Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Akwarium 80x30x30 - prośba o pomoc w zbudowaniu listy sprzetu i doborze obsady  (Przeczytany 4819 razy)

Certyfikat

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 12

Czołem,
chcę wystartować akwarium 72 l. o wymiarach 80x30x30. Doświadczenie akwarystyczne jakieś tam mam, ale średnio aktualne - odświeżone niedawno kostką shrimp set 30 - i byłbym bardzo wdzięczny, gdybyście zechcieli mi pomóc w zbudowaniu (na początek) pełnej listy zakupów.

Planuję stworzyć akwarium biotopowe, z obsadą z Azji. Mam już w domu bojownika uratowanego z plastikowego kubka (pływa sobie aktualnie w kostce i robi za potencjalne zagrożenie dla krewetek). Poza bojownikiem w nowym zbiorniku chciałbym umieścić razbory galaxy, razbory borneańskie, krewetki neocardina i jakieś ślimaki (np zebry). Liczbowo, przy zakładaj nadfiltracji, widziałbym to tak:
bojownik x1
razbora galaxy x8
razbora borneańska x10
krewetki x10
ślimaki - kilka
Czy przy takiej obsadzie na 72l. nie będzie przegęszczenia? Ewentualne sugestie zmian proporcji mile widziane :)

Nad florą jeszcze się nie zastanawiałem, zastanowię się, kiedy już będę wiedział jakie będzie oświetlenie.

Pytanie brzmi co kupić dla takiego zestawu żyjątek, żeby żyło im się możliwie komfortowo?
1. Akwarium - mocno zastanawiam się nad zakupem zestawu akwarium z pokrywą plastikową aquela lub diversa - pasuje mi tu przyzwoita estetyka i cena, nie pasuje sama pokrywa, bo z filtrami mam złe doświadczenia sprzed 25 lat, a aktualnie w kostce używam filtra zewnętrznego (kaskady hagen) i zadowolony jestem bardzo. Które z tych dwóch akwariów (aquel, diversa) będzie lepsze? A może polecicie mi całkiem inny zbiornik? Jestem otwarty na sugestie, zależy mi jedynie na tym, by akwarium było niskie i długie.

2. Oświetlenie - z tego co wiem powinienem mieć oświetlenie na poziomie 0,7W na litr, czyli około 50W. Zakładam, że tu filozofii nie będzie - wpinam świetlówki w pokrywę i świeci. Chyba, że chcecie mnie wyprowadzić z błędu.

3. Filtr - bardzo podoba mi się wydajność filtra zewnętrznego - mam kaskadę hagena aqua clear 30 i jestem bardzo zadowolony, ale wiem, że do kaskady musiałbym ciąć pokrywę a tego chciałbym uniknąć. Czy możecie mi polecić jakiś wydajny, cichy filtr wewnętrzny, który nie zrobi mi pralki w akwarium? Ewentualnie inne rozwiązanie filtrowania do rozważenia?

4. Tylną ścianę akwarium chcę okleić na czarno folią samoprzylepną. Chyba nie ma lepszego patentu na tło?

5. Czy potrzebne mi będzie przy tym litrażu i obsadzie dodatkowe napowietrzanie?

6. Grzałkę planuję 75W, z termostatem. Możecie polecić mi jakieś marki?

7. Z czego zrobić dno? Aktualnie używam żwirku kwarcowego w kolorze czarnym, nigdy w swojej przygodzie z akwarystyką nie korzystałem z podłoża innego niż żwir. Widziałem, że w sklepach jest w tej chwili mnóstwo dedykowanych podłoży do akwarium. Czy wg Was warto zainwestować w stworzenie podłoża np. mieszanego i z czego je zbudować?

8. Jeśli pominąłem coś, co powinienem wziąć pod uwagę przy planowaniu dajcie proszę znać.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc  :)
Zapisane

Kolek81

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 75
Odp: Akwarium 80x30x30 - prośba o pomoc w zbudowaniu listy sprzetu i doborze obsady
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 20, 2015, 13:12:21 13:12 »

1. Mam zestaw Diversa i jestem zadowolony.
2. 0,7W/l to sporo światła, będziesz musiał pomyśleć o butli i nawożeniu, bo przy tej mocy bardzo łatwo nabawisz się glonów. Z tego co kojarzę standardem jest 80x35 i nie wiem czy producenci oferują 2x świetlówki w pokrywie 80x30. Przy T5 masz 48W, T8 dadzą 36W.
3. Polecam kubełek, a jak chcesz ciąć koszty to zamiast markowego może być Chińczyk (HW lub Hydor)
4. Wariant ekonomiczny. Też używam i jestem zadowolony. Do tak małego zbiornika nie polecam tła strukturalnego.
5. Ruch tafli wody spowodowany przez wylot filtra w zupełności wystarczy.
6. Jager-Eheim
7. Korzystam z ziemi ogrodowej, a na niej piasek z Casto. Przy twojej obsadzie może być również żwir kwarcowy, chociaż krewetki lubią drobne podłoże.
8. Jeżeli planujesz rośliny LT to ten zestaw w zupełności wystarczy. Możesz dodać jakieś korzenie lub kamienie.
Zapisane

Certyfikat

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 12
Odp: Akwarium 80x30x30 - prośba o pomoc w zbudowaniu listy sprzetu i doborze obsady
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2015, 13:32:48 13:32 »


1. Dziękuję za opinię :)
2. O, i już może dzięki Twojej pomocy zweryfikuję swoje poglądy. Jeśli 0,7W na litr to za dużo, to jaki powinienem przyjąć przelicznik żeby akwarium nie utonęło w glonach? ),5 na litr?
3. Co do filtra, to nie chodzi o koszty, a raczej o względy estetyczne. Akwarium ma stanąć na solidnym regale, ale jednak nie jest to mebel dedykowany i nie ma żadnych otworów/miejsca w którym mógłbym dyskretnie schować kubełek. Kaskada też mi się średnio widzi, bo manualnie jestem średni, a trzeba by ciąć pokrywę. Stąd pomysł, żeby filtrację ogarnąć jakimś wydajnym filtrem wewnętrznym.
4. Dziękuję. Rozważam też obsadzenie na tylej ścianie siatki obsadzonej mchami, ale to zależy od ostatecznego pomysłu na aranż zbiornika.
5. Dziękuję.
6. Dziękuję.
7. W krewetkarium mam czarne podłoże o granulacji 0,8-1,2 i o czymś podobnym myślałem też w tym akwarium, tylko że chcę tu też rośliny i jednak obsada fauny będzie inna, stąd pytanie o ewentualne mieszanie różnych składników podłoża. Przyznaję, że na podłożach nie znam się nic a nic - no może poza tym, że wiem że żwirek kwarcowy jest raczej jałowy i rośliny mogą mieć w nim ciężko ;)
8. Jak najbardziej lt. Korzenie na pewno będą - pomysł na aranż to Azja, tak żeby wszystko pasowało do obsady - wstępnie zakładam jakieś korzenie, liście, może bambus, łupiny kokosa. Kamieni się trochę boję, bo wiem że mogą mi zmieniać parametry wody.
Zapisane

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: Akwarium 80x30x30 - prośba o pomoc w zbudowaniu listy sprzetu i doborze obsady
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2015, 16:21:40 16:21 »

Hej. Może zacznę od obsady. Osobiście radzę iść w jedną ławicę. Jak na ten litraż, to brygitki będą miały raj, ale jak chcesz je widywać to śmiało ilość x3. To drobne ryby.
Miałem na podobnym litrażu kaskadę- sprawdzała się, ale na dzień dzisiejszy wsadziłbym tak kubełek. Wycięcie 2 otworów na węże to moment i łatwizna  ;)
Podłoże- polecam piasek jak najbardziej. Najbardziej odda naturalny charakter. Piaskownicowy w workach 20kg to kilkanaście zł. Ja brałem w LM ma atest i nie zmienia parametrów wody. Pod niego trochę ziemi w pończochach i każde "normalne" azjatyckie zielsko Ci pójdzie.
Napowietrzacz zbędny przy ruchu tafli.
Ze światłem nie szalej- standardowe oświetlenie wystarcza w zupełności dla "normalnych" roślin a i ryby przez Ciebie wymienione preferują cień i rośliny pływające.
Trochę "barwników" w różnej postaci przy delikatnym świetle robi świetny efekt. Zielska nie żałuj dawaj te szybko rosnące i mało wymagające. Mchy bym olał jako tło- czarne będzie najlepsze. Korzonki, gałązki, trzcina, piach lekka herbatka, obsada z głową i masz piękną Azję. pzdr
Zapisane

Certyfikat

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 12
Odp: Akwarium 80x30x30 - prośba o pomoc w zbudowaniu listy sprzetu i doborze obsady
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2015, 19:42:47 19:42 »

Hej. Może zacznę od obsady. Osobiście radzę iść w jedną ławicę. Jak na ten litraż, to brygitki będą miały raj, ale jak chcesz je widywać to śmiało ilość x3. To drobne ryby.
Miałem na podobnym litrażu kaskadę- sprawdzała się, ale na dzień dzisiejszy wsadziłbym tak kubełek. Wycięcie 2 otworów na węże to moment i łatwizna  ;)
Podłoże- polecam piasek jak najbardziej. Najbardziej odda naturalny charakter. Piaskownicowy w workach 20kg to kilkanaście zł. Ja brałem w LM ma atest i nie zmienia parametrów wody. Pod niego trochę ziemi w pończochach i każde "normalne" azjatyckie zielsko Ci pójdzie.
Napowietrzacz zbędny przy ruchu tafli.
Ze światłem nie szalej- standardowe oświetlenie wystarcza w zupełności dla "normalnych" roślin a i ryby przez Ciebie wymienione preferują cień i rośliny pływające.
Trochę "barwników" w różnej postaci przy delikatnym świetle robi świetny efekt. Zielska nie żałuj dawaj te szybko rosnące i mało wymagające. Mchy bym olał jako tło- czarne będzie najlepsze. Korzonki, gałązki, trzcina, piach lekka herbatka, obsada z głową i masz piękną Azję. pzdr

Obsadę liczyłem przyjmując 1,5 l. na centymetr ryby, stąd takie ilości. Jeśli o mnie chodzi to nie miałbym w sumie nic przeciwko jednej ławicy, ale jest jedno ale - moja lepsza połowa jest z rodzaju tych zwolenników akwarystyki, którzy chcą mieć "dwie takie, dwie takie, dwie takie i żeby było kolorowo" ;) Na jednogatunkowe akwarium nie dostanę zgody, albo - w wersji optymistycznej - będzie foch  ;) Także myślę, że zestawienie minimum dwóch gatunków ryb jako towarzystwa dla bojownika pomoże mi w przyszłości rozwijać pasję. Zobaczymy. Za sugestię serdecznie dziękuję :)

Piasek polecasz zwykły jasny? Czy ciemny?
I jaką moc światła mógłbyś mi doradzić do zbiornika, żeby osiągnąć efekt o którym piszesz?

PS. Co sądzicie o danio pręgowanym jako towarzystwie dla bojownika? Dziś w sklepie widziałem bojownika w akwarium z ławicą danio i wyglądały ok. Wiem, że danio nie jest wymagającą rybką, ale z tego co wiem żyje z nieco chłodniejszej wodzie niż bojownik. No ale też są z Azji i podobają się mojej lepszej połowie  ;) Dałyby sobie radę w jednym zbiorniku z bojownikiem w wodzie o temperaturze 26-27 stopni? Np w układzie bojownik + 5 danio + 20 brygitek + 10 krewetek z rodzaju neocardina + neritina?
Zapisane

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: Akwarium 80x30x30 - prośba o pomoc w zbudowaniu listy sprzetu i doborze obsady
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 20, 2015, 22:23:45 22:23 »

Takie przeliczanie jak piszesz jest wg mnie bez sensu. Bierz pod uwagę aktywność ryb, ich temperament, warunki w jakich powinny żyć itp.
Co do ławic- w takim zbiorniku moim zdaniem powinna być jedna. Akwarium wcale nie jest takie duże jak Ci się wydaje. Nie chcę być niemiły, ale postaraj si przekonać żonę, że ryby to nadal żywe stworzenia i trzymając je w akwarium bierzemy na siebie również obowiązki a nie tylko zaspakajamy swoje potrzeby estetyczne. Także dobierzmy je tak żeby do siebie pasowały i postarajmy się stworzyć im jak najlepsze warunki, a dopiero potem zadbajmy o wizualność  ;)
Piasek naturalny, taki żółtawy  ;) jak w piaskownicach do takich zbiorników trochę herbacianych prezentuje się najlepiej. Światło jest tak naprawdę tylko dla roślin ( i dla nas aby było coś widać) także przy niewymagających roślinach standard wystarczy w zupełności. Azja to jednak zarośnięte lustro wody i raczej spory półcień w zbiorniku.
Piszę wg własnych przekonań i wizji akwarystyki- możesz się z tym nie zgadzać- spoko. W takim akwarium można zrobic  na prawdę ciekawą i ładną Azję z bojownikiem 8) co spodoba się żonie, gościom a i ryby będą zadowolone. Tego życzę. pzdr
Zapisane

Certyfikat

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 12
Odp: Akwarium 80x30x30 - prośba o pomoc w zbudowaniu listy sprzetu i doborze obsady
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 20, 2015, 22:42:10 22:42 »

Spokojnie, tak długo jak długo nie ma inwektyw, możesz być krytyczny - jestem świadom swoich braków merytorycznych i jakkolwiek będę je sukcesywnie nadrabiał, to konstruktywną krytykę przyjmę bez problemu  ;)

Poczytałem trochę więcej o rybach z regionu i wyszło mi, że praktycznie identyczne wymagania jak bojownik ma razbora klinowa. Wg Ciebie mógłbym ją wpuścić do akwarium zamiast brygitek? Mówimy tu o wariancie z jednogatunkową ławicą, narzeczoną jakoś przekonam  ;D
Zapisane
Strony: 1   Do góry