Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Transport ryb z rodzaju Channa  (Przeczytany 4146 razy)

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Transport ryb z rodzaju Channa
« dnia: Maj 22, 2011, 15:50:19 15:50 »

Witam serdecznie!

Potrzebuję porady dotyczącej transportu ryb z rodzaju Channa - Wężogłowy, które podobnie do Gurami i Bojowników oddychają powietrzem atmosferycznym. Rybki mają podróżowac z konduktorem w pociągu z Poznania, czyli posiedzą w workach po 2-3 sztuki jakieś 4 godziny. Mają dostać tabletki z tlenem, czyli do worka nie zostanie wtłoczony tlen z butli - czy tabletki podniosą także stężenie w powietrzu nad wodą? To jest właśnie moje pytanie do Was, proszę o pomoc:) Proszę także o uwagi co do aspektów podróży ryb na które nie zwróciłem uwagi!:)
Zapisane

demonkuba16

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 110
Odp: Transport ryb z rodzaju Channa
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2011, 16:46:12 16:46 »

powiem tak... Polypterusy także mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Jechały do mnie 7 godzin w autobusie zapakowane w worek z powietrzem...normalnym powietrzem. Po odebraniu paczki były w bardzo dobrej kondycji;)
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: Transport ryb z rodzaju Channa
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 22, 2011, 16:51:33 16:51 »

dzięki, napawa mnie to optymizmem:)
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: Transport ryb z rodzaju Channa
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2011, 06:30:43 06:30 »

Gdyby ktoś miał podobny problem w przyszłości - wody w worku tyle, żeby ryba mogła się wygodnie obrócić i maksymalnie dużo powietrza oraz bez tabletek z tlenem. Podobno tabletki z tlenem na tak krótkiej trasie więcej by zaszkodziły niż pomogły, pozostaje także kwestia czy dotleniają także powietrze w worku. Gdyby zastosować tlen z butli, na pewno można by dolać więcej wody dla komfortu lub wysłać w dłuższą trasę:)
Zapisane

robaczek

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 279
Odp: Transport ryb z rodzaju Channa
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 25, 2011, 00:41:39 00:41 »

Ja natomiast mam złe doświadczenia związane z tabletkami tlenowymi. Kiedys pewna osoba z Krakowa podawała mi przesyłka konduktorska sumy - Synodontisy 4 sztuki wielkości 10-14cm. Ryby przeżyły transport, ale były tą tabletka tlenową poparzone, może to z przedawkowania.
Ryby oddychające powietrzem atmosferycznym na krótki czas transportuje się w powietrzu, natomiast na dłużej z dodatkiem czystego tlenu np. 1/3 objętości przeznaczonej dla powietrza ma stanowić czysty tlen a resztę -2/3 powietrze.
Piotr
Zapisane
Strony: 1   Do góry