Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne

Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne => Akwarystyka morska => Wątek zaczęty przez: unknown soldier w Sierpień 12, 2012, 12:54:14 12:54

Tytuł: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: unknown soldier w Sierpień 12, 2012, 12:54:14 12:54
Witam

Zamieszczam małe zestawienie cen założenia akwarium morskiego. Zestawienie starałem robić się tak, żeby jak najwięcej rzeczy dostępnych było na miejscu (tj. w Szczecinie), bez konieczności zakupów wysyłkowych, co pozwoli zaoszczędzić parę złotych na wysyłkach kurierskich/pocztowych. Jednak nie cały sprzęt dostępny był w Szczecinie, a przynajmniej ofert w internecie na dzień dzisiejszy nie udało mi się znaleźć.

W zestawieniu znajdują się rzeczy, które wszystkie razem są niezbędne do założenia akwarium, więc raczej poniżej sugerowanej ceny, zejść się nie da, nie polecam pomijanie zakupu przedmiotu z którejkolwiek linijki, bo próby jeszcze większego (niż podany) obniżenia kosztów mogą skutkować ponownym zakupem pewnych części, co ostatecznie zwiększy cenę całości. Skupiłem się na akwarium o pojemności mniej więcej 100 litrów, po skompletowaniu wymienionych części akwarium może zostać zalane słoną wodą i zacząć proces dojrzewania.

Nie uwzględniałem cen ryb, koralowców, krabów, ślimaków ani innego życia. Szacowany wydatek na zwierzęta do morskiego będzie się wahał od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, w zależności jak 'napchamy' akwarium. Nawet za wspomniane kilkaset złotych przy odrobinie cierpliwości jesteśmy w stanie zapełnić całą skałę koralowcami co zajmie od kilku miesięcy, do mniej więcej roku - półtorej. Zalecana ilość ryb w takim litrażu powinna oscylować w okolicy 4 i nie przekraczać 6 (co, wydaje mi się, jest absolutnym maksimum w takim litrażu i wymaga silnego i drogiego odpieniacza).

Wszystkie podane ceny, to ceny samego sprzętu, ceny wysyłek doliczyłem zupełnie 'na oko', a wspomniane dodatkowe akcesoria to np. bakterie na start (konieczne!) np. Microbe Lift Special Blend - (koszt ok. 25 zł), mata pod akwarium, szafka jeśli brak, oświetlenie nocne, zawory do podłączenia RO jeśli brak ich w zestawie lub nie pasują by podłączyć do sieci wodnej, czyścik magnetyczny, skrobak czy cokolwiek do czyszczenia, zegary sterujące (czasowe) itp itd, słowem - co kto woli, jako ułatwienie życia :)

Załączone obrazki nie służą reklamie jakiegokolwiek sklepu ani celom marketingowym, jak wspomniałem sporządzałem zestawienie kierując się dostępnością towaru tu na miejscu, w Szczecinie.

Sprzęt                                                Ekonomicznie          Zalecane         
Szkło139 (http://i49.tinypic.com/2z7etj4.jpg)-
Filtr RO+DI158 (108 (http://i49.tinypic.com/2gxguqa.jpg)+50 (http://i45.tinypic.com/hv5n4p.jpg))-
Lampa289 (http://i45.tinypic.com/m8l37c.jpg)-
Świetlówki120 (2x32 (http://i45.tinypic.com/1z15jyx.jpg)+2x28 (http://i50.tinypic.com/xefkmh.jpg))-
Odpieniacz94 (70 (http://i48.tinypic.com/1pjv6d.jpg)+24 (http://i46.tinypic.com/23jsxv8.jpg))439 (http://i49.tinypic.com/xzn6c.jpg)
Cyrkulatory34 (http://i48.tinypic.com/6gg8cp.jpg)-
Sump--
Hydraulika--
Sól79 (http://i47.tinypic.com/kry2b.jpg)-
Pomiar Zasolenia30 (http://i46.tinypic.com/w1pi6e.jpg)-
Testy (pH, Kh, PO4, NO3, Ca, Mg)26+26+35+38+43+46 (http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=salifert)-
Żywa skała200 (5*40)600 (15*40)
Martwa skała150 (10*15) (http://i48.tinypic.com/2150c2e.jpg)-
Żywy piach95 (http://i46.tinypic.com/4szj0i.jpg)-
Dodatkowe akcesoriax-
Koszt16022547
Wysyłki100+/-100+/-
Suma17022647

Objaśnienia:
Lampa: podwieszana, jak ktoś nie ma możliwości zawiesić nad akwarium, to są dostępne również lampy o długości 80cm, trochę droższe.
Odpieniacz: należy wymieniać regularnie (co ok. 2 tygodnie) kostkę lipową, koszt za sztukę - kilka zł. Według mnie warto w odpieniacz zainwestować znacznie więcej, ponieważ to najważniejszy sprzęt.
Świetlówki: dwie aktyniczne oraz 2 o biało-niebieskiej barwie. Światło aktyniczne/niebieskie jest obligatoryjne w akwarium morskim.
Cyrkulatory: jeden powinien starczyć, w razie gdyby był zbyt słaby można dokupić drugi taki sam, lub słabszy np koralia nano 900 lub 1600 (koszt około 100zł/szt).
Testy: Do morskiego najlepiej kupić salifert'a, ponieważ są dokładne, proste oraz dość tanie w porównaniu do np Red Sea.
Żywa skała: by ograniczyć wydatek można kupić trochę martwej, zamiast żywej skały. Jednak kilka kilogramów żywej powinno się w akwarium znaleźć.

Podsumowanie: To tylko przykładowe zestawienie przedmiotów potrzebnych do założenia akwarium morskiego, w dodatku jest to obowiązkowe MINIMALNE zaopatrzenie jakie każdy morszczak powinien mieć. Oczywiście dla bardziej zaawansowanych akwariów można kupić sump'a, automatyczną dolewkę, oświetlenie led zamiast T5, filtry na media, filtry przepływowe, komputer akwarystyczny i masę innego sprzętu, ale to się wiąże z kosztami, a celem tego artykułu było pokazanie za ile minimalnie jesteśmy w stanie postawić akwarium morskie. W razie jakiś uwag, sugestii albo pytań zapraszam do odpowiedzi w tym wątku.

pozdrawiam  :)
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Radzimierz w Sierpień 12, 2012, 22:05:35 22:05
jak wygram troche waluty to napewno postawie solniczke :D
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Pavulon w Sierpień 12, 2012, 22:19:48 22:19
Nie piszesz nic o filtracji... Nie ma czy przeoczenie ;)
takie artykuły lubię klik i wiem o czym piszesz, serio świetna robota :D pzdr
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: unknown soldier w Sierpień 13, 2012, 00:27:57 00:27
Filtracja w morskim to skała, skałą i jeszcze raz skała. Mechaniczna - można dorzucić jakiś prosty filtr za parę złotych, kaskadę albo zwykły, wedle potrzeb.

Starałem się bazować na konkretach, a nie zgadywanie cen :P Celowo nie dałem linków do aukcji, bo one za parę tygodni/miesięcy wygasną, a fotki nie (liczę na to). Ten hosting jeszcze mnie nie zawiódł, nie kasują tak szybko zdjęć więc może przetrwają lata  :)

Dodać mogę, że filtry RO/DI bywały tańsze niż te 150 zł, nawet w cenie lekko ponad 100 były, teraz (chyba chwilowo) po prostu takich aukcji nie ma a na stronach sklepów nie szukałem.
Żywa skała - orientacyjnie, raz będzie 35zł, raz 38, raz 45. Różnie. Jak jest tańsza - podejrzane. Lepiej wtedy zobaczyć na żywo. Ogólnie skałę powinno się wybierać samemu! Żeby uniknąć ewentualnych plag lub złej jakości skały, w końcu nie mało za nią płacimy. To ważne, a nie wspomniałem wcześniej.

Myślę, że ogólny pogląd na koszta morszczaków jest widoczny:p Być może za jakiś czas zrobię jeszcze zestawienie z większym zbiornikiem, dodatkowo może jakaś bardziej profesjonalna wersja akwarium dojdzie, póki co takie minimum :)
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Ania Urban w Sierpień 13, 2012, 08:52:40 08:52
Bardzo Ci dziękuję za opis i wysiłek w to włożony. Chciałabym też zobaczyć na żywo i pogadać, bo mam wrażenie, że jeśli postawię solniczkę na podstawie li tylko wyłącznie opisów, to będzie mnie to kosztowało o wieeeeeeeeele więcej. :)
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: unknown soldier w Sierpień 13, 2012, 10:27:04 10:27
Proszę :)

Oczywiście służę pomocą
Tytuł: Odp: Morskie na start - minimalne koszty
Wiadomość wysłana przez: Adi w Sierpień 16, 2012, 12:35:44 12:35
Witam.
Zajmuję się akwarystyką morską i służę chętnie pomocą i radą.
Pozdrawiam
Adam (Szczecin)
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Sierpień 16, 2012, 13:11:50 13:11
Witam.
Zajmuję się akwarystyką morską i służę chętnie pomocą i radą.
Pozdrawiam
Adam (Szczecin)
No to może skompletuj taką "startową" listę wraz z przykładowymi cenami tak jak to zrobił unknown soldier
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Adi w Sierpień 16, 2012, 13:44:52 13:44
Wydaje mi się, że nie ma sensu kompletować list, ponieważ każde rozwiązanie jest bardzo indywidualne. Wszystko zależy od przede wszystkim możliwości finansowych, wielkości zbiornika ale i od obsady, którą się planuje.
Oczywiście można kupić rozwiązania z Chin, które dostępne są za 25% ceny markowych produktów... ale czy one są faktycznie tańsze? Ja bym tego nie polecał. Częste awarie mogą spowodować utratę całej obsady i restart zbiornika. Głośne urządzenia nie dadzą nam spokoju przy zbiorniku, a on ma służyć relaksowi. Niektórzy śpią w tych samych pomieszczeniach. Zbiornik morski ze względu na urządzenia w nim zastosowane raczej do bardzo cichych nie należy, zawsze słychać jakiś szum czy to cyrkulatorów czy też przelewu. Właściwie odpieniacz może być wyłączany na noc (co wycisza), jeśli mamy dobrą cyrkulację i dobry odpieniacz ale nie ma dobrych odpieniaczy poniżej 100zł, a nie uzyska się dobrej cyrkulacji jedną pompą i nie pompą, która kosztuje 34zł - nawet w 100l zbiorniku.
W zbiorniku 100l (jak to jest tutaj napisane) zastosowałbym min. 2 pompy cyrkulacyjne, a nie jedną, więcej żywej skały i żywego pisaku (to jest podstawą filtracji!).

(Ja osobiście nie zakładałbym 100l zbiornika, ponieważ uważam, że:
1. jest za mały (zob. ocean),
2. o wiele łatwiej jest ustabilizować życie w większym zbiorniku. Wydaje mi się, że bardziej rozsądnym rozwiązaniem byłby zbiornik od 200l wzwyż przy niewielkiej obsadzie ryb.)

Akwarium morskie jest jakąś tam kroplą oceanu i trzeba stworzyć warunki choć w promilu przybliżone do tych panujących w oceanach, a to nie są wody stojące jak np. jeziora. Jak spadnie deszcz, to w oceanie wartości wody się nie zmienią, a w jeziorze już tak = zwirzęta słodkowodne są bardziej odporne na zmienne warunki. Zwierzęta morskie już nie są.

W sumie możnaby tak pisać i pisać. Każdy ma swoje 'za' i 'przeciw'.
Oczywiście, można zrobić nano-akwarium ale czy jest sens? Chyba, że na ze 2 miękkie korale i ze 2-3 krewetki.
Lepiej małe 'słodkie' słodkie niż małe morskie, w którym mamy ciągle problemy.

Osobom zainteresowanym chętnie pomogę.
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Sierpień 16, 2012, 13:52:10 13:52
Nie chodziło mi oczywiście o wywołanie jakiejś kłótni, burzy czy czegoś w tym stylu - raczej po prostu o zdanie osoby doświadczonej w tym temacie.
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Adi w Sierpień 16, 2012, 13:58:49 13:58
Ani kłótnia ani burza.
Same zwierzęta morskie są w porównaniu ze zwierzętami słodkowodnymi dużo dużo droższe. Raczej nie dostanie się żadnego zwierzątka za 10zł.
Chodziło mi tylko o to, aby móc cieszyć się widokiem ładnych zwierząt, a nie wydawać kilkakrotnie pieniądze na to samo = ponowny zakup ryb lub ponowny zakup np. odpieniacza, bo w praniu okaże się jednak, że ten za np. 100 zł nie daje rady.
Akurat akwarystyka morska jest dużo droższa od słokowodnej.
Wydaje mi się, że podane zestawienie przez 'unknown soldier' to ta 'zalecana wersja' odpowiadałaby bardziej tej wersji 'ekonomicznej'.

Ja piszę o praktyce w 100%.
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: unknown soldier w Sierpień 16, 2012, 14:08:09 14:08
Co osoba to opinia. Piszesz, że nie ma sensu zakładać 100l morskiego. Jak ktoś ma pasję a nie ma środków na 500l a na 100l ma, to tylko wmawianie sobie że 500 litrów bardziej przybliży warunki rafy niż 100. Prawda jest taka, że ani 100 ani 500 litrów ma się nijak do prawdziwej rafy, i w 100l jak i w 500l można stworzyć warunki do życia kawałka rafy. Pytasz czy to ma sens. Taki sam jak założenie 500l akwarium.

Nie mówię, że odpieniacz za 100zł jest dobry, podkeśliłem, że to absolutne minimum, chociaż sam bym tego nie chciał używać, więc może faktycznie dobrym rozwiązaniem byłoby zamienienie odpieniacza z zalecanego do eko. To tyle jeśli chodzi o zmiany w zestawieniu. Bo jeśli chodzi o cyrkulację to absolutnie się nie zgodzę, że pompy JVP są głośne i słabe, to jest jeden z niewielu przykładów chińskich wyrobów, które naprawdę zasługują na to, by się znaleźć w akwarium morskim. Właśnie te za 34 złote, czasem nawet jedna starczy (przy dużej ilości skały).

Ceny wyraźnie zaznaczyłem i dodałem że to sam początek stawiania morskiego, że przyjdzie właścicielowi wydać jeszcze drugie tyle przy tym zbiorniku. Podany sprzęt to zestaw do rozpoczęcia dojrzewania akwarium, nic więcej. Dalej to, jak mówisz, kwestia indywidualna. I tutaj właściciel sam zadecyduje co chce trzymać i dokona odpowiedniej modyfikacji sprzętu, np mocniejsza lampa przy bardziej wymagających koralowcach itp. To nie jest wyrocznia, tylko czysty przykład jaki setup wystarczy kupić, by z odrobiną cierpliwości, wiedzy i pasji zrobić naprawdę imponujący kawałek stulitrowej rafy.

Nie odstraszaj ludzi od morszczyzny, oni sami zadecydują czy podejmą się czegoś takiego. Wychodzenie z założenia, że tylko drogie i duże jest dobre jest błędne.
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: unknown soldier w Sierpień 16, 2012, 14:14:26 14:14
Jeszcze może dodam, że ten artykuł to taki 'pierwszy krok' dla morszczaka. Nie można na podstawie tylko takiego artykułu podjąć się postawienia morskiego, to by nie wyszło. Kolejnym krokiem, po przeczytaniu tego i zdecydowaniu 'tak, chcę morskie!' jest zdobycie sporej wiedzy, która pozwoli dobrze założyć pierwsze akwarium morskie. Ten artykuł ma uświadamiać, jeszcze przed podjęciem decyzji o założeniu takiego zbiornika, czy nas stać, czy mamy minimum te 2000~ zł plus kolejne 2000 na zwierzęta, czy nie. Jak tak - idziemy dalej - nauka. Jak nie - trudno, może kiedyś.
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Adi w Sierpień 16, 2012, 14:22:32 14:22
Jestem tylko tego zdania, że akurat w przyapdku akwa morskiego lepiej jest, zrobić wszytsko od początku z głową, niż później się głowić, jak unikać problemów, co z reguły wiąże się z dodatkowymi wydatkami lub odejściem od akwarystyki morksiej.

Można zrobić wszystko, nawet nano-akwarium (również morskie).

Specjalnie nie używałem nazw firm. JVP jest ok. Jednak z jedną sztuką na 100l się nie zgodzę. Dlaczego?
Jedna pompa powinna dmuchać w skałę i jej strumień ma zapobiegać tworzeniu się stref martwych w skale ale i w akwarium. Jednak jej strumień się rozbije o skałę. A gdzie cyrkulacja? Ta woda musi się przynajmniej kręcić. Przy 100l uważam, że powinno być ok. (minimum 1000l) 2000l cyrkulacji na godzinę. Ta pompa ma taką wydajność? Co będzie, kiedy się 'sitko' pompy się przybrudzi? = wydajność spada. Dlatego dwie pompy.

Nie mam zamiaru odstraszać, wręcz zapraszam - uważam, że nie ma piękniejszych akwariów od rafowych!
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: unknown soldier w Sierpień 16, 2012, 14:37:01 14:37
Jestem tego samego zdania, że przed założeniem trzeba dokładnie wszystko przemyśleć, bo w przeciwnym razie narażamy się na dodatkowe koszta, pisałem o tym w swoim temacie z moją rafą (na tym forum). Nie zachęcam nikogo do podejmowania szybkich decyzji, wręcz przeciwnie. Zachęcam do zapoznania się z przykładowym kosztorysem, i po ocenie własnych finansów, przy zdecydowaniu się na solankę, zachęcam do zapoznania się z zasadami panującymi w akwarystyce morskiej, ponieważ wiedza jest najważniejsza. Za niewiedzę się płaci. Udzieliłem kilku zebranych przeze mnie rad przy doświadczeniach z morszczyzną, na sam początek żeby odstraszyć zapaleńców, co nie planują wydać więcej niż 1000zł, swojego rodzaju selekcja. Tak nie wyjdzie.

I tak cyrkulacja - owszem, wiadomym jest, że dużo lepiej posiadać dwie słabsze pompy niż jedną mocniejszą. Jednak na początku funkcjonowania mojego akwarium miałem tylko jedną sztukę JVP, wyciągnąłem ją ze względu na wielkość, szpeciła strasznie, oraz ze względu na to, że przy moim ułożeniu skały nie była satysfakcjonująca. Strumień może być skierowany w szybę, wtedy robi się delikatna 'pralka' która rusza całą wodę w akwarium. Podsumuję tak: zgadzam się z Tobą co do cyrkulacji, jednak z własnej praktyki wiem, że z jedną pompą też da radę.
Podkreślam jeszcze raz, że to ABSOLUTNE MINIMUM KAŻDEGO MORSZCZAKA. Wydaje mi się, że na szybko czytałeś ten artykuł, i przeoczyłeś kilka zdań.
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Adi w Sierpień 16, 2012, 14:42:51 14:42
ok, niech Ci będzie :)
Ja zawsze uważnie czytam.
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: unknown soldier w Sierpień 16, 2012, 14:57:04 14:57
Dobrze, że poruszyłeś temat. Warto wziąć pod uwagę to, że im mniej pieniędzy włożymy w akwarium, tym mniej powinniśmy się spodziewać. Albo ładnie, albo tanio.

Sam się przykładam do większego projektu, natomiast uważam, że warto zachęcać nowych do akwarystyki morskiej przede wszystkim przyzwoitymi, na kieszeń Polaka kosztami, bo wyglądem raczej nie trzeba. Drugie akwarium takiej osoby zapewne będzie bardziej profesjonalne a akwarystyka morska u nas w kraju będzie się lepiej rozwijać.

Nie odbieraj moich postów jako podważanie Twojego doświadczenia. Zbierajmy nowych posolonych a możliwe, że w przyszłości będzie się do Ciebie zgłaszać dużo większe grono osób z prośbą o pomoc w założeniu konkretnego akwarium :)
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Sierpień 16, 2012, 15:12:48 15:12
Panowie, prawda jest taka, że na naszym lokalnym rynku morszczyzna jest ewenementem niestety, dlatego każda porada jest cenna.
Wciąż twierdze, że Adi mógłbyś stworzyć wg własnego uznania taką przykładową morską '100l' i taki orientacyjny kosztorys aby mieć porównanie jakby ten sam temat rozwiązał inny morski akwarysta.



Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Adi w Sierpień 16, 2012, 15:27:04 15:27
Niczego źle nie odbieram.
Co nie co po prostu mnie zdziwiło, np. jenda pompa cyrkulacyjna. Sam później przyznajesz, że jedna pompa Ciebie nie 'zadowalała'.
Ja wolę wydać nawet trochę więcej ale raz niż później ponosić wielkrotne koszty.

A akwarystyka morska jest droższa o słodkowodnej... i tutaj popieram Twoją wypowiedź: nie masz odpowiednich funduszy, poczekaj - i to jest pierwszym treningiem do akwarystyki morskiej (trening cierpliwości), ponieważ w akwa morskim liczy się przede i nade wszystko CIERPLIWOŚĆ - to nie jest akwarium słodkowodne, to jest inny świat.

Dla mnie utrata jakiegokolwiek zwierzątka jest i była zawsze smutnym doświadczeniem. Ja kocham zwierzęta i staram się, aby się dobrze czuły = są ładniejsze, lepiej wybarwione, itd.
Inaczej jednak patrzymy na to, jak zdechnie np. gupik, którego można bez problemu wyhodować w niewoli i którego koszt zakupu to ok. 2-5zł/szt., a inaczej na zwierzęta, które są odławiane ze środowiska naturalnego, które nie dają się lub tylko niektóre gatunki dają się wyhodować, a ich cena zakupu oscyluje w granicach np. 100zł.
Najzwyklejsze 'nemo' to kilkadziesiąt złotych za sztukę, a tych trzeba 2 sztuki. I tu wydaliśmy już ponad 100zł, a mamy na razie tylko dwie rybki. :)

Pozdrawiam 'żołnierza'.   ;D

P.S. Paweł, nie mam na to za bardzo czasu, a listy będą zawsze różne, bo ktoś gdzieś i jakaś promocja, itd, itp, a później będzie, że złych informacji udzielam. Wolę podpowiedzieć, co jest konieczne, co się sprawdza u mnie (bo w okolicy wszyscy będziemy mieli podobną wodę), co należy, czego nie robić. Jest to moje hobby, które troszkę przekształca się w pracę, ponieważ opiekuję się i serwisuję parę akwariów morskich w naszym regionie.
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: unknown soldier w Sierpień 16, 2012, 15:39:59 15:39

Uważam, że nasze intencje trochę się różniły w tej dyskusji. Adi miał na uwadze dobrze funkcjonujące akwarium z dobrym sprzętem, takie jak na profesjonalnego akwaryste morskiego przystało, ja nastomiast przedstawiałem wizję najbardziej ekonomicznej wersji takiego akwarium. Bo to było założeniem tematu. Zgodzę się z Adim, że robienie zestawień dla nieekonomicznych (profesjonalnych) akwariów morskich jest zbyt obszernym zagadnieniem i jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od zbyt wielu czynników. Robienie zestawienia ekonomicznego dla akwarium 500l mija się z celem, bo lepiej postawić 200 litrów profesjonalnie niż 500 litrów ledwo ledwo.

Osobiście polecam zakup jak najlepszego sprzętu na jaki możemy sobie pozwolić, ale jeśli u kogoś sytuacja finansowa jest taka a nie inna, setup z pierwszego posta również się sprawdzi, tylko trzeba pamiętać że mniej ładnych zwierząt będziemy mogli tam wpuścić. Ale to powszechne prawo.

Nie chcę odbierać marzeń osobom ograniczonym przez pieniądze, osobiście irytuje mnie taka sytuacja, że jedni stawiają morskie za 100 000 zł, a inni nie mogą za 3000 zł. Pieniądze to ważna rzecz, jednak marzenia są ważniejsze, trzeba zachęcać i pokazywać, że nie portfel jest najważniejszy.

Myślę, że warto zmienić tytuł tematu na 'Morskie na start - minimalne koszty'. Prośba do moderatorów :p

PS.
jedna pompa mnie nie zadowalała, z uwagi na zbyt dużą ilość skały, dołożenie drugiej takiej by nie pomogło, tylko np. kupno 2x koralia nano 1600 :p
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Adi w Sierpień 16, 2012, 19:51:54 19:51
 8)
Ja naprawdę niczego źle nie odbieram... :)

Moją intencją jest prowadzenie zbiornika w jak najbardziej ekonomiczny sposób ale funkcjonalnie praktyczny, a nie znaleźć wersję najtańszą, z którą mogą być problemy w różny sposób się kończące - niekoniecznie przyjemnie, co odbija się finansowo - raczej nieekonomicznie.

Co innego jest start zbiornika (może trwać i do pół roku - oddam wodę z podmian na start, co mocno przyspiesza start :) - inaczej prowadzi się zbiornik z samymi rybami, a inaczej z rybami i koralami, a każdy praktycznie chciałby mieć ten kawałek swojej rafy, czyt. parę korali. Tu jest moim zdaniem ogromna różnica porównując do akwarystyki słodkowodnej.
Uważam, że nakład pracy szczególnie przy nowym zbiorniku jest większy (wcale nie znaczy, że mniej przyjemny - wręcz przeciwnie, o wiele bardziej)!

... i wracając do sedna: tak można wiele rzeczy kupić bardzo tanio. Jednak czy ten kawałek mojej rafy pociągnie i jak długo?

Czy ja dam radę ze wszytskim?

Tak, można powiedzieć, że jest w pewnym sensie 'lista rzeczy koniecznych' ale każdy może sobie w internecie poszukać różnych rozwiązań odpowiednich dla swojej kieszeni. Większy system jest w początkowej fazie 'droższy' ale (moim zdaniem) łatwiejszy i możliwe, że tańszy do utrzymania, na pewno ładniejszy. Wiadomo, że trzeba jeszcze wszystko dopasować nie tylko do możliwości finansowych ale też fizycznych - mam tu na myśli np. rozmiar samego zbiornika i możliwości jego ustawienia, itd.

Temat rzeka...   :D

Może przestańmy zastanawiać się nad tym, czy taniej czy nie, a lepiej podzielmy się z zainteresowanymi osobami naszymi doświadczeniami. I tak każdy wybierze sobie te 'swoje' rozwiązanie.
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: unknown soldier w Sierpień 16, 2012, 20:57:17 20:57
Podoba mi się Twoje ostatnie zdanie, i w pełni się z nim zgadzam i nie mam nic do dodania  8)
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Adi w Sierpień 17, 2012, 07:14:45 07:14
 :D
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Robin Hood w Październik 14, 2012, 02:01:44 02:01
No i co dalej? Zapał minął? Mam wyzwanie: 2000 litrów brutto...
I nie zgodzę się, że morszczyzna jest trudniejsza od slodkowodnego - dyskowce, skalary, pielegniczki z odlowu. Życzę powodzenia... I nie zgadzam się że stwierdzeniem, że morskie są bardziej kolorowe od słodkich. :-P
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: unknown soldier w Październik 14, 2012, 10:14:32 10:14
Nie minął
Czy jest trudniejsza, to zależy od tego co się hoduje, tak samo w kwestii kolorów :D ale jednak przy wyborze najbardziej wymagających zwierząt w morskim dużo łatwiej nie podołać
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Robin Hood w Październik 14, 2012, 11:30:59 11:30
Nie będę polemizował, bo nie o to chodzi. Jaki byłby koszt urzadzenią takiego zbiornika i miesięczny koszt utrzymania?
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: unknown soldier w Październik 14, 2012, 11:56:24 11:56
Przy średnio wymagającej obsadzie koszt takiego akwarium zaczynałby się szacunkowo od 30 tys. zł, a miesięczny koszt to ciężko powiedzieć, ale wliczając prąd i wodę, na pewno nie mniej niz 500zł, trzeba wziąć pod uwagę, że jednak te +/- 2000 W system by ciągnął przez 12 godzin. Najdrożej wychodzi oświetlenie i skała, ale jak ktoś kombinuje to jedną rzecz załatwi po znajomości, drugą używaną  za pół ceny, trzecią sobie samemu zrobi... Ale jak ma być podręcznikowo zakładane - to wyjdzie ogromna suma

Odsyłam na nano-reef.pl, tam zrobią Ci dokładną wycenę takiego akwarium.
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Robin Hood w Październik 14, 2012, 12:32:43 12:32
Dzięki za tresciwy rys kosztów. Mam oczym myśleć. Jest to do ogarniecia. Ale może drugie akwa w sypialni. Jakies 500 litrów. Na razie trzeba się uczyć :-D
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: unknown soldier w Październik 14, 2012, 12:37:01 12:37
Nie ma sprawy ;)
Tytuł: Odp: Morskie na start - koszty
Wiadomość wysłana przez: Adi w Październik 17, 2012, 09:17:04 09:17
Im większe akwa morskie, tym łatwiejsze w utrzymaniu.
Koszty można rozłożyć. Nie wszystko jest od razu potrzebne. Jednak na sam start czyli zalanie zbiornika wodą, włączenie 'filtracji' i oświetlenia wydatek jest największy.
Później już z górki.
Chętnie służę praktycznymi poradami.