Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2   Do dołu

Autor Wątek: Techniki preparowania drewna do akwarium  (Przeczytany 10278 razy)

radek

  • Gość
Odp: Techniki preparowania drewna do akwarium
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 23, 2011, 09:36:09 09:36 »

Jedyne drewno jakie utonęło mi zaraz po wygotowaniu pochodziło ze strumienia. Te z torfowisk, choć napewno mniej, także mi pływały. Gotowanie z solą powinno przyspieszyć "picie" wody, czas gotowania także ma znaczenie - jak z makaronem;)
Zapisane

jarussz (Jarek)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 488
    • hobby
Odp: Techniki preparowania drewna do akwarium
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 29, 2011, 19:23:23 19:23 »

a drerwno z morza? ja ostatnio przytargałem takie cudo, wygotowałem je ale jeszcze troche pływało, no to kamień i moczy się dalej w akwarium. :)

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Techniki preparowania drewna do akwarium
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 29, 2011, 20:53:51 20:53 »

Prawie kazdy korzen z drewna twardego sie nada , musisz je tylko dobrze wysuszyc a nastepnie wagotowac w solance lub pomoczyc a nastepnie wymoczyc zmieniajac czesto wode.
Jezeli drewno wyjete z wody lub torfowiska posiada dziwny nalot lub smierdzi nie nadaje sie do akwarium.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

jareksslub

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 24
Odp: Techniki preparowania drewna do akwarium
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 15, 2011, 21:02:28 21:02 »

Jezeli drewno wyjete z wody lub torfowiska posiada dziwny nalot lub smierdzi nie nadaje sie do akwarium.
Co to może być za nalot? Ja ostatnio znalazłem w lesie super korzeń, wysuszony na wiór. Wyczyściłem, wyparzyłem i do akwarium. Ale pojawia się na nim taka dziwna jakby mgiełka. Co to może być?
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Techniki preparowania drewna do akwarium
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 29, 2011, 14:34:42 14:34 »

Ostatnio wykonałem kilka nawiertów w niewidocznych miejscach mojego pięknego korzenia akacji... Twardy jak cholera!

Jak już zatonie, to podzielę się wnioskami o ewentualnym przyspieszeniu procesu tonięcia.

Pozdrawiam
Marek.
Zapisane

dzierzbik

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 24
Odp: Techniki preparowania drewna do akwarium
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 29, 2011, 15:44:33 15:44 »

Ja swój korzeń ze żwirowni (był już suchy) po prostu dobrze umyłem i wyparzyłem, żeby ominąć proces namakania po prostu od spodu przymocowałem płytkę na wkręty i przysypałem podłożem. Dla pewności położyłem skałę w miejscu gdzie była zakopana płytka. I w ten sposób korzeń praktycznie zaraz po dostawie był gotowy do użycia.

P.S co do ujemnej tp. stosowanej do dezynfekcji to większość bakterii ginie w tp -28 stopni dopiero po około miesiącu. Więc odradzam tą metodę, dużo pewniejsza i zdecydowanie szybsza jest pasteryzacja czyli potrójne wygotowanie (choć wystarczy 60 stopni) w odstępach dobowych. A czemu potrójne? bo bakterie wytwarzają formy przetrwalne które bardzo często są wstanie przeżyć gotowanie. Sam proces gotowania stymuluje bakterie w formie przetrwalnej do "wykiełkowania" wiec dajemy im 24h na spokojne "wykiełkowanie" (po którym są bezbronne) i powtarzamy proces.
W ten sposób mamy pewność, że żadne  bakterie nie przeżyją
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Techniki preparowania drewna do akwarium
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 29, 2011, 17:17:13 17:17 »

http://en.wikipedia.org/wiki/Extremophile

Tego nie przewiduje Twoja metoda :P

Jedyną metodą na zabicie wszystkiego jest chlor, który jest bezużyteczny z wiadomych przyczyn.
Pozdrawiam.
Marek.
Zapisane

dzierzbik

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 24
Odp: Techniki preparowania drewna do akwarium
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 29, 2011, 17:27:05 17:27 »

Jedyną metodą na zabicie wszystkiego jest chlor, który jest bezużyteczny z wiadomych przyczyn.
Pozdrawiam.
Marek.

Ogólnie to nie ma się co spinać z tymi bakteriami, one były, są i będą obecne w każdym możliwym miejscu, nie wykluczając akwarium.

P.S Ekstremofile to nie są bakterie tylko archeony, a to już co innego :P
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Techniki preparowania drewna do akwarium
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 29, 2011, 19:11:29 19:11 »

Zgadza się, bakterie były są i będą.

Wcale nie powiedziałem, że Ekstremofile to bakterie ;]
Zapisane

Ahaw

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
Odp: Techniki preparowania drewna do akwarium
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 31, 2011, 19:29:32 19:29 »

Co do drewna z morza najczęściej jest to sosna w przypadku Bałtyku. Więc raczej bym nie polecał. Jeżeli chodzi o korzenie to przygotowałem ich już bardzo wiele w ten sam sposób i nigdy nie miałem żadnej pleśni ani nic takiego. Większe znaczenie niż sama preparacja ma źródło, z którego pozyskujemy drewno. Ja osobiście wybieram kilkuletnie powalone buki leżące na zboczach lub wyciągam korzenie bezpośrednio z strumieni. Cała preparacja to słona woda w beczce, aż zatoną, sparzenie wodą z czajnika i do akwarium co więcej korzenie wkładam razem z korą drzewa bo w przypdaku buka nie da się oddzielic zbytnio kory od korzenia, co do bakterii myslę, że w środowisku naturalnym bakterie występują również są częścią ekosystemów i ryby sobie z nimi radzą i żyją poprostu jest mała szansa, jak i niewielka liczba szczepów bakterii z którymi ryby sobie nie poradzą.

Podsumowując grunt to czyste z ekologicznego punktu widzenia miejsce do pozyskania owego drewna.
Zapisane
Strony: « 1 2   Do góry