Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: oświetlenie LED - przeliczanie na inne  (Przeczytany 11024 razy)

vtec

  • Gość
oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« dnia: Wrzesień 28, 2009, 19:51:19 19:51 »

Czy ktoś może wie jak przeliczać wartości świetlne.Chodzi mi o to jak realnie, najprościej i bez długich wywodów teoretycznych przeliczyć ile LED'ów potrzebowałbym aby zastąpić świetlówkę 20 W.
Diody które mam na myśli to diody z allegro :
 Parametry techniczne
średnica obudowy: 5 mm
kolor: biały
jasność: 70 000 mcd !!!  
napięcie zasilające: 3.0-3.6 V
pobór prądu: 20 mA
kąt świecenia: 35˚
obudowa: przeźroczysta  

P.S w moim krewetkarium używam LED'ów ( 3 paski po 9 ledów )jako główne oświetlenie ( 25 litrów zbiornik) i rozwój roślin moim zdaniem jest super.Na początku myślałem że będą tam rosły tylko mchy,po pewnym czasie posadziłem kilka roślin i po 2 tygodniach moim zdaniem wyniki są rewelacyjne-jak na pobór prądu niecałe 3 waty.Teraz myślę aby przerobić moją 60 na akwarium tarliskowe dla galaxy(same mchy na całym dnie) i takie właśnie oświetlenie chodzi mi po głowie.
Zapisane

kotem

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 187
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2009, 20:08:20 20:08 »

Mocno naciągając to 1lm=1cd

Świetlówka 20W daje średnio 1200lm Twoja dioda 70cd w teorii potrzeba 17 diod aby zastąpić tą świetlówkę
Zapisane

vtec

  • Gość
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2009, 20:16:10 20:16 »

to zbyt piękne aby było prawdziwe ( choć patrząc nocą na oświetlenie LED w moim krewetkarium, zdaje mi się że jest duuużo lepsze- w sensie mocniejsze niż świetlówka 20 W ).Jest jedna niesamowita rzecz przy LEDach - absolutnie żadnych glonów ( pierwszy raz widzę tak soczyście zieloną i bezglonową wgłębkę w swoim akwarium).
Dla zainteresowanych proszę przejrzeć zdjęcia mojego krewetkarium w galerii
Zapisane

kotem

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 187
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2009, 20:25:28 20:25 »

LEDy bardzo mocno skupiają światło i dla tego wydają się tak jasne, jak byś musiał te 70cd wypromieniować dookoła to ledwie widział byś to światło.

Powiem ci tak:

Kiedyś w szkole przerabialiśmy monitoring i żeby było widać w nocy co się dzieje (a potencjalny złodziej o tym nie wiedział) wzięliśmy obudowę od halogenu 500w i wsadziliśmy do niego 100diod IR (podczerwień jest długością fali wyłapywaną przez kamery) (przy 5V mieliśmy 15W poboru ) dawało światło jak 500W więc sam widzisz jakie to piękne, tylko, że jeszcze trochę drogie i żeby dobrze działało i długo, to trzeba dobrze policzyć wszystkie elementy układu.
Zapisane

markis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 169
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 28, 2009, 20:54:12 20:54 »

Cytat: "vtec"
Czy ktoś może wie jak przeliczać wartości świetlne.Chodzi mi o to jak realnie, najprościej i bez długich wywodów teoretycznych przeliczyć ile LED'ów potrzebowałbym aby zastąpić świetlówkę 20 W.

Spotkałem się ze zgrubnym przelicznikiem 1/2 mocy HQI i 1/2 - 2/3 dla zastąpienie świetlówek T5.

pzdr
Zapisane

vtec

  • Gość
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 28, 2009, 20:57:48 20:57 »

Skoro 17 ledów wystarcza za jedną świetlówkę 20 W to wcale nie jest to droga technologia.
Zapisane

vtec

  • Gość
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 28, 2009, 20:59:50 20:59 »

markis - czyli jeśli masz 150 W HQI to powinieneś zainstalować 75W LED'ów?? To jakieś 750 sztuk ( z grubsza licząc )
Zapisane

markis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 169
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 28, 2009, 21:03:46 21:03 »

Cytat: "vtec"
markis - czyli jeśli masz 150 W HQI to powinieneś zainstalować 75W LED'ów?? To jakieś 750 sztuk ( z grubsza licząc )

Można 75szt. 1W power LED, lub 25szt. (może trochę więcej z powodu niższej sprawności) 3W power LED ;)

pzdr
Zapisane

vtec

  • Gość
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 28, 2009, 21:05:58 21:05 »

z tego co wiem power LED mają zupełnie inną sprawność niż pojedyncze LEDY więc powinno się też zupełnie inaczej przeliczać ich wartość świetlną.
Zapisane

kotem

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 187
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 28, 2009, 21:08:51 21:08 »

Cytat: "vtec"
Skoro 17 ledów wystarcza za jedną świetlówkę 20 W to wcale nie jest to droga technologia.

No dobra ale dolicz do tego teraz trafo, rezystory i robi się sporo więcej i jeszcze raz powtarzam dioda świeci punktowo, wiec jak masz oświetlić taką samą powierzchnię to diodami jest znacznie drożej. Włączasz w pokoju żarówkę żarnikową 100W jest jasno analogicznie dajesz do tego kompakt 20W też jest jasno a daj 17diod i lipa.

Zobacz jak jest z laserem weźmy np 10W laser skieruj na oko i daje Ci gwarancję dożywotniej ślepoty weź teraz żarówkę 10W nawet nie dostaniesz olśnienia a teraz sumarycznie 10W diod i masz wrażenie jak być na HQI spojrzał.

Tego nie da się od tak w jedno pudło wsadzić. Co prawda są już diody mocy powiedzmy 2W wypromieniowujące widmo na 130stopni ale one kosztują oporowo.
Zapisane

markis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 169
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 28, 2009, 21:11:49 21:11 »

Cytat: "vtec"
z tego co wiem power LED mają zupełnie inną sprawność niż pojedyncze LEDY więc powinno się też zupełnie inaczej przeliczać ich wartość świetlną.

Nie ma cudów. Nikt raczej nie bawi się na budowę oświetlenia do akwa z setek "małych" diodek.
Jedyną rozsądną alternatywą do świetlówek i HQI jest IMHO zastosowanie power ledów.
Chyba, że ktoś chce sobie zrobić oświetlenie dla nano cube'a.

Sprawność zwyczajnych ledów i power ledów do 1W jest proporcjonalnie bardzo podobna.
Dopiero dla większych mocy spadek sprawności jest wyraźny.

Sam zastanawiałem się nad przeróbką oświetlenia na LEDowe.
Na razie ze względu na koszt i kłopotliwość realizacji temat zarzuciłem.

pzdr
Zapisane

vtec

  • Gość
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 28, 2009, 21:27:28 21:27 »

zdaję sobie z tego sprawę, wiem że diody mają bardzo mały kąt świecenia.Rozumiem z grubsza zasady wszystkich źródeł światła, jednakże nie zgodziłbym się z tobą kotem że nie można ich wszystkich włożyć do jednego worka (pomijając laser) - na chłopski rozum światło to światło i MUSI gdzieś być rozwiązanie jak to przeliczyć w tym konkretnym przypadku ( akwarium 60 litrów ).
To jest dość mała powierzchnia, więc mały kąt świecenia LEDów jest tu zaletą np. nie potrzeba odbłyśnika jak w przypadku świetlówek.Do innych zalet LEDów należy zaliczyć niską temperaturę pracy, co za tym idzie praktycznie- woda nie ulega nagrzaniu od źródła światła, do grzania są grzałki a przy świetlówkach temperatura wody w mojej 240 waha się o 2,5 -3 stopnie między nocą a dniem.tego chcę uniknąć w 60.
Zapisane

kotem

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 187
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 28, 2009, 21:34:37 21:34 »

Pod liść już Ci światło z leda nie wlezie a ze świetlówki owszem przelicznik Ci podałem 1cd = 1lm przy czym jest to taka dokładność jak pi=3
A jeśli chcesz się zagłębić to: 1 lm = 1 cd * m^2 powodzenia teraz przy wyznaczeniu powierzchni świetlnej :P
Zapisane

vtec

  • Gość
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 28, 2009, 21:39:39 21:39 »

bądź tak dobry proszę i podaj mi jeszcze  optymalną ilość lumenów na m2 akwa przy  wysokości tafli wody 0,3 m :D
Zapisane

kotem

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 187
Odp: oświetlenie LED - przeliczanie na inne
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 28, 2009, 22:10:32 22:10 »

Nie wiem ale jak by się człowiek postarał to pewnie by znalazł.

Jedno mega spostrzeżenie mi przyszło na myśl. Dioda daje światło powiedzmy skupione. Światło podczas padania na powierzchnię częściowo odbija się a częściowo załamuje, można powiedzieć, że odbicie promienia jest odwrotnie proporcjonalne do kąta padania przyjmując, że kąt maksymalny to 90st. A nie od dziś wiadomo, że jeśli skierujemy promień prostopadle do przeźroczystego środowiska o większej gęstości odbicie nie następuje, czyli wszystkie promienie jakie padną pod kątem 90st są w całości absorbowane przez wodę, a w diodzie im dalej od centrum skupienia tym ciemniej i odwrotnie, czyli najwięcej światła jest w okolicach 90st.

I tu jest cały myk naszej diody jak oświetlasz świetlówką to większość światła wyemitowanego zostaje odbite i szwenda się pod pokrywą, aż w końcu osłabione od odbić i rozszczepień skończy marnie na dnie baniaka, a dioda wali od razu prosto na dno bez zabawy w ciuciubabkę, czyli jest źródłem po dwa kroć mniej stratnym, bo nie dość, że jest bardziej energooszczędne to na dodatek mniej się go marnuje pod pokrywą i stąd Twoje dobre wyniki z doświetlania diodą. Tylko teraz pozostaje dobór odpowiedniej długości fali dla roślin :p
Zapisane
Strony: 1 2 »   Do góry