bo dostał białą plame przy płetwie grzbietowej i dostałam ten lek by go moczyć w nim 15 minut dziennie,ale pozostałe rybki były oki od dzisiaj coś się dzieje
Zapisane

sawu

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 486
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 28, 2013, 21:19:52 21:19 »

stawiam na ospę i leczenie w ogólnym , o ile się nie mylę po miesiącu jest nawrót choroby i wtedy też zapobiegawczo dawkę leków osobiście stosuję Ichtio Tropicala w wypadku ospy ale nie pamiętam kiedy ostatnio ją miałam.
Zapisane

Seledynka

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2013, 21:43:29 21:43 »

To wychodzi na to że jutro mam kupić tego Tropicala i calą obsade leczyć a co z filtrem? Mam zewnętrzny kubełkowy coś musze wyjąć ? Mam taki http://www.zooplus.pl/shop/rybki/filtry_pompy_akwaryjne/filtr_zewnetrzny/eheim/113080 będe musiała coś wymieniać w nim ? Ludzie zbankrutuje  :(
Zapisane

Seledynka

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 28, 2013, 21:53:56 21:53 »

I jeszcze pytanie co po ewentualnym leczeniu ? Kamienie rośliny wszystko zainfekowane przecież :( zawsze coś zostanie po tej zarazie ,nowy filtr i już będę musiała wszystkie wkłady wymieniać na nowe po ewentualnym wyleczeniu
Zapisane

melkora

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 680
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 28, 2013, 23:04:33 23:04 »

Na początek spokój :), ospa to nie tragedia. Nie musisz przeprowadzać dezynfekcji. Tu masz w miarę rozsądną stronę na ten temat http://www.domowe-akwarium.pl/ospa_rybia.php#leczenie . Nie doczytałam czy na stronie napisali jeśli zdecydujesz się na leczenie chemią pamiętaj aby zgasić na czas kuracji światło w akwarium. Dużo napowietrzaj bez względu na metodę leczenia. 
Zapisane

Seledynka

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 28, 2013, 23:18:39 23:18 »

Napisali kuracja 3,4 tygodnie ...tyle czasu bez światła ? Jak napisałam jutro jade po lekarstwo no musze spróbować z leczeniem  :'( i jutro wyjeżdżam do wtorku buuuu co za wyjazd nie wiem co zastane po powrocie taka nędza że szok a jeszcze wczoraj cieszyłam się z narybku w kotniku.Na tą chwile jestem nastawiona na Ichtio Tropical bo to chyba najlepsze i tylko żyje nadzieją że diagnoza właściwa ,ale wszystkie zakropokowane to pewnie tak
Zapisane

sawu

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 486
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 29, 2013, 09:48:22 09:48 »

ja mam wszędzie zwykłe filtry gąbkowe więc nie wiem jak z twoim jeżeli chodzi o rośliny podłoże itd nie przejmuj się, tak jak mówiłam po ok 4 tyg występuje nawrót choroby jak wyleczysz je to później już jest wszystko tak jak było wcześniej, niczego nie musisz wyrzucać czy dezynfekować (przynajmniej ja tego nie robiłam). Będzie dobrze :) przy kuracji Ichtio nigdzie chyba nie jest napisane o zgaszonym świetle  ale tak jak ktoś wcześniej pisał możesz je zgasić np. w pierwszych dniach leczenia, i  napowietrzanie to podstawa. Jeżeli to początek choroby to jestem dobrej myśli :)
Zapisane

melkora

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 680
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 29, 2013, 11:31:50 11:31 »

To nie najlepiej że zostawiasz rybki bo poziom leku trzeba uzupełniać:(, szczególnie jeśli masz dużo roślin). Światło gasi się ponieważ rozkłada ono zieleń która jest składnikiem preparatu. Pamiętaj o podniesieniu temperatury, w zależności od posiadanego gatunku rybek nawet do 32 stopni. Jeśli masz rybki przydenne np piskorki powinnaś wybrać lek bez błękitu, a jak masz neonki to nie dawać soli.
Zapisane

Seledynka

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 29, 2013, 20:17:47 20:17 »

Kupiłam ichtio dzisiaj zapodałam do akwarium i zobaczymy jestem poza domem i nerw bierze wypad weekendowy średnio udany bo myślami jestem co w akwarium sie dzieje :( pytałam trzech gości z tego sklepu co ze światłem przy tym leku każdy mówił spokojnie zostawić...a gorsze info że mieczykowa dzisiaj martwa była z wydłubanymi oczami  :'( tak jestem przybita bo niby rybki do wc można spuścić a my ni huuu z wekendu poza domem  sie nie cieszymy :( no nic ichtio podane,mikroelementy też i zobaczymy w poniedziałek  :-[

Zapomniałam dodać że napisane było w leku dać 10 ml na 100l a potem dodać po trzech dniach kolejną dawke więc o jakim uzupełnianiu mowa ?
Zapisane

Seledynka

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 29, 2013, 20:20:48 20:20 »

Temperature zostawiłam 30 st
Zapisane

melkora

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 680
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 29, 2013, 21:46:21 21:46 »

Z tego co wiem to ichtio zawiera zieleń, więc światło jest niewskazane (  w razie wątpliwości polecam google ). Co do uzupełniania to zieleń jak i zresztą błękit są wchłaniane przez rośliny dlatego przy mocno obsadzonych zbiornikach trzeba modyfikować dawkę. Pamiętaj o wyłączeniu filtra lub wyjęciu wkładów jest jest to filtr biologiczny, jeśli mechaniczny to ok.
Zapisane

Seledynka

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 30, 2013, 15:48:27 15:48 »

Jestem już w domu bo jednak myśli były tylko wokół tego co się dzieje w akwarium  :-\ tak to jest jak człowiek weźmie sobie coś pod opieke ;) wczoraj było zapodane lekarstwo i zastałam całą obsade w komplecie  :D tak się bałam zajrzeç do akwarium,forma rybek wygląda na dobrą,z filtra wyjęty wkład,temperatura utrzymywana na 30 st.Tak się zastanawiam nad temperaturą bo wyczytałam że ta zaraza ginie powyżej 32 st ale kurcze bałabym się o rybki chyba to jednak ryzyko,jak myślicie? Google niby obszerne ale cholerka nie moge znaleźć konkretnego info co do oświetlenia podczas kuracji ???
Zapisane

melkora

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 680
Odp: Chyba ospa :(
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 30, 2013, 16:03:26 16:03 »

Co do temperatury to zależy jaką masz obsadę,  jeśli chcesz porady to ją podaj.
Zapisane
Strony: 1 2 »   Do góry