Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: Moc oświetlenia.Jka dobrać  (Przeczytany 6855 razy)

Monika

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 600
Moc oświetlenia.Jka dobrać
« dnia: Kwiecień 01, 2010, 18:38:51 18:38 »

Jak myślicie czy w akwarium 80dł,30gł,40wys (96l) odpowiednim oświetleniem będzie 3x18w co daje prawie 0,6w/l czy 2x18w co da prawie 0,4w/l.Chciała bym by w akwa było sporo roślin (puki co jest 17 gatunków.Podłoże ze względu na niskie fundusze to ziemia+bazalt.
W 50l mam 30w (ok.0.6w/l) i miałam dość sporą przeprawę z glonami.W większym akwa chcę tego w miarę uniknąć.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2010, 14:36:33 14:36 wysłana przez Zona-Admina »
Zapisane
hakuna matata :)

marti

  • Gość
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2010, 18:46:51 18:46 »

Przy dużym oświetleniu zapotrzebowanie roślin na węgiel drastycznie wzrasta i wtedy trzeba podawać albo CO2 z butli albo lać spore ilości węgla w płynie. Ja bym spróbował z 2x18W i z mniej wymagającymi roślinami. Jeżeli wszystko będzie ok można dołożyć kolejną świetlówkę i odpalać ją jako dopełnienie na kilka godzin w środku dnia świecenia
Zapisane

Monika

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 600
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 01, 2010, 18:55:31 18:55 »

Tak też myślałam.Puki co nie daję nawet bimbrowni a co dopiero butli.Chyba jednak usunę całe oryginalne oświetlenie bo jest kiepsko zrobione tzn.ten cały pojemnik na statecznik zasłania światło roślinkom z tyłu a przerwa pomiędzy nim a pokrywą jest za mała by wcisnąć tam świetlówkę.Więc kupię 2x18w,świetlówki philips,a całą powierzchnię wykleję folią zamiast odbłyśników.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2010, 20:03:41 20:03 wysłana przez Zona-Admina »
Zapisane
hakuna matata :)

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 01, 2010, 21:29:35 21:29 »

Jezeli juz masz ochote wymienic oswietlenie to wsadz tam 3x18w i kup odbłysniki bo folia z czasem sciemnieje i po odblasku
Tak jak pisał Marti im wiecej swiatła tym wieksze problemy lecz dotyczy to oswietlenia pow 0,6w/l
Szkoda ze dałas bazalt na ziemie bo to dziadostwo zatwardza wode trzeba było juz zwakły zwirek lub kwarc dac na ziemie i nie zapomnij oddzielic warstwy jakas moskitiera aby nie miec problemow z mieszaniem sie ziemi bo wtedy bedzie zielono :evil:
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 01, 2010, 22:08:48 22:08 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2012, 17:56:32 17:56 wysłana przez rafał.gorzów »
Zapisane
-ocenzurowano-

arturix

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 02, 2010, 05:58:13 05:58 »

a ta folia samoprzylepna srebrna odblaskowa to skąd?? ona jakaś specjalna jest ??
Zapisane
:Dakwarystycznym faszystom mówię  - nie

Monika

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 600
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 02, 2010, 09:08:30 09:08 »

Jak na razie zdecydowałam się kupić 2x18w.W przyszłym miesiącu dokupię jeszcze 1x18w.Chcę móc decydować czy świecić 1,2 czy 3 świetlówkami na raz a przy wariancie 3x jest to niemożliwe : )
Jeśli chodzi o bazalt to faktycznie zatwardza wodę jednak mam go w 54l i dobrze się tam sprawuje.
Folię przyniesie mi sąsiad szklarz i jest to folia używana przez niego do robienia luster więc bardzo odbija : )
Zapisane
hakuna matata :)

waskier

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 487
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 02, 2010, 11:41:06 11:41 »

Cytat: "arturix"
a ta folia samoprzylepna srebrna odblaskowa to skąd?? ona jakaś specjalna jest ??

ja kupiłem za nieduże pieniądze w pracowni reklamowej, gościu nie miał, ale zamówił i nie było problemu

Monika, a czy ta folia do luster nie ma przypadkiem kleju od strony "odblaskowej"? Bo rozumiem, że taką folię przykleja się od drugiej strony szyby... czy jestem w błędzie? ;)
Zapisane

Monika

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 600
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 02, 2010, 12:34:19 12:34 »

Nie ma bo Jacek pytał się czy chcę klej.Przykleję ją taśmą klejącą.
Zapisane
hakuna matata :)

waskier

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 487
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 02, 2010, 13:30:33 13:30 »

w takim razie zdecydowanie polecam folię samoprzylepną, mocowanie przy pomocy taśmy samoprzylepnej to nienajlepszy pomysł - może ona po prostu odpadać przy dużej wilgotności... ale to już nie mój problem ;)
Zapisane

Przemek

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 18
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 12, 2010, 08:57:12 08:57 »

Cytat: "waskier"
w takim razie zdecydowanie polecam folię samoprzylepną, mocowanie przy pomocy taśmy samoprzylepnej to nienajlepszy pomysł - może ona po prostu odpadać przy dużej wilgotności... ale to już nie mój problem ;)
Nie polecam folii samoprzylepnej, u mnie pod pokrywą od wilgoci cała się pokruszyła, została tylko warstwa klejąca i bardzo ciężko ją usunąć. Mam ją też w akwarium otwartym i tam takiego problemu nie ma.
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 12, 2010, 11:20:30 11:20 »

Przemku coś mi się wydaje że nie od wilgoci tylko od temperaturki folię Ci trafiło.Ja swojego czasu jak jeszcze miałem zbiorniki przykryte,w zabudowie ze sklejki miałem folię i nie powiem wytrzymała całkiem sporo,akwa zostało zlikwidowane a folia była cała.Wszystko zależy jak ją przykleimy i czy nie będzie dostępu wody pod spód,ja folię wywijałem na boczne ścianki a pionowe złączenia zabezpieczałem silikonem,jak by co to zawsze jest jeszcze farba odblaskowa w spraju,tyle że troszkę mniej odbija światła od siebie.
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

waskier

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 487
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 12, 2010, 11:35:14 11:35 »

Dokładnie, Sławek ma rację. Moja folia ma już ponad 2 lata i wszystko jest OK.
Ja z kolei brzegi folii zabezpieczyłem lakierem bezbarwnym - jachtowym przy budowie pokrywy. Woda się nie dostaje pod folię i się nic nie odkleja.
Zapisane

Przemek

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 18
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 12, 2010, 20:33:12 20:33 »

Faktycznie o tym nie pomyślałem, pokrywa po całym dniu jest bardzo ciepła, na lato będę musiał w pokrywie zainstalować wentylatorki i wtedy dam nowa folię to może będzie się trzymała.  
Farba odblaskowa też dobry pomysł tylko właśnie żeby w takich warunkach nie poleciało nic do wody, chyba zostanę przy tej foli albo zrobię odbłyśniki z blachy.
Zapisane

dziobek

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 43
Re: Moc oświetlenia.Jka dobrać
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 16, 2010, 21:46:08 21:46 »

Ja zwykłą folię aluminiową przykleiłem na taśmę dwustronną do przyklejania dywanów,wykładzin i narazie nic się nie odkleja,co prawda minęły dopiero dwa miesiące...
Zapisane
Strony: 1 2 »   Do góry