Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 4 »   Do dołu

Autor Wątek: Pierwsze kroki w 112  (Przeczytany 13012 razy)

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 26, 2016, 17:45:56 17:45 »

Polecam lepszą filtracje.
czyli powiedzmy te moje dwa filtry (aqua nova ncf-600 + AQUAEL TURBO 500)  to za mało?
A czy danie mocniejszego nie  zwiększy jeszcze bardziej przepływ wody w zbiorniku, a ja przecież chce go obniżyć
???
Zapisane

krist-off

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 115
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 26, 2016, 18:13:39 18:13 »

Są Piotrze 2 szkoły. Jedna mówi, że powinniśmy mieć w zbiornikach sporą nadfiltrację. Czyli, że w Twoim przypadku filtry powinny przeciągać wodę więcej nic trzykrotnie na godzinę. Niektórzy nawet mają takie zbiorniki, w których woda jest przeciągna 6 i więcej razy. Druga szkoła mówi o raczej umiarkowanej filtracji dostosowanej do wielkości. Wręcz "na styk ". Tak naprawdę to kwestia indywidualna. Moim zdaniem, przy braku nawożenia niezbyt mocnym oświetleniu i dobrym obsadzeniu roślinami nie jest ona potrzeba aż taka duża.
W moim zbiorniku 160 L samodzielnie pracuje Minikani 120. Woda kryształ. Nie ma zawiesin, brudu ani niczego nie wskazywaloby na małą filtrację. Niektórzy doradzali przy tym dodatkowy wewnętrzny jako "mechanik", b niby filtracja słaba. Ba! Są tacy którzy ten filtr polecają co najwyżej do 60l krewetkarium.
Moim skromnym zdaniem wystarczy Ci nawet ten NCF 600.
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 26, 2016, 19:19:22 19:19 »

Jedna mówi, że powinniśmy mieć w zbiornikach sporą nadfiltrację. Czyli, że w Twoim przypadku filtry powinny przeciągać wodę więcej nic trzykrotnie na godzinę. Niektórzy nawet mają takie zbiorniki, w których woda jest przeciągna 6 i więcej razy.

no to według pierwszej szkoły przesadziłem , jeśli przyjmiemy sumę możliwości obu zainstalowanych filtrów - co da nam "cirka" 1100 l/h przy moich około 80 l brutto H2O w zbiorniku.

Druga szkoła mówi o raczej umiarkowanej filtracji dostosowanej do wielkości. Wręcz "na styk ".

to każdy z nich powinien wystarczyć

Tak więc Kolega k3vin chyba chce mi zrobić wirówkę w zbiorniku, sprawą dyskusyjną może być tu skuteczność jednego czy drugiego filtra, ale nie spotkałem się jeszcze z opisem jakiegoś filtra który sprząta całe dno zbiornika - jak skaner.
A mi zależy na ograniczeniu nurtu wody bo on między innymi jest powodem takiego wzrostu glonów  a przynajmniej krasnorostów i tego który u mnie zagościł - przynajmniej tak piszą. Zapewne założenie na NCF-600 deszczowni , która gdzieś zapodziałem - by tu pomogło. 
Ale dzięki za cenne uwagi.
Zapisane

krist-off

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 115
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 26, 2016, 20:40:58 20:40 »

Tak też chciałem Ci zasugerować, że troszkę przesadziłeś... i jeden filtr wystarczy. NCF ma odpowiednią objętość i wydajność. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza niech poda racjonalne argumenty i uzasadni dlaczego potrzeba u Ciebie filtrację poprawić lub zwiększyć... Dlaczego?
Ja używałem przez długi czas (w 112l) tylko jeden wewnętrzny Hailea RP-600 i wystarczył.
Filtra sprzątającego dno zbiornika chyba nie ma... Jest coś takiego jak odmulacz i niektórzy stosują. Moim zdaniem przy sporej obsadzie roślin nie ma takiej potrzeby. Poza tym "ekipa sprzątająca" typu krewetki i ślimaki też zrobi swoje. Lepiej niż odmulacz.
Wyjmij wewnętrzny i będziesz zadowolony.  :)

Zapisane

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 28, 2016, 21:57:06 21:57 »

co da nam "cirka" 1100 l/h przy moich około 80 l brutto H2O w zbiorniku.
Faktycznie, filtracja jest spora.

Tak więc Kolega k3vin chyba chce mi zrobić wirówkę w zbiorniku
Oj tam oj tam:)

ale nie spotkałem się jeszcze z opisem jakiegoś filtra który sprząta całe dno zbiornika
Poczytaj o filtrach podżwirowych. Może to jest to, czego szukasz.

A mi zależy na ograniczeniu nurtu wody bo on między innymi jest powodem takiego wzrostu glonów a przynajmniej krasnorostów
Możesz poradzić sobie z tym problemem kierując strumień wody na szkło.

Jeśli ktoś się z tym nie zgadza niech poda racjonalne argumenty i uzasadni dlaczego potrzeba u Ciebie filtrację poprawić lub zwiększyć...
Bazując na moich doświadczeniach nigdy nie udało mi się uzyskać w akwarium stref, w których nie zbierał się brud przy wykorzystaniu jednego filtra. Moim zdaniem lepiej zastosować dwa mniejsze (i odpowiednio je ustawić) niż jeden większy chyba że lubimy się bawić w odmulanie co każdą podmiane.
Zapisane

krist-off

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 115
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 28, 2016, 22:12:01 22:12 »

Filtry podżwirowe niewiele tu pomogą bo same też ulegają, z czasem zamuleniu. Nie zapobiegają przy tym "zbieraniu się syfku" na dnie.

Co do dwóch filtrów to się zgodzę, ale to raczej przy dużym zbiorniku. Zwłaszcza długim. Przez to niektórzy producenci stosują podwójny wlot i wylot w filtrach dedykowanych do dużych zbiorników.
Co do odmulania...
Jeśli masz akwa bez roślin to może, jest pożyteczne i wskazane. W akwa z roślinami nie jest to potrzebne, a nawet niewskazane. Poza tym ciężko z odmulaczem lawirować pomiędzy zielskiem.
To oczywiście tylko moja opinia.
Można się nie zgadzać.
Pozdrawiam.
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 07, 2016, 21:55:13 21:55 »

Dziękuję wszystkim za wsparcie. życzę powodzenia Wam i Waszym cudownym podopiecznym - niech moc będzie z Wami

temat do zamknięcia
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 09, 2017, 18:26:54 18:26 »

Witam
no to można powiedzieć, że zaliczamy reaktywacje ze zbiornikiem - tak mniej więcej wygląda moja lampka nocna po strzyżeniu.
https://youtu.be/AdADlNcVmAY
pozdrawiam
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 14, 2017, 15:15:13 15:15 »

No cóż każdemu się zdarzyć może i mi się przytrafiło tzn : przy gazowałem żywe organizmy CO2. Robiąc porządek w szafce , musiałem trącić zawór gazowy a ze wyjechaliśmy i akwa było wygaszone to nie zauważyłem, po powrocie zastaliśmy wszystko co żywe łapiące oddech na powierzchni - myślałem , że nie uratuje pogłowia. Tym razem udało się  ale było blisko od dużej  straty. Idąc za głosem rozsądku i potrzeby wykonałem mały DIY na potrzeby kontrolowania stężenia rozpuszczonego CO2 w zbiorniku za całe 13pln a czas wykonania 10min :)
czyli tzw wskaźnik co2

teraz można spokojnie dozować
Zapisane

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 14, 2017, 16:03:34 16:03 »

Fajny bajer :) Mógłbyś opisać dokładnie co i jak zrobiłeś? oraz jak to działa? ;) Widziałem takie wskaźniki, mi się podobają z dwiema cieczami tj. jedna jako referencja i druga jako wskaźnik.
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 14, 2017, 16:05:00 16:05 »

a tak wygląda przed kolejną przycinkom co tygodniową - szału nie ma ale jak dla mnie jest o'k

 

mario - będziesz miał jakieś mini sadzonki na próbę czy pójdą przy moich taśmach led? oczywiście nie za darmo :)
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 14, 2017, 16:47:34 16:47 »

w związku z zapytaniem to te kolorowe co niby maja takie być
to dziwna rotala rotundifolia colorata

oraz dwie sadzonki echindodorusa Paul Klocker



nawożenie -: światło + CO2+carbo w płynie - wiem ubogie ale na solach się nie znam
Zapisane

mario_k3

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:09:59 20:09 »

Hej.
Jak na próbę Piotrze to przekażę za darmo. Czego się nie robi dla nauki :)
Mam małego Heńka, dużego Heńka. Przy okazji podpowiem coś na temat nawożenia solami.
Mozesz podjechać np. Jutro koło południa

Pozdr.
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:53:41 20:53 »

Fajny bajer :) Mógłbyś opisać dokładnie co i jak zrobiłeś? oraz jak to działa? ;) Widziałem takie wskaźniki, mi się podobają z dwiema cieczami tj. jedna jako referencja i druga jako wskaźnik.

składniki potrzebne do wykonania :
- rurka fermentacyjna szklana -4 pln
- PŁYN WSKAŹNIKOWY DO INDYKATORÓW CO2 20mg/l -6,99pln
- PRZYSSAWKA BEZBARWNA NA WĘŻYK 6mm  2x1zł= 2pln
w związku z tym ze nie posiadam magicznego pisaka do szkła, ani noża szklarskiego jak również nożyka do ampułek, nad drugą bańką szklana rurkę naciąłem do okola nożem ceramicznym delikatnie ale zdecydowanie stuknąłem ostrzem powyżej i pięknie pękło po obrysie. Następnie pistoletem z klejem na gorąco zapodałem z 5 mm tego ustrojstwa do rurki.
Piszą aby podać 15-20 kropli ja zapodałem tak by było zapełnione i czytelne, czyli około 1ml. umiejscowiłem po drugiej stronie niż podawane jest CO2 i tak mniej więcej by wlot był na głębokości 10 cm od lustra wody. Po godzinie zaczęła się reakcja i stopniowo czynnik przyjął barwę zielona czyli według wskazań potwierdza prawidłowy poziom co2 w akwarium.
powodzenia
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Pierwsze kroki w 112
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:55:17 20:55 »

Hej.
Jak na próbę Piotrze to przekażę za darmo. Czego się nie robi dla nauki :)
Mam małego Heńka, dużego Heńka. Przy okazji podpowiem coś na temat nawożenia solami.
Mozesz podjechać np. Jutro koło południa

Pozdr.
jeśli numeru nie zmieniałeś to pozwolę sobie przedzwonić - bo jutro mam troszkę zwariowany dzień - pozdrawiam :)
 
Zapisane
Strony: « 1 2 3 4 »   Do góry