Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Bimbrownia CO2- przepis  (Przeczytany 30826 razy)

MlodyAkwarysta

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 67
Bimbrownia CO2- przepis
« dnia: Marzec 28, 2015, 18:29:18 18:29 »

Witam. Planuję wykonać bimbrownię CO2. Poszukuję przepisu na zacier. Może ma ktoś jakiś dobry, sprawdzony sposób? Do dyspozycji mam drożdże w proszku lub tradycyjne (przeterminowane  ::) ). Których użyć i w jakich ilościach?

akwariumdlakazdego

  • Gość
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2015, 19:26:55 19:26 »

Wpisz w google 1410:-)  Czemu bimbrownia? CO2 w żelu nie daje rady?
Zapisane

MlodyAkwarysta

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 67
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2015, 20:06:59 20:06 »

Daje radę, ale się skończyło. Postanowiłem poszukać tańszego zamiennika. Właśnie przygotowuję bimbrownię i postanowiłem, że zrobię ją w butli właśnie od CO2 w żelu. Po opróżnieniu butli okazało się, że DENNERLE robi swoje CO2 na bazie drożdży (ładnie pachniało  ;)). Więc z tego co myślę, to efekt powinien być podobny. Zobaczymy...

Monika

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 600
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2015, 20:22:11 20:22 »

Z doświadczenia wiem że w akwariach pow.60l bimbrownia to często za mało.Idealnym wyjściem jest jednak butla,postaw skarbonkę i zbieraj  :)
Zapisane
hakuna matata :)

mario_k3

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2015, 21:46:34 21:46 »

W 112 L bimbrownia spokojnie da radę. W ciągu dnia musiałem dławić zaworkiem żeby nie zagazować rybek na noc poluzowywalem korek i co2 leciało na pokój. Z tego co pamiętam to na 2 tygodnie starczało choć pod koniec dawało słabiej. Z butlą jest poprostu wygodniej i przecyzyjniej. Eksploatacja jest w sumie tańsza tylko trzeba wydać na starcie. Ale pieniądze wydane są praktycznie do odzyskania w każdej chwili z niewilką stratą.
przepis na zacier  1410 - 1 litr wody, 400g cukru i 10g drożdży !! Im więcej drożdży dodamy tym szybciej zjedzą cały cukier i zafermentują, co w rezultacie skróci działanie naszej bimbrowni. Mi na przepisie 1410  działał 2 tyg, po tym czasie można dodać do zacieru 1 średniego ziemniaka pokrojonego w kostkę, po tym zabiegu działa jeszcze około 1 tyg. woda przy rozpuszczaniu drożdży musi być ciepła, a nie gorąca :)
- zacier w 2L butli, a bufor w 1 L. Ważna jest szcżelność wężyków w nakrętkach.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2015, 22:10:38 22:10 wysłana przez mario_k3 »
Zapisane

forestkorsze

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 20
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 29, 2015, 10:50:39 10:50 »

Ja mam bimbrownie zrobioną z trzech butelek 2L.
W pierwszej zacier z takiego przepisu jak powyżej. Grunwald jest najlepszy.
W drugiej 1L wody, jako filtr, a w trzeciej niecała szklanka wody, służy bardziej jako zbiornik na gaz.
Na wężyku idącym już do dyfuzora ( własnej roboty ), mam zaciskowy zawór i nim steruję ilością gazu w akwarium.
Był moment, że musiałem zakręcić zawór całkowicie, ale butelek nie rozszczelniłem. Zrobiły się twarde, ale wytrzymały.
Bimbrownia na jednym "wkładzie" chodzi mi już siedemnasty dzień, a butelki nadal są twarde, nie tak jak na początku, ale jeszcze jest zmagazynowanego gazu trochę.
Myślę, że jeszcze tydzień będzie produkować.
Ciśnienie spowalnia produkcję gazu, to tak, jak odkręcasz butelkę z wodą gazowaną, jak w niej ciśnienie spada, to uwalnia się gaz, no i wiemy co dalej.
To samo zachodzi tu.
Z tego, co czytałem, butelka po 2L pepsi wytrzymuje 8 bar. ( atmosfer ).

Wężyki mam szczelnie zamontowane w korkach, choć nie stosowałem żadnych klejów i uszczelniaczy.
Zapisane

MlodyAkwarysta

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 67
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 29, 2015, 11:46:53 11:46 »

Bardzo wszystkim dziękuję za zainteresowanie tematem  ;). Bimbrownia już śmiga. Bąble wydostają się z prędkością 1/s. Czy to odpowiednia prędkość?

forestkorsze

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 20
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2015, 12:05:49 12:05 »

To zależy od wielu czynników.
Ile roślinności, ile obsady - czytaj ile brudzą w zbiorniku, ile światła.
Nie ma sztywnej ilości względem litrażu.
Zapisane

mario_k3

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 29, 2015, 19:49:42 19:49 »

Zależy też od sposobu rozpuszczania tego bąbla w wodzie. Czasami połowa z tego bąbla zwyczajnie moze z akwarium poleciec w powietrze.
Zapisane

MlodyAkwarysta

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 67
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 03, 2015, 12:29:11 12:29 »

Bąble rozpuszczane przez drabinkę. Niestety ostatnio prędkość spadła do 1b/6,5s. Wnioskuję, że dałem za dużo drożdży... i teraz jest chyba trochę za wolno, nie wiem, czy to wystarczy roślinom.

yamal33

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 20
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 03, 2015, 19:28:48 19:28 »

Jak byś dał za dużo drożdży to produkcja gazu byłaby o wiele większa ale krótsza Podejrzewam że już czas zrobić nowy zacier i tak jak koledzy już napisali 1l wody 400g cukru i 10g drożdży Może też być tak że Twój zacier stoi w zimnym miejscu Chłód zwalnia produkcję gazu Odpowiednia temperatura to ok 20°C
Zapisane

MlodyAkwarysta

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 67
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 03, 2015, 19:45:41 19:45 »

Bimbrownia chodziła bardzo krótko, bo tylko tydzień. Temperatura 21°C-23°C. Może chodzi o to, że użyłem 8g drożdży w proszku. Teoretycznie powinno być 10g, ale na opakowaniu była informacja, że 8g drożdży w proszku= 25g zwykłych. Więc może w tym problem?

forestkorsze

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 20
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 03, 2015, 20:46:08 20:46 »

Dokładnie w tym. Zachowaj proporcje takie, jakie Ci podałem, kup świeże, zwykłe drożdże do pieczenia (100g) .
Użyj 10g, a resztę do zamrażalnika.

Reszty nie piszę, bo napisałem trochę wcześniej.
Zapisane

piotrgpz

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 106
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 25, 2015, 17:54:36 17:54 »

heyka. Orientuje sie ktos czy jak podlacze bimbrownie do produkcji fitoplanktonu to bedzie lepiej rósł?
Zapisane
Pio505420666

lucjan23

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
Odp: Bimbrownia CO2- przepis
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 03, 2018, 09:59:31 09:59 »

Zamiast drożdży piekarniczych proponuje drożdże do produkcji win -  w sklepie typu Castorama czy Liroj dostępne z pożywkami, które wspomagają drożdże. Wczoraj popełniłem takową na butli 2,5l po Pepsi + słoik 0,5l - zalane 1,5l wody na 400g cukru zaprawione odrobiną pożywki i 2.5g drożdży około 19:00, a o 21:00 już takie ciśnienie szło że musiałem na noc odkręcić zakrętkę, żeby ryb i kreweci nie podusić :)
Zapisane
Strony: 1   Do góry