Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: OŚWIETLENIE LED CZY JEST WARTE UWAGI????  (Przeczytany 3635 razy)

ascart

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 129
OŚWIETLENIE LED CZY JEST WARTE UWAGI????
« dnia: Marzec 09, 2010, 21:00:15 21:00 »

Witam
mam dla was pewien artykuł z internetu
http://www.steruj.pl/artykuy/1/50
a sami zweryfikujcie co on jest wart
życzę miłej lektury
MAREK

Panująca obecnie moda na „oświetlenie LED” stała się motorem napędowym dla producentów opraw oświetleniowych – oświetlenie z dopiskiem LED uważane jest za najefektywniejsze i najbardziej nowoczesne – oprawy bardzo dobrze się sprzedają, chociaż większość z nich nie ma nic wspólnego z...oświetleniem.
Diody LED produkowane są już od lat sześćdziesiątych, jednak ze względu na małą i niestabilną efektywnością świetlną nie były używane do celów oświetleniowych. Dopiero w ostatniej dekadzie nastąpił gwałtowny rozwój technologii produkcji diody wysokiej mocy, tzw. PowerLED, którą można wykorzystywać w oświetleniu Wymagania stawiane instalacjom oświetleniowym (ilość światła, oddawanie barw, trwałość) spełnić mogą tylko nieliczne komponenty LED. Niestety na naszym rynku dostępne są w większości oprawy LED oparte o źródła całkowicie nieprzystosowane do tego typu wymagań. Jak rozpoznać takie podróbki i nie dać się oszukać? Przede wszystkim należy sprawdzić deklarowany przez producenta strumień świetlny. Jeżeli jedynym określeniem parametrów jest opis „super-jasna dioda LED” lub „porównywalna z halogenem o mocy np. 10W” możemy z reguły spodziewać się produktu, który może i znajdzie zastosowanie do celów dekoracyjnych, jednak emitowana przez niego ilość światła jest zbyt mała do celów oświetleniowych. Przykładowo porównajmy reklamowe hasło „porównywalna z halogenem o mocy 10W” (cytat z jednej z aukcji w serwisie allegro) z rzeczywistymi parametrami diod LED. Halogen 10W klasy Capsuleline posiada strumień świetlny o wartości 140 lm. Ile prawdy odnajdziemy w tym haśle reklamowym dla taniej oprawy składającej się z 6 klasycznych diod LED o łącznej mocy 1W? Propozycja wydaje się wyjątkowo atrakcyjna, gdyż efektywność na poziomie 140 lm/W osiągają nowoczesne wysokoprężne lampy sodowe. W celach porównawczych możemy posłużyć się najnowszym rozwiązaniem – diodą Luxeon Rebel. Jest to chyba najbardziej zaawansowane rozwiązanie wśród komponentów LED dużej mocy, które przeznaczone są do celów oświetleniowych. Luxeon Rebel oferuje około 90-100 lumenów z 1W przy wymiarach 3x4,5 mm2 (ilustracja poniżej).

Niestety nawet tak zaawansowane rozwiązanie przy zasilaniu prądem 350mA nie jest w stanie sprostać porównaniu z 10W halogenem. Dopiero podwyższenie prądu zasilania (a tym samym mocy układu i obniżenie jego trwałości) umożliwia uzyskanie strumienia na poziomie 140 lumenów. Jeżeli w naszym porównaniu uwzględnimy dodatkowo straty mocy na zasilaczu prądowym, bez którego źródła LED nie moga pracować, wyniki ulegną dodatkowemu pogorszeniu.
Oczywiście efektywność diod LED jest wyższa od źródeł żarowych, jednak ze względu na swoje wymiary (uzyskanie porównywalnych wartości strumienia wymaga zastosowania kilku źródeł LED w jednej oprawie) nie są stosowane jako bezpośrednie zamienniki dla typowych świetlówek kompaktowych lub żarówek stosowanych w naszych domach. Najnowszy produkt Luxeon Rebel posiada najmniejsze wymiary pośród źródeł PowerLED dostępnych na rynku. Małe wymiary umożliwiają konstruowanie opraw o kompaktowych wymiarach, które mogą być już porównywalne z klasycznymi odpowiednikami. Na ilustracji poniżej przedstawiony został Luxeon Rebel w porównaniu do innych dostępnych na rynku profesjonalnych diod PowerLED.

Istnieją również konstrukcje oparte na standardowych źródłach LED, które śmiało przyznają się do prawdziwych (i realnych) parametrów technicznych, zaznaczając jednak ograniczony zakres ich zastosowania. Przykładowo, rodzina 1W lamp DecoLED firmy Philips posiada strumień świetlny od 2 do 17 lumenów. Lampy DecoLED przypominają swoim kształtem świetlówki kompaktowe lub halogeny jednak ich zastosowanie jest zupełnie odmienne. Nie są one przeznaczone do tworzenia warunków pracy wzrokowej (czytanie, praca przy komputerze, itp.) – ilość emitowanego światła jest zbyt mała do takich zastosowań. Z powodzeniem mogą być jednak używane jako elementy dekoracyjne, które tworzą specyficzny nastrój w naszym domu lub ułatwiają orientację przy wyłączonym oświetleniu ogólnym. Niski strumień świetlny nie przeszkadza w realizacji zadań, które zostały im wyznaczone i nie ma konieczności wymyślania w celach reklamowych opowieści, które przerastają obecne możliwości technologiczne.

Jeżeli poszukujemy oświetlenia LED przeznaczonego do oświetlenia ogólnego musimy przygotować się na zupełnie inny przedział cenowy i wybierać produkty, w których zastosowano diody PowerLED. Pozornie drogie diody Luxeon (przynajmniej 30-40PLN/sztuka) posiadają wyjątkowo wysoki wskaźnik ilości światła do ceny, który decyduje o atrakcyjności tych rozwiązań dla aplikacji profesjonalnych. 
Kolejnym istotnym parametrem źródeł światła jest trwałość i stabilność strumienia świetlnego w czasie. Wspomniany już Luxeon Rebel oferuje trwałość na poziomie 50 tysięcy godzin przy utrzymaniu strumienia świetlnego na poziomie nie mniejszym niż 70% wartości początkowej (wskaźnik określany jest jako trwałość L70). Oczywiście dla naszych producentów z serwisu allegro i importerów dalekowschodnich  technologii jest to wynik, który już dawno został "pokonany" – podawane wartości osiągają poziom nawet 100 tysięcy godzin(!!). Niestety prawda wygląda zupełnie inaczej - większość źródeł LED charakteryzuje się szybkim spadkiem strumienia świetlnego w czasie – spadek 30% strumienia występuje już po około 2000 godzin użytkowania. Typowym wynikiem dla 5mm diod jest spadek wartości strumienia po 12 tysiącach godzin o 80%! Można zadać sobie pytanie: Kiedy dioda przestaje być użyteczna do celów oświetleniowych? W momencie gdy przestaje zupełnie świecić? A może gdy nie jest w stanie wygenerować dostatecznej ilości światła dla naszych potrzeb?
 
Kluczowym elementem różniącym klasyczne konstrukcje LED od ich odpowiedników PowerLED jest system odprowadzania ciepła. Przegrzewanie się złącza LED doprowadza do szybkiego spadku emitowanego strumienia świetlnego i ostatecznie do jego zniszczenia. Rewelacyjne poziomy trwałości powyżej 50 tysięcy godzin dla klasycznych konstrukcji należy traktować z przymrużeniem oka - nawet jeżeli źródło osiągnie wspomniany okres życia to poprzez termiczne zniszczenie złącza LED emitować będzie tylko niewielkie ilości światła. Różnice pomiędzy klasyczną konstrukcją LED i PowerLED przedstawiono na ilustracji poniżej.

Na kolejnym wykresie przedstawiona została zależność trwałości względem temperatury złącza LED dla diody Luxeon K2.

Porównując strumień świetlny typowej świetlówki kompaktowej Softone 12W (610 lumenów) lub klasycznej żarówki Softone 60W (630 lumenów) względem Luxeon Rebel 1W (100 lumenów) łatwo zauważyć, że źródła LED posiadają przed sobą wielką przyszłość i zapewne staną się w przyszłości podstawowym źródłem światła w naszych domach. Niestety wciąż cena w przeliczeniu na jednostkę strumienia świetlnego źródeł LED jest proporcjonalnie wysoka. Koszt komponentów Luxeon Rebel do stworzenia odpowiednika świetlówki kompaktowej Softon 12W (cena sklepowa około 28PLN) wynosi 180PLN! Kupując dzisiaj oprawy ze źródłami LED należy uwzględnić, że przeznaczone są głównie do oświetlenia dekoracyjnego, efektowego (w szczególności kolorowe wersje LED) lub kierunkowego. Jeżeli celem naszego zakupu ma być oprawa do oświetlenia ogólnego to naszą skalą porównawczą musi być stosunek ceny do ilości światła (lumen/PLN) a nie ilości do ceny (szt./PLN). Powinniśmy być też świadomi aplikacyjnych zastosowań źródeł LED w warunkach domowych. Sprawdzą się one znakomicie jako np. oświetlenie kierunkowe podjazdu do domu, oświetlenie numeru domu, oświetlenie orientacyjne na korytarzach, itp. Jeżeli jednak zamierzamy oświetlić za pomocą LED nasze stanowisko pracy lub wykonać iluminację fasady budynku to powinniśmy być świadomi, że tylko profesjonalne konstrukcje oparte o PowerLED pozwolą zrealizować nasze cele.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2010, 11:16:12 11:16 wysłana przez Alai »
Zapisane
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą a dalszych eksperymentów zaniechał ASCART [/color=green][/color]

vtec

  • Gość
Re: OŚWIETLENIE LED CZY JEST WARTE UWAGI????
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2010, 21:22:50 21:22 »

Artykuł dość rzeczowy, jednak nie ma żadnych wzmianek o soczewkach skupiających do powerLED 'ów za pomocą których możemy uzyskać odpowiedni kąt, jak i zwiększyć strumień światła.
W tej chwili oświetlenie LED jest jeszcze drogie, i jako takie nadaje się tylko do akwariów typu nano lub odrobinkę większych.
Co do godzin świecenia to wiodący producenci już dawno przekroczyli barierę 100000 godzin świecenia i dalej zwiększają ten próg który to zostaje tak wysoki pod warunkiem nieprzekraczania A max.
Do niezaprzeczalnych zalet LEDów trzeba zaliczyć ich znikomą produkcję energii cieplnej (przeciwnie do zwykłej żarówki i świetlówki) Pozwolę sobie zacytować jedno ze źródeł
"Szeregowy moduł złożony z trzech diod 5mm/55cd daje porównywalną jasność co standardowa żarówka 5W. Porównanie wykonano na zasadzie podmiany jednej z żarówek przednich lamp postojowych samochodu. Ze względu na kierunkowość światła pochodzącego od diod, zauważalny jest efekt "niewypełnienia" reflektora skupiającego w takim stopniu, jak ma to miejsce przy zastosowaniu żarówki, która równomiernie emituje światło we wszystkich kierunkach. W przypadku diody zastosowanie reflektora w zasadzie można uznać za zbędne. W odległości kilku metrów światła tego modułu diodowego oraz żarówki wraz z reflektorem mają porównywalną jasność, przy czym dla w/w modułu diodowego zużycie energii elektrycznej jest równe w przybliżeniu P=12V*0,02A=024W"
To doświadczenie pokazuje ile energii elektrycznej żarówka wykorzystuje na produkcję energii cieplnej a ile na energii świetlnej.
Myślę że ze względu na stosunek ceny do parametrów LED'ów jeszcze musimy poczekać kilka lat na przyjęcie się tego typu oświetlenia w akwarystyce,za kilka lat powerLEDy stanieją i będą miały duuuużo lepsze parametry więc się upowszechnią, a świetlówki odejdą do lamusa.
Zapisane
Strony: 1   Do góry