Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne

Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne => Galeria => >375 => Wątek zaczęty przez: irasus w Styczeń 22, 2012, 21:50:22 21:50

Tytuł: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Styczeń 22, 2012, 21:50:22 21:50
Witam wszystkich serdecznie.
Mam na imię  Irek.

Po dłuższym czasie błądzenia po forum i zastanawianiu się gdzie jest miejsce dla nowych zapaleńców stwierdziłem że to świetna mielizna do przycumowania i podzielenia się moją przygodą z akwarystyką.

Akwarium jest nadal w budowie co postaram się systematycznie relacjonować. Postanowiłem już teraz rozpocząć relację licząc na cenne rady innych forumowiczów, jak również chętnie podzielę się moim zdobytym doświadczeniem.


* Akwarium : 1280l - 200x80x80
* Filtracja : przelew rurowy własnej konstrukcji, SUMP 129l
* Oświetlenie : 2x80W Aquamedic Plant Grow i 2x80W Sylvania Grolux 8500K
* Ogrzewanie : Grzałka pod żwirowa Dennerle 100W, podłgówka CO, Eheim 125W
* Podłoże : Żwir 200kg, ziemia ogrodowa, glina szara
* Dekoracje : Korzeń bukowy, kamienie
* Inny sprzęt : Zestaw CO2
* Parametry wody : brak danych
* Nawożenie : brak danych
* Flora : Lilaeopsis mauritiana, Hemianthus micranthemoides - Duży Heniek, hygrophila difformis, hygrophila polysperma, hygrophila polysperma Rosanervig, hygrophila guianensis,
Ludwigia palustris L. repens, Ludwigia repens, Microsorum pteropus, Microsorum pteropus undulata,
Monosolenium tenerum - wątrobowiec, Myriophyllum aquaticum, Nymphaea lotus Rot,
Vallisneria americana, Echinodorus quadricostatus, Echinodorus osiris, Cryptocoryne wendtii Mi Oya,
Cryptocoryne walkeri, Cryptocoryne cordata, alternanthera lilacina, umbrosum micranthemum, pistia,
rotala indica, rotala macrandra small, hygrophila corymbosa, blyxa japonica, hydrocotyle japan,
Riccia Fluitans - wgłębka
* Fauna : brak danych
* Opis zbiornika : Zbiornik w budowie
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Pavulon w Styczeń 22, 2012, 21:56:39 21:56
Nie no... nie bądź taki-- daj jakąś fotkę, plisss 8) pzdr
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Styczeń 22, 2012, 22:04:05 22:04
Jeszcze momencik, sprawdzam jak tu się dodaje fotki.
Podstawa własnoręcznie wykonana z rury prostokątnej 2x4cm
Przy okazji mogłem przetestować różne ustawienia kambulców.
Po prawej stronie widać wylewkę betonową, akwarium jest posadowione bezpośrednio na murze nośnym budynku. Było to jedyne miejsce gdzie akwarium mogło stanąć. A że jest to stara kamienica dla bezpieczeństwa sprawą zajęło się dwóch architektów aby nie było wątpliwości.

Poniżej zdjęcia po pierwszym próbnym zalaniu akwarium i pierwsze moczenie korzenia aby łatwiej było go czyścić. Bardzo szybko zaczęły się tworzyć grzyby szambowe i pleśnie, wprost wybuch różnych nano nacji. W tej chwili korzeń jest już pięknie wymoczony w solance i odkażony FORMISOLEM o dużym stężeniu. Niestety jest za wielki na gotowanie, można było tylko wygotować sam pieniek. Nie wiem czy to wystarczy, ale tak łatwo się nie poddam.

Kolejne fotografie przedstawiają ułożoną rurę grzewczą wpiętą do centralnego ogrzewania, na dolocie ciepłej wody jest zawór dławiący a po drodze 2 termometry. Bardzo proste wbrew pozorom i uważam  że to najtańszy układ w ogólnym rozrachunku energetycznym.

Następnie pomiędzy rury na dnie wsypałem luźno glinę szarą, na to ziemię ogrodową do kwiatów,  grubość warstwy to około 5cm. Mam nadzieję że bez zbytnich dodatków a jeśli tak to i poczekam chwilę aż się wypłucze zanim wpuszczę nowych lokatorów,

Po przysypaniu pierwszej warstwy ziemi ułożyłem kabel grzewczy i ponownie wszystko przysypałem i ugniotłem. Do całości doszły jeszcze dreny rurowe aby wymusić delikatny przepływ wody. Wszystko zostało przysypane od 5cm do 10cm żwiru rzecznego 1-5mm.

Kolejne zdjęcia postaram się wkleić jak najszybciej następnym razem.
W tej chwili stoję nad dylematem wyboru oświetlenia, za dobre rady będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: rafał.gorzów w Styczeń 23, 2012, 07:43:13 07:43
Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: papajex w Styczeń 23, 2012, 09:12:19 09:12
Fajne  ;). Napisz co będzie z ogrzewaniem latem, bo z tego co wyczytałem to masz kabel grzewczy  100 W i rury podłączone do CO, a latem chyba nie ogrzewasz mieszkania? Jeśli chodzi o oświetlenie, to proponuje zainwestować w ledy, przy tak dużym zbiorniku będą duże oszczędności na prądzie, a dają niezłe światło (sam takie mam u siebie). :)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Styczeń 23, 2012, 12:15:21 12:15
Witam ponownie  :)

Dziękuję za dobre słowo.

A jakie kolega ledy posiada?

Myślałem o ledach ale są strasznie dwuznaczne opinie na ich temat. Nie mniej zgadzam się że inwestycja w ledy na pewno opłaci się na dłuższą metę. Przez moment zastanawiałem się nad samymi ledami ale przede wszystkim cena wychodzi astronomiczna a po drugie czy na nich rosną rośliny?

I kolejne zdjęcia tym razem zamontowany SUMP, ze względu na jego wysokość i problem z późniejszą obsługą postanowiłem umieścić go na rolkach pod dnem. Dzięki temu bez problemów do obsługi jest wysuwany z pod akwarium. SUMP z pompą jest połączony elastycznym wężem aby się nie bawić w ciągłe rozłączanie gdyby był połączony na sztywno. Niebawem pojawi się około 80 litrowy zbiornik przelewowy i tym samym stanowiący element podmiany wody, jak również zbiornik na wodę odpadową z filtrów RO.

W pierwszej fazie uzdatniania wody wodociągowej znajduje się grupa 3 filtrów 2 filtracji wstępnej i 1 węglowy który można ominąć w razie potrzeby. Tam też znajduje się odejście do przyszłego RO.

Jako pompy użyłem Grundfos 25-40. Przy 1200l/h zużywa jedyne 25W i nie ma problemu z podniesieniem wody na wysokość nawet 5m.

Co do ogrzewania latem to raczej martwię się czy nie będzie za gorąco. Układ akwarium jest wpięty w domowe centralne który będzie posiadał solar próżniowy na dachu, zbiornik 300l jest już i tam gromadzona jest ciepła woda użytkowa. Wszystkie kaloryfery na czas letni zostaną wyłączone oprócz akwarium. W sumpie znajduje się grzałka 125W aby do akwarium w czasie podmiany wody nie trafiała zimna woda, nikt nie lubi przecież szoków termicznych. Docelowo w samym akwarium będą dwie grzałki o mocy 200W sterowane komputerem.


Akwarium w planie ma być dwustronne, trudna sztuka i nie wiem czy mi się uda. Jeśli wyjdzie lipa to przekomponuję aranżację i zaślepię ścianką przestrzenną. Akwarium jest dość szerokie - 80cm i w aranżacji ma być układ roślinny w planach 1 - 2 -3 - 2 - 1. Ścianką tylną natomiast jest miejsce gdzie lecą wszystkie rury i kable. Tam też zabudowałem wewnątrz dwie doniczki ceramiczne, uszczelnione i przysypane pokaźną ilością żwiru. Będą doskonałe jaskinie dla zbrojników. To będzie plan boczny roślinny który ma też stanowić szczelne maskowanie wszystkich elementów technicznych.

Obsada, hmm...
Cały czas się zastanawiam i szukam odpowiedniej ekipy mieszkańców którzy będą żyli w zgodzie, z podobnymi wymaganiami wodnymi a przede wszystkim nie niszczącymi roślin co ma stanowić główny element tego akwarium.

Na pewno paletki, kosiarki, zbrojnik "Peckolita" L 134 o ile gdzieś zdołam dostać. Zawsze fascynowały mnie ryby przydenne i to ze względu na ich nietypowy wygląd jak i na często tajemnicze życie. Na pewno jeszcze Bocja wspaniała, choć boję się że w tym zbiorniku wyrośnie i zdominuje wielkością inne ryby. Znajdzie się też miejsce na moje ulubione Pangio kuhlii i Giętkoząba wielkopłetwego który będzie robił zamieszanie w górnych poziomach wody.

Co do obsady roślinnej to mam największy problem.
Ma być korzeń który jest dość wysoki, na nim mają być obsadzane rośliny stanowiące jakby podwójne dno. Na pewno kryptokoryny, żabienice, dużo wysokich roślin łodygowych które mają rozdzielić akwarium na połowę. Niebawem przygotuję projekt z rozrysowanymi miejscami i nazwami poszczególnych gatunków. Niebawem czeka mnie start akwarium i jak wszyscy wiedzą to najgorszy moment, nie posiadam nawet trochę unormowanej biologicznie wody, będzie sama kranówka. A to nie będzie łatwe, glony tylko czekają na takie okazje.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: myslu w Styczeń 24, 2012, 10:49:41 10:49
Musisz jeszcze pomyśleć nad systemem odbierania płyty z sumpem poza szfką
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Styczeń 24, 2012, 12:19:06 12:19
O tym już pomyślałem, będą 2 listwy po 6 rolek każda podkładana na czas konserwacji sumpa. Potem listwy będą chowane. Zobaczę jak wszystko się będzie sprawować pod pełnym obciążeniem, jak będą problemy to czekają mnie przeróbki.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Styczeń 24, 2012, 12:34:37 12:34
Fajny projekt oraz fotorelacja  ;)

Jako oswietlenie moim zdaniem LED odpada ze wzgledu na glebokosc zbiornika , podejrzewam ze nawet swietlowki nie beda odpowiednie wiec pozostaje HQI gdyz jedynie to oswietlenie moze odpowiednio przeniknac slup wody bez znacznych strat a na ta dlugosc zbiornika 4 lampy po 150W powinny wysytarczyc bez problemow z niedoswietlonymi miejscami.

Powiedz co to za butle leza pod akwarium ? oraz jak rozwiazales system regulacji temperatury wody pochodzacej z CO.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Styczeń 24, 2012, 13:22:43 13:22
  :) :) :)

Po zasypaniu ziemią i żwirem akwarium spłyciło się o 10 a nawet 20 cm. Na początku całego projektu planowałem poświęcić co najmniej 10cm na podłoże, ma być z tego roślinniak więc podłoże jest tu kluczowym elementem. Tak że praktyczna w tej chwili głębokość to od 70 do 60cm a to już nie tak głęboko.

HQI to świetne rozwiązanie ale niestety nie u mnie, posiadam dwa niesforne kotki Fifi i Nino które szybko by się usmażyły przy takim oświetleniu a otwarte akwarium również jest niemożliwe z powyższych powodów.

Zostają świetlówki i LED, w ledach jak już się rozeznałem nie jest tak źle. Są świetne LED wyższej mocy które jako uzupełnienie oświetlenia punktowego powinny sobie poradzić. Można nimi precyzyjnie wybierać rośliny o wyższym zapotrzebowaniu na światło i tylko te miejsca dopalać skupionym źródłem.

Butla - to moja butla od nurkowania, posiadam jeszcze jedną do podmiany. Ale na tej butli i tak powinienem pociągnąć co najmniej rok czasu.

Przyznam się że jestem pod wrażeniem osiągnięć Diana'y Walstad. Nie będzie to dokładnie tak jak Ona proponuje ale na pewno Jej podejście do tematu jest bardzo budujące i inspirujące. Zmniejszona ilość światła przynajmniej na początku i filozofia akwarium Dian'y zmniejsza zapotrzebowanie na CO2 przynajmniej na początku.

W układzie grzewczym który, zresztą pracuje już cały czas jest najwyższa temperatura 40 stopni. Taka temperatura jest ustawiona na kotle co. Prócz tego jest na dolocie zawór dławiący w którym można zmniejszyć tempo przepływu czynnika grzewczego. W tej chwili nie stanowi to problemu ale po dołączeniu solarów które nagrzewają ciecz nawet do 90 stopni (powyżej jest automatycznie odcinane), może być problem i zmusi mnie to do zastosowania wymiennika z układem mieszającym.


Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Monika w Styczeń 24, 2012, 18:22:07 18:22
Akwarium imponujące.Mam pytanko bo chyba niedowidzę.Ziemia jest widoczna przy szybie? Nie ma pomiędzy żwiru? Nie widać też nic na kształt moskitiery?
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: ewczyslaw w Styczeń 24, 2012, 18:59:12 18:59
Razem z mężem jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Sami byśmy takie chcieli, ale w mieszkaniu nie ma na to szans z wielu względów...

Jeszcze pytanie: akwarium było klejone samodzielnie, czy przez ekipę?
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Styczeń 24, 2012, 20:05:42 20:05
 :) :D ;D

Tak ziemia jest do wysokości 5cm, niebawem zostanie zasłonięta czarną taśmą samoprzylepną szerokości 8cm tak aby po zalaniu wody nie dostawało się światło. W innym przypadku błyskawicznie po zalaniu wody nastąpiłby wykwit glonów. W późniejszym etapie dojdzie jeszcze obudowa akwarium która ma zamaskować dno akwarium do wysokości 10cm.

Nie zastosowałem żadnych dodatkowych elementów typu moskitiera, siatka budowlana. Ziemia została lekko ubita i przysypana minimum 5cm warstwą żwiru, w razie czego mogę jeszcze dosypać. Po przeczytaniu stosu informacji z kilku forów wywnioskowałem że do powodzenia jest najważniejszy jest nie mniej niż 5cm warstwa żwiru.

Akwarium i sump zostało sklejone przez fachowca, sklejenie małych akwariów powiedzmy do 300l właściwie nie stanowi problemów. Ale do takich gabarytów trzeba już mieć naprawdę doświadczenie i szybką rękę. Akwarium było klejone na miejscu bo nie było szans na przejście przedsionka, mi od samego patrzenia pociły się ręce z nerwów jak było klejone. Proszę mi uwierzyć że to nie lada sztuka tym bardziej że tempo jest niesamowite i jak się zaczyna nie można przerwać, a to ze względu na właściwości kleju.  Podstawa i pozostałe elementy wykonuję własnoręcznie. W tej chwili jestem w trakcie realizacji pokrywy z oświetleniem na świetlówki i led.

Marzeniom trzeba czasem pomóc bo inaczej pozostaną nam tylko marzenia.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Monika w Styczeń 24, 2012, 20:15:23 20:15
ja przed restartem 200l miałam pod żwirem gazę która się rozłożyła.Efektem było straszne zmęcenie wody pomimo nie przesadzania roślin.Ziemię wyciągało do góry.Przy twoim litrażu restart to załamka.Przemyśl brak siatki
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: ewczyslaw w Styczeń 24, 2012, 20:28:29 20:28
Myśmy rozklejali i sklejali na nowo nasze 375 litrów i trochę żeśmy się namęczyli. Przód i tył to nawet w cztery osoby :-) Tyle dobrze, że w całości dało się wnieść do góry. Przy większych gabarytach nie ma takiej opcji, zwłaszcza że szkło też waży swoje.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Styczeń 24, 2012, 20:40:48 20:40
U mnie ziemia została naprawdę dobrze ubita, wszedłem do środka i ją ugniotłem. Pomiędzy ziemią i żwirem są jeszcze rury drenacyjne, niestety zdjęcie gdzieś mi wyparowało. Niewiele to w razie czego pomoże.

Nie mniej jednak bardzo dziękuję za cenną radę, zrobię próby w mniejszym akwarium. Może wybijała ziemia bo nie była dobrze ubita. Tą którą kupiłem była już wilgotna i dodatkowo już ją zmoczyłem aby nabrała wstępnie wilgoci.

Hmm, ale ta informacja dała mi do myślenia.
A siatka leży, a nie wsadziłem po przeczytaniu kilku tematów Diana'y Walstad, gdzie inni posiadacze tego typu akwariów odradzali stosowanie czegokolwiek.

Z ziemią jest jak z korzeniami jeśli suche to wypłyną, trzeba im dać chwilę i utoną.
Możliwe że nastąpiło zbytnie przesuszenie ziemi i dla tego wypływała.


Z klejeniem akwarium jest jeszcze taki problem że klej ma właściwości przyczepne do szyby 8 minut góra, potem niby wszystko jest dobrze a to już lipa wychodzi. Dlatego tempo musi być jak największe, nie ma czasu na herbatkę a pot się z czoła leje. Extra  ;D
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Styczeń 26, 2012, 18:45:51 18:45
Co do samej ziemi to miałem kilka akwariów na ziemi i eksperymentowałem z tym. W akwarium bez siatki rozdzielającej podłoże ziemia prędzej czy później znajdowała się u góry - ZAWSZE. Czy to przesadzanie roślin czy też za pomocą ryb ale i tak zawsze wychodziła i była bardzo nieestetyczna. Druga sprawa, że np ponikło miało problemy aby utrzymać się na samej ziemi i wypływało, z glossostigma miałem podobnie.


Póki jeszcze możesz to przemyśl tą siateczkę, później może być za późno.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Styczeń 27, 2012, 00:27:54 00:27
Pawle właśnie siedzę i myślę co począć z tym fantem. To moje pierwsze akwarium z taką kombinacją podłoża. Kiedyś stosowałem co najwyżej glina z odrobiną torfu i żwir. Skoro już drugi doświadczony hodowca zwraca mi na to uwagę to nie pozostaje mi nic innego jak rozkopać żwir i wcisnąć tą siatkę. Trochę pracy będzie, będę musiał wybrać ze 160kg. Oj będzie ciężko! Ale kambulca już nie ruszę bo waży ze 25kg i strach.
 
Widziałem twoje prace i jestem pod wrażeniem, utrzymanie w takiej kondycji roślin to nie lada sztuka. Słyszałem tylko że po umieszczeniu siatki są problemy z usuwaniem roślin o mocno rozbudowanym systemie korzeniowym. Jak sobie radzisz z przesadzaniem?
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Styczeń 27, 2012, 04:37:48 04:37
Słyszałem tylko że po umieszczeniu siatki są problemy z usuwaniem roślin o mocno rozbudowanym systemie korzeniowym. Jak sobie radzisz z przesadzaniem?

Nie zauważyłem jakoś zbytnio tego problemu:) ale jakby co zawsze istnieją nożyczki:)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: rafał.gorzów w Styczeń 27, 2012, 17:14:27 17:14
Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Styczeń 27, 2012, 17:21:23 17:21
 :) :) :)

Z tego względu że należę do nowego pokolenia i hołduję zasadzie - Polak mądry przed szkodą, to siatkę na wszelki wypadek wcisnąłem pod żwir. Z tego miejsca dziękuję wszystkim za mądrą radę i zwrócenie uwagi na coś czego trudno mi było dostrzec.

Na zdjęciu Fifi, następnie siatka i pod nią dren, który nie ma stanowić filtru ale system symulujący przenikanie gruntowe.

 ;D ;D ;D
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Monika w Styczeń 27, 2012, 17:42:10 17:42
Jaka ta Fifi skoncentrowana na poszukiwaniu rybek  ;D
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: rafał.gorzów w Styczeń 27, 2012, 18:09:12 18:09
Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Styczeń 27, 2012, 20:10:17 20:10
Irasus zmartwie cie gdyz nie jestem pewien czy nie uzyles siatki ktora moze z czasem sie rozpuscic   :o
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: rafał.gorzów w Styczeń 27, 2012, 20:41:03 20:41
Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Styczeń 27, 2012, 22:24:47 22:24
Widzę że koledzy są bardzo czujni i bardzo dobrze.  :D
To siatka budowlana z włókna szklanego, wytrzyma i ze sto lat. U siebie wzmacniałem ją stare kominy potem szpachlowane zaprawą klejową. Siatka właściwie niezniszczalna.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Damianzuz® w Luty 03, 2012, 22:34:27 22:34
A ja mam pytanko do kolegi, czym były klejone rureczki wodne, klejem akwarystycznym czy typowym do klejenia rurek, i czy nie będzie od razu klej miał niedobrego wpływu na ryby
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Luty 04, 2012, 20:06:36 20:06
Klejone były klejem BISAN do pvc. Klej przeznaczony do instalacji wody użytkowej choć nie powinno się go stosować w wodzie przeznaczonej do spożycia. Klejenie tych rur za pomocą kleju akwarystycznego nic nie daje, oczywiście tam gdzie trzeba tylko uszczelnić może być ale w miejscach gdzie elementy narażone są na pracę mechaniczną i naprężenia wcześniej czy później musi puścić.

Wewnątrz akwarium nic nie zostało sklejone, wszystko jest tylko powciskane, to wystarczy. Starałem się ograniczyć miejsca klejenia do minimum. Sklejone zostały elementy na zewnątrz i te które musiały być sklejone.

Najlepiej by było całkowicie ograniczyć używanie nawet plastiku ale to raczej nie jest możliwe.
Co do kleju to zawiera cykloheksanon - trucizna. Z tego co wiem szybko się utlenia i po czasie zanika. Zaleca się jednak dłuższe płukanie instalacji. Wielu ludzi nieświadomie stosuje takie instalacje w swoich domach, niestety.

Zauważyłem że większość ludzi zajmujących się masową hodowlą stosuje też PVC klejone, jeśli jednak popełniłem błąd i kolega ma niemiłe doświadczenia w zastosowaniu takiego kleju to proszę o informację co bym mógł naprawić błąd.

Pozdrawiam  :)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Luty 04, 2012, 21:03:32 21:03
Czy któryś z miłych forumowiczów wie gdzie w Szczecinie można kupić:
80W (145cm) SYLVANIA GROLUX 8500K
80W (145cm) AQUAMEDIC PLANT GROW
statecznik regulowany 2x80W HF-REGULATOR II
statecznik 2x80W HF-PERFORMER III
Czy pozostaje tylko internet?
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: bartolo w Luty 10, 2012, 14:09:55 14:09
Szukałem kiedyś stateczników po Szczecinie i było ciężko. Ledwo mogłem dostać nawet 1x54.
Na pewno odpadają sklepy typu castorama, leroy merlin. No, przynajmniej ja tam nie znalazłem.
Jeśli będziesz szukał po internecie polecam Ci stronkę www.zoolight.pl mają całkiem ciekawe ceny,
jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby coś doszło z opóźnieniem.

Trzymam kciuki za projekt, jest świetny!

Pozdrawiam
Bartek
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: rafał.gorzów w Luty 10, 2012, 14:13:19 14:13
Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Luty 16, 2012, 15:15:15 15:15
Po przeanalizowaniu wszystkich informacji zdecydowałem się w końcu na:
2x80W Aquamedic Plant Grow i 2x80W Sylvania Grolux 8500K. Do tego dwa stateczniki elektroniczne Philips'a w komplecie z odbłyśnikami i kablami. Zamówiłem w polecanym sklepie przez jednego z kolegów - zoolight.pl. Towar przyjechał w całości, świetnie opakowany w kartonowej rurze. Niestety czekałem cały tydzień na przesyłkę bo na składzie nie mieli statecznika regulowanego. Ale to nic, czasami cierpliwość popłaca.  :D

Niebawem wykonam pokrywę aluminiową, z czego zdam relację. Okazało się że odbłyśniki do świetlówek T5 są wąskie, dzięki temu mam zamiar wykonać pokrywę z jak najniższego profilu.
Myślę że ceownik 35mm do 40mm całkowicie wystarczy.

 Zastanawiam się teraz czy profil aluminiowy kleić, spawać, czy po prostu skręcić. Profil będzie z zewnątrz obudowany drewnem tak że sposób montażu ramiaka z aluminium właściwie dowolny.

Światła trochę mało, wiem ale na razie musi wystarczyć.
Bardzo dziękuję wszystkim za rady, to naprawdę pomaga.  :)

Poniżej moje pierwsze przymiarki do projektu. Trochę się zmieniło w trakcie, przede wszystkim zrezygnowałem z komina na rzecz przelewu - zajmuje znacznie mniej miejsca niż komin i łatwiej go ukryć wśród roślinności.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Luty 25, 2012, 12:12:29 12:12
Kolejny etap budowy.

No i zdecydowałem się na sklejenie profilu.
Oświetlenie już wstępnie działa, zostały uszczelki, zaplanowanie otworu rewizyjnego do karmienia pupilków i zrobienie zewnętrznej drewnianej zabudowy. Za jakiś czas dołożę oświetlenie LED, mam zamiar trochę poeksperymentować z tym rodzajem oświetlenia i zrobić kilka doświadczeń porównawczych w mniejszych zbiornikach.  :D


Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: jarussz (Jarek) w Luty 25, 2012, 12:28:45 12:28
Kiedy planujesz zakończenie projektu? :)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Luty 25, 2012, 12:44:49 12:44
Hmm...

Wystartować z baniakiem planuję już za niecałe dwa tygodnie. Tylko niestety straszna posucha z roślinami. Mam nadzieję że uda mi się zgromadzić odpowiednią ilość na start.

Oficjalne zakończenie myślę że będzie kiedy przyjadą główni lokatorzy to znaczy Paletki, a że pośpiech jest nie wskazany tak że daję sobie jeszcze 3 miesiące na ustabilizowanie warunków wodnych no i rośliny potrzebują chwilę żeby się odbić.   ;)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: jarussz (Jarek) w Luty 25, 2012, 12:53:53 12:53
Część roślinek jeżeli będziesz miał chęć na pewno dostaniesz na forum - myślę, że na pewno znajdą się chętni aby dołożyć się do tak dużego projektu. ;D
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Luty 25, 2012, 13:05:45 13:05
Oj chęci to ja mam ogromne, napisałem już w dziale kupię całą listę ale niestety na razie cisza. Jakieś dwa miesiące temu był duży ruch w temacie a teraz cisza straszna.  :-\
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Pavulon w Luty 25, 2012, 13:11:47 13:11
Z roslinami coś się ruszy- jestem pewien. Ja z chęcią bym Ci coś zaoferował, ale przy ilościach jakie jestem w stanie wygospodarować ze swoich szkiełek (25 i 34 L) to byłby straszny śmiech  ;)
Śledzę Twój wątek ucząc się jak powinno się profesjonalnie zabrać za taki projekt. pzdr
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Luty 25, 2012, 13:26:29 13:26
Dziękuję za dobre słowo.

Mam taką cichą nadzieję że w grupie entuzjastów można by było właśnie w naszym biednym Szczecinie kiedyś wybudować akwapark do którego przyjeżdżali by ludzie z całej europy a nawet i ze świata. Wyobraźmy sobie takie 1000000000L zbiorniki i to nie jeden. Tłumy ludzi przewalające się aby obcować z naturą. Tylko do tego potrzeba własnego zasilania geotermalnego bo system, koncerny energetyczne inaczej by pożarły projekt już na starcie.

Ale to dyskusja na odrębny temat.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Marzec 12, 2012, 20:41:46 20:41
Kolejnych kilka zdjęć z zalewania zbiornika.
Woda 6 stopni.
Pierwsze roślinki od Daniela i Przemka za co serdecznie dziękuję.

Korzeń po niedługim czasie zaczął się pokrywać glutowatym nalotem choć był długo preparowany w solance i zlewany wrzątkiem. Poszedłem za poradą Korzeniolanda i postanowiłem nic się nie przejmować, po podniesieniu temperatury do 24 stopni wpuściłem Mieczyki i Gubiki na próbę. Ryby wpałaszowały całego gluta z korzenia i sytuacja została całkowicie opanowana, glut się nie pojawił a korzeń już jest drugi tydzień.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Marzec 12, 2012, 22:01:09 22:01
No to trzymamy kciuki i czekamy na reszte fotorelacji:)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Marzec 13, 2012, 12:20:04 12:20
I kolejny postęp.
W akwarium pojawiły się piękne Anubiasy od akwarystów kryjących się pod pseudonimem - ewczyslaw.  :D

Dotarł również  transport roślin od - zielonego amatora z Gorzowa.
Niestety akwarium w którym miałem zamiar prowadzić kwarantannę roślin zaczęło ciec no i
postanowiłem sadzić rośliny bez kwarantanny. Jak się można było spodziewać pojawiły się różne ciekawe zwierzątka z krewetkami włącznie zaplątanymi gdzieś w mchu. Niestety po wpuszczeniu kreweci na drugi dzień już ich nigdy nie zobaczyłem.

Ekipa Kosiarek pracuje nad wysypem glonów.
Jak się można było spodziewać rozpoczęła się walka z nadmiarem glonów.
Na szybach tam gdzie woda była do połowy wykwit glonów, woda lekko mętna ale nie zielona, przy oświetleniu raczej biała poświata. Postanowiłem zastosować zaciemnienie i na 6 godzin włączam oświetlenie z równoczesnym podawaniem CO2 - bąbelek co 40sek. Zastanawiam się czy to dobry pomysł?

 ::)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: marcin83 w Marzec 13, 2012, 13:29:34 13:29
kot się do obiadu szykuje :)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: walteri w Marzec 13, 2012, 16:06:42 16:06
dwa koty:) jak u mnie:) oglądaja film:)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Marzec 30, 2012, 16:20:22 16:20
System nasycania wody w CO2. Znalazłem kiedyś na YouTube taki detonator CO2 i taki też zrobiłem. Uważam że jest najskuteczniejszy, 100% rozpuszczalności.
A do tego bardzo tani w budowie.

Za to nie polecam tego zaworka precyzyjnego który widać na zdjęciu, do precyzji to mu wiele jeszcze brakuje.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: piotrgpz w Marzec 30, 2012, 17:11:48 17:11
Jak się skoncza świetlówki to następne razem kupujemy ;)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Kasia w Kwiecień 01, 2012, 15:08:58 15:08
Debata na temat oświetlenia "power led 30 W " została wydzielona i przeniesiona do działu " Oświetlenie".

http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49857.0
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Czarny87 w Czerwiec 06, 2012, 09:10:09 09:10
Jak tam baniaczek??? Może aktualizacja mała???
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Czerwiec 11, 2012, 15:57:39 15:57
Witam ponownie

No to kilka słów na wstępie, za jakiś czas jak przyjdzie dobra chwila zrobię kilka fotek co by najlepiej zaprezentować zmiany.
 
Po długim, acz świadomym odczekaniu postanowiłem w końcu zaprosić nowych mieszkańców do akwarium. Parametry wody ustabilizowane, choć poziom fosforanów ciągle za wysoki, w związku z tym zdecydowałem się na ciągłą podmianę wody. Po przefiltrowaniu przez dwa filtry wstępnego oczyszczania i jeden węglowy woda trafia bezpośrednio do baniaka sącząc się powoli. Postanowiłem ustawić dolewkę wody na 5 litrów dziennie.

Woda z sumpa przelewem trafia do zbiornika przelewowego i tam będzie w przyszłości wypompowywana automatycznie po osiągnięciu ustalonego poziomu, w tej chwili będę wybierał wodę ręcznie. To powinno ustabilizować na stałym poziomie parametry wody a przede wszystkim fosforanów, które jak sądzę uwalniają się z ziemi która jest zastosowana w podłożu.

Drugi dzień z nowymi mieszkańcami.
Do10 Kosiarek i garstki krewetek ilości nieznanej pojawiły się 4 Otoski - podobno zjadające glony nitkowate, 4 Krewetki filtrujące - potwory na widok których nie mogłem się oprzeć, 8 Pielęgniczek Ramireza Electric Blue i oczywiście 12 głównych bohaterów - Symphysodon aequifasciatus - Paletki.

Paletki w pierwszy dzień były kompletnie wystraszone, ukrywały się przy dnie zbite w grupki. Drugi dzień przyniósł znaczącą zmianę. Paletki zaczęły powoli, acz ostrożnie się przyzwyczajać i poznawać nowy teren. A co najważniejsze zaczęły jeść, na tę chwilę prowadzę wnikliwą obserwację czy czasami nie nastąpią jakieś niepokojące symptomy świadczące o chorobie lub złych parametrach wody.

Rybcie dziarsko pływają, Ramirezki zaczynają harcować co jak mniemam świadczy pozytywnie o ich kondycji. Niebawem dorzucę kilka fotek, może ktoś z forumowiczów dostrzeże coś czego ja nie widzę.

Parametry wody:
KH - 10〫dKH
PH - 7,8
GH - 14〫dGH
NH₄ - <0,05mg/l
NO₂ - <0,01 mg/l
NO₃ - <0,6 mg/l
PO₄ - 0,8 mg/l
Fe - <0,02 mg/l po krótkim czasie 0
CO₂ - 6 mg/l

 :D :D :D
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: wojgalek w Czerwiec 11, 2012, 21:32:54 21:32
gdzie kopiłeś krewetki filtrujące?
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Radecki (Gymnothorax) w Czerwiec 12, 2012, 07:16:18 07:16
Czekam z niecierpliwością na fotki!!! :)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Czerwiec 12, 2012, 08:58:10 08:58
Krewetki, Ramirezki, Otoski i Paletki kupione u Pana Zygmunta Sudoła z Załomia.
Paletki i Ramirezki przywiezione od zaprzyjaźnionego kolegi hodowcy Pana Zygmunta.
Ramirezki przyjechały najładniejsze jakie do tej pory widziałem dostępne w sprzedaży.

Nie chcę zachwalać bo rybcie dopiero trzeci dzień plus kilka dni przejściowej kwarantanny u Pana Zygmunta ale ten człowiek naprawdę z sercem podchodzi do tematu akwarystyki.

Informacje dodatkowe na PW.  8)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: myslu w Czerwiec 12, 2012, 11:22:04 11:22
Jak dla mnie to ph trochę za wysokie jak dla paleciaków. Proponowałbym zejść do 6,8.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Pablitto w Czerwiec 12, 2012, 11:47:08 11:47
Łoho ho, wydaje się być za wysokie Ph. W niektórych opracowaniach spotkałem się z tym, że 8 to jest poziom śmiertelny dla tych ryb...

Czym mierzysz NO3? Wynik raczej nieprawdopodobny...
NO2 też nad wyraz dokładny...?
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: frodo w Czerwiec 12, 2012, 12:38:18 12:38
2 lata hodowałem na kranie dyski ryby malina  8) ::)
(http://images46.fotosik.pl/239/92d2cbc12aaad27fmed.jpg)
(http://images38.fotosik.pl/236/6aec0726bfea7cf9med.jpg)
(http://images49.fotosik.pl/257/41b2dac9dbebc4acmed.jpg)
(http://images40.fotosik.pl/253/253f30bf593353femed.jpg)
(http://images44.fotosik.pl/257/f7e359f521ab0e98med.jpg)
(http://images44.fotosik.pl/257/9812fae6d9446981med.jpg)
(http://images47.fotosik.pl/257/e8f516ad881e3242med.jpg)
(http://images44.fotosik.pl/257/9812fae6d9446981med.jpg)
(http://images41.fotosik.pl/253/0910c6bb7f12b8e1med.jpg)
(http://images42.fotosik.pl/169/15c1c9924fd60e2fmed.jpg)
(http://images38.fotosik.pl/262/a2e1a1d87210db9fmed.jpg)
(http://images47.fotosik.pl/265/fafe44d7eaa7e023med.jpg)
(http://images39.fotosik.pl/262/74d8b3e505c986f4med.jpg)
(http://images42.fotosik.pl/177/5905aa88d755b040med.jpg)
(http://images36.fotosik.pl/152/14ada49b82c5aca2med.jpg)
(http://images37.fotosik.pl/286/9a9b25f0e5714288med.jpg)
(http://images38.fotosik.pl/287/8b2f5d531549eedcmed.jpg)
(http://images44.fotosik.pl/291/a1a52e814b99ab61med.jpg)
(http://images47.fotosik.pl/291/1b039ccc9f736ce8med.jpg)
(http://images46.fotosik.pl/290/7ca251572b5b1773med.jpg)
(http://i2.fmix.pl/fmi2327/8604fb75001672164c499dca)
(http://i3.fmix.pl/fmi1965/5b78e9fb002858b34c499d78)
(http://i2.fmix.pl/fmi1310/b62774230012d1044c499d5d)
(http://i1.fmix.pl/fmi446/eb89ebc5000ac2394c499d43)
(http://i3.fmix.pl/fmi2788/12d3698600285f1e4c499d02)
(http://i3.fmix.pl/fmi1108/10c34c9a0014571a4c499c92)
(http://i2.fmix.pl/fmi1630/5c92178f000996924c499ce4)
(http://images43.fotosik.pl/319/eeea1012f9a21eadmed.jpg)
(http://images41.fotosik.pl/315/86ca7494ce5523a6med.jpg)
(http://images50.fotosik.pl/320/8213b2a96be2497fmed.jpg)
(http://images38.fotosik.pl/315/fa7fa3a06176d455med.jpg)
(http://images50.fotosik.pl/338/ed151fa3fe68ecdemed.jpg)
(http://images49.fotosik.pl/338/a566002cd4170dc5med.jpg)
(http://images41.fotosik.pl/334/bd7bbd545e50f074med.jpg)
(http://images49.fotosik.pl/338/a8f60f7d86dc9083m.jpg)
(http://images38.fotosik.pl/333/dc55083e7d018730med.jpg)
(http://images49.fotosik.pl/338/308aeb692ca0ae87med.jpg)
(http://images38.fotosik.pl/333/cbee763ec9a05a5cmed.jpg)
(http://images45.fotosik.pl/339/e8ee5f9eff777895med.jpg)
(http://images49.fotosik.pl/338/a566002cd4170dc5med.jpg)
(http://images49.fotosik.pl/338/a8f60f7d86dc9083med.jpg)
(http://images47.fotosik.pl/338/f4c9a250a4f51822med.jpg)
(http://images36.fotosik.pl/196/a5811316b5d97e71med.jpg)
(http://images44.fotosi k.pl/310/6be2bd4e45f9e672med.jpg)
(http://images47.fotosik.pl/338/62b833b88246f1b4med.jpg)
(http://images47.fotosik.pl/338/62b833b88246f1b4med.jpg)
(http://images44.fotosik.pl/310/04543ca1b3d0becemed.jpg)
(http://images36.fotosik.pl/196/56f39872c5eb431dmed.jpg)
(http://images48.fotosik.pl/310/f32608891fbcdba3med.jpg)
(http://images47.fotosik.pl/338/cab18de07f5dfa5dmed.jpg)
(http://images42.fotosik.pl/221/82f62cec5ea09e00med.jpg)
(http://images43.fotosik.pl/338/586d78e83250f1e9med.jpg)
(http://images50.fotosik.pl/338/34cac4f8c22f77bdmed.jpg)

(http://images37.fotosik.pl/429/8fec92cb098df5edgen.jpg)

(http://images37.fotosik.pl/429/c8cffbc5f0920cc6gen.jpg)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Czarny87 w Czerwiec 12, 2012, 12:55:14 12:55
Jak dla mnie to ph trochę za wysokie jak dla paleciaków. Proponowałbym zejść do 6,8.

Tylko w Szczecinie trzeba się mocno postarać żeby dojść do tego poziomu ( zakładając że nie będzie się używać RO). Czekam z niecierpliwością na fotki  :D
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Czerwiec 12, 2012, 16:26:55 16:26
2 lata hodowałem na kranie dyski ryby malina  8) ::)
ladne palecie
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Czerwiec 12, 2012, 17:23:56 17:23
Co do testów to używam JBL. Brakuje w niektórych miejscach znaczka większości co postaram się poprawić. Przyjąłem wartości pośrednie pomiędzy kolorami w teście JBL i z tąd te pozorne dokładności. Przy późniejszych testach wychodzi czy parametry idą nieznacznie w górę czy idą w dół. To taki mój wewnętrzny system i jak dla mnie się sprawdza.  NO3 jest dokładnie < 0,5 z tendencją do 1 mg/l i tak to sobie oznaczam.

Co do PH to 6,8 to dobre dla dzikusów, dyski hodowane w domach i pochodzące od większości hodowców są utrzymywane na kranówce o PH 7 do 7,5 i nie mam zamiaru nic z tym zmieniać. Dyski które przyjechały do mnie hodowane są na kranówie.

PH surowej wody u mnie to 7,5. Ze względu na to że to roślinniak nie szaleję też z podmianami wody, uważam że jest to niepotrzebne i pewno z tąd to wysokie PH. Tak czy siak PH za wysokie jak słusznie zauważono. Powoli sączy się woda około 10 litrów dziennie.

Kolega Przemek jak napisał hoduje z powodzeniem na kranówce i bardzo dobrze bo ludzie kupują Paletki a potem się dziwią że im zdychają i nie są to moje słowa a kilku osób które się zajmują hodowlą Palet.

PH 7,8 to faktycznie za wysokie dla tego postanowiłem uruchomić ciągłą podmianę wody.
Jak na razie nie zaobserwowałem żadnych zmian zatrucia, przyduchy lub osłabnięć.

A propos chemii wody to wspaniałym wskaźnikiem są cryptokoryny i jeśli tylko przegniemy w jakimś kierunku te niedoceniane rośliny od razu dadzą nam o tym znać.

Co do kondycji Palet to na trzeci dzień zaczęły łazić za mną, jak pójdę na koniec zbiornika to one stadkiem za mną. Uspokoiły się też kosiarki które jak zostały same w zbiorniku wystraszone kryły się w szuwarach, teraz pływają znowu w stadku bez żadnej obawy smoktając listki.

No, widzę Przemku duży postęp w fotkach i Lotosy jednak przeżyły - super. Rybcie piękne!

 :) :D ;D
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Czerwiec 13, 2012, 21:25:09 21:25
Kilka fotek.
Pierwsze zdjęcie jeszcze z gubikami duchami, od tamtej pory rośliny znowu zmieniły wygląd akwarium.
Kolejne szybkie fotki, i Ninuś w barwach tęczy która tworzy się rano od słońca które przechodzi przez akwarium.
Na dole moja wierna kompanka w misce - Fifinka.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Czerwiec 13, 2012, 21:42:17 21:42
Kolejna porcja zdjęć.
Już przy świetle tylko słonecznym o 7 rano.
Dwie fotki ze zmianami w roślinności, paprotka oszalała i pewno za chwile nie będę wiedział co z nią począć.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: frodo w Czerwiec 13, 2012, 21:44:56 21:44
Dla mnie bomba  8) :P
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Czerwiec 13, 2012, 22:08:29 22:08
Dzięki wielkie Przemku
Niebawem zrobię kilka fotek Paletek. Muszę się do tego lepiej przygotować, wyczyścić szyby, postawić statyw i siąść na dłuższą chwilę. Może wtedy coś mi się uda ładnego zafocić. Bo takie robienie zdjęć na szybko nie daje dobrego efektu.

Krewetki filtrujące natomiast gdzieś wsiąkło, przez jakiś czas siedziały na liściach. Może jak to mają w zwyczaju jak tylko zmieniają się parametry wody lub temperatura nagle skacze to maszerują na wylinkę.

 :) :) :)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Czerwiec 15, 2012, 09:26:21 09:26
Niestety udało mi się zrobić tylko jedno zdjęcie w miarę sensowne.
Na razie nie chcę niepokoić rybek bo ostatnio i tak wiele przeszły, w związku z tym nie palę światłem po oczkach, którego ewidentnie tu brakuje. Zdjęcie zrobione właściwie tylko ze światłem kontrowym - od tyłu, za jakiś czas postaram się dodać kilka nowych fotek. W tej chwili rybcie nie bardzo są chętne do współpracy w pozowaniu. Powoli się poznajemy i przyzwyczajamy do siebie.


 ;)



Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Czerwiec 15, 2012, 09:28:13 09:28
Super fota!
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: sadza w Czerwiec 15, 2012, 09:31:08 09:31
Przepraszam że się tak wyrażę ale ... ZAJEBISTE maluchy ! Akwarium także palce lizać ;)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: walteri w Czerwiec 15, 2012, 09:50:19 09:50
ryby ładne ale muszę się kiedyś umowic na lekcje fotografii ;)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Czerwiec 15, 2012, 10:02:18 10:02
Bardzo dziękuję w imieniu rybek no i swoim własnym.
Paletki to:
Blue Diamond, Checker Board, Blue Snake Skin - po 4 z każdego rodzaju.
Wszyskie w tonacji niebieskiej tylko Checker Board ze wzorem czerwonym.
Jak na razie w ogóle nie przypominają swoich wzorców prócz Blue Diamond.
Mam nadzieję że dostawca Pan Zygmunt się nie pomylił, he he.

No to zapraszam Pawle do siebie rozpijemy kawkę lub piwko i poględzimy troszku co by świat był piękniejszy a ...
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: figo76 w Czerwiec 27, 2012, 20:35:42 20:35
Witaj :)
Ekstra i na zdjęciach i na żywo!!!
Pozdrawiam :)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Lipiec 20, 2012, 22:25:03 22:25
Witam ponownie wszystkich

Postanowiłem napisać kilka słów jako przestrogę dla tych którzy namiętnie walczą z glonami i desperacji stosują tajemne wynalazki.

Jakiś czas temu miałem może nie plagę, ale trochę glonów nitkowatych które mnie strasznie frustrowały zarastając mchy. Postanowiłem zalać cholerstwo Algin pond firmy tropical – podobno nie szkodzący roślinom. Od razu napiszę że to nie prawda, do akwariów roślinnych kompletnie się nie nadaje. Glony nitkowate, fakt zniknęły rozpuszczając się w rozwalającą się watę ale zaraz po destrukcji glonów nastąpiła inwazja cjanobakterii i po dłuższym czasie Cryptokoryny dostały dziurek na liściach i zaczęły co niektóre się rozpuszczać.

Powoli sytuacja się normuje – zwiększone podmiany wody przy równoczesnym dolewaniu Sera bio nitrivec, podawaniu CO2, dolewaniu K+ i Ferro+  Aqua art. Cjanobakterie nadal są, choć nie tak wiele, walczę teraz z nimi systematycznie usuwając zarażone rośliny lub płuczę pod bieżącą wodą w dużym strumieniu gdzie to całe dziadostwo odpada.

Niestety rośliny tak jakby trochę przygasły, niektóre zginęły, powoli powraca życie. Rośliny puszczają nowe zdrowe liście tylko po co to wszystko?

A może ktoś ma jakieś skuteczne metody usuwania cjanobakterii?
To bardzo bym prosił o podzielenie się.

Preparat Algin Pond
NIE NADAJE SIĘ DO USUWANIA GLONÓW W AKWARIACH ROŚLINNYCH!!!

 >:( >:( >:(
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Ania Urban w Lipiec 21, 2012, 03:34:23 03:34
Moim zdaniem masz zbyt sterylnie w baniaku. Sinice dobrze się czują nawet przy braku azotanów. No i to nie glon, żyje z fosforu. Aby zredukować fosfor, trzeba zwiększyć azot, czyli troszkę ponawozić. Starzy wyjadacze zaciemniają akwarium przy sinicach i pomaga. Moim zdaniem redukują się wtedy ze względu na zmianę gospodarki chemicznej akwarium, a nie ze względu na światło, ale to kwestia sporna. Podsumowując, dodać nawóz lub zaciemnić, poczekać. Nie utrzymywać "sterylnej" wody. :)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Lipiec 21, 2012, 10:21:38 10:21
Tak właśnie – zbyt sterylnie. Aniu też tak sądzę, wcześniej intensywniej podmieniałem wodę aby wypłukać z tych chemii którą sobie zapodałem. Teraz leje Bio nitrivec, zacząłem również przekarmiać ryby aby naturalnie wytworzyć azot. Niestety jeszcze nie wybudowałem filtru nitrifikacyjnego a by się teraz zapewne najbardziej przydał.

Następny etap budowy to filtr nitrifikacyjny – 20m rury zaworek precyzyjnego podawania, trochę cukru, chwila na start i zobaczymy co tam będzie płynęło. Zawsze to jakieś wspomaganie systemu.

NIGDY WIECEJ ALGIN POND!!!

 :( :o :)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: frodo w Lipiec 21, 2012, 15:51:03 15:51


Następny etap budowy to filtr nitrifikacyjny – 20m rury zaworek precyzyjnego podawania, trochę cukru
Irku chyba masz na myśli filtr denitryfikacyjny  :)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Lipiec 21, 2012, 16:13:25 16:13
Oczywiście denitryfikacyjny, tak jakoś mi się wyskrobało.

Dobrze że są czujne osoby na tym forum.
Przemku skoro się pojawiłeś to małe pytanko bo mnie nurtuje, a może ktoś inny spotkał się z tym zjawiskiem i jest to po prostu norma.

Moje Paletki rosną tylko jakoś nie równo. Jedna jak sądzę samiec Alfa jest trzy krotnie większy od pozostałych, reszta jest mniejsza i jeszcze mniejsza. Czy to normalne w stadzie?

Wiem że są choroby i robactwo które hamuje wzrost ryb ale z drugiej strony ten samiec odgania wszystkie z terenu karmienia. Wziąłem się na sposób i karmię w czterech miejscach tak aby więcej ryb miało dostęp do jedzenia. Wydaje mi się że jest lepiej i inne ryby też zaczęły przybierać na wielkości, nawet te kompletnie zagonione. No i chyba jest kolejny samiec Alfa na swoim terenie.

Dlaczego nie można modyfikować własnych postów???

Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Ania Urban w Lipiec 22, 2012, 22:51:17 22:51
Ja mam stado barwniaków. Różnią się wielkością w zależności od dominacji. Wiem, że głupio, że barwniaków, ale to moja własna hodowla i szkoda było oddać. Piszę na wszelki wypadek, zanim ktoś mnie skrytykuje za trzymanie ich w stadzie, nie w parach. Swoją drogą ciekawe obserwacje można poczynić.

A co do tematu, sądzę, że możliwe jest, żeby dominant był duży, a reszta nieco mniejsza i jeszcze mniejsza. Acz obserwuję to u siebie w przypadku pielęgnicowatych u samców, nie u samic. A jak jest u Ciebie? Tylko samce?
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Lipiec 23, 2012, 09:24:38 09:24
Co do płci paletek to jeszcze za wcześnie bo są za młode, może jakiś wytrawny hodowca by już rozpoznał kto jest kto. Oczywiście w świecie zwierząt bywa że to samica dominuje i jest przewodnikiem stada, zresztą tak jak i u ludzi. Po prostu trochę się boję czy rybcie nie mają jakiegoś robactwa w sobie.

Obserwuję niedawny nabytek i cały czas mam jakieś wątpliwości, ryby się czasami ocierają w klasyczny sposób ale żadnych zmian na skórze, skrzela pracują prawidłowo – żadnych przebarwień ani spuchnięcia. Tylko to ocieranie.

Przez moment z akwarium zrobiła mi się bateria. 4 świetlówki emitują pole elektryczne które przeniknęło i w akwarium skumulowała się energia. Postanowiłem uziemić kawałkiem druta miedzianego i teraz wszystko jest dobrze. Uprzedzając pytanie, przebicia na kablach brak.
No chyba że jedna czegoś nie wykryłem.

Czy to możliwe żeby świetlówki emitowały tyle energii?
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: sexydiabelek w Wrzesień 12, 2012, 20:52:58 20:52
Akwarium świetnie, zawsze mi się marzyło takie wielkie, ale niestety nie ma go gdzie postawić. A co to za rybki z poprzedniej strony te niebieskie? Pozdrawiam
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: myslu w Wrzesień 13, 2012, 10:38:02 10:38
Ramireza electric blue
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Czarny87 w Październik 12, 2012, 16:54:20 16:54
A może mała aktualizacja? Chętnie zobaczyłbym foto całego baniaka  ;)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: Characidae w Grudzień 09, 2012, 10:27:11 10:27
Piękne
Jak będziesz miał jakieś potomstwo na sprzedaż, to zapraszam na prv;)
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Czerwiec 07, 2013, 13:23:46 13:23
Cześć

Małe uaktualnienie, kompletna zmiana, czy dobra sam nie wiem.
Ale co najważniejsze ryby w końcu w dobrej kondycji, nie piszę że w bardzo dobrej żeby nie zapeszyć. Trzeba cały czas być czujnym, bo jak wszyscy wiedzą takie małe środowiska wodne to balansowanie na krawędzi równowagi biologicznej i szybko można stracić dorobek wielu miesięcy pracy.
Tytuł: Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
Wiadomość wysłana przez: irasus w Czerwiec 07, 2013, 13:48:25 13:48
Powyżej moja ulubiona parka Mirella ze Zbyszkiem.
Nabyta u Kobry, ma się wyśmienicie wbrew różnym opinią. Rybcie oczywiście po adopcji, były już dorosłe ale od razu mnie w oka wpadły.

Powyżej ciekawa roślinka, też po adopcji od kolegi Walteriego, nazwy niestety nie pamiętam, może ktoś wie  cóż to za cudaczek?
 :) :D ;D